Рішення від 31.01.2023 по справі 400/5533/22

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 р. № 400/5533/22

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Біоносенко В. В. розглянув у порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001, Добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1

третя особаМіністерство оборони України, Повітрофлотський проспект, 6,Київ,03168,

провизнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до Миколаївської міської ради, третя особа Міністерство оборони України з вимогами: визнати протиправну бездіяльність командира добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1; зобов'язати командира добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1 видати накази щодо нарахування додаткової винагороди, передбаченою постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 відносно ОСОБА_1 за період проходження служби у ДФТГ.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що 04.06.2022 він уклав контракт з добровольчим формуванням Миколаївської територіальної громади №1. Після укладання контракту позивач отримав зброю та був залучений до патрулювання міста Миколаєва разом з працівниками національної поліції. Відповідно до контракту добровольця на позивача, поширюється дія статутів Збройних Сил України, крім того п.3 контракту зазначається, що на добровольця поширюється гарантії соціального і правового захисту передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та ст.119 КЗПП, п.4 зазначається, що Держава, від імені якої виступає командир, зобов'язується забезпечити належні умови для виконання добровольцем, покладених на нього завдань, додержання його прав і свобод, прав членів його сім'ї, включаючи надання пільг, гарантій соціального і правового захисту, установленими Конституцією України, КзПП, ЗУ «Про основи національного спротиву», ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», положенням та іншим нпа, які визначають статус членів ДФТГ, підготовку до виконання завдань територіальної оборони, створення умов для систематичного удосконалення теоретичних завдань і практичних навичок забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансуванням діяльн6ості добровольчих формувань за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших джерел не заборонених законом. Командиром добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1, який виступає від імені Держави не було дотримано вимоги контракту яким гарантується фінансування щодо оплати/преміювання яке передбачена нормативно-правовими актами, а саме постановою КМУ від 28.02.2022 №168. Бездіяльність відповідача є тим, що він не видавав накази щодо нарахування добровольцю, який виконував завдання на рівні з працівниками поліції та військовослужбовцями ЗСУ, додаткової винагороди, яка повинна виплачуватися в період військового стану. Відповідно до ст.1 Закону України «Про основи національного спротиву» доброволець Сил територіальної оборони Збройних Сил України - громадянин України, або іноземець чи особа без громадянства, який перебуває в Україні на законних підставах впродовж останніх п'яти років та на добровільній основі зарахований до проходження служби у складі добровольчого формування Сил територіальної оборони Збройних Сил України. Сили територіальної оборони Збройних Сил України - окремий рід сил Збройних Сил України, на який покладається організація, підготовка та виконання завдань територіальної оборони. Відповідно до ч.2 ст.24 Закону, на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». На членів добровольчих формувань територіальних громад, які беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військової агресією Російської Федерації проти України, поширюються гарантії соціального захисту, передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Командир ДФТГ, не видаючи наказ щодо нарахування додаткової винагороди у відповідності до постанови КМУ №168 від 28.02.2022, здійснює бездіяльність щодо прав ОСОБА_1 , які гарантуються Конституцією України та законами нашої держави.

За ініціативи суду до участі у справі залучено відповідача-2: Добровольче формування Миколаївської територіальної громади №1.

Відповідач-1 відзиву на позов не надав.

Третя особа, також пояснення на позов не надала.

Відповідач-2-Добровольче формування Миколаївської територіальної громади №1, надав відзив, в якому просив у задоволенні позову відмовити. Свою позицію відповідач-2 аргументував тим, що відповідно до п.5 Постанови №1449 передбачено, що забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності добровольчих формувань здійснюється за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших джерел, не заборонених законодавством. Грошові кошти на фінансування виплат грошового забезпечення, як основного, так і додаткового, членам ДФТГ не передбачені. Починаючи з дати утворення Добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1 і по теперішній час, кошти на фінансування виплати грошового забезпечення та винагород членам ДФТГ від Державного бюджету України та місцевих бюджетів не надходили, що унеможливлює розгляд командиром питань про їх нарахування. Посилання позивача на вимоги постанови КМУ від 28.02.2022 №168, як на підставу для отримання додаткової винагороди є помилковими та необґрунтованими. Пункт 1 вказаної постанови містить вичерпний перелік осіб, які мають право на отримання додаткової винагороди. Як вбачається зі змісту даного пункту, членів добровольчих формувань територіальних громад до цього переліку не віднесено.

Позивачем надано до суду відповідь на відзив, в якій він наполягає на задоволенні позову у повному обсязі.

Суд розглянув справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін 31.01.2023.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

04.06.2022 Командиром добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1 укладено Контракт №209 добровольця територіальної оборони з ОСОБА_1 .

Після укладання контракту ОСОБА_1 залучався до виконання завдань по патрулювання міста Миколаєва.

16.11.2022 наказом командира добровольчого формування Миколаївської територіальної громади №1, контракт добровольця територіальної оборони №209 від 04.06.2022 припинено, а ОСОБА_1 виключено зі списків складу ДФМТГ №1, через систематичні порушення ним умов контракту.

Відповідно до п.2 ст.1 Закону України «Про основи національного спротиву» добровольче формування територіальної громади - воєнізований підрозділ, сформований на добровільній основі з громадян України, які проживають у межах території відповідної територіальної громади, який призначений для участі у підготовці та виконанні завдань територіальної оборони.

Відповідно до ст.9 Закону комплектування добровольчих формувань територіальних громад здійснюється на добровільній основі відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

До складу добровольчих формувань територіальних громад зараховуються громадяни України, які відповідають вимогам, встановленим Положенням про добровольчі формування територіальних громад, пройшли медичний, професійний та психологічний відбір і підписали контракт добровольця територіальної оборони. Громадяни України зараховуються до складу добровольчих формувань територіальних громад за місцем своєї реєстрації. У разі введення воєнного стану громадяни України можуть зараховуватися до складу добровольчих формувань територіальних громад також безпосередньо в районах ведення воєнних (бойових) дій.

Відповідно до ст.23 Закону, фінансування та матеріально-технічне забезпечення національного спротиву здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших не заборонених законодавством України джерел.

Відповідно до Положення про добровольчі формування територіальних громад, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України №1449 від 29.12.2021, забезпечення матеріально-технічними засобами та фінансування діяльності добровольчих формувань здійснюються за рахунок і в межах коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів, а також з інших джерел, не заборонених законодавством.

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, встановлено, на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно (крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Таким чином, ані Законом України «Про основи національного спротиву», ані Положенням про добровольчі формування територіальних громад, не передбачений обов'язок виплати грошового забезпечення добровольцям добровольчих формувань територіальних громад.

У Постанові КМУ «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168, взагалі не згадуються добровольці добровольчих формувань територіальних громад.

За таких обставин, у командира Добровольчого формування Миколаївської територіальної громадин №1 не було обов'язку видавати накази щодо нарахування додаткової винагороди ОСОБА_1 , передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022,за період проходження служби у ДФТГ.

Позовні вимоги ОСОБА_1 безпідставні та не підлягають задоволенню.

В задоволенні позову відмовити повністю.

Судові витрати відсутні.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Миколаївської міської рада (вул. Адміральська, 20,Миколаїв,54001 26565573) Добровольчого формування Миколаївської міської територіальної громади №1 (вул. Адміральська, 22, Миколаїв, 54001 ) відмовити повністю.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко

Рішення складено в повному обсязі 31.03.2023