Справа № 597/200/23
Провадження № 3/597/148/2023
"31" січня 2023 р. суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Шевчук В.М., розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жительки АДРЕСА_1
за ч.1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення
30.01.2023 року до Заліщицького району Тернопільської області від відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Тернопільської області повторно надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року ОСОБА_1 07.11.2022 року о 12 годині 00 хвилин у АДРЕСА_1 ухилялась від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов навчання своїх дітей: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які з 17.10.2022 року по теперішній час не відвідують Соколівський ліцей. Своїми діями ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.184 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що вказані матеріали оформлені з порушенням вимог КУпАП та підлягають належному доопрацюванню, виходячи з наступного.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП, орган та (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до вимог ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка складала протокол; відомості про особу порушника, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.9 розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС України від 06.11.2015 року №1376, передбачено, що у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол.
Протокол про адміністративне правопорушення - це документ, який офіційно засвідчує факт вчинення особою неправомірних дій і є одним із джерел доказів та підставою подальшого провадження у справі. Згідно положень КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться лише в межах обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення, при цьому суд не наділений повноваженнями самостійно змінювати фактичні обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення. Суд не вправі самостійно змінювати всупереч інтересам особи фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді; суд також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Частиною 1 статті 184 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
Отже, з аналізу змісту вищевказаної норми вбачається, що ухиленням від виконання батьківських обов'язків повинна вважатися не будь-яка дія, а саме невиконання обов'язків, чітко передбачених законодавством і лише тих, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей.
Зміст наведеної норми дозволяє констатувати, що в силу її вимог особа може бути притягнута до відповідальності за наявності в сукупності таких умов, коли вона: 1) є батьком або матір'ю дитини чи іншою особою, яка їх замінює (далі - батьки); 2) ухиляється від виконання передбачених законодавством обов'язків, які стосуються забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання дітей; 3) ухиляється від виконання вказаних обов'язків саме відносно неповнолітніх дітей.
За змістом ч.2 п.16 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" від 30.03.2007 року №3 під "непіклуванням про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя" слід вважати: - незабезпечення необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; - неспілкування з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; - ненадання дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; - несприяння засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; - невиявлення інтересу до її внутрішнього світу; - нестворення умов для здобуття нею освіти. При цьому, зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками.
29.12.2022 року постановою Заліщицького районного суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП поверталися відділенню поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року не зазначено конкретних обставин, які б вказували на невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків відносно неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , та не вказано, від яких саме, передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, ухиляється ОСОБА_1 . Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним. Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян. Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади. У ст.277 КУпАП визначені строки розгляду справ про адміністративні правопорушення. Окрім наведеного, суддею було звернуто увагу, що згідно з ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Розгляд справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, без належного повідомлення цієї особи є грубим порушенням норм процесуального права та порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки в цьому випадку буде порушене право особи на справедливий суд, зокрема право особи на захист. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться 23.11.2022 року о 10 годині 00 хвилин. При цьому справа про адміністративне правопорушення надійшла до Заліщицького районного суду 29.12.2022 року, однак матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів про повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи у Заліщицькому районному суді Тернопільської області 29.12.2022 року.
11.01.2023 року постановою Заліщицького районного суду матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП поверталися відділенню поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року не зазначено конкретних обставин, які б вказували на невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків відносно неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , та не вказано, від яких саме, передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, ухиляється ОСОБА_1 . Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним. Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян. Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади. У ст.277 КУпАП визначені строки розгляду справ про адміністративні правопорушення. Окрім наведеного, суддею було звернуто увагу, що згідно з ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Розгляд справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, без належного повідомлення цієї особи є грубим порушенням норм процесуального права та порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки в цьому випадку буде порушене право особи на справедливий суд, зокрема право особи на захист. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться 23.11.2022 року о 10 годині 00 хвилин. При цьому справа про адміністративне правопорушення надійшла до Заліщицького районного суду 10.01.2023 року, однак матеріали справи про адміністративне правопорушення не містять доказів про повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи у Заліщицькому районному суді Тернопільської області 10.01.2023 року.
30.01.2023 року матеріали про притягнення до адміністарвтиної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП повторно надійшли до Заліщицького районного суду, проте недоліки, вказані у постанові, не усунуто, оскільки у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року не зазначено конкретних обставин, які б вказували на невиконання ОСОБА_1 батьківських обов'язків відносно неповнолітніх дітей ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , та не вказано, від яких саме, передбачених законодавством обов'язків, з посиланням на норму закону щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей, ухиляється ОСОБА_1 . Одним із принципів судочинства визнано пріоритет публічного інтересу над приватним. Безпідставне умисне затягування розгляду справи нівелює завдання КУпАП, яким є охорона прав і свобод громадян, зміцнення законності та виховання громадян. Крім того, недотримання строків розгляду справ про адміністративні правопорушення порушує конституційне право на судовий захист і негативно впливає на ефективність та авторитет судової влади. У ст.277 КУпАП визначені строки розгляду справ про адміністративні правопорушення. Окрім наведеного, суддею звернуто увагу, що згідно з ст.277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи в суді, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи. Розгляд справи про адміністративне правопорушення за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, без належного повідомлення цієї особи є грубим порушенням норм процесуального права та порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки в цьому випадку буде порушене право особи на справедливий суд, зокрема право особи на захист. Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №118005 від 07.11.2022 року ОСОБА_1 повідомлено, що розгляд справи відбудеться 23.11.2022 року о 10 годині 00 хвилин. При цьому справа про адміністративне правопорушення повторно надійшла до Заліщицького районного суду 30.01.2023 року, однак матеріали справи про адміністративне правопорошення не містять доказів про повідомлення ОСОБА_1 про розгляд справи у Заліщицькому районному суді Тернопільської області 30.01.2023 року.
Зазначені недоліки не дають можливості повно та об'єктивно розглянути дану справу та накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення.
За таких обставин, вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП необхідно повторно направити до відділення поліції №4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.256, 268, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.184 КУпАП повторно повернути відділенню поліції № 4 (м.Заліщики) Чортківського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області для належного доопрацювання.
Постанова остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя Валентина ШЕВЧУК