31 січня 2023 р. № 400/11634/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П., розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, вул. 2-а Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003,
до відповідача:Приватного орендного підприємства " ЛАН", вул. Ковпака, 78, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область, 55600,
про:застосування заходу реагування,
Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області, звернулося до суду з позовом до суду про застосування до Приватно - орендного підприємства "ЛАН", код ЄДРПОУ 31332389, заходу реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єкта, експлуатації будівель, споруд та приміщень, що розташовано за адресою: вул. Ковпака, буд.78, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити роботу вказаного об'єкта до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що перевіркою об'єкта відповідача виявлено ряд особливо небезпечних порушень, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідач про відкриття провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи у судове засідання повідомлявся шляхом надсилання ухвали на його адресу та повісток. Відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Ухвалою від 08.12.2021 відкрито провадження по справі №400/11634/21, за правилами спрощеного провадження. В подальшому ухвалою суду від 21.10.2022 прийнято справу до свого провадження суддею Фульгою А.П. та зупиненно розгляд справи до усунення зазначених порушень відповідачем.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 31.01.23 року поновлено провадження у справі за клопотанням позивача.
Відповідно до ч.6 ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку
письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Згідно Акту, складеного за результатами огляду (обстеження) порушень, викладених у позовній заяві ГУ ДСНС від 29.10.21 року №357 (Акт наявний у матеріалах справи), залишається не усунено наступні порушення:
1.На вхідних дверях до приміщень не позначено категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпекивідповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1- 36:2016 «Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за в и бухо пожежною та пожежною небезпекою»,а також клас зони згідно з «Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» порушено статті 20, 55 KIJ.3 № 5403-VI. пункт 2.9 розділу ІППравил пожежної безпеки України, відповідно до яких для всіх будівель і приміщень виробничого, складського призначення повинні бути визначені категорія щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки "Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою", а також клас зони за "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок' (далі - НПАОП 40.1-1.32-01))
2.Дерев'яні елементи горищних покриттів адміністративної будівлі, складів №1, 2 (крокви, лати) не оброблені засобами вогнезахисту(порушено статті 20. 55 КЦЗ № 5403-VI, пункт 2.5 глави 2 розділу ІУПравил пожежної безпеки України відповідно до якого дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисному оброблянню, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, стелажів )
3.Допускається прокладення тимчасових електромереж по дерев'яних конструкціях ваговою контролю на території підприємства! порушено статті 20, 55 КЦЗ № 5403-VI, пункт 1.8 глави 1 розділу ІУПравил пожежної безпеки України відповідно до якого улаштування та експлуатація тимчасових електромереж забороняється )
4.Не проведено замір опору ізоляції і перевірю спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (порушено стаття 55 КЦЗ № 5403-V1. пункт 1.20 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки України відповідно до якою замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання мають проводитись І раз на 2 роки )
5.Не виконано захист будівель, споруд від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (порушено етап і 20. 55 КЦЗ № 5403-VI. пункт 1.21 глави 1 розділу IV Правил пожежної безпеки України, глави 6 та 8 ДСТУ EN62305- 1:2012, ДСТУ EN62305-2:2012, відповідно до яких необхідно забезпечити захист будівель, споруд та зовнішніх установок від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів).
6. Приміщення адміністративної будівлі, зернових складів №1, 2 та гаражних боксів не обладнано системами протипожежного захисту (автоматична пожежна сигналізація, система оповіщення про пожежу) відповідно ДСТУ-11 CEN/TS54-14:2009 «Системи пожежної сигналізації та оповіщування» (порушено статті 20. 55 КЦЗ № 5403-V1, пункт 1.2 глави 1 розділу V Правил пожежної безпеки України, відповідно до якого приміщення об'єкту повинні обладнувати автоматичною пожежною сигналізацією).
7.Біля місць розташування пожежних водойм №1,2 не встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежної водойми - літерним індексом ПВ. цифровими значеннями запасу води в кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми (порушено статті 20, 55 КЦЗ № 5403-VI, підпункт 10 п. 2.1 глави 2 розділу V Правил пожежної безпеки України, відповідно до якого біля місць розташування пожежних водойм повинні бути встановлені покажчики (об'ємні зі світильником або плоскі із застосуванням світловідбивних покриттів) з нанесеними на них: для пожежної водойми - літерним індексом ПВ цифровими значеннями запас) води в
кубічних метрах та кількості пожежних автомобілів, котрі можуть одночасно встановлюватися на майданчику біля водойми).
