31 січня 2023 року м. Житомир справа № 240/29081/22
категорія 113070200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шуляк Л.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Відділу державного нагляду (контролю) у Житомирській області Державної служби України з безпеки на транспорті, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 із позовом, в якому просить: визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №309881 від 30.08.2022, яка винесена Відділом державного нагляду (контролю) у Житомирській області Державної служби України з безпеки на транспорті відносно Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) від 03.08.2022 року проведена без належних на те підстав (відсутній щотижневий графік проведення рейдових перевірок), в направленні на перевірку не вказано місце проведення такої перевірки, а тому зібрані докази є недопустимими. Також вказує, що точний габаритно-ваговий контроль (вимірювання габаритних показників) було здійснено поза зоною габаритно-вагового контролю, оскільки будь-які дорожні знаки для позначення такої зони не встановлювались, місце та режим роботи пересувного пункту не погоджувалось з органами поліції. Звертає увагу, що габаритно-ваговий контроль здійснено лише однією посадовою особою Укртрансбезпеки, зняття габаритних параметрів проводилось за допомогою вимірювальної лінійки, що не проходила періодичну повірку та не мала відповідного клеймування. Вважає, що висновок перевіряючих, викладений у довідці про здійснення габаритно-вагового контролю, що вагові показники автомобіля нібито перевищують встановлені норми на 19 % не підтверджується жодними доказами.
Ухвалою суду від 22.11.2022 відмовлено у задоволенні заяви позивача про вжиття заходів забезпечення позову.
Ухвалою суду від 25.11.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач 22.12.2022 надав до суду відзив на позовну заяву, де вказав, що під час проведення рейдової перевірки транспортного засобу позивача було виявлено перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством вагових норм без відповідного дозволу у розмірі 19%, перевищення встановлених законодавством габаритних норм без відповідного дозволу у розмірі 30%. При цьому, перевірка транспортного засобу проводилася на пересувному пункті габаритно-вагового контролю з дотриманням вимог до облаштування та технічного оснащення зон габаритно-вагового контролю, саме позначене відповідними тимчасовими знаками, шириною не менше 7 м, а також укомплектоване засобами вимірювання габаритів транспортного засобу. Водій транспортного засобу був ознайомлений із результатами перевірки, будь-яких пояснень чи зауважень не надав, акт підписав. Вказав, що на адресу позивача було завчасно надіслано повідомлення про розгляд справи рекомендованим листом з повідомленням. Вважає, що посадові особи діяли на законних підставах, а тому оскаржувану постанову винесено правомірно.
Ухвалою суду від 23.12.2022 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи в спрощеному позовному провадженні із викликом сторін.
У відповідності до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.
03.08.2022 посадовими особами відділу державного нагляду (контролю) у Житомирській області Обиходом Д.А. та ОСОБА_2 на 5 км а/д Т0614 "Глибочиця-Станишівка" на підставі направлення на перевірку від 28.07.2022 №013913 проведено перевірку транспортного засобу MAN д.н.з. НОМЕР_1 , що належить ОСОБА_1 , під керуванням водія ОСОБА_3 , встановлено перевезення вантажу з перевищенням встановлених габаритно-вагових норм без відповідного дозволу, а саме вагових параметрів на 19%, габаритних норм на 30,7%, про що складений акт №331253 від 03.08.2022, з яким водій ознайомився, будь-яких зауважень не надав, акт підписав.
30.08.2022 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт начальником Відділу державного нагляду (контролю) у Житомирській області Державної служби з безпеки на транспорті прийнято постанову №309881 про застосування до ОСОБА_1 за порушення ст.48 Закону України "Про автомобільний транспорт" адміністративно-господарського штрафу у сумі 51000,00 грн. на підставі абз.17 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Надаючи правову оцінку доказам, обставинам справи, суд враховує таке.
Засади організації і діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001р. №2344-III (далі - Закон №2344).
Відповідно до абз. 4 ст. 6 Закону №2344 реалізація державної політики у сфері автомобільного транспорту здійснюється через центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою ст. 6 Закону №2344 визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі). Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України. У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Частиною 1 ст. 48 Закону №2344 визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015р. №103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
Пунктом 8 зазначеного Положення визначено, що Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Пунктом 5 Положення передбачено, що Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річних портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконання ними ліцензійних умов, а також процедура здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567 (далі - Порядок №1567).
Відповідно до п. 4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно п.15 Порядку №1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, серед іншого, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Відповідно до пункту 16 Порядку №1567 рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки у разі залучення посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Пунктом 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Відповідно до вимог статті 33 Закону України "Про автомобільні дороги" від 08.09.2005 №2862-IV (далі - Закон №2862) рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Пунктом 16 Порядку №1567 передбачено можливість здійснення габаритно-вагового контролю під час проведення рейдової перевірки.
Здійснення габаритно-вагового контролю регламентовано Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).
Згідно з пунктами 3, 4 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції. Робота пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт із зважування транспортних засобів забезпечується Укртрансбезпекою, її територіальними органами, службами автомобільних доріг в Автономній Республіці Крим, областях та м. Севастополі і підприємствами, визначеними в установленому законодавством порядку.
Місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції (п.11 Порядку № 879).
