Рішення від 31.01.2023 по справі 460/8479/21

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 року м. Рівне №460/8479/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Комшелюк Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу до Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Здолбунівської прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу звернувся до суду з позовом до Мізоцької селищної ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Мізоцької селищної ради від 28.04.2021 № 53 та № 54. В обґрунтування позовних вимог вказано, що відповідач порушив процедуру прийняття рішень про видалення зелених насаджень по вул. Тараса Якимчука та І. Франка в смт. Мізоч Рівненського району, а саме: не дотримався норм постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах», оскільки виконавчим комітетом селищної ради попередньо до прийняття спірних рішень, не направлено листи до Державної екологічної інспекції Поліського округу щодо можливості участі її представника у роботі комісії по обстеженню зелених насаджень та як наслідок не затверджено склад комісії по обстеженню зелених насаджень у відповідності до вимог законодавства щодо видалення саме вказаних дерев у Акті № 1 від 05.04.2021 та Акті № 2 від 19.04.2021, складених комісією про обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню. Зазначено, що незаконне надання виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради Рівненського району дозволу на зріз дерев в смт. Мізоч порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною об'єктів рослинного світу, ефективного використання зелених насаджень, що суперечить державній політиці у сфері природоохоронного законодавства. За таких обставин, просив позов задовольнити повністю.

Відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався.

Заяви, клопотання учасників справи, процесуальні дії у справі:

23 червня 2021 року позовна заява надійшла до суду.

30 червня 2021 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду суддею Щербаковим В.В. та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні).

21 липня 2021 року на адресу суду надійшла заява відповідача про визнання позову.

11 липня 2022 року ухвалою суду закрито провадження у справі з підстав, визначених п.1 ч.1 ст.238 КАС України.

03 листопада 2022 року постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду ухвалу Рівненського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 скасовано і справу направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.

08 грудня 2022 року ухвалою суду позовну заяву прийнято до провадження судді Комшелюк Т.О. та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Розглянувши заяви по суті справи, з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив таке.

28.04.2021 виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради прийнято рішення №53 «Про порізку дерев по вул. І.Франка» та №54 «Про порізку дерев по вул. Тараса Якимчука» в смт. Мізоч.

Із зазначених вище рішень Мізоцької селищної ради вбачається, що виконавчий комітет селищної ради погодив порізу дерев в смт. Мізоч згідно Акту №1 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05 квітня 2022 року у кількості 1 аварійного дерева по вул. Тараса Якимчука за заявою ОСОБА_1 та згідно Акту №2 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 19 квітня 2022 року у кількості 9 аварійних дерев по вул. І.Франка в смт. Мізоч за заявою ТзОВ «МЕТТАЛКРАФТ».

З вказаних вище Актів №1,2 обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню від 05 квітня 2022 року та 19 квітня 2022 року встановлено, що у них відсутній підпис працівника компетентного органу, а саме Державної екологічної інспекції Поліського округу.

03.06.2021 року Здолбунівська окружна прокуратура листом №54-500 вих-21 звернулась до Державної екологічної інспекції Поліського округу з повідомленням про порушення інтересів держави під час прийняття рішень про надання дозволу на видалення зелених насаджень виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради.

Листом від 09.06.2021 №306/2675 Державна екологічна інспекція Поліського округу повідомила Здолбунівську окружну прокуратуру про те, що контролюючим органом перевірки по факту порізки дерев в смт. Мізоч не проводились, а тому відсутні підстави для вжиття заходів реагування по вказаних у листі Здолбунівської окружної прокуратури від 03.06.2021 фактах.

Вважаючи протиправними рішення про порізку дерев, керівник Здолбунівської окружної прокуратури звернувся до суду з даними позовом.

Вирішуючи даний спір, суд враховує таке.

Охорона навколишнього природного середовища, раціональне використання природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки життєдіяльності людини - невід'ємна умова сталого економічного та соціального розвитку України.

З цією метою Україна здійснює на своїй території екологічну політику, спрямовану на збереження безпечного для існування живої і неживої природи навколишнього середовища, захисту життя і здоров'я населення від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонійної взаємодії суспільства і природи, охорону, раціональне використання і відтворення природних ресурсів.

Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначені Законом України «Про охорону навколишнього середовища» від 25.06.1991 № 1264-XII (далі - Закон №1264-XII).

За правилами ст.38 Закону № 1264-XII використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів. В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

В силу вимог ст.40 Закону №1264-XII використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 5 Закону України «Про рослинний світ» передбачено, що під час здійснення діяльності, яка впливає на стан охорони, використання та відтворення рослинного світу, необхідно дотримуватися, зокрема, таких основних вимог як здійснення заходів щодо запобігання негативному впливу господарської діяльності на рослинний світ та здійснення заходів щодо відтворення об'єктів рослинного світу.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі - Закон №2807-IV) елементами благоустрою є зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

За приписами ст. 28 Закону №2807-IV охороні та відновленню підлягають усі зелені насадження в межах населених пунктів під час проведення будь-якої діяльності, крім зелених насаджень, які висаджені або виросли самосівом в охоронних зонах повітряних і кабельних ліній, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв. Охорона, утримання та відновлення зелених насаджень на об'єктах благоустрою, а також видалення дерев, які виросли самосівом, здійснюються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів залежно від підпорядкування об'єкта благоустрою, а на земельних ділянках, переданих у власність, наданих у постійне користування або в оренду, - за рахунок коштів їх власників або користувачів відповідно до нормативів, затверджених у встановленому порядку. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. У містах та інших населених пунктах ведеться облік зелених насаджень та складається їх реєстр за видовим складом та віком.