8.Приміщення об'єкту не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння згідно норм належності (порушено статті20, 55 КЦЗ № 5403-VI. пункт 3.6 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки України відповідно до якого територія підприємств, будинки, споруди, приміщення, технологічні установки повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, ящиками з піском, бочками з водою, покривалами з негорючого теплоізоляційного матеріалу, пожежними відрами, совковими лопатами, пожежним інструментом, які використовуються для локалізації і ліквідації пожеж у їх початковій стадії розвитку )
9. Пожежні щити не укомплектовані згідно вимог норм(порушено статті 20, 55 КЦЗ № 5403-VI. пункт 3.11 глави 3 розділу V Правил пожежної безпеки України відповідно до якого пожежні шині укомплектувати згідно вимог норм, а саме: вогнегасники - 3 шт., ящик з ліском - 1 піт., покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2 х 2 м - 1 шт, гаки - 3 шт., лопати - 2 шт., ломи - 2 шт., сокири - 2 шт.)
10.Не здійснено технічне обслуговування наявнихвогнегасників(порушено статті 20, 55 КЦЗ № 5403-VI, пункт 3.17 глави З розділу V Правил пожежної безпеки України відповідно до якого технічне обслуговування вогнегасників повинно здійснюватися відповідно до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02 квітня 2004 року № 152, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29 квітня 2004 року за № 555/9154, а також ЛСТУ4297-2004« Технічне обслуговування вогнегасників. Загальнітехнічні вимоги».
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначаються Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Постанови Кабінету Міністрів України від 21.01.2013р. №33 «Про утворення територіальних органів Державної служби з надзвичайних ситуацій та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (далі - Управління) є територіальним органом виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, рятувальних справах та гасіннях пожеж, профілактики травматизму невиробничого характеру. У відповідності до ст. 64, 65, 66 Кодексу цивільного захисту України, Управління здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до чинного законодавства.
Суд зазначає, що Кодексом цивільного захисту України регулюються відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Згідно ч. 3 ст.55 Кодексу цивільного захисту України, забезпечення пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Пунктами 29, 33 та 43 с.1 ст.2 Кодексу цивільного захисту України визначено, що об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, який згідно із законом вважається таким, на якому є реальна загроза виникнення аварії та/або надзвичайної ситуації техногенного чи природного
характеру; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Відповідно до п.1, 3 та 4 с.1 ст.7 Кодексу цивільного захисту України, цивільний захист здійснюється за такими основними принципами: гарантування та забезпечення державою конституційних прав громадян на захист життя, здоров'я та власності; пріоритетності завдань, спрямованих на рятування життя та збереження здоров'я громадян; максимально можливого, економічно обґрунтованого зменшення ризику виникнення надзвичайних ситуацій.
До завдань і обов'язків суб'єктів господарювання у сфері цивільного захисту належить: забезпечення виконання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, а також виконання вимог приписів, постанов та розпоряджень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки (п. 21 ч. 1 ст. 20 Кодексу цивільного захисту України).
Згідно п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить: звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України встановлено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до першого речення статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом. Цей припис зобов'язує державу вживати належних заходів для захисту життя осіб, які знаходиться під її юрисдикцією. Слід зазначити, що це зобов'язання повинно тлумачитися як таке, що застосовується в контексті будь-якої діяльності, публічної чи ні, в якій право на життя може бути поставлене під сумнів.
Недодержання суб'єктами господарювання вимог у сфері техногенної та пожежної безпеки призводить до невиправданого ризику виникнення надзвичайних ситуацій та, відповідно, ризику завдання шкоди життю і здоров'ю населення. Підставою для звернення до суду із цим позовом є виявлена позивачем під час проведення позапланової перевірки відповідача, низки порушень, які у подальшому не було усунуто останнім.
Відповідно до ч.5 ст.4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
По суті виявлених порушень відповідач своїх заперечень не навів, як і не надала будь-яких доказів усунення виявлених позивачем порушень. Існуючий стан пожежної та техногенної безпеки відповідача зумовлює перебування відвідувачів та персоналу закладу в умовах реальної загрози їхньому життю та здоров'ю.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз. У даній справі відсутні витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Миколаївській області (вул. 2-а Екіпажна, 1, м. Миколаїв, 54003 код ЄДРПОУ 38524996) до Приватного орендного підприємства " ЛАН" (вул. Ковпака, 78, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область, 55600 код ЄДРПОУ 31332389) задовольнити.
2. Застосувати до Приватно - орендного підприємства "ЛАН", код ЄДРІІОУ 31332389, (що розташовано за адресою: вул.Ковпака, буд.78, м. Новий Буг, Новобузький район, Миколаївська область) захід реагування у вигляді повного зупинення роботи об'єкта, експлуатації, обєктів, будівель, споруд та приміщень до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки та у сфері цивільного захисту що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. П. Фульга