Справа № 420/17728/22
31 січня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Потоцької Н.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) клопотання представника Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про залишення позовної заяви без руху,-
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, в якому позивач просить:
- визнати дії Суворовської районної адміністрації ОМР, (код за ЄДРПОУ: 26303235, 65025, м. Одеса, просп. Добровольського, 106), у вигляді відмов від 16.08.2022 року за № 01-05-4/280вх, № 01-05-4/283вх, № 01-05-4/281вх в наданні листів-рішення протиправним;
- зобов'язати Суворовську районну адміністрацію ОМР надати ФОП ОСОБА_1 за заявами № Ф1-107919-ю/л, № Ф1-107932-ю/л, № Ф1-107901-ю/л від 19.07.2022 року листи-рішення на розміщення елементів вуличної торгівлі за адресами: м. Одеса, вул. Семена Палія, 118/1 ріг АДРЕСА_1 , вул. Семена Палія, 118Б, вул. Семена Палія, 118 на період роботи 5 років.
Ухвалою суду від 14.12.2022 року відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку ст. 262 КАС України).
23.01.2023 року разом з відзивом до суду від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позовної заяви без руху, у зв'язку з тим, що позов поданий неналежним позивачем, а саме оскаржувані листи від 16.08.2022 р. за № 01-05-4/280 вх, №01-05-4/283вх, №01-05-4/281вх надані позивачу саме як фізичній особі-підприємцю, а не фізичній особі ОСОБА_1
23.01.2023 року до суду за вхід. №ЕС/508/23 та за вхід. №ЕП/2227/23 від позивача надійшли заперечення на вищезазначене клопотання.
Розглядаючи вищезазначене клопотання суд дійшов висновку, що пред'явлена позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, встановлених статтями 161 КАС України, з огляду на наступне.
Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Судовий захист є одним із найефективніших правових засобів захисту інтересів фізичних та юридичних осіб. Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В свою чергу, за приписами частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте, сама собою участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Згідно п.8 ч. 1 статті 4 КАС України позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду.
Статус фізичної особи - підприємця - це юридичний статус, який засвідчує право особи на заняття підприємницькою діяльністю, а саме: самостійною, ініціативною, систематичною, на власний ризик господарською діяльністю, що здійснюється підприємцями з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Ст. 51 Цивільного кодексу України зазначає, що до підприємницької діяльності фізичних осіб застосовуються нормативно-правові акти, що регулюють підприємницьку діяльність юридичних осіб. Це означає, що фізичні особи - підприємці в деякій мірі прирівняні у правовому статусі до юридичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності. Вони наділені таким же обсягом цивільних прав та обов'язків, що їх мають юридичні особи при здійсненні своєї підприємницької діяльності.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.160 КАС України в позовній заяві зазначається повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Під час дослідження матеріалів адміністративної справи №420/17728/22 судом встановлено, що з даною позовною заявою через Електронний Суд за вхід. №18443/22 звернувся ОСОБА_1 , як фізична особа, але позивач з 16.04.2008 р. зареєстрований Суворовською районною адміністрацію Одеської міської ради, як фізична особа- підприємець за №2 556 000 0000 069402.
При цьому, 02.08.2022 р. позивач, як фізична особа-підприємець, звернувся через Центр надання адміністративних послуг Одеської міської ради до Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради із заявами від 19.07.2022р. за № Ф1-107919-ю/л, №Ф1- 107932-ю/л, №Ф1-107901-юл щодо узгодження трьох елементів вуличної торгівлі - лотків площею 6 кв.м, за адресами: АДРЕСА_1 строком на п'ять років.
Окремо судом встановлено, що оскаржувані листи Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради від 16.08.2022р. за № 01-05-4/280 вх, №01-05-4/283вх, №01-05- 4/28Івх були наданні позивачу саме, як фізичній особі-підприємцю, а не як фізичній особі.
Водночас відповідно до ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження та самої позовної заяви позивачем у адміністративній справі №420/17728/22 виступає ОСОБА_1 , як фізична особа.
Щодо заперечень Позивача щодо зазначеного клопотання, то суд зазначає, що ним не заперечується та обставина, що належним позивачем є саме ФОП ОСОБА_1 , але ,разом з тим, він не вбачає помилки в зазначенні сторін, посилаючись на наявність належних доказів в матеріалах справи, що критично сприймається судом з огляду на вищезазначене.
За таких умов суд вважає, що позовна заява не відповідає вимогам ст. 160 КАС України, а позивачу необхідно правильно визначити суб'єктний склад учасників справи №420/17728/22 з урахуванням наведених обставин.
На підставі вищезазначеного, вважаємо що позивачу потрібно усунути недолікі позовної заяви та надати до суду належним чином оформлений адміністративний позов з правильним визначенням учасників справи.
Відповідно до ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частиною 13 ст.171 КАС України встановлено, що суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Згідно ч.ч. 14, 15 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків. Якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, позовна заява залишається без розгляду.
Частиною 2 ст. 241 КАС України визначено, що всі процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, а також клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, вирішуються судом шляхом постановления ухвал.
Враховуючи вищевикладене, суддя дійшов висновку, що вказаний адміністративний позов, слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - 5 (п'ятьь) днів з дня вручення ухвали (ч. 2 ст. 169 КАС України).
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 256, 256, 294 КАС України, суддя,
Клопотання представника Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про залишення позовної заяви без руху - задовольнити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання протиправними дій у вигляді відмови у наданні листів-рішень - залишити без руху.
Надати позивачу 5-ти денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала окремо від рішення по справі оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Потоцька Н.В.