01 лютого 2023 року м. Житомир справа № 240/27471/22
категорія 111020300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Житомирській області до Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 про стягнення заборгованості,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління ДПС у Житомирській області із позовом, в якому просить стягнути з Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 податкову заборгованість в сумі 2 813 360,56 грн. Стягнення просить здійснити з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 наявна заборгованість у розмірі 2 813 360,56 грн, яка відповідачем у добровільному порядку погашена не була. Вказує, що у зв'язку із пропуском граничних строків сплати, вказане податкове зобов'язання набуло статусу податкового боргу. Наголошує, що у зв'язку із несплатою відповідачем податкового боргу у добровільному порядку, Головне управління ДФС у Житомирській області у відповідності до вимог Податкового кодексу України звертається до суду щодо стягнення податкового боргу в примусовому порядку з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
Ухвалою суду від 15.11.2022 відкрито спрощене провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та надано відповідачу строк для подання відзиву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.
Вказану ухвала суду отримано відповідачем 08.12.2022 про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (№1001431620723).
Відзив від відповідача на адресу суду в строки, передбачені статтею 162 КАС України, не надходив.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України: у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дану справу розглянуто у порядку ст.263 КАС України із складанням судового рішення відповідно до ч.4 ст.243 та ч.5 ст.250 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.
Міське комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство №7 (код ЄДРПОУ 35006556) перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Житомирській області.
Як вбачається з матеріалів справи, за відповідачем обліковується заборгованість з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 194 378,00 грн, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на загальну суму 2 125 887,65 грн та зі сплати військового збору в загальній сумі 62 320,01 грн.
У зв'язку із не сплатою відповідачем податкового боргу у добровільному порядку, Головне управління ДФС у Житомирській області у відповідності до вимог Податкового кодексу України звернулось до суду щодо стягнення податкового боргу з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків в примусовому порядку.
Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд дійшов наступних висновків.
Положеннями статті 19 Конституції України проголошено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 67 Основного Закону закріплено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Податковий кодекс України).
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Статтею 16 Податкового кодексу України визначено, що платники податків зобов'язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених Податковим кодексом та законами з питань митної справи.
Що стосується стягнення з відповідача податкового боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) на загальну суму 194 378,00 грн, серед яких: 193 663,00 грн - основний платіж та 715,00 грн - штрафна санкція, суд зазначає наступне.
Статтею 203 Податкового кодексу України, визначено порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом по податку на додану вартість, згідно якої податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем подано податкову декларацію з податку на додану вартість та уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань, в яких самостійно визначено грошове зобов'язання в сумі 194 378,00 грн, а саме 193 663,00 - основний платіж, 715,00 грн - штрафна санкція, а саме: податкова декларація № 9421190243 від 18.01.2022 на суму 169 839,00 грн; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань №9019393576 від 07.02.2022 на загальну суму 18 612,00 грн, а саме 18 070,00 грн - основний платіж, 542,00 грн - штрафна санкція; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань №9019430404 від 07.02.2022 на загальну суму 2 508,00 грн, а саме 2 435,00 грн - основний платіж, 73,00 грн - штрафна санкція; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань №9019442660 від 07.02.2022 на загальну суму 3 419,00 грн, а саме 3 319,00 грн - основний платіж, 100,00 грн - штрафна санкція.
Вказане грошове зобов'язання не сплачено в строки, визначені ПК України, тому дане зобов'язання має статус податкового боргу
Відповідно до пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Відповідачем подані податкові декларації з податку на додану вартість в яких, самостійно визначено грошове зобов'язання на підставі поданих декларації не сплачено в строки, визначені Кодексом, тому дані зобов'язання мають статус податкового боргу.
Щодо стягнення з Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на загальну суму 2 125 887,65 грн, суд зазначає слідуюче.
