справа № 380/1371/23
про залишення позовної заяви без руху
30 січня 2023 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Потабенко В.А., перевіривши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю « Пасаж Театральний» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -
Товариство з обмеженою відповідальністю « Пасаж Театральний» звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної податкової служби України у Львівській області з такими вимогами:
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821196/33420026.
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821197/33420026;
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821198/33420026;
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №26 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №27 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №28 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
Відповідно до вимог ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи:
- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу;
- позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними);
- немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161 КАС України.
До позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону. Якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору (ч. 3 ст. 161, ч. 8 ст. 160 КАС України).
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України “Про судовий збір” № 3674-VI від 08.07.2011 (далі - Закон № 3674-VI).
Частиною 1 ст. 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, згідно з пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону № 3674-VI ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з абзацом 4 ст.7 Закону України Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць, для працездатних осіб, станом на 01.01.2023 року встановлено у розмірі 2684,00 грн.
За подання до адміністративного суду позовної суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем або фізичною особою-підприємцем немайнового характеру встановлюється ставка судового збору - 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.6 Закону України “Про судовий збір” у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Як встановлено суддею, позивач просить суд визнати протиправними та скасувати 3 (три) рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , та зобов'язати зареєструвати 3 (три) податкових накладних.
Водночас, суд зазначає, що реєстрація податкових накладних є похідною вимогою від вимоги щодо визнання протиправними та скасування трьох (3) рішень Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних .
Суддя зазначає, що позивачем не сплачено судовий збір за подання даної позовної заяви, однак про долучення квитанції про сплату судового збору вказано у додатках до позовної заяви. Вказане підтверджується актом Львівського окружного адміністративного суду про відсутність вкладень від 24.01.2023.
Розмір судового збору, який має бути сплачено позивачем до бюджету за три вимоги немайнового характеру становить 8052, 00 грн.
Таким чином, за звернення до суду з зазначеним позовом позивачу необхідно надати до суду оригінал документу про доплату судового збору у розмірі 8052, 00 грн.
Позивачу при зверненні до суду з позовом слід сплатити судовий збір за такими платіжними реквізитами: отримувач коштів: ГУК Львiв/Залізничний р-н/22030101; код отримувача: 38008294; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: судовий збір за позовом (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ (суду, де розглядається справа).
Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) у розділі “Судовий збір”, де також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.
Належним документом про сплату судового збору є оригінал квитанції установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення та зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України..
Таким чином, позивачу потрібно долучити до матеріалів позовної заяви оригінал платіжного документа про сплату судового збору на суму 8052,00 грн, з врахуванням актуальних платіжних реквізитів для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду.
Окрім цього, згідно з ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Згідно п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Пунктом 9 статті 4 КАС України визначено, що відповідач, це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Аналіз зазначених норм свідчить про те, що позивач зобов'язаний обґрунтувати зміст позовних вимог і виклад обставин, якими він обґрунтовує свої вимоги на підставі належних та допустимих доказів.
Разом з тим, як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач визначив відповідачем у даній справі Головне управління ДПС у Львівській області.
В той же час, як слідує із прохальної частини позовної заяви, окрім іншого, позивач просить суд:
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №26 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №27 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання;
-зобов'язати Державну податкову службу України здійснити реєстрацію податкової накладної №28 від 31.10.2022 в Єдиному реєстрі податкових накладних, днем її подання.
В той же час, Державна податкова служба України не визначена в якості відповідача за даним адміністративним позовом.
Суддя звертає увагу на те, що під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем зі встановлених законом способи захисту свого публічного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти, з настанням яких суб'єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини.
Суддею встановлено, