Справа № 11-сс/824/306/2023 Головуючий у 1-й інстанції: ОСОБА_1
Категорія: ст. 199 КПК Доповідач: ОСОБА_2
23 січня 2023 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Київського апеляційного суду у складі:
головуючого судді- ОСОБА_2
суддів - ОСОБА_3 , ОСОБА_4
секретаря судового засідання - ОСОБА_5
за участю:
прокурора - ОСОБА_6
захисника - ОСОБА_7
підозрюваного - ОСОБА_8
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційну скаргу прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року,
Цією ухвалою залишено без задоволення клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_9 , погодженого прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_6 , про продовження строку тримання під вартою та застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 10.02.2023 року включно, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, відносно:
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Києва, громадянки України, стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони НОМЕР_1 окремого дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку Збройних Сил України, солдата, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 357, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням слідчого судді, прокурор подав апеляційну скаргу та доповнення до неї, в яких просить скасувати ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року, постановити нову ухвалу, якою застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів.
Мотивуючи свою апеляційну скаргу вказує на те, що слідчим суддею під час постановлення оскаржуваного рішення належним чином не враховано наявність існування ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України.
Заслухавши доповідь судді, думку прокурора, який підтримав свою апеляційну скаргу, просив її задовольнити, підозрюваного, захисника, які заперечували щодо задоволення апеляційної скарги прокурора, вважають ухвалу слідчого судді законною та обґрунтованою, а тому такою, яку необхідно залишити без змін, перевіривши та обговоривши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали судової справи, колегія суддів приходить до наступного.
Як вбачається з представлених в апеляційний суд матеріалів, третім слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві за процесуального керівництва Київської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022110330000055 від 07.09.2022 року за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 357, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
У клопотанні вказано, що відповідно до наказу заступника начальника штабу - начальника відділення персоналу військової частини НОМЕР_2 № 119 від 18.05.2022 солдата ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони НОМЕР_1 окремого дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку Збройних Сил України (військова частина НОМЕР_3 , яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 ).
Відповідно до службових обов'язків стрільця взводу охорони роти охорони, затверджених наказом командира військової частини НОМЕР_3 , солдат ОСОБА_8 у мирний і воєнний час відповідає за точне та вчасне виконання покладених на нього обов'язків і поставлених йому завдань, а також за утримання своєї зброї та дорученої техніки у справному стані, за збереження виданого йому майна. Стрілець підпорядковується командирові відділення. Крім того, ОСОБА_8 , зокрема зобов'язаний: сумлінно вивчати військову справу, зразково виконувати свої службові обов'язки, засвоювати все, чого навчають командири (начальники), та бути готовим до виконання завдань, пов'язаних із захистом Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України; під час перебування поза розташуванням військової частини поводитись з гідністю і честю, не допускати порушень громадського порядку та негідних вчинків.
Частиною 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Статтею 1 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» передбачено, що військова служба правопорядку у Збройних Силах України (надалі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, зокрема такий захід правового режиму воєнного стану, як запровадження у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування.
Відповідно до Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває по теперішній час.
Окрім того, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 визначено можливість обмеження права, передбаченого статтею 33 Конституції України. Одночасно цим Указом військовому командуванню, визначено завдання запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 1 постанови КМУ № 1455 від 29.12.2021 року «Порядок встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан» (надалі - Порядок № 1455) визначено, що перепустка - це виданий комендатурою документ, що надає особам, зокрема тим, що керують транспортними засобами, дозвіл на вхід/вихід (в'їзд/виїзд) на територію/з території, де встановлено особливий режим або інші заходи правового режиму воєнного стану, під час яких передбачається наявність такого документа.
Крім того, пунктами 12, 13 Порядку № 1455 визначено, що для забезпечення здійснення заходів особливого режиму створюється система пропускного режиму та за рішенням військового командування комендатурою видаються особам перепустки. Зразок, опис бланка та порядок виготовлення, видачі, заміни, зберігання та повернення перепустки, особливості її використання на території, де встановлено особливий режим або інші заходи правового режиму воєнного стану, під час яких передбачається наявність перепустки, встановлюються військовим командуванням.
Перепустки, видані комендатурою, дійсні тільки в межах території, де встановлено особливий режим.
Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 358 од/дск від 09.08.2022 (надалі - Наказ № 358) введено в дію зразки перепусток для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області.
Пунктом 1 Наказу № 358 затверджено та з 20.00 год. 01 вересня 2022 року введено в дію новий зразок перепустки для проїзду військових транспортних засобів Збройних Сил України, інших складових сил безпеки та оборони, а також цивільних автомобілів, які забезпечують діяльність об'єктів критичної інфраструктури міста Києві та Київської області в умовах воєнного стану та комендантської години, через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та інших місць обмеження руху (Додаток 1).
