Справа № 276/121/23
Провадження по справі № 3/276/129/23
01 лютого 2023 року смт. Хорошів
Суддя Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області Бобер Д.О. розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області відносно ОСОБА_1 , мешканця АДРЕСА_1 за ознаками складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП,-
25 січня 2023 року до Володарсько-Волинського районного суду Житомирської області від відділу поліцейської діяльності №1 (смт. Черняхів) Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області надійшли матеріали про вчинення адміністративного правопорушення за ч.2 ст. 130 КУпАП гр. ОСОБА_1 .
Згідно ст.280 КУпАП суд при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення повинні бути зазначені місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення.
Разом з тим, зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №029188 вбачається, що ОСОБА_1 керував авто на автомобільній дорозі Новопіль-Грушки, без зазначення конкретного населеного пункту або кілометру вказаної дороги, попри те, що остання має значну протяжність та проходить через декілька районів (Хорошівського та Черняхівського), що не дозволяє встановити місце вчинення адміністративного правопорушення.
Крім того, згідно ст. 257 КУпАП, протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 8 Закон України «Про судоустрій і статус суддів», суддя розглядає справи, одержані згідно з порядком розподілу судових справ, установленим відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Відповідно до положень ст. 276 КУпАП, справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Окрім цього, положеннями цієї статті допускається розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 80, 81, 121-126, 127-1-129 і ст. 139 (коли правопорушення вчинено водієм) КУпАП, за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників.
Таким чином, ст. 276 КУпАП (станом як на час розгляду справи, так і на час вчинення адміністративного правопорушення) не передбачає альтернативної підсудності щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП.
Оскільки зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №029188 не вбачається місця вчинення правопорушення та у разі його вчинення у межах території колишнього Черняхівського району Житомирської області - розгляд останнього не підсудний Володарсько-Волинському районному суду Житомирської області.
Згідно із ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед інших питань вирішує, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.7 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року №1376 (далі - Інструкція), не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
Разом з тим, протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ №029188 містить виправлення як дати складення протоколу, так і дати народження особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, що суперечить наведеним вище вимогам Інструкції.
Суд зауважує, що протокол у справі про адміністративне правопорушення є основним джерелом доказів, на підставі якого суд встановлює наявність чи відсутність у діянні особи правопорушення. Лише належно оформлений протокол дозволяє всебічно розглянути справу по суті.
Виходячи з положень ст.254 КУпАП, дотримання вимог ст.256 КУпАП при складанні протоколу про адміністративне правопорушення покладається на уповноважену на те особу, і невідповідність протоколу вимогам КУпАП не може бути усунена судом під час його розгляду, що унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.
Тому, без усунення зазначених вище недоліків протоколу про адміністративне правопорушення розгляд справи є неможливим.
Верховним Судом України визнано правильну практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 №14).
Відповідно до пункту 12 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 №11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог КУпАП вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи наведене, даний адміністративний матеріал підлягає поверненню для належного оформлення, в ході якого необхідно виконати вимоги вказаної постанови суду та привести протокол у відповідність до вимог ст.256 КУпАП, зокрема, належним чином скласти протокол про адміністративне правопорушення з дотриманням вимог Інструкції та зазначенням місця вчинення правопорушення.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 221, 276, 278 КУпАП, -
Протокол про вчинення адміністративного правопорушення серії ААБ №029188 складеного відносно ОСОБА_1 з доданими матеріалами, за ознаками складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.130 КУпАП повернути до відділу поліцейської діяльності №1 Житомирського РУП ГУНП в Житомирській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Д.О. Бобер