З матеріалів справи встановлено, що на підставі акта перевірки №12204/06-30-07-13/35006556 від 01.12.2021 встановлено порушення пп. 168.1.2, пп. 168.1.4, пп. 168.1.5, п. 168.1, пп. 168.4.7, п. 168.4, ст.168, пп."а" п.176.2, ст.176 Кодексу. У зв'язку з цим згідно з пп.54.3.5 п.54.3, ст.54, ст.58, п. 125.1, ст. 125.1, пп. 129.1.4, п. 129.1, ст. 129 Кодексу збільшено суму грошового зобов'язання, пені за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді з/п. на суму 2 125 887,65 грн - основний платіж, 237 918,10 грн, - штрафна санкція, 191 836,80 грн, - пеня.
Також, актом перевірки №12204/06-30-07-13/35006556 від 01.12.2021 встановлено порушення пп.46.1 ст.46, п.51.1 ст.51 пп."б" п. 176.2, ст.176 Кодексу. У зв'язку з цим згідно з пп.54.3.5 п.54.3, ст.54, п. 119.1 ст.119 Кодексу застосовано штрафні санкції за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати на суму 1020,00 грн, - штрафна санкція.
Вищезазначені податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувались в судовому порядку, тому податковий борг (грошове зобов'язання) відповідача в сумі 2 556 662,55 грн вважається узгодженим.
Що стосується стягнення з відповідача військового збору на загальну суму 62 320,01 грн, суд зазначає наступне.
У відповідності до п.16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
Об'єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
На підставі акта перевірки №12204/06-30-07-13/35006556 від 01.12.2021 встановлено порушення пп. 1.6, п.16 1 підрозділу 10 розділу XX пп. 168.1.2, пп. 168.1.4, пп. 168.1.5, п. 168.1, пп. 168.4.7, п. 168.4, ст. 168, пп. "а" п. 176.2, ст. 176 Кодексу. У зв'язку з цим згідно з пп. 54.3.5 п.54.3, ст. 54, ст. 58, п. 1251.1, ст. 125і, пп. 129.1.4, п. 129.1, ст. 129 Кодексу збільшено суму грошового зобов'язання, пені за платежем військовий збір на суму 37 696,84 грн - основний платіж, 17 027,00 грн - штрафна санкція, 7 596,17 грн- пеня.
Вищезазначене податкове повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось в судовому порядку, тому податковий борг відповідача в сумі 62 320,01 грн вважається узгодженим.
Абзацом першим пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Позивачем на виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України сформовано та надіслано на адресу відповідача податкову вимогу "Ю" №0000157-1304-0624 від 18.01.2022, яка отримана представником підприємства 27.01.2022.
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а у разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 87.1 статті 87 Податкового кодексу України, джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Позивачем на підтвердження суми заборгованості відповідача додано до позовної заяви зведений розрахунок сум податкового боргу, згідно з яким заборгованість відповідача складає 2 813 360,56 грн.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Положеннями статті 90 КАС України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Позивачем на виконання вимог статті 77 КАС України та наявною у матеріалах справи сукупністю належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів доведено наявність правових підстав для стягнення з Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 податкового боргу у розмірі 2 813 360,56 грн з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків у примусовому судовому порядку.
Здійснивши системний аналіз норм чинного законодавства та наявних у матеріалах справи доказів, а також враховуючи, що на час розгляду справи заборгованість не сплачена, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир,10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 44096781) до Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 (вул. Європейська, 91, м. Бердичів, Житомирська область, 13300. РНОКПП/ЄДРПОУ: 35006556) про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Міського комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства №7 (вул. Європейська, 91, м. Бердичів, Житомирська область, 13300, код ЄДРПОУ 35006556) на користь Головного управління ДПС у Житомирській області (вул. Юрка Тютюнника, 7, м. Житомир, 10000, код ЄДРПОУ 44096781) податкову заборгованість в сумі 2 813 360 (два мільйони вісімсот тринадцять тисяч триста шістдесят) грн 56 коп. з рахунків у банку, що обслуговують такого платника податків.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду складено у повному обсязі: 01 лютого 2023 року.
Суддя Л.А.Шуляк