Справа № 760/939/23
Провадження № 3/760/1125/23
24 січня 2023 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Мозолевська О.М., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Управління патрульної поліції у м.Києві Департаменту патрульної поліції відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, студента, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за фактом вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4, ст.124 КУпАП, -
До Солом'янського районного суду міста Києва надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №461040 від 21.12.2022 відносно водія ОСОБА_1 , згідно якого останній, 27.09.2022 о 13 год. 00 хв. на пр. Перемоги, 35 керуючи автомобілем марки «Фольцваген» державний номерний знак НОМЕР_1 , не дотримався безпечного бокового інтервалу до автобуса «МАЗ державний номерний знак НОМЕР_2 , здійснив з ним зіткнення, що призвело до механічних пошкоджень транспортних засобів, чим порушив вимоги п. 13.1 правил дорожнього руху, відповідальність за що передбачена ст. 124 КУпАП.
Разом з цим, до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ААД №440363 від 21.12.2022 згідно якого, ОСОБА_1 27.09.2022 о 13 год. 00 хв. на пр. Перемоги, 35 керуючи автомобілем марки «Фольцваген» державний номерний знак НОМЕР_1 , здійснив зіткнення з автобусом «МАЗ державний номерний знак НОМЕР_2 , не дочекавшись прибуття працівників поліції, місце ДТП залишив, чим порушив вимоги п.2.10.а, 2.10б ПДР, відповідальність за що передбачена ст.122-4 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 з'явився, вину визнав повністю.
Вирішуючи питання про доведеність винуватості ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, суд виходить з наступного.
Судом досліджено протоколи про адміністративне правопорушення серії ААД №461021 від 08.12.2022 та серії ААД №461022 від 08.12.2022.
До вищевказаних протоколів додана схема місця ДТП в якій зазначено місце зіткнення та розташування транспортних засобів внаслідок ДТП.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, в тому числі, висновком експерта.
Відповідно до частини п'ятої статті 14 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що учасники дорожнього руху зобов'язані знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативно-правових актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам.
У відповідності до п. 1.3. Правил дорожнього руху часники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
У пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Як свідчить практика Європейського суду з прав людини (рішення у справі «О' Галлоран та Франціc проти Сполученого Королівства» від 29.06.2007), особа, яка володіє чи керує автомобілем (транспортним засобом), підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Тобто, умовою відповідальності за вказаною нормою є сукупність наступних обставин: встановлення факту порушення особою ПДР, наслідки у вигляді пошкодження транспортного засобу (засобів) чи іншого майна, а також причинно-наслідковий зв'язок між порушенням ПДР і спричиненням пошкоджень.
Згідно з п.п «а» та «д» п.2.10 ПДР України у разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди та повідомити про дорожньо-транспортну пригоду орган чи уповноважений підрозділ Національної поліції, записати прізвища та адреси очевидців, чекати прибуття поліцейських.
Відповідно до п. 13.1 ПДР України, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Так, винність ОСОБА_1 у вчиненні вказаного правопорушення підтверджується даними, які містяться у протоколах про адміністративне правопорушення серії серії ААД №461040 від 21.12.2022 та серії ААД №440363 від 21.12.2022, схемі місця ДТП в якій зазначено місце зіткнення та розташування транспортного засобу внаслідок ДТП, поясненнями наданими в судовому засіданні.
Висновок суду в частині визнання винним ОСОБА_1 у порушенні п.п. 2.10а, 2.10б, 13.1 Правил дорожнього руху України, відповідає фактичним обставинам провадження та ґрунтується на оцінці доказів по справі.
Таким чином, в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративних правопорушень, передбачених ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ч.2 ст.38 КУпАП стягнення може бути накладено не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частині третій цієї статті.
Адміністративні правопорушення передбачені ст. 122-4 та ст.124 КУпАП вчинені ОСОБА_1 27.09.2022, а тому строки накладення на нього адміністративних стягнень, передбачених ст. 122-4 та ст. 124 КУпАП, закінчилися.
У відповідності до положень п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення закінчилися строки, передбачені статтею 38 цього Кодексу.
Приписи статті 247 КУпАП є імперативними і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
З огляду на те, що на момент розгляду справи закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 38 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. 38, 124, 283, 284 КУпАП,-
Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушень передбачених ст. 122-4, ст.124 КУпАП.
Закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-4, ст.124 КУпАП, у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, передбачених ст. 38 КУпАП.
Постанова по справі про адміністративні правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Солом'янський районний суд м. Києва протягом 10-ти днів з дня її винесення.
Суддя О.М. МОЗОЛЕВСЬКА