У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та дії правового режиму воєнного стану та комендантської години, перепустки для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області, являються особливо важливими офіційними документами так як використовуються, як засоби необхідні для виконання бойових завдань поставлених перед Збройними силами України та інших складових сил безпеки та оборони.
Так, у стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони 307 окремого дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку ЗС України солдата ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у період часу з 04.10.2022, біль точний час досудовим розслідуванням не встановлено, винник єдиний злочинний умисел, направлений на викрадення з корисливих мотивів особливо важливих документів - перепусток для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області, з метою їх подальшої реалізації за грошові кошти особам, які не мають права їх використовувати.
У подальшому, солдат ОСОБА_8 реалізуючи свій єдиний протиправний умисел, у період часу з 05.10.2022 по 13.12.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи у м. Києві (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено), з корисливих мотивів таємно викрав особливо важливі офіційні документи - перепустки для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області, а саме: № ЦУ 029869, № ЦУ 029873, які згідно до поданої заявки передбачались для військова частина НОМЕР_4 та перепустки № ЦУ 010599, № ЦУ 010600, № ЦУ 010601, № ЦУ 010602, № ЦУ 010603, № ЦУ 010604, № ЦУ 010605, № ЦУ 010606, № 010607, № ЦУ 010608, які передбачались для передачі підрозділам Збройних Сил України, інших складових сил безпеки та оборони з метою забезпечення проїзду їх військових транспортних засобів в умовах воєнного стану та комендантської години по місту Києва та Київської області.
В подальшому, ОСОБА_8 , 11.11.2022 близько 12:00 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , протиправно за грошові кошти в сумі 10 000 грн. реалізував дві перепустки № ЦУ 029869, № ЦУ 029873 громадянину ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, ОСОБА_8 , 13.12.2022 близько 14:00 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на паркувальному майданчику АЗК «БРСМ - Нафта» за адресою: м. Київ, вул. Володимира Маяковського, 54, протиправно за грошові кошти в сумі 50 000 грн. реалізував десять перепусток № ЦУ 010599, № ЦУ 010600, № ЦУ 010601, № ЦУ 010602, № ЦУ 010603, № ЦУ 010604, № ЦУ 010605, № ЦУ 010606, № ЦУ 010607, № ЦУ 010608, громадянину ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого ОСОБА_8 затриманий працівниками правоохоронних органів, злочинна діяльність останнього припинена.
Таким чином, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 357 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: викрадення особливо важливих документів, з корисливих мотивів.
Крім того, солдат ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на посаді стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони НОМЕР_1 окремого дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку Збройних Сил України, вчинив перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період за наступних обставин.
Відповідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Статтею 1 Закону України «Про Військову службу правопорядку у Збройних Силах України» передбачено, що військова служба правопорядку у Збройних Силах України (надалі - Служба правопорядку) - спеціальне правоохоронне формування у складі Збройних Сил України, призначене для забезпечення правопорядку і військової дисципліни серед військовослужбовців Збройних Сил України у місцях дислокації військових частин, у військових навчальних закладах, установах та організаціях (далі - військові частини), військових містечках, на вулицях і в громадських місцях; для запобігання кримінальним та іншим правопорушенням у Збройних Силах України, їх припинення; для захисту життя, здоров'я, прав і законних інтересів військовослужбовців, військовозобов'язаних під час проходження ними зборів, працівників Збройних Сил України, а також для захисту майна Збройних Сил України від розкрадання та інших протиправних посягань, а так само для участі у протидії диверсійним проявам і терористичним актам на військових об'єктах.
Відповідно частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються функції: оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності; забезпечення стримування збройної агресії проти України та відсіч їй, охорона повітряного простору держави та підводного простору у межах територіального моря України у випадках, визначених законом, беруть участь у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом.
Крім того, частиною 4 ст. 1 Закону України «Про Збройні Сили України» передбачено, що з'єднання, військові частини і підрозділи Збройних Сил України відповідно до закону можуть залучатися до здійснення заходів правового режиму воєнного і надзвичайного стану, безпеки та захисту критичної інфраструктури, здійснення заходів щодо поводження з військовополоненими в особливий період, заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, організації та підтримання дій руху опору, проведення військових інформаційно-психологічних операцій, боротьби з тероризмом і піратством, заходів щодо здійснення захисту життя, здоров'я громадян та об'єктів (майна) державної власності за межами України, забезпечення їх безпеки та евакуації (повернення), посилення охорони державного кордону, ліквідації надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, кризових ситуацій.
