Рішення від 01.02.2023 по справі 127/20548/22

Справа № 127/20548/22

Провадження № 2/127/2645/22

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2023 рокум. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Іщук Т. П.,

за участі секретаря судового засідання Коваленко Д. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вінниці в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі Органу опіки та піклування Вінницької міської ради, про позбавлення батьківських прав,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 та просила позбавити відповідача ОСОБА_2 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки відповідач ухиляється від виконання батьківських обов'язків щодо доньки, яка мешкає з позивачем, не бере участі в її вихованні та утриманні, не піклується про фізичний, духовний і моральний розвиток дитини, проживає окремо.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 23 вересня 2022 року позовну заяву прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження, до участі в справі залучений Орган опіки та піклування Вінницької міської ради та зобов'язано останнього надати висновок щодо заявлених позовних вимог.

Відповідач відзив на позов не надав.

Орган опіки та піклування Вінницької міської ради надав висновок від 18 січня 2023 року, відповідно до якого вважає доцільним позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 20 жовтня 2022 року витребувано інформацію щодо перетинання відповідачем державного кордону України.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 17 січня 2023 року закрите підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду по суті.

У судове засідання позивач та її представник не з'явилися, останній подав заяву та просив розгляд справи провести в їх відсутність, позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити, не заперечував щодо заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з'явився, будучи повідомленим про день, час та місце судового засідання в порядку, визначеному чинним законодавством, про причини неявки суд не повідомив, відзиву не надав, а тому суд ухвалив (без винесення окремого процесуального документа із занесенням ухвали до протоколу судового засідання) провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України, оскільки позивач не заперечувала проти такого порядку розгляду справи.

Представник Органу опіки та піклування в судове засідання не з'явився, однак подав заяву, відповідно до якої просить розгляд справи провести у відсутність їх представника, та підтримав висновок від 18 січня 2023 року.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Між сторонами виникли правовідносини, які ґрунтуються на вимогах ст. ст. 19, 150, 151-154, 164 - 166, 171 СК України, ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства».

Судом установлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками малолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією Свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 11 січня 2010 року (а.с.10).

Шлюб між сторонами розірваний рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 21 серпня 2012 року в справі №212/10181/2012 (а.с.12).

Дитина мешкає спільно з матір'ю за місцем реєстрації останньої, що підтверджується довідкою МКП «Управляюча компанія «Житло-Гарант» від 25 серпня 2022 року №930, а також довідкою Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради від 19 лютого 2019 року №10971 (а.с.16,17).

Рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 03 серпня 2012 року в справі №212/10161/2012 з ОСОБА_2 стягнуто на користь ОСОБА_1 аліменти на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у твердій грошовій сумі в розмірі 1000,00 грн, щомісячно, починаючи стягнення з 18 липня 2012 року і до досягнення дитиною повноліття, на підставі якого виданий виконавчий лист (а.с.13).

За розрахунком заборгованості зі сплати аліментів, проведеного Замостянським ВДВС м. Вінниці, станом на 31 липня 2022 року по виконавчому провадженню №33958664 про стягнення з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 аліментів на утримання дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заборгованість ОСОБА_2 становить 127 545,90 грн.

Виконання обов'язку ОСОБА_2 щодо утримання доньки в добровільному порядку судом не встановлено.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 24 вересня 2019 року в справі №212/10161/2012 оголошений розшук ОСОБА_2

ОСОБА_2 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Однак, як слідує з даних акту від 25 серпня 2022 року, складеного мешканцями цього будинку, останній не проживає за цією адресою з серпня 2012 року.

За повідомленням Центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 17 листопада 2022 року за № 91-35380/0/15-22-Вих ОСОБА_2 12 вересня 2018 року виїхав за межі держави.

Як слідує з матеріалів справи, відповідач ухиляється від виконання батьківських обов'язків відносно малолітньої доньки, не бере участі у її вихованні та утриманні, не піклується про фізичний, духовний і моральний розвиток дитини, проживає окремо, донька проживає разом з матір'ю та знаходиться на її повному утриманні і вихованні.

Підтвердженням свідомого нехтування відповідачем обов'язками про піклування та виховання дитини є також зокрема, інформація Комунального закладу «Вінницький ліцей №34», в якому навчається малолітня ОСОБА_4 , про те, що батько ОСОБА_2 до доньки в школу не навідується, жодного разу не відвідував батьківські збори, не цікавився навчанням дитини, її фізичним, розумовим та психологічним розвитком.

Як слідує з висновку Виконавчого комітету Вінницької міської ради від 18 січня 2023 року за №01/00/011/3344, позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважається доцільним. За поясненнями дитини, в останнє вона бачила батька, коли їй було 3 роки, 10 років батько проживає окремо від неї, не надавав коштів на її утримання, нічим не допомагав, лише декілька раз спілкувався з нею в соціальних мережах.

Згідно ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, виховувати дитину, готувати її до самостійного життя.

Ст. 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства» передбачено, що предметом основної турботи та основним обов'язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини; на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини; батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

Відповідно до п. 2 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини.

Згідно положень ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший навчальний заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», факт ухилення батька (матері) від виховання та утримання дітей може бути підтверджений письмовими доказами (актами, листами тощо), а також показаннями свідків. Відповідно до п. 16 зазначеної постанови, ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що має місце факт ухилення відповідачем від виконання батьківських обов'язків, який не бере участі у вихованні та утриманні дитини, не піклується про її фізичний, духовний і моральний розвиток, проживає окремо, виявляє байдужість до власної дитини та щодо своїх батьківських прав, тому суд дійшов висновку про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд відмічає, що в даному випадку суд не застосовує ч.3 ст. 166 СК України, якою передбачено, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину, оскільки уже існує рішення суду з цього приводу.

При цьому, суд роз'яснює, що відповідно до вимог ст. 166 СК України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.

Також суд зазначає, що згідно вимог ст.169 СК України мати, батько, позбавлені батьківських прав, мають право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Розподіл судових витрат суд проводить відповідно до ст.141 ЦПК України.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 19, 150, 151-155, 164 - 166, 169 СК України, ст. 11, 12 Закону України «Про охорону дитинства», ст. 13, 77-79, 81, 89, 200, 206, 259, 263-265, 268, 280-282 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав відносно дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 992,40 грн судового збору.

Заочне рішення суду набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким міським судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 30 днів з дня проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо позивачу повне рішення не було вручено у день його складення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Учасники справи:

ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ,

Орган опіки та піклування Вінницької міської ради (виконавчий комітет Вінницької міської ради), 21100, м. Вінниця, вул. Соборна, 59, код ЄДРПОУ 03084813.

Суддя:

Попередній документ
108728470
Наступний документ
108728473
Інформація про рішення:
№ рішення: 108728471
№ справи: 127/20548/22
Дата рішення: 01.02.2023
Дата публікації: 06.02.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Вінницький міський суд Вінницької області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них; про позбавлення батьківських прав
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (13.09.2022)
Дата надходження: 13.09.2022
Предмет позову: про позбавлення батьківських прав
Розклад засідань:
20.10.2022 12:00 Вінницький міський суд Вінницької області
21.11.2022 12:00 Вінницький міський суд Вінницької області
08.12.2022 10:00 Вінницький міський суд Вінницької області
17.01.2023 11:00 Вінницький міський суд Вінницької області
01.02.2023 14:30 Вінницький міський суд Вінницької області