27 січня 2023 року м. ПолтаваСправа № 440/10176/22
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Приватного підприємства "Метекс" до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
23 листопада 2022 року Приватне підприємство "Метекс" (надалі - позивач, ПП "Метекс") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області, Державної податкової служби України, у якій просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7540459/31847834 від 01.11.2022; зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну №18 від 17.10.2022 Приватного підприємства "Метекс" в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою її подання, 28.10.2022.
В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7540459/31847834 від 01.11.2022 є протиправним та підлягає скасуванню, а податкова накладна №18 від 17.10.2022 підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником податків надано контролюючому органу всі необхідні документи, які засвідчують факт здійснення господарської операції за податковою накладною, у реєстрації якої відмовлено.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 28 листопада 2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/10176/22, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
14 грудня 2022 року до суду надійшов відзив відповідачів на позовну заяву /а.с. 89-94/, у якому представник відповідачів просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі, посилаючись на те, що зупинення реєстрації податкової накладної №8 від 05.10.2021 здійснено у відповідності та на виконання вимог Порядку зупинення реєстрації ПН/РК №1165. Вказує, що в ході опрацювання копій первинних документів, поданих ПП "Метекс" до податкової накладної від 17.10.2022 № 18 на адресу ТОВ "Радіалгруп" щодо реалізації метанолу, до повідомлення платником не надано платіжних доручень або банківських виписок, що підтверджують оплату від покупця, відсутній акт звірки та/або оборотно-сальдова відомість по рахунку 361 з покупцем. Вважає, що суд не може зобов'язати відповідача зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, оскільки це є дискреційним повноваженням ДПС України. Крім того, у відзиві заявлено клопотання про розгляд справи за участі представника відповідачів.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 21 грудня 2022 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідачів про розгляд справи за участю представника відповідачів у справі №440/10176/22.
05 січня 2023 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /а.с. 170-175/, у якій вказано, що відповідно до приписів ст.ст. 187, 201 Податкового кодексу України, на першу подію, а саме, дату поставки товару (видаткова накладна №11 від 17.10.2022), ПП "Метекс" склало та направило для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 17.10.2022 на загальну суму 1006020 грн., в тому числі, податок на додану вартість 167670 грн. Вимога контролюючого органу щодо обов'язкового надання підприємством розрахункових документів та/або виписок банку з особового рахунку на перерахування коштів контрагентами-покупцями за отриманий товар є безпідставною, адже податкова накладна №18 від 17.10.2022 була складена за фактом першої події згідно п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України, а саме по факту поставки товару. На підтвердження здійснення господарської операції, на яку складено податкову накладну, ПП "Метекс" надано на розгляд контролюючого органу достатній обсяг документів, необхідний для її реєстрації в реєстрі згідно з пунктом 5 Порядку №520, тобто документи на підтвердження інформації, що зазначена у податковій накладній, як передбачено діючим законодавством і як було вказано у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної.
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
ПП "Метекс" (ідентифікаційний код 31847834) зареєстроване як юридична особа 18.02.2002, основним видом економічної діяльності позивача є 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля. ПП "Метекс" також має право на здійснення такого виду діяльності як 46.75. Оптова торгівля хімічними продуктами, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців /а.с. 14-18/.
27.10.2022 ПП "Метекс" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 17.10.2022 (отримувач (покупець) ТОВ "Радіалгруп") на метонол (метиловий спирт), код УКТ ЗЕД - 2905110000, на загальну суму 1006020,00 грн., в тому числі ПДВ -167670,00 грн. /а.с. 19, 129, 150/.
За результатами розгляду податкової накладної №18 від 17.10.2022 контролюючий орган 28.10.2022 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.46" направив ПП "Метекс" квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 17.10.2022 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2905 відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /а.с. 140/.
ПП "Метекс" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.10.2022 №1, у якому зазначило, що реалізований товар метанол (метиловий спирт) має ознаки імпорту, придбаний ПП "Метекс" за контрактом №1-04-2019 від 01.04.2019 у Польщі, продавець Mika Oil Sp.z o.o. До пояснень долучено копії документів, які підтверджують реальність здійснення імпортних операцій з купівлі та продажу на території України підакцизних товарів та підтвердження послуг сторонніх організацій, які були залучені розмитнення товару та перевезення ТЗ /а.с. 151/.