Згідно з п.2 ч.1 ст.16 Закону №2807-IV на об'єктах благоустрою забороняється самовільно влаштовувати городи, створювати, пошкоджувати або знищувати газони, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.

Відповідно до ст. 13 Закону №2807-IV до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики; пам'ятки культурної та історичної спадщини; майдани, площі, бульвари, проспекти; вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки; пляжі; кладовища; інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Пунктом 3.1 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 за №105, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.07.2006 за №880/12754 визначено, що до об'єктів благоустрою у сфері зеленого господарства населених пунктів належать: парки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, гідропарки, лугопарки, лісопарки, буферні парки, районні сади; дендрологічні парки, національні, меморіальні та інші; сквери; міські ліси; зони рекреації; зелені насадження в охоронних та санітарно-захисних зонах, зони особливого використання земель; прибережні зелені насадження; зелені насадження прибудинкової території.

Відповідно до п.3.2 цих Правил визначено, що елементами благоустрою є: покриття доріжок відповідно до норм стандартів; зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях: будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; комплекси та об'єкти монументального мистецтва; обладнання дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми; інші елементи благоустрою.

З огляду на наведене, зелені насадження, що розташовані по вул. Івана Франка та по вул. Тараса Яримчука в смт. Мізоч Рівненського району відносяться до об'єктів благоустрою, та їх самовільне знищення забороняється.

При цьому, згідно з ч.3 ст.28 Закону №2807-IV видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Процедура видалення дерев (у тому числі і аварійних), кущів, газонів і квітників (зелених насаджень) на території населеного пункту регламентована Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 01.08.2006 №1045 (далі - Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначний вичерпний перелік випадків (підстав) для видалення зелених насаджень, а саме: будівництва об'єкта архітектури на підставі документів, визначених частиною першою статті 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності"; знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; ліквідації аварійної ситуації на інженерних мережах населеного пункту; відновлення світлового режиму в житловому приміщенні, що затіняється деревами; проведення ремонтних та експлуатаційних робіт в охоронній зоні повітряних ліній електропередачі, на трансформаторній підстанції і розподільному пункті системи енергопостачання, мережі водо-, теплопостачання тa водовідведення, телекомунікаційній i кабельній електромережі; досягнення деревом вікової межі; провадження господарської діяльності на території розсадників з вирощування декоративних дерев та кущів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації.

Водночас, п.3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006 встановлено, що видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку).

Ордер не видається у випадках: видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою на підставі акта обстеження зелених насаджень; у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров'ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб; видалення зелених насаджень на території меморіального комплексу та кладовищі; видалення зелених насаджень на земельній ділянці, яка перебуває у приватній власності, та на присадибній ділянці (п.п.7-10 Порядку №1045).

Слід зазначити, що відповідно до п.9.1.12 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 №105, аварійним вважаться дерево, яке може становити загрозу для життя і здоров'я пішоходів, транспортних засобів, пошкодити лінії електропередач, будівлі і споруди або перебуває у пошкодженому стані внаслідок снігопадів, вітролому, урагану та інших стихійних природних явищ чи за наявності гнилої серцевини стовбура, значної суховершинності, досягнення вікової межі.

За змістом пункту 4 Порядку підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник).

Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.

Під час формування складу комісії компетентний орган протягом двох днів після надходження заяви надсилає запити до територіального органу Держекоінспекції, власника земельної ділянки (користувача), балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень, щодо можливості їх участі у роботі комісії.

Територіальний орган Держекоінспекції та заінтересовані організації у п'ятиденний строк після надходження запиту надсилають компетентному органу в письмовій формі повідомлення про включення свого представника до складу комісії.

Після надходження повідомлень компетентний орган протягом трьох днів затверджує склад комісії. У разі надходження повідомлень про відмову від представників територіального Держекоінспекції та заінтересованих організацій склад комісії затверджується без таких представників.

Комісія у п'ятиденний строк після її затвердження визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці, і їх відновну вартість та складає акт обстеження тих насаджень, що підлягають видаленню (далі - акт), за формою, затвердженою Мінрегіоном.

У разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев комісія з'ясовує причину набуття деревами такого стану, про яку зазначається у складеному комісією акті.

Кожному члену комісії надається один примірник акта. У разі відсутності представника територіального органу Держекоінспекції у складі комісії один примірник акта у триденний строк надсилається до територіального органу Держекоінспекції.

Голова комісії готує в п'ятиденний строк проект рішення компетентного органу про видалення зелених насаджень, в якому зазначається інформація про кількість зелених насаджень, що підлягають видаленню і залишаються на земельній ділянці.

