Рішення від 17.01.2023 по справі 380/13743/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/13743/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого-судді Сакалоша В.М.,

секретаря судового засідання Наум'як Х.О.,

за участю:

представник відповідача Бордіяна С.П.,

представника відповідача Заяць І.А.,

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу,-

ВСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради №26-к від 21.09.2022 «Про оголошення догани ОСОБА_2 »;

- судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що наказом управління державного контролю за використанням земель департаменту містобудування Львівської міської ради №26-к від 21.09.2022 ОСОБА_1 оголошено догану, як головному спеціалісту сектору організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради у зв'язку з неналежним виконанням покладених на позивача трудових обов'язків, передбачених пунктами 1.4,2.1.1, 2.1.5, 2.1.7, 2.1.11, 2.1.12, 2.1.13 посадової інструкції, п.п. 1.1. та 1.2. наказ управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради від 22.08.2022 №11-к.

Наказом від 22.08.2022 №11-к, позивачу доручено виконати завдання, що не входить, на її думку, до її компетенції, а саме: «Проаналізувати всю інформацію про інвентаризацію мереж Львівської територіальної громади, напрацювати концепцію та механізм виконання обов'язку щодо інвентаризації мереж, подати дорожню карту виконання інвентаризації мереж Львівської територіальної громади в.о. начальнику управління на затвердження». Термін - до 05 вересня 2022 року.

Окрім, того зазначає, що Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради не має обов'язку щодо інвентаризації будь-яких мереж, а тільки «спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури здійснює інвентаризацію та облік земельних ділянок зайнятих інженерними мережами» відповідно до п.4.1.29 рішенням виконкому Львівської міської ради від 22.07.2022 №567 «Про затвердження Положень про управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури», а тому позивач вважає, що таке доручення надане їй неправомірно та з порушенням чинного законодавства України.

Також позивач вказує, що намагаючись принести користь Львівській територіальній громаді та працювати в правовому полі, відповідно до ст.19 Конституції України, не порушуючи жодної вимоги чинного законодавства України, позивач виконала завдання п.п.1.1 наказу від 22.08.2022 №11-к на власний розсуд.

Ухвалою суду від 07.10.2022 відкрито провадження у справі та призначено судове засідання.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що інформація надана ОСОБА_1 на виконання наказу від 22.08.2022 №11-к, у разі несвоєчасного виявлення, могла завдати територіальній громаді шкоди - не включення певних суб'єктів господарювання у перелік суб'єктів, що підлягають державному нагляду(контролю). Окрім того, вказує, що ст.19 Конституції України не забороняє позивачу діяти в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України, посадовою інструкцією позивача. Виконане позивачем доручення не містить інформації щодо методології проведення інвентаризації мереж, її суб'єктів, матеріально-фінансового забезпечення. Тобто, радше є рефератом, інформаційною довідкою про поняття «інвентаризація земель», а не стосується порядку проведення інвентаризації мереж, які знаходяться на землях комунальної власності. Відтак, керівником управління було оцінено виконання доручення, покладеного на позивача наказом №11-к від 22.08.2022 «Про доручення працівникам управління державного контролю за використанням та охороною земель» як неналежне.

В судовому засіданні представники відповідача просили відмовити у задоволенні позову, позивач в судове засідання не з'явилась.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Наказом управління державного контролю за використанням земель департаменту містобудування Львівської міської ради №26-к від 21.09.2022 ОСОБА_1 оголошено догану, як головному спеціалісту сектору організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради у зв'язку з неналежним виконанням покладених на позивача трудових обов'язків, передбачених пунктами 1.4,2.1.1, 2.1.5, 2.1.7, 2.1.11, 2.1.12, 2.1.13 посадової інструкції, п.п. 1.1. та 1.2. наказ управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради від 22.08.2022 №11-к.

Наказом від 22.08.2022 №11-к, позивачу доручено виконати завдання, що не входить, на її думку, до її компетенції, а саме: «Проаналізувати всю інформацію про інвентаризацію мереж Львівської територіальної громади, напрацювати концепцію та механізм виконання обов'язку щодо інвентаризації мереж, подати дорожню карту виконання інвентаризації мереж Львівської територіальної громади в.о. начальнику управління на затвердження», «Надати згуртовану, грунтовно проаналізувавши інформацію про діяльність відділу самоврядного контролю департаменту містобудування у вигляді статистичних табличних даних з інформацію про кількість звернень юридичних та фізичних осіб та виконавчих органів міської ради та протермінованих звернень за період 2020-2022».Термін - до 01,05 вересня 2022 року.

Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради не має обов'язку щодо інвентаризації будь-яких мереж, а тільки «спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури здійснює інвентаризацію та облік земельних ділянок зайнятих інженерними мережами» відповідно до п.4.1.29 рішенням виконкому Львівської міської ради від 22.07.2022 №567 «Про затвердження Положень про управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури», а тому позивач вважає, що таке доручення надане їй неправомірно та з порушенням чинного законодавства України.

Позивач зазначає, що її посадовою інструкцією не передбачено обов'язку щодо

інвентаризації мереж, тому не маючи таких повноважень, вона не могла виконувати це доручення всупереч ст. 19 Конституції України.

29.08.2022 року позивач звернулась до міського голови м.Львова та листом №4-24-22715 повідомила йому в порядку ст. 44 Закону України «Про запобігання корупції» про протиправність наданого їй завдання, що не належить ні до посадових обов'язків, передбачених її посадовою інструкцією, ні до завдань управління, визначених рішенням виконкому Львівської міської ради від 22.07.2022 №567.

Позивач підготувала презентацію про інвентаризацію земельних ділянок, зайнятих інженерними мережами, що відповідає завданню управління, визначеному п.4.1.29 рішенням виконкому Львівської міської ради від 22.07.2022 №567 «Про затвердження Положень про управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури» та скерувала результати своєї роботи разом з супровідним листом № 4-2412-23805 від 06.09.2022.

Щодо виконання завдання, зазначеного в п.1.2. Цим пунктом наказу від 22.08.2022 №11-к у якому позивачу доручено «Надати згуртовану, грунтовно проаналізувавши інформацію про діяльність відділу самоврядного контролю департаменту містобудування у вигляді статистичних табличних даних з інформацію про кількість звернень юридичних та фізичних осіб та виконавчих органів міської ради та протермінованих звернень за період 2020-2022».Термін - до 01 вересня 2022 року. Позивач зазначає, що дане завдання виконала чесно і сумлінно, в межах наданих повноважень.

Дані котрі опрацьовувались, були без прив'язки станом на конкретну дату у період від 26.08.2022 по 02.09.2022 щодня були іншими,оскільки, протягом зазначеного часу посадовими особами управління вносилась інформація щодо раніше проведеної роботи та щодня змінювались всі показники діяльності та проведеної роботи, а тому щодня змінювались всі показники діяльності та проведеної роботи підрозділу. Таким чином, розбіжності між підрахунками посадових осіб управління у різний період виконання обстежить, були передбачувані. Позивач зазначає, що підрахувала дані станом на 26.08.2022, ОСОБА_3 підрахував аналогічні дані станом на 02.09.2022.

Позивач, не погоджуючись із правомірністю цього наказу з огляду на відсутність законних підстав для притягнення її до дисциплінарної відповідальності, звернулась до суду з цим позовом, вимагаючи скасування даного наказу.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України обумовлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" №2493-III від 07.06.2001 року (далі Закон №2493-III).

Згідно статті 1 Закону №2493-III служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Відповідно до статті 2 Закону №2493-III посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Статтею 7 Закону №2493-III визначено, що на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 19 Закону №2493-III особливості дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування, вирішення інших питань, пов'язаних із службою в органах місцевого самоврядування, забезпечуються у порядку, передбаченому законом.

Однак, даним законом не визначено дисциплінарної відповідальності за невиконання посадовими особами місцевого самоврядування своїх посадових обов'язків, а тому на відносини в частині дисциплінарної відповідальності посадових осіб місцевого самоврядування поширюються загальні положення законодавства України про працю.

Так, відповідно до статті 147 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення: 1) догана; 2) звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.

Відповідно до частини 1 статті 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника.

Дисциплінарне стягнення, відповідно до вимог статі 148 КЗпП України, застосовується власником або уповноваженим ним органом безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку.

Статтею 149 КЗпП України передбачений порядок застосування дисциплінарних стягнень. Зокрема, вказаною статтею визначено, що до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення. За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення. При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.

Суд зазначає, що можливість надання пояснень з приводу порушення трудової дисципліни є однією з важливих форм гарантії, наданих працівнику для захисту своїх законних прав та інтересів, направлених проти безпідставного застосування стягнення. Разом з тим, правова оцінка дисциплінарного проступку проводиться роботодавцем на підставі з'ясування усіх обставин його вчинення.