До цього повідомлення позивачем додано документи, копії яких містяться у матеріалах справи, та письмові детальні пояснення /а.с. 152/.
01.11.2022 комісією ГУ ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення №7540459/31847834 про відмову у реєстрації податкової накладної від 17.10.2022 №18 /а.с. 21, 153/.
За змістом вказаного рішення підставою для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено "ненадання платником податку копій документів: розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків". Додаткова інформація: "не надано платіжних доручень/банківських виписок, що підтверджують оплату від покупця; відсутній акт звірки та/або 361 рахунок з покупцем".
Позивач не погодився з вказаним рішенням та подав на нього скаргу до ДПС України.
Рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.11.2022 №61421/31847834/2, яке прийнято комісією Державної податкової служби України з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу ПП "Метекс" залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних залишено без змін /а.с. 154/.
Позивач не погодився з рішенням комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області №7540459/31847834 від 01.11.2022 про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Полтавській області №7540459/31847834 від 01.11.2022, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПК України у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3, пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з підпунктом "а" пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу у володіння та користування лізингоодержувачу/орендарю.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку, який нараховується відповідно до підпунктів 213.1.9 і 213.1.14 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів) (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Відповідно до пункт 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 201.10 статті 201 ПК України).
Відповідно до підпункту 14.1.60 ПК України єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Положенням пункту 201.10 статті 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01.07.2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Отже, платник податку - постачальник з настанням першої із умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку (пункт 8 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних).
Згідно з пунктом 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пунктів 13-15 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
Згідно з пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019 №1165, якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Пунктом 1 Порядку №1165 встановлено, що цей Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
За змістом пункту 2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Додатком 3 до Порядку №1165 визначено Критерії ризиковості здійснення операцій, відповідно до пункту 1 яких до цих Критеріїв віднесено відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
Відповідно до пункту 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет /пункт 8 Порядку №1165/.
Пунктами 10, 11 Порядку №1165 передбачено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 27.10.2022 ПП "Метекс" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 17.10.2022 (отримувач (покупець) ТОВ "Радіалгруп") на метонол (метиловий спирт), код УКТ ЗЕД - 2905110000, на загальну суму 1006020,00 грн., в тому числі ПДВ -167670,00 грн. /а.с. 19, 150/.
За результатами розгляду податкової накладної №18 від 17.10.2022 контролюючий орган 28.10.2022 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.46" направив ПП "Метекс" квитанцію, у якій зазначено: "Документ прийнято. Реєстрація зупинена. Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 17.10.2022 №18 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 2905, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" /а.с. 20, 129, 140/.
Зупиняючи реєстрацію податкової накладної, контролюючим органом не визначено, які конкретно документи позивачу слід подати для усунення сумнівів щодо реальності задекларованої позивачем операції.
Враховуючи зміст квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної та відсутність конкретизації, які саме документи позивачу слід подати податковому органу, ПП "Метекс" направило контролюючому органу повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 28.10.2022 №1, у якому зазначило, що реалізований товар метанол (метиловий спирт) має ознаки імпорту, придбаний ПП "Метекс" за контрактом №1-04-2019 від 01.04.2019 у Польщі, продавець Mika Oil Sp.z o.o. /а.с. 22, 151/.
У наданих до контролюючого органу детальних поясненнях до повідомлення від 28.10.2022 №1 позивачем зазначено, що продаж товарів, що вказані в податковій накладній №18 від 17.10.2022, реєстрацію якої зупинено, було реалізовано в адресу покупця - ТОВ "РАДІАЛГРУП" по договору на поставку товарів №06053 від 06.05.2022, рахунок №15 від 17.10.2022, видаткова накладна №11 від 17.10.2022, ТТН №011 від 17.10.2022 (транспортом та за рахунок продавця, на умовах CRT (склад покупця), згідно умов договору поставки №06053 від 06.05.22) на суму без ПДВ - 838350,00 грн., ПДВ 20% - 167670,00 грн, сума з ПДВ - 1006020,00 грн. Вказаний товар був оплачений покупцем платіжним дорученням № 225 від 18.10.2022 у сумі 1006020,00 грн., у т.ч. ПДВ 20% - 167670,00 грн. згідно рахунку №15 від 17.10.2022 по договору на поставку товарів №06053 від 06.05.2022. Станом на 28.10.2022 заборгованість ТОВ "РАДІАЛГРУП" за поставлені товари відсутня. ПП "МЕТЕКС" повідомило, що реалізує товар метанол (метиловий спирт) за кодом товару УКТ ЗЕД 2905110000 згідно виду діяльності за КВЕД 46.75 "Оптова торгівля хімічними продуктами", що зазначено у витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб. Реалізований товар метанол (метиловий спирт) за кодом товару УКТ ЗЕД 2905110000, має ознаки імпорту та імпортується ПП "МЕТЕКС" безпосередньо. Вищевказаний товар закуповується за міжнародним контрактом №91-04-2019 від 01.04.2019 у Польщі, продавець Mika Oil Sp.z о.о. Валюта контракту Євро. Для митного оформлення товарів підприємство користується послугами брокерських послуг ФО-П ОСОБА_1 за договором митно-брокерських послуг №04-09-19-5 від 04.09.2019. Для доставки реалізованої на ТОВ "РАДІАЛГРУП" партії товару з Польщі на територію України було залучено транспортне підприємство ПП "ТРАНЗИТ-СЕРВІС", яке безпосередньо займається наданням послуг з перевезення у міжнародному сполучені та перевезенням ADR вантажів за договором № 17/03/2017 від 17.03.2017. Також позивачем повідомлено, що даний товар є підакцизним товаром, при розмитнені сплачується ввізний акцизний податок та ввізний ПДВ, ПП "МЕТЕКС" є платником акцизного податку з реалізації пального дата реєстрації 22.04.2022 на підставі Витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та має ліцензію на право оптової торгівлі пальним за відсутністю місць оптової торгівлі, реєстраційний номер 990614202200162, дата реєстрації 20.04.2022 року, терміном дії з 21.04.2022 до 21.04.2027. Придбаний та реалізований товар є підакцизним, на підставі чого оформлюються та реєструються у встановлені діючим законодавством України строки акцизні накладні: на підставі вхідної оформленої електронної МД декларації та при реалізації товару /а.с. 23, 152/.
На підтвердження пояснень разом із повідомленням від 28.10.2022 №1 позивачем надано до контролюючого органу копії таких документів:
- договору №06053 на поставку товарів від 06.05.2022, укладеного між ПП "Метекс" (продавець) та ТОВ "РАДІАЛГРУП" (покупець), за умовами якого продавець зобов'язується на протязі дії цього договору передати покупцю продукцію нафтохімічної промисловості (далі "товар") окремими частинами або в повному обсязі відповідно договору за цінами, кількістю та якістю, які погоджуються сторона в п.п. 3-4 даного договору, а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар і оплатити його на встановлених умовах. Кількість та асортимент товару, що підлягають поставці, визначається у видаткових накладних, які є невід'ємною частиною цього договору, складаються у письмовій формі, підписуються та скріплюються печатками сторін, окремо на кожну партію товару. Пунктами 4.1, 5.1 договору передбачено, що покупець оплачує товар за ціною, визначеною у видатковій накладній та рахунку-фактурі на кожну окремо поставку. Покупець зобов'язаний провести оплату заявленої партії товару у безготівковій формі на банківський рахунок продавця згідно виставлених рахунків - протягом 10 календарних днів з дня поставки товару. Згідно пункту 6.1 договору поставка товару (кожної окремої його партії) в рамках цього договору здійснюється на умовах (Інкотермс 2010) - СРТ (склад покупця) за адресою: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Свіштовська, будинок 1-Д транспортом та за рахунок продавця. Цей договір вступає в силу з дня його підписання сторонами та діє до 31.12.2022, а в частині виконання зобов'язань - до їх повного виконання між сторонами /а.с. 121-125/;
- рахунку-фактури №15 від 17.10.2022, виписаного ПП "Метекс" одержувачу ТОВ "Радіалгруп" на метанол (метиловий спирт) код УКТ ЗЕД 2905110000 кількістю 23 т за ціною без ПДВ 36450 грн., на загальну суму з ПДВ 1006020 грн., у тому числі ПДВ - 167670 грн. /а.с. 124/;
- видаткової накладної №11 від 17.10.2022, виписаної ПП "Метекс" одержувачу ТОВ "Радіалгруп" на метанол (метиловий спирт) код УКТ ЗЕД 2905110000 кількістю 23 т за ціною без ПДВ 36450 грн., на загальну суму з ПДВ 1006020 грн., у тому числі ПДВ - 167670 грн. /а.с. 125/;
- товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №11 від 17.10.2022, у якій як замовник вказане ПП "Метекс", як вантажоодержувач - ТОВ "Радіалгруп", як автопідприємство - ПП "Транзит-сервіс" на метанол (метиловий спирт) об'ємом 28916 дм3 /а.с. 126/;
- договору №17/03/2017 про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні від 17.03.2017, укладеного між позивачем (сторона) та ПП "Транзит-Сервіс" (перевізник), за умовами якого перевізник зобов'язується доставити ввірений йому замовником вантаж до пункту призначення та видати його вантажоодержувачу, уповноваженому замовником на отримання вантажу, а замовник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу плату, встановлену в заявці, яка є невід'ємною частиною цього договору /а.с. 109-112/;
- додаткових угод №1 від 29.12.2018 та №2 від 12.02.2019 до договору №17/03/2017 про надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом в міжнародному сполученні від 17.03.2017, якими внесено зміни та доповнення до договору /а.с. 113-114/;
-рахунку-фактури №934 від 13.10.2022, виписаного ПП "Транзит-Сервіс" позивачу на доставку вантажу за межами України та по території України, на суму 117158,58 грн. /а.с. 115/;
- довідки ПП "Транзит-Сервіс" про транспортні витрати від 13.10.2022 /а.с. 116/;
- акту №934 здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 17.10.2022, складеного між позивачем (замовник) та ПП "Транзит-Сервіс" (перевізник), на доставку вантажу за межами України та по території України /а.с. 117/;
- податкової накладної №4 від 17.10.2022 (реєстраційний №9214720080), виписаної ПП "Транзит-Сервіс" отримувачу (покупцю) ПП "Метекс" на послуги доставки вантажу за межами України та послуги по доставці вантажу по території України /а.с. 118-119/;
- платіжного доручення №954 від 17.10.2022 на суму 234317,16 грн. (платник ПП "Метекс", отримувач ПП "Транзит-Сервіс", призначення платежу: оплата за послуги по доставці вантажу за маршрутом м. К-Козле (Польща) - м. Кременчук, м. Кам'янське (Україна) згідно рахунку-фактури №934,935 від 13.10.2022 без ПДВ) /а.с. 120/;
- контракту №1/04/2019 від 08.04.2019, укладеного між Mika Oil Sp.z o.o. (постачальник) та ПП "Метекс" (покупець), за умовами якого постачальник зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити продукцію нафтохімічної промисловості у асортименті, кількості, у строки і по цінам, у відповідності з додатковими угодами та (або) специфікаціями, що є невід'ємною частиною контракту. Загальна сума цього контракту складає 1000000 Євро. Поставка товару здійснюється протягом 5-ти робочих днів з сосенту оплати партії товару покупцем. Моментом оплати вважається дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця. Поставка відбувається після підписання сторонами специфікацій у порядку, визначеному цим контрактом /а.с. 143-145/;
- додаткових угод №1 від 26.04.2022 та №2 від 26.08.2022 до контракту №1/04/2019 від 08.04.2019 /а.с. 146, 147/;
- специфікації №26 від 07.10.2022 на метанол (метиловий спирт) (митний код ЄС 29051100), строк поставки - жовтень 2022 року, кількість - 72 т, ціна за 1 тонну - 555 Євро, постачання продукції здійснюється в автоцистернах на умовах поставки FCA ... /а.с. 148/;
- фактури проформи №26/2022 від 10.10.2022, що стосується придбання товару у продавця Mika Oil Sp.z o.o., Польща /а.с. 149/;
- фактури №157/2022 від 13.10.2022, що стосується придбання товару у продавця Mika Oil Sp.z o.o., Польща /а.с. 137/;
- листа Mika Oil Sp.z o.o. від 13.10.2022 №1-13/10, яким продавець повідомив позивача про відвантаження 13.10.2022 на адресу підприємства згідно з контрактом №1/04/2019 від 08.04.2019, специфікації №26 від 07.10.2022 автоцистерни DAF НОМЕР_1 / НОМЕР_2 з вантажем метанол вагою 23000 кілограмів (28,916 тис. л при 15 градусів Цельсія) /а.с. 138/;
- сертифікату якості продукту від 13.10.2022, виданого Mika Oil Sp.z o.o. /а.с. 139/;
- заяви №80 про купівлю іноземної валюти або банківських металів від 07.10.2022 /а.с. 135/;