Компетентний орган у місячний строк після надходження зазначеного проекту рішення про видалення зелених насаджень приймає відповідне рішення і видає наступного дня заявнику його копію для оплати відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню.

Відповідно до пункту 5 Порядку ордер на видалення зелених насаджень компетентний орган видає не пізніше наступного робочого дня після подання заявником документа про сплату відновної вартості зелених насаджень, що підлягають видаленню. Методику визначення відновної вартості зелених насаджень і зразок ордера затверджує Мінрегіон.

Крім того, форма Акта обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню та Ордер на видалення зелених насаджень застосовується відповідно до наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2009 №127 «Про затвердження Методики визначення відновної вартості зелених насаджень».

Таким чином, приписами чинного законодавства передбачена певна процедура оформлення дозвільних документів на видалення зелених насаджень, у тому числі і аварійних. Дана процедура передбачає чітко встановлене коло обов'язків суб'єкта господарювання та функцій компетентного органу щодо її здійснення.

Тобто, відповідно до п.п.2, 3, 4 «Порядку видалення дерев кущів, газонів і квітників у населених пунктах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України №1045 від 01.08.2006, видалення зелених насаджень здійснюється в чітко регламентованій процедурі.

В даному випадку, як встановлено окружною прокуратурою, рішення №53 та №54 від 28.04.2021 прийняті виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради всупереч визначеної процедури щодо видалення зелених насаджень.

Так, згідно з інформацією Державної екологічної інспекції Поліського округу №3-06/2303 від 21.05.2021, листи відповідача щодо залучення представника інспекції до складу комісії по обстеженню зелених насаджень, що підлягають видаленню протягом 2021 року не надходили.

Як свідчать матеріали справи та не заперечується відповідачем, спірні рішення прийняті на підставі актів обстеження зелених насаджень від 05.04.2021 та 19.04.2021, складених комісію, яка створена розпорядженням виконавчого комітету Мізоцької селищної ради від 05.02.2021, а не після надходжень відповідних заяв осіб про видалення дерев.

Крім того, в актах обстеження також відсутній підпис компетентного органу, а саме: Державної екологічної інспекції Поліського округу.

Тобто, виконавчий комітет Мізоцької селищної ради в порушення вищезазначеного Порядку не повідомив Державну екологічну інспекцію Поліського округу про створення відповідної комісії з видалення дерев.

При цьому, п.7 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах встановлено, що видалення аварійних, сухостійних і фаутних дерев на об'єкті благоустрою здійснює балансоутримувач на підставі акта, що складається відповідно до пункту 4 цього Порядку, тобто у будь-якому випадку, у т.ч. у разі видалення аварійних зелених насаджень, відповідний орган повинен дотримуватися вказаних приписів.

Встановлені в ході розгляду обставини справи в їх сукупності свідчать, що виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради попередньо, до прийняття спірних рішень про видалення зелених насаджень по вул. Тараса Якимчука та І. Франка в смт. Мізоч Рівненського району, не було направлено листи до Державної екологічної інспекції Поліського округу щодо можливості участі її представника у роботі комісії по обстеженню зелених насаджень, не затверджено склад комісії по обстеженню зелених насаджень у відповідності до вимог законодавства щодо видалення саме вказаних дерев, чим порушено процедуру прийняття таких рішень, визначену постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045 «Про затвердження порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах».

Жодних доказів зворотного відповідачем суду не надано, матеріали справи не містять та судом не здобуто. Натомість, в матеріалах справи наявний лист Мізоцької селищної ради про визнання позовних вимог, зокрема, прийняття рішень № 53 та № 54 від 28.04.2021 про порізку дерев по вул. Тараса Якимчука та І. Франка в смт. Мізоч Рівненського району без відповідних погоджень територіального органу Державної екологічної інспекції, яка є органом, що здійснює контроль за дотриманням законодавства щодо охорони, утримання і використання зелених насаджень.

При цьому, суд враховує, що незаконне надання виконавчим комітетом Мізоцької селищної ради Рівненського району дозволу на зріз дерев в смт. Мізоч порушує інтереси держави у сфері контролю за використанням та охороною об'єктів рослинного світу, ефективного використання зелених насаджень, суперечить державній політиці у сфері природоохоронного законодавства.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За встановлених в ході розгляду справи обставин в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підтверджені належними і допустимими доказами, а тому підлягають до задоволення повністю.

Враховуючи положення ст.139 КАС України, за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, у суду відсутні підстави для стягнення судових витрат.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення виконавчого комітету Мізоцької селищної ради від 28 квітня 2021 року № 53 "Про порізку дерев по вул. І. Франка" та № 54 "Про порізку дерев по вул. Тараса Якимчука в смт. Мізоч".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 31 січня 2023 року

Учасники справи:

Позивач - Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції Поліського округу (вул. Княгині Ольги, 36, м. Здолбунів, 35700, ЄДРПОУ/РНОКПП 02910077)

Відповідач - Мізоцька селищна рада Рівненського району Рівненської області (вул. Т. Якимчука, 12, с. Мізоч, Здолбунівський район, Рівненська область, 35740, ЄДРПОУ/РНОКПП 04386545)

Суддя Т.О. Комшелюк