про прийняття позовної заяви до розгляду та
відкриття провадження в адміністративній справі
31 січня 2023 рокум. ПолтаваСправа № 440/544/23
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Слободянюк Н.І., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Кобеляцької міської ради ( вул. Касьяна, буд. 29, м. Кобеляки, Полтавська область, 39200, ідентифікаційний код 21051562 ) та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради (вул. Касьяна, буд. 29, м. Кобеляки, Полтавський район, Полтавська область, 39200, ідентифікаційний код 04057304) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,
ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою (з урахуванням уточненої позовної заяви від 30 січня 2023 року) до Кобеляцької міської ради та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради про:
- визнання протиправним та скасувати рішення Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 17 листопада 2022 року "Про дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " №1;
- поновлення ОСОБА_1 на посаді секретаря Кобеляцької міської ради;
- стягнення з бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу за період з 20 грудня 2022 року по дату поновлення його на посаді секретаря Кобеляцької міської ради.
Підставою для звернення до суду позивач визначив порушення своїх прав внаслідок припинення його повноважень на посаді секретаря Кобеляцької міської ради.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23 січня 2023 року позовну заяву залишено без руху через невідповідність останньої вимогам частини п'ятої статті 122, частини п'ятої статті 160, частин першої, четвертої та шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від позивача до суду надійшли документи, якими усунуто невідповідність позовної заяви вимогам частини п'ятої статті 160, частин першої, четвертої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Також до суду надійшла заява про поновлення строку звернення до суду, в якій позивач навів причини порушення строку звернення до суду.
Ознайомившись із заявою позивача про поновлення строку звернення з позовом, суд доходить висновку, що вирішення питання про наявність/відсутність поважних причин його пропуску потребує дослідження додаткових доказів після їх отримання від відповідачів та з'ясування позиції відповідачів з приводу наявності/відсутності обставин, які перешкоджали своєчасному зверненню позивача до суду з цим позовом.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України та підсудний Полтавському окружному адміністративному суду.
Підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження на цій стадії відсутні.
У прохальній частині позовної заяви позивачем заявлено клопотання про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Відповідно до пункту 1 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби, окрім справ, в яких позивачами є службові особи, які у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Відповідно до примітки до статті 513 Закону України "Про запобігання корупції" під службовими особами, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, розуміються, зокрема, особи, посади яких частиною першою статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" віднесені до першої - третьої категорій.
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" в органах місцевого самоврядування встановлюються такі категорії посад, зокрема: перша категорія - посади Київського міського голови, голів обласних рад та Севастопольського міського голови; друга категорія - посади Сімферопольського міського голови, міських (міст - обласних центрів) голів; заступників голів обласних рад та Севастопольського міського голови, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради; третя категорія - посади перших заступників та заступників міських голів (міст - обласних центрів) з питань діяльності виконавчих органів ради; секретарів міських (міст - обласних центрів та міста Сімферополя) рад, міських голів (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення, крім міст - обласних центрів), голів районних, районних у містах рад. керуючих справами виконавчих апаратів обласних та Севастопольської міської рад; четверта категорія - посади голів постійних комісій з питань бюджету обласних, Київської та Севастопольської міських рад (у разі коли вони працюють у раді на постійній основі), керівників управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, Севастопольської міської та секретаріату Київської міської рад, секретарів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, заступників міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) голів з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів, директорів, перших заступників, заступників директорів департаментів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад, міських (міст районного значення) голів, селищних і сільських голів, посади заступників голів районних рад; п'ята категорія - посади керуючих справами виконавчих апаратів районних рад, керуючих справами (секретарів) виконавчих комітетів районних у містах рад, помічників голів, радників (консультантів), спеціалістів, головних бухгалтерів управлінь і відділів виконавчого апарату обласних, секретаріатів Київської та Севастопольської міських рад, керівників управлінь, відділів та інших виконавчих органів міських (міст обласного і республіканського в Автономній Республіці Крим значення) рад та їх заступників, керівників відділів (підвідділів) у складі самостійних управлінь, відділів виконавчих органів міських (міст обласного значення) рад, посади заступників міських (міст районного значення), сільських, селищних голів з питань діяльності виконавчих органів ради, секретарів міських (міст районного значення), сільських, селищних рад, старост.
З матеріалів позовної заяви слідує, що позивача звільнено з посади секретаря Кобеляцької міської ради, яка не віднесена до першої - третьої категорій посад відповідно до частини першої статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", та належить до п'ятої категорії таких посад.
Отже, позивачем у цій справі не є особа, яка у значенні Закону України "Про запобігання корупції" займає відповідальне та особливо відповідальне становище, а тому ця справа відноситься до справ незначної складності, у зв'язку з чим у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження слід відмовити.
Оскільки характер спірних правовідносин та предмет доказування у цій справі не вимагають проведення судового засідання, суд, керуючись пунктом 1 частини шостої статті 12, частиною другою статті 257 та статтею 262 названого Кодексу, вважає за необхідне розглядати цю справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Частиною четвертою статті 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Беручи до уваги викладене, для повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи є необхідність витребувати від відповідачів додаткові докази у справі.
Керуючись статтями 9, 12, 171, 256, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №440/544/23 за позовом ОСОБА_1 до Кобеляцької міської ради та Виконавчого комітету Кобеляцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.
Відмовити у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Встановити відповідачам п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для надання до суду відзивів на позов разом з усіма доказами, на яких ґрунтуються заперечення відповідачів, та документами, що підтверджують надіслання (надання) відзивів і доданих до них документів іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзивів до суду. Роз'яснити, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами, а неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову у силу частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України.
Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив тривалістю три дні з дня отримання відзиву на позовну заяву.
Встановити відповідачам строк для подання заперечення тривалістю три дні з дня отримання відповіді на відзив.
Витребувати від відповідачів належним чином засвідчені копії:
- обґрунтованих письмових пояснень щодо заяви позивача про поновлення строку звернення до суду з позовом;
- рішення про обрання позивача на посаду секретаря Кобеляцької міської ради;
- рішення Кобеляцької міської ради восьмого скликання від 17 листопада 2022 року "Про дострокове припинення повноважень секретаря Кобеляцької міської ради ОСОБА_1 " №1 та всіх документів на підставі, яких прийнято вказане рішення;
- розрахунку середньомісячного та середньоденного заробітку позивача на посаді секретаря Кобеляцької міської ради за останні два місяці до припинення повноважень;
- інших матеріалів, що стосуються цього позову.
Витребувані докази надати у строк для подання відзиву на позов.
Роз'яснити, що копії доказів (крім речових доказів), що подаються до суду, заздалегідь надсилаються або надаються особою, яка їх подає, іншим учасникам справи. У разі якщо особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом (частина сьома та восьма статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України).
Попередити учасників справи, що невиконання процесуальних обов'язків, зловживання правами та створення протиправних перешкод у здійсненні судочинства є підставою до застосування судом заходів процесуального примусу визначених статтею 145 Кодексу адміністративного судочинства України.
Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України у мережі Інтернет за адресою: http://court.gov.ua/fair/sud1670/.
Надіслати відповідачам копії позовної заяви з доданими до неї документами.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Н.І. Слободянюк