- платіжного доручення в іноземній валюті №80 від 07.10.2022 /а.с. 136/;
- договору №04/09/19-Б про надання митно-брокерських послуг від 04.09.2019, укладеного між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та ПП "Метекс" (замовник), за умовами якого замовник доручає, а виконавець зобов'язується здійснювати роботу по брокерсько-митному обслуговуванню, представляти інтереси замовника на митниці, в інших організаціях, пов'язаних з виконанням покладених на нього обов'язків на умовах даного договору /а.с. 130-131/;
- рахунку-фактури №120 від 14.10.2022, виписаної позивачу ФОП ОСОБА_1 на послуги оформлення митних декларацій на суму 16000 грн. без ПДВ /а.с. 132/;
- акту №120 здачі-прийняття виконаних робіт (надання послуг) від 14.10.2022, складеного між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та ПП "Метекс" (замовник) на оформленнями митних декларацій /а.с. 133/;
- платіжного доручення №952 від 17.10.2022 на суму 16000 грн. /а.с. 134/;
- декларації EX №22PL335010E0941700 від 13.10.2022 /а.с. 156/;
- Eвpo.l - №PL/MF/AS 0427691 від 13.10.2022 - сертифікату походження товару Польща /а.с. 157/,
- митної декларації ІМ 40ДЕ №UA903050 /2022/035382 від 14.10.2022 на метанол (метиловий спирт) /а.с. 158-159/;
- транспортної накладної CMR №334575 від 13.10.2022 /а.с. 155/;
- платіжного доручення №930 від 13.10.2022 на суму 425000 грн. про сплату передоплати на митне оформлення без ПДВ /а.с. 100/;
- витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 22.04.2022 /а.с. 98/;
- ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі, виданої Головним управління ДПС у Полтавській області з терміном дії з 21.04.2022 по 21.04.2027 /а.с. 99/;
- акцизних накладних форми "П" з квитанціями №2 /а.с. 101-108/.
За приписами статті 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства; первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади і прізвища (крім первинних документів, вимоги до яких встановлюються Національним банком України) осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Неістотні недоліки в документах, що містять відомості про господарську операцію, не є підставою для невизнання господарської операції, за умови, що такі недоліки не перешкоджають можливості ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції, та містять відомості про дату складання документа, назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції тощо.
Таким чином, в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" факт здійснення господарських операцій повинен підтверджуватися первинними документами (накладними, актами приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), тощо), які містять відомості про такі господарські операції.
Позивачем надано до контролюючого органу на підтвердження факту відвантаження товару, у зв'язку з чим складено податкову накладну №18 від 17.10.2022, копії видаткової накладної №11 від 17.10.2022, виписаної ПП "Метекс" одержувачу ТОВ "Радіалгруп" на метанол (метиловий спирт) код УКТ ЗЕД 2905110000 кількістю 23 т за ціною без ПДВ 36450 грн., на загальну суму з ПДВ 1006020 грн., у тому числі ПДВ - 167670 грн. /а.с. 125/, та товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №11 від 17.10.2022, у якій як замовник вказане ПП "Метекс", як вантажоодержувач - ТОВ "Радіалгруп", як автопідприємство - ПП "Транзит-сервіс" на метанол (метиловий спирт) об'ємом 28916 дм3 /а.с. 126/.
Отже, платник податку ПП "Метекс" після настання першої з умов виникнення податкових зобов'язань, визначених у пункті 187.1 статті 187 ПК України, що підтверджена видатковою накладною №11 від 17.10.2022 та товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти) №11 від 17.10.2022 (у даному випадку дата відвантаження товару), відповідно до пунктів 201.7, 201.10 статті 201 ПК України був зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
У даному випадку наявність чи відсутність платіжних доручень/банківських виписок, що підтверджують оплату від покупця, акту звірки та/або 361 рахунку з покупцем не впливає на факт виникнення у позивача податкового зобов'язання з ПДВ після поставки товару, на підтвердження чого до контролюючого органу надано копію видаткової накладної №11 від 17.10.2022 та товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) №11 від 17.10.2022, та відповідно не впливає на обов'язок платника податків ПП "Метекс" скласти за зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.