Аналіз наведених норм дає підстави для висновків, що посадова особа органу місцевого самоврядування зобов'язана дотримуватися правил трудової дисципліни (в тому числі належного виконання посадових обов'язків), за порушення якої вона несе персональну відповідальність. При вирішенні питання про притягнення посадової особи органу місцевого самоврядування до дисциплінарної відповідальності за порушення трудової дисципліни (в тому числі за неналежне виконання посадових обов'язків) органом, якому надано право прийняття на роботу такого працівника, має бути дотримано передбачений Кодексом законів про працю України строк застосування дисциплінарних стягнень, одним із видів яких є догана.

Наказом управління державного контролю за використанням земель департаменту містобудування Львівської міської ради №26-к від 21.09.2022 ОСОБА_1 оголошено догану, як головному спеціалісту сектору організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради у зв'язку з неналежним виконанням покладених на позивача трудових обов'язків, передбачених пунктами 1.4,2.1.1, 2.1.5, 2.1.7, 2.1.11, 2.1.12, 2.1.13 посадової інструкції, п.п. 1.1. та 1.2. наказ управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради від 22.08.2022 №11-к.

Фактично, дисциплінарне стягнення у вигляді "Догана" оголошено ОСОБА_1 за неналежне виконання доручення, а саме: за розрахунок даних, що стосувались проведених перевірок та складних актів за їх результатами, що не відповідали дійсності.

Наказом від 22.08.2022 № 11-к «Про доручення працівникам управління державного контролю за використанням та охороною земель» позивачу було, зокрема, доручено:

« 1.1. Проаналізувати всю інформацію про інвентаризацію мереж Львівської міської територіальної громади, напрацювати концепцію та механізм виконання обов'язку щодо інвентаризації мереж, подати дорожню карту виконання інвентаризації мереж Львівської міської територіальної громади в.о. начальнику управління затвердженням. Термін: до 05 вересня 2022 року

«1.3. Про виконання/невиконання доручення письмово повідомити в.о. начальника управління в терміни вказані в підпунктах 1.1.та 1.2. пункту 1 даного наказу».

Відповідно до Розділу II посадової інструкції головного спеціаліста сектору організації, аналізу та інвентаризації, затвердженої наказом управління від 15.08.2022 № 04, головний спеціаліст Сектору:

« 2.1.5. Здійснює безпосередньо, організовує та забезпечує контроль, аналіз оцінку стану справ з реалізації визначених повноважень.

2.1.7. Забезпечує виконання завдань з реалізації повноважень Сектору, здійснює комплекс заходів, що стосуються державного контролю за використання охороною земель, контролює організацію їх виконання.

Бере участь у розробленні організаційно-методичних документів.

Проводить аналіз документів, що стосуються відповідного напряму роботи підрозділу».

Відповідно до Розділу 4 Положення про сектор організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, затвердженого наказом управління від 12.08.2022 № 01-к до компетенції Сектору належать так повноваження:

4.1.5. Організація та аналіз здійснення державного контролю за використанням та охороною земель Львівської міської територіальної громади.

4.1.6. Спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури заселення, відповідно до чинного законодавства, інвентаризації та обліку земельних ділянок зайнятих інженерними мережами».

Відповідно до пункту 11 повноважень управління державного контролю за використанням та охороною земель, зазначених у додатку 2 до ухвали Львівської міської ради № 2145 від 30.06.2022 належить здійснення інвентаризації та обліку земельних ділянок зайнятих інженерними мережами спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури.

Ухвалою Львівської міської ради від 30.06.2022 №2140 «Про затвердження Положень про облік та ведення реєстру зовнішніх інженерних мереж Львівської міської територіальної громади» Львівським комунальним підприємствам, які надають житлову та/або комунальну послугу мешканцям Львівської міської територіальної громади провести інвентаризацію зовнішніх інженерних мереж на території Львівської міської територіальної громади у термін до 01.01.2023.

Ухвалою Львівської міської ради від 30.06.2022 №2141 «Про впорядкування права власності на зовнішні інженерні мережі» юридичному департаменту Львівської міської доручено звернутися до спеціалізованих підприємств некомунальної форми власності та центральних органів державної виконавчої влади, які забезпечують реалізацію державної політики у сфері комунальних послуг, щодо надання інформації то належні їм на праві власності зовнішні інженерні мережі, розташовані на території Львівської міської територіальної громади, та відповідної документації, яка підтверджує таке право власності.