Відповідно до пункту 12 Порядку № 879 вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
За приписами пункту 13 Порядку № 879 під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Пунктами 16, 18 Порядку № 879 визначено, що габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль. За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення, на запит водія - міжнародний сертифікат зважування вантажних транспортних засобів, якщо пункт габаритно-вагового контролю уповноважений видавати такі сертифікати.
Частиною четвертою статті 48 Закону №2344 визначено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Відповідно до п. 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10.10.2001 №1306 рух транспортних засобів та їх составів допускається у разі, коли їх параметри не перевищують, зокрема для транспортного засобу, що перевірявся: зовнішніх габаритів - ширина: 2,6 м, фактичної маси - 40т.
Відповідно до абз.17 ч.1 ст.60 Закону №2344 за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як зазначалось, в ході перевірки та здійснення габаритно-вагового контролю встановлено, що ширина транспортного засобу, що здійснював перевезення неподільного вантажу (Екскаватора гусеничного Komatsu PC290LC-10) становила 3,4 м при допустимій 2,6 м (перевищення на 30,7%) та фактична маса становила 47,6 т при допустимій 47,6 т (перевищення на 19%), що зафіксовано в акті про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.08.2022 №0068217, акті про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 03.08.2022 №0000645, а також довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 03.08.2022 № 040567. При цьому, у водія на момент перевірки був відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Таким чином, в ході перевірки було встановлено порушення п.22.5 Правил дорожнього руху та ст.48 Закону №2344, про що вказано у акті перевірки від 03.08.2022, за що передбачена відповідальність відповідно до абз.17 ч.1 ст.60 Закону №2344.
На спростування доводів позивача щодо незаконності проведення перевірки відповідачем надано щотижневий графік проведення рейдових перевірок Відділу державного нагляду (контролю) у Житомирській області, затвердженого начальником цього відділу 29.07.2022 із визначенням дати проведення перевірок 01.08.2022 - 07.08.2022; аркуш погодження графіку роботи пересувного пункту габаритно-вагового контролю в Житомирській області на серпень 2022 року, затвердженого Службою автомобільних доріг у Житомирській області та Патрульною поліцією в Житомирській області, ГУ Національної поліції в Житомирській області.
Відповідно до вказаного графіку пересувний пункт габаритно-вагового контролю влаштовується на автомобільних дорогах загального користування згідно направлення на рейдову перевірку з урахуванням параметрів видимості для певної категорії дороги згідно з вимогами ДБН В.2.3-4:2015 "Автомобільні дороги. Частина І. Проектування. Частина ІІ. Будівництво" у спеціально обладнаних для проведення габаритно-вагового контролю місцях або на майданчиках для відпочинку, стоянках та майданчиках для короткочасної зупинки автомобілів, обладнаних перехідно-швидкісними смугами. Серед місць розміщення пересувного пункту зазначені ділянки дороги: а/д М-06 та а/д Р-18, до якої входить й місце, де проводилась перевірка (на 5 км а/д Т0614).
В направленні на рейдову перевірку №013913 від 28.07.2022 також вказано місце її проведення - Житомирська область, що не суперечить Порядку №1567.
Таким чином, суд приходить до висновку, що твердження позивача про відсутність щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, відсутність у направленні на перевірку місця її проведення, відсутність погодження місця та режиму роботи пересувного пункту з органами поліції спростовується вищенаведеними доказами.
Також відповідачем надано свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки №П/706/Щ від 18.05.2022 (чинне до 18.05.2023) на рулетку вимірювальну з фібергласовою стрічкою, яка використовувалась в ході проведення перевірки, чим спростовується доводи позивача в цій частині.
Висновок перевіряючих, викладений у довідці про здійснення габаритно-вагового контролю про перевищення вагових показників автомобіля встановлені норми на 19% підтверджується актом про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 03.08.2022, який підписано водієм ОСОБА_3 , а тому заперечення позивача в цій частині також відхиляються судом.
З акту перевірки видно, що рейдову перевірку, в тому числі габаритно-ваговий контроль, проводили дві посадові особи Укртрансбезпеки, які й підписали даний акт, що узгоджується із приписами п.16 Порядку №1567.
Відповідно до пункту 25 Порядку №1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Згідно з пунктом 26 Порядку №1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Пунктом 27 Порядку №1567 встановлено, що у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Як встановлено судом, позивача було повідомлено про розгляд справи 30.08.2022 листом від 15.08.2022, який надіслано 16.08.2022, що підтверджується повідомленням про вручення рекомендованого листа, отримано позивачем 17.08.2022, тобто відповідачем дотримано вимоги п.26 Порядку №1567.
При цьому, позивач мав можливість завчасно ознайомитись із матеріалами перевірки та підготувати свої заперечення. У письмових запереченнях від 30.08.2022 позивач заперечував щодо притягнення його до відповідальності та зазначив, що ним буде надано правове обґрунтування заперечень його представником Вербовським В.В. в усній формі після ознайомлення з матеріалами справи, під час її розгляду 30.08.2022.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що постанову №309881 від 30.08.2022 відділу Державного контролю (нагляду) у Житомирській області, прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для її скасування.
Згідно із ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність свого рішення, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_2 ) до Відділу державного нагляду (контролю) у Житомирській області Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан ім. С.П. Корольова, 12, м. Житомир, 10014. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39816845) , Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135. РНОКПП/ЄДРПОУ: 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.А.Шуляк
Повний текст складено: 31 січня 2023 р.