Постанова від 01.02.2023 по справі 274/7462/22

Справа № 274/7462/22

Провадження №1-в/0274/746/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.2023 м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , за участі секретарів судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні провадження за поданням начальника Бердичівського районного відділу поліції ГУ НП в Житомирській області про встановлення адміністративного нагляду щодо

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Гальчин Бердичівського району Житомирської області, громадянина України, який не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Начальник Бердичівського районного відділу поліції ГУ НП у Житомирській області звернувся до суду з поданням, в якому просить встановити ОСОБА_3 адміністративний нагляд з обмеженнями, вказаним у поданні. Своє подання мотивує тим, що ОСОБА_3 судимий до позбавлення волі за умисні тяжкі злочини, після відбуття покарання на шлях виправлення не став, неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, на попередження органів внутрішніх справ не реагує, не працює, за місцем проживання характеризується негативно, відносно нього на розгляді в суді перебуває кримінальне провадження за ч. 3 ст. 185 КК України.

Представник Бердичівського районного відділу поліції в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин. Повідомлення про час та місце розгляду подання було направлено на офіційну адресу відділу поліції.

ОСОБА_3 в судове засідання не з?явився, в матеріалах справи міститься його заява про розгляд подання без його участі.

Враховуючи положення ст. 5 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" в частині необов'язкової участі в судовому засіданні осіб, які викликаються, суд не визнає явки учасників судового розгляду обов'язковою, а тому вважає можливим розглянути заяву у їх відсутність.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши подання та матеріали, які до нього долучені, суд приходить до наступного.

Умови і порядок встановлення та здійснення адміністративного нагляду за окремими категоріями раніше судимих осіб та їх обов'язки встановлює Закон України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі".

Згідно із ст.ст. 1 та 2 цього Закону, адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюються органами Національної поліції. Адміністративний нагляд встановлюється з метою запобігання вчиненню кримінальних правопорушень окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них.

Відповідно до п. (в) ст. 3 вказаного Закону адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.

Як визначено ст. 5 вказаного Закону, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті "в" статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції. У поданні мають бути визначені обмеження, які пропонує встановити на підставі статті 10 цього Закону відповідно начальник установи виконання покарань чи начальник органу Національної поліції щодо поведінки піднаглядного, та обґрунтування доцільності таких заходів.

Згідно з ст. 10 Закону, до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження:

а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу;

б) заборона перебування у визначених місцях району (міста);

в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста);

г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 був засуджений Бердичівським міськрайонним судом Житомирської області 15.01.2014 року за ч. 3 ст. 185, ч. 4 ст. 70 КК України до 5 років позбавлення волі. На підставі ст. 75 КК України ОСОБА_3 звільнено від відбування покарання з випробуванням протягом 3 (трьох) років іспитового строку з покладенням обов'язків, визначених ст. 76 КК України.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду від 04.03.2016 було задоволено подання МРВ КВІ та скасовано засудженому ОСОБА_3 звільнення від відбування покарання з випробуванням, призначеного вироком Бердичівського міськрайонного суду від 15.01.2014. Засудженого направлено для відбування покарання, призначеного вироком.

Звільнився ОСОБА_3 з місць позбавлення волі 21.10.2019 умовно - достроково на 1 рік 4 місяці 22 дні.

Як вказано в поданні ОСОБА_3 після відбуття покарання неодноразово притягався до адміністративної відповідальності, на попередження органів внутрішніх справ не реагує, не працює, за місцем проживання характеризується з негативної сторони, на розгляді в Бердичівському міськрайонному суді відносно нього перебуває кримінальне провадження за ч. 3 ст. 185 КК України. На підтвердження чого до подання додано копії постанов про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності 02, 06, 13, 16 грудня 2022 року за ч. 1 ст. 175-1, ч. 1 ст. 178, ч. 2 ст. 175-1 КУпАП, попередження про можливість встановлення адміністративного нагляду, характеристики за місцем проживання без зазначення дат.

Звертаючись з поданням про встановлення адміністративного нагляду, начальник Бердичівського РВП ГУНП в Житомирській області просить встановити щодо ОСОБА_3 обмеження та зобов'язати його: повідомляти працівників органу внутрішніх справ, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі населеного пункту у службових справах; заборонити вихід з будинку в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня на час дії адміністративного нагляду; заборона змінювати місце проживання без дозволу Бердичівського РВП. При цьому, не наводить будь-яких обґрунтувань необхідності встановлення саме таких обмежень.

Крім того, як вказано вище, обмеження, які можуть бути встановлені, визначені ст. 10 Закону «Про адміністративний нагляд …», перелік яких є вичерпним, поряд з цим 2 з 3 обмежень, про які йдеться в поданні, не передбачені зазначеною нормою Закону. До того ж, обов'язок повідомляти поліцейських, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи, місця проживання або про виїзд за межі населеного пункту у службових справах, встановлений для осіб, які перебувають під адміністративним наглядом, згідно ст. 9 Закону і не потребують з цього приводу рішення суду. Обмеження у виді заборони зміни місця проживання без дозволу Бердичівського РВП, не тільки не передбачено ст. 10 Закону, але і прямо суперечить ст. 33 Конституції України.

Розглядаючи можливість встановлення єдиного обмеження, про яке йде мова в поданні керівника поліції та яке передбачено Законом (заборона виходу з будинку в період з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. наступного дня), суд виходить з того, що необхідність його застосування абсолютно не обґрунтовано, окрім того, зважаючи на характер адміністративних правопорушень, які за версією працівників поліції були вчинені ОСОБА_3 (куріння в невстановлених місцях, поява в п'яному вигляді у громадських місцях), то не зрозуміло, яким чином заборона виходу з будинку в нічний час доби, буде сприяти контролю за його поведінкою та не дозволить йому вчиняти аналогічні дії. Також варто зазначити, що на даний час в країні продовжується війна та на території Бердичівського району встановлено комендантську годину, а тому ОСОБА_3 і так не має права перебувати в нічний час поза межами місця проживання.

Перебування ж на розгляді в суді кримінального провадження щодо ОСОБА_3 не доводить його винуватість у вчиненні кримінального правопорушення, адже остаточне рішення ще не прийнято.

Таким чином суд вважає, що в ході судового розгляду не було доведено необхідність встановлення ОСОБА_3 адміністративного нагляду та обмежень.

Керуючись статтями 3 п. "в", 5, 10 Закону України «Про встановлення адміністративного нагляду особам, звільненим з місць позбавлення волі», статтями 9 ч. 6, 372, 539 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні подання начальника Бердичівського районного відділу поліції (м. Бердичів) ГУ НП в Житомирській області про встановлення адміністративного нагляду щодо ОСОБА_3 відмовити за безпідставністю.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного суду через Бердичівський міськрайонний суд протягом 7 днів з моменту її оголошення.

Суддя ОСОБА_1