Згідно з пунктами 4.1, 5.1 договору №06053 на поставку товарів від 06.05.2022, укладеного між ПП "Метекс" (продавець) та ТОВ "РАДІАЛГРУП" (покупець), покупець оплачує товар за ціною, визначеною у видатковій накладній та рахунку-фактурі на кожну окремо поставку. Покупець зобов'язаний провести оплату заявленої партії товару у безготівковій формі на банківський рахунок продавця згідно виставлених рахунків - протягом 10 календарних днів з дня поставки товару /а.с. 121-125/.
Отже, договором №06053 на поставку товарів від 06.05.2022 не передбачено передплати за товар, натомість погоджено проведення оплати заявленої партії товару у безготівковій формі на банківський рахунок продавця згідно виставлених рахунків - протягом 10 календарних днів з дня поставки товару.
Матеріалами справи підтверджено, що на підставі рахунку-фактури №15 від 17.10.2022, виписаного ПП "Метекс" одержувачу ТОВ "Радіалгруп" на метанол (метиловий спирт) код УКТ ЗЕД 2905110000 кількістю 23 т за ціною без ПДВ 36450 грн., на загальну суму з ПДВ 1006020 грн., у тому числі ПДВ - 167670 грн. /а.с. 124/ ТОВ "Радіалгруп" здійснено позивачу оплату платіжним дорученням №225 від 18.10.2022 на суму 1006020 грн. за метанол, у тому числі ПДВ 20% - 167670 грн. /а.с.27/.
Про факт оплати товару покупцем платіжним дорученням №225 від 18.10.2022 було зазначено позивачем у своєму поясненні до контролюючого органу /а.с. 152/.
З огляду на наведене, суд критично оцінює доводи відповідачів про правомірність оспорюваного рішення з посиланням на не надання платіжних документів, що підтверджують оплату.
Суд зазначає, що зупиняючи реєстрацію податкової накладної, контролюючим органом не визначено, які конкретно документи позивачу слід подати для усунення сумнівів щодо реальності задекларованої позивачем операції, відтак, позивач подав документи на власний розсуд.
Відповідно до пункту 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (надалі - Порядок №520), прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.(пункт 4 Порядку № 520).
Згідно з пунктом 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Вжите у цій нормі словосполучення “може включати” свідчить про те, що у кожному окремому випадку перелік таких документів є індивідуальним та залежить від критерію ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної в Реєстрі.
Підставами для прийняття комісіями регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. (пункт 11 Порядку № 520).
Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим (фіскальним) органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.
У випадку неконкретизації переліку документів у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні саме суб'єкта владних повноважень пакет документів, а для контролюючого органу, відповідно, створюються передумови для можливого прояву негативної дискреції - прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.
Аналогічний висновок щодо застосування норм права викладено Верховним Судом у постанові від 30 вересня 2022 року у справі № 600/332/21-а (адміністративне провадження № К/990/16015/22).
Щодо аналізу господарських операцій між позивачем ПП "Метекс" та ТОВ "РАДІАЛГУП", а також між позивачем та іншими контрагентами позивача, то в даній справі суд не надає оцінку реальності їх здійснення, оскільки ці питання повинні досліджуватись під час здійснення податкового контролю, що відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Підсумовуючи викладене вище, враховуючи встановлені обставини та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів, необхідних для складання податкової накладної №18 від 17.10.2022, беручи до уваги, що реальність господарської операції може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, суд дійшов висновку, що у ГУ ДПС у Полтавській області були відсутні правові підстави для відмови у реєстрації в Єдиному реєстрі податкової накладної, тому рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01.11.2022 №7540459/31847834 прийняте Головним управлінням ДПС у Полтавській області без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто необґрунтовано, а отже є протиправним та підлягає скасуванню.
Спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Зазначена позиція повністю кореспондується з висновками Європейського суду з прав людини, відповідно до яких, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка вимагає, щоб норми національного правового засобу стосувалися сутності "небезпідставної заяви" за Конвенцією та надавали відповідне відшкодування. Зміст зобов'язань за статтею 13 також залежить від характеру скарги заявника за Конвенцією. Тим не менше, засіб захисту, що вимагається згаданою статтею, повинен бути "ефективним" як у законі, так і на практиці, зокрема, в тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Афанасьєв проти України" від 5 квітня 2005 року (заява № 38722/02)).
Абзацами 5, 6, та 7 вступної частини Рекомендації Rec (2004) 6 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам "Щодо вдосконалення національних засобів правового захисту", ухваленої на 114-й сесії 12.05.2004, передбачено, що, відповідно до вимог статті 13 Конвенції, держави-члени зобов'язуються забезпечити будь-якій особі, що звертається з оскарженням порушення її прав і свобод, викладених в Конвенції, ефективний засіб правового захисту в національному органі; крім обов'язку впровадити такі ефективні засоби правового захисту у світлі прецедентної практики Європейського суду з прав людини, на держави покладається загальний обов'язок розв'язувати проблеми, що лежать в основі виявлених порушень; саме держави-члени повинні забезпечити ефективність таких національних засобів як з правової, так і практичної точок зору, і щоб їх застосування могло привести до вирішення скарги по суті та належного відшкодування за будь-яке виявлене порушення.
У пункті 145 рішення від 15.11.1996 у справі "Чахал проти Об'єднаного Королівства" (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що стаття 13 гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни. Суть цієї статті зводиться до вимоги надати заявникові такі міри правового захисту на національному рівні, що дозволили б компетентному державному органові розглядати по суті скарги на порушення положень Конвенції й надавати відповідний судовий захист, хоча держави - учасники Конвенції мають деяку свободу розсуду щодо того, яким чином вони забезпечують при цьому виконання своїх зобов'язань.
Отже, "ефективний засіб правого захисту" в розумінні статті 13 Конвенції повинен забезпечити поновлення порушеного права й одержання особою бажаного результату.
Згідно із статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Пунктами 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010, передбачено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, обов'язок щодо реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних поданої платником податків податкової накладної №18 від 17.10.2022 покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику - ДПС України.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що належним та ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 01 листопада 2022 року №7540459/31847834 та зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 жовтня 2022 року №18, подану на реєстрацію Приватним підприємством "Метекс" (ідентифікаційний код 31847834) 27 жовтня 2022 року.
При цьому, судом враховано, що ПП "Метекс" подано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 17.10.2022 на загальну суму 1006020,00 грн., в тому числі ПДВ -167670,00 грн. - 27.10.2022 о 16:15:07 в ЄРПН зареєстровано за №9223343996 та за результатами розгляду податкової накладної №18 від 17.10.2022 контролюючий орган лише 28.10.2022 о 09:19 через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ДПС України, версія 2.3.8.46" направив ПП "Метекс" квитанцію /а.с. 19, 20, 129, 140/.
Отже, адміністративний позов ПП "Метекс" обґрунтований та підлягає задоволенню.
При зверненні до суду з позовом у цій справі позивачем сплачено судовий збір у сумі 2481 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1123 від 18 листопада 2022 року /а.с. 13/ та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України /а.с. 79/.
Частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, при задоволенні позову Приватного підприємства "Метекс" суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства "Метекс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн. (2481 грн./2) та стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Метекс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн. (2481 грн./2).
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов Приватного підприємства "Метекс" (провулок Лубенський, 40, м. Кременчук, Полтавська область, 39621, ідентифікаційний код 31847834) до Головного управління ДПС у Полтавській області (ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44057192, вул. Європейська, 4, м. Полтава, 36000), Державної податкової служби України (ідентифікаційний код 43005393, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Полтавській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №7540459/31847834 від 01 листопада 2022 року.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17 жовтня 2022 року №18, подану на реєстрацію Приватним підприємством "Метекс" (ідентифікаційний код 31847834) 27 жовтня 2022 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Полтавській області на користь Приватного підприємства "Метекс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн. (одна тисяча двісті сорок гривень п'ятдесят копійок).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Приватного підприємства "Метекс" судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1240,50 грн. (одна тисяча двісті сорок гривень п'ятдесят копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.С. Сич