Відповідно, у зв'язку з покладенням на управління держконтролю нових повноважень та з метою організації роботи управління, напрацювання нормативних документів для ефективного здійснення повноважень та їх виконання було наказ управління «Про доручення працівникам управління державного контролю за використанням та охороною земель» від 22.08.2022 №11-к.

Відповідно до повідомлення про виконання п. 1.1. наказу від 22.08.2022 № 11-к «Про доручення працівникам управління державного контролю за використанням та охороною земель», позивач надала презентацію «Дорожня карта інвентаризації та обліку земельних ділянок, зайнятих інженерними мережами Львівської територіальної громади».

Однак, «дорожня карта» містить лише графічні зображення щодо інвентаризації земельних ділянок:

- Визначення поняття «інвентаризація земель»;

- Що включають роботи з інвентаризації земель;

- Що є результатом інвентаризації;

- Статистика переваг проведення інвентаризації.

В поданій «дорожній карті» міститься інформація про Порядок проведення інвентаризації земель, який затверджений Постановою КМУ від 05.06.2019 №476 “Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель та визнання такими, щ втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України”.

Виконане позивачем доручення не містить інформації щодо методології проведення інвентаризації мереж, її суб'єктів, матеріально-фінансового забезпечення. Тобто, радше є рефератом, інформаційною довідкою про поняття: «інвентаризація земель», а не стосується порядку проведення інвентаризації мереж, які проходять на землях комунальної власності.

Керівником управління було оцінено виконання доручення, покладеного на позивача наказом від 22.08.2022 № 11-к «Про доручення працівникам управлінь державного контролю за використанням та охороною земель» як неналежне.

Як вже було встановлено судом, позивач направила лист міському голові від 29.08.2022 № 4-24-22715 - наступного робочого дня після ознайомлення з наказом від 22.08.2022 № 11к, проте не зверталась до керівника управління з метою уточнення відомостей, що мають бути проаналізованими на виконання доручення.

Окрім того, відповідно до пояснень позивача, наданих на вимогу керівника ОСОБА_4 було невідомо «станом на яку конкретну дату (від 26.08.2022 по 31.08.2022) цю інформацію позивач має подати».

З наказу від 22.08.2022 №11-к, судом встановлено, що термін виконання покладених завдань на ОСОБА_4 був 01 вересня та 05 вересня 2022 року.

На виконання п.1.2. наказу від 22.08.2022 №11-к ОСОБА_1 31.08.2022 за №4-2412-23188 надала довідку за результатами роботи відділу самоврядного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради за 2020-2022 року.

Відповідач дійшов висновку, що позивач вказала завідомо неправдиву інформацію про кількість складених відділом самоврядного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування актів з виявленими порушень у 2020 році, 2021 році та у 2022 році, що підтверджується службовою запискою заступника начальника управління- начальника відділу державного контролю за використанням та охороною земель міської агломерації Сергія БЕРМЕСА від 02.09.2022, інформаційним звітом про роботу департаменту містобудування у 2020 році, опублікованому на сайті Львівської міської ради та наданими нею поясненнями (абзац 10 розділу «Щодо виконання завдання, зазначеному в п.1.1», абзаци 2-5 розділу «Щодо виконання завдань, зазначено в п.1.2», листа, зареєстрованого в СЕД Львівської міської ради за №4-2412-24887 від 13.09.2022.

Судом встановлено, що до моменту направлення листа міському голові від 29.08.2022 № 4-24-22715 Н. І. Войчук також не зверталась до керівника управління з метою уточнення відомостей, що мають бути проаналізованими на виконання доручення.

Наказ від 22.08.2022 № 11-к виданий відповідною особою - в.о. начальника «департаменту містобудування Львівської міської ради С. Бордіян; видання наказу від 12.08.2022 № 11-к відбувалось у належному порядку; видання наказу від 22.08.2022 № 11-к здійснювалось у межах повноважень особи, яка його видала; наказ від 22.08.2022 № 11-к не суперечить чинному законодавству; наказ від 22.08.2022 № 11-к не спричиняє порушення конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Згідно зі ст. 60 Конституції України ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази. За віддання явно злочинного розпорядження чи наказу настає юридична відповідальність.

Нормативне визначення наказу (розпорядження) таким, що є незаконний, міститься у ст. 44 Кримінального кодексу України.

Відповідно до ч. 2 ст. 44 КК України, наказ або розпорядження є законними, якщо вони віддані відповідною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечать чинному законодавству та не пов'язані з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина.

Відповідно до пунктів 34, 34-1 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин; прийняття рішень щодо здійснення виконавчим органом сільської, селищної, міської ради державного контролю за використанням та охороною земель.

Відповідно до пункту 11 повноважень управління державного контролю за використанням та охороною земель, зазначених у додатку 2 до ухвали Львівської міської ради № 2145 від 30.06.2022 належить здійснення інвентаризації та обліку земельних ділянок зайнятих інженерними мережами спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури.

Розпорядженням міського голови від 29.07.2022 № 449-к на ОСОБА_5 покладено виконання обов'язків начальника управління державного контролю за використанням та охороною земель Департаменту містобудування Львівської міської ради.

Відповідно до п.п 3.2.1. п. 3.2. Положення про управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради та його структури, затвердженого Рішенням виконавчого комітету Львівське міської ради № 567 від 22.07.2022, до складу управління входить Сектор організації, аналізу та інвентаризації.

Відповідно до п.п. 3.6.1. - 3.6.5. зазначеного вище Положення, 3.6. Начальна управління: здійснює керівництво діяльністю управління, несе персональну відповідальність перед міською радою, Львівським міським головою, виконавчим комітетом, а також профільним заступником, директорок департамент, містобудування за виконання покладених на управління завдань; організовує робот та визначає міру відповідальності всіх працівників управління; у процесі реалізації завдань та функцій управління забезпечує взаємодію управління з іншим виконавчими органами міської ради; організовує виконання рішень міської ради та виконавчого комітету, розпоряджень Львівського міського голови, наказів директор департаменту містобудування; підписує видані у межах компетенції управління накази, організовує перевірку їх виконання.

Відповідно до п.1.1. - 1.2. Положення про сектор організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради, затверджено наказом управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради від 12.08.2022 № 01-к: Сектор структурним підрозділом управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради; є підзвітним і підконтрольним управлінню держконтролю і підпорядкованим начальнику управління держконтролю.

Відповідно до п. 4.1.6 зазначеного Положення, до компетенції Сектору належать повноваження, зокрема, спільно з департаментом житлового господарства та інфраструктури здійснення відповідно до діючого законодавства, інвентаризації та обліку земельних ділянок зайнятих інженерними мережами.

Відповідно до п. 1.3. та 1.4. Посадової інструкції головного спеціаліста сектору організації, аналізу та інвентаризації управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради затвердженого Наказом управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради від 15.08.2022 у своїй діяльності головний спеціаліст керується зокрема наказами директора департаменту містобудування та начальника управління держконтролю.

Головний спеціаліст підпорядковується безпосередньо завідувачу Сектору та начальнику управління держконтролю.

Відповідно до п.2.1.7., 2.5.1. зазначеної Посадової інструкції, серед основних завдань та повноважень головного спеціаліста є, зокрема, виконання завдань з реалізації повноважень сектору, здійснення комплексу заходів, що стосується державного контролю за використанням та охоронною земель, контролює організацію : виконання, здійснення безпосередньо, організація та забезпечення контролю аналізу та оцінку стану справ з реалізації їх визначених повноважень.

Враховуючи вищенаведеного, суд погоджується із твердженнями відповідача, що наказ від 22.08.2022 № 11-к «Про доручення працівникам управління державного контролю за використанням та охороною земель» виданий відповідною особою в належному порядку та в межах її повноважень і за змістом не суперечить чинному законодавству та не пов'язаний з порушенням конституційних прав та свобод людини і громадянина, а тому не погоджується з твердженням позивача, що нею виконано покладені на неї завдання на власний розсуд.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, №303-A, п. 29).

Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В свою чергу відповідачем надано суду належні і допустимі у розумінні статей 73-74 КАС України докази, які підтверджують правомірність оскаржуваного розпорядження.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов до висновку про те, що вимоги позивача є не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ВИРІШИВ:

У задоволення адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління державного контролю за використанням та охороною земель департаменту містобудування Львівської міської ради про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.

Згідно статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 КАС України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 27.01.2023.

Суддя Сакалош В.М.