Статтею 3 Закону України «Про Збройні Сили України» до структури Збройних Сил України входять: Генеральний штаб Збройних Сил України; Командування об'єднаних сил Збройних Сил України; види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили; окремі роди сил Збройних Сил України - Сили спеціальних операцій, Сили територіальної оборони, Сили логістики, Сили підтримки, Медичні сили; окремі роди військ Збройних Сил України - Десантно-штурмові війська, Війська зв'язку та кібербезпеки; органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Відповідно до абз. 11 ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, зокрема такий захід правового режиму воєнного стану, як запровадження у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, комендантську годину (заборону перебування у певний період доби на вулицях та в інших громадських місцях без спеціально виданих перепусток і посвідчень), а також встановлювати спеціальний режим світломаскування.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 року «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який триває по теперішній час.
Окрім того, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 визначено можливість обмеження права, передбаченого статтею 33 Конституції України. Одночасно цим Указом військовому командуванню, визначено завдання запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Пунктом 1 постанови КМУ № 1455 від 29.12.2021 року «Порядок встановлення особливого режиму в'їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено в воєнний стан» (надалі - Порядок № 1455) визначено, що перепустка - це виданий комендатурою документ, що надає особам, зокрема тим, що керують транспортними засобами, дозвіл на вхід/вихід (в'їзд/виїзд) на територію/з території, де встановлено особливий режим або інші заходи правового режиму воєнного стану, під час яких передбачається наявність такого документа.
Крім того, пунктами 12, 13 Порядку № 1455 визначено, що для забезпечення здійснення заходів особливого режиму створюється система пропускного режиму та за рішенням військового командування комендатурою видаються особам перепустки. Зразок, опис бланка та порядок виготовлення, видачі, заміни, зберігання та повернення перепустки, особливості її використання на території, де встановлено особливий режим або інші заходи правового режиму воєнного стану, під час яких передбачається наявність перепустки, встановлюються військовим командуванням.
Перепустки, видані комендатурою, дійсні тільки в межах території, де встановлено особливий режим.
Пунктом 1 наказу Командувача Сухопутних військ Збройних Сил України № 358 од/дск від 09.08.2022 (надалі - Наказ № 358) затверджено та з 20.00 год. 01 вересня 2022 року введено в дію новий зразок перепустки для проїзду військових транспортних засобів Збройних Сил України, інших складових сил безпеки та оборони, а також цивільних автомобілів, які забезпечують діяльність об'єктів критичної інфраструктури міста Києві та Київської області в умовах воєнного стану та комендантської години, через блокпости, пости пропуску, пости комендантської служби та інших місць обмеження руху (Додаток 1).
Так, у стрільця відділення охорони взводу охорони роти охорони 307 окремого дисциплінарного батальйону Військової служби правопорядку ЗС України солдата ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у період часу з 04.10.2022, більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, винник єдиний злочинний умисел, направлений на перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Солдат ОСОБА_8 реалізуючи свій єдиний протиправний умисел, у період часу з 05.10.2022 по 13.12.2022 (більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено), перебуваючи у м. Києві (більш точне місце досудовим розслідуванням не встановлено), з корисливих мотивів таємно викрав особливо важливі офіційні документи - перепустки для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області, а саме: № ЦУ 029869, № ЦУ 029873, які згідно до поданої заявки передбачались для військова частина НОМЕР_4 та перепустки № ЦУ 010599, № ЦУ 010600, № ЦУ 010601, № ЦУ 010602, № ЦУ 010603, № ЦУ 010604, № ЦУ 010605, № ЦУ 010606, № ЦУ 010607, № ЦУ 010608, які передбачались для передачі підрозділам Збройних Сил України, інших складових сил безпеки та оборони з метою забезпечення проїзду їх військових транспортних засобів в умовах воєнного стану та комендантської години по місту Києва та Київської області.
У подальшому, ОСОБА_8 , 10.11.2022 близько 12:00 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 , протиправно за грошові кошти в сумі 10 000 грн. реалізував дві перепустки № ЦУ 029869, № ЦУ 029873 громадянину ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Крім того, ОСОБА_8 , 13.12.2022 близько 14:00 год., більш точний час досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи на паркувальному майданчику АЗК «БРСМ - Нафта» за адресою: м. Київ, вул. Володимира Маяковського, 54 , протиправно за грошові кошти в сумі 50 000 грн. реалізував десять перепусток № ЦУ 010599, № ЦУ 010600, № ЦУ 010601, № ЦУ 010602, № ЦУ 010603, № ЦУ 010604, № ЦУ 010605, № ЦУ 010606, № ЦУ 010607, № ЦУ 010608, громадянину ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , після чого ОСОБА_8 затриманий працівниками правоохоронних органів, злочинна діяльність останнього припинена.
Вказані протиправні дії ОСОБА_8 призвели до втручання в законну діяльність військової частини НОМЕР_4 та інших складових сил безпеки та оборони, яким передбачалось отримання вищезазначених перепусток, що призвело до істотного зниження ефективності їх діяльності в період дії воєнного стану, виконання функцій та завдань в комендантські години.
Таким чином, за вказаних обставин, солдат ОСОБА_8 , в порушення вищевказаних норм законодавства України, що регулює порядок видачі, отримання, перепусток для переміщення транспортних засобів в умовах правового режиму воєнного стану та комендантської години в місті Києві та Київській області, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання вчинив дії, які перешкодили законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
Таким чином, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період.
13.12.2022 року ОСОБА_8 затримано у порядку ст. 208 КПК України.
14.12.2022 року ОСОБА_8 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 357 КК України, ч. 1 ст. 114-1 КК України.
15.12.2022 року старший слідчий Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_9 , за погодженням з прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_6 , звернулась до слідчого судді Печерського районного суду міста Києва з клопотанням про продовження ОСОБА_8 строку тримання під вартою, посилаючись на наявність обґрунтованої підозри у вчиненні останнім інкримінованих йому кримінальних правопорушень, яка підтверджується наявними в матеріалах провадження доказами, а також з урахуванням наявності ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, які не зменшилися та продовжують існувати, а також враховуючи те, що для закінчення досудового розслідування необхідно провести ряд слідчих та процесуальних дій, строк тримання під вартою ОСОБА_8 підлягає продовженню.
Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року клопотання слідчого про продовження строку тримання під вартою ОСОБА_8 залишено без задоволення та застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 10.02.2023 року включно, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Згідно ч. 4 ст. 199 КПК України слідчий суддя зобов'язаний розглянути клопотання про продовження строку тримання під вартою до закінчення строку дії попередньої ухвали згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.
Відповідно до ст. 177 КПК України, метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 183 КПК України тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим статтею 177 КПК України.
Розглядаючи клопотання про продовження строку тримання ОСОБА_8 під вартою, слідчий суддя встановив наявність обґрунтованої підозри у вчиненні останнім кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 357, ч. 1 ст. 114-1 КК України, обґрунтував наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, врахував характеризуючи дані про особу ОСОБА_8 , а також обставини, які перешкоджають завершенню досудового розслідування до закінчення дії попереднього рішення слідчого судді.
Згідно ч. 3 ст. 176 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у застосуванні запобіжного заходу, якщо слідчий, прокурор не доведе, що встановлені під час розгляду клопотання про застосування запобіжних заходів обставини, є достатніми для переконання, що жоден із більш м'яких запобіжних заходів, передбачених частиною першою цієї статті не може запобігти доведеним під час розгляду ризику або ризикам.
Як вважає колегія суддів, слідчий суддя прийшов до обґрунтованого висновку про те, що застосування запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту з урахуванням обставин справи буде достатнім для запобігання ризикам, передбаченим ч. 1 ст. 177 КПК України та для забезпечення виконання підозрюваним ОСОБА_8 покладених на нього процесуальних обов'язків.
Доводи прокурора про неврахування слідчим суддею наявності існування ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, на думку колегії суддів, не заслуговують на увагу, оскільки слідчий суддя, розглядаючи клопотання, всебічно з'ясував всі обставини, з якими закон пов'язує можливість застосування того чи іншого запобіжного заходу та прийшов до обґрунтованого висновку про можливість застосування до підозрюваного запобіжного заходу не пов'язаного з триманням під вартою.
З огляду на викладене, зазначені в апеляційній скарзі доводи та підстави, в яких прокурор просить скасувати ухвалу суду не знайшли свого підтвердження під час апеляційного розгляду справи і не є визначеними законом підставами для скасування оскаржуваного рішення.
Порушень норм КПК України, які могли б стати підставою для скасування ухвали слідчого судді, по справі не вбачається.
Суд обґрунтовано, у відповідності з вимогами КПК України, з урахуванням тяжкості кримінальних правопорушень у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_8 , характеризуючих даних про його особу, застосував запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, а тому підстав для скасування ухвали слідчого судді, колегія суддів не вбачає.
Керуючись ст. ст. 176 - 178, 183, 194, 196, 199, 309, 376, 404, 405, 407, 422 КПК України, колегія суддів,-
Ухвалу слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 15 грудня 2022 року, якою залишено без задоволення клопотання старшого слідчого Третього слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві ОСОБА_9 , погодженого прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_6 , про продовження строку тримання під вартою та застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту строком до 10.02.2023 року включно, із забороною цілодобово залишати місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , за виключенням необхідності отримання медичної допомоги та прослідування до укриття цивільного захисту, з покладенням обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, відносно ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - залишити без змін, а апеляційну скаргу прокурора відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону ОСОБА_6 , - без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
_________________ ___________________ ____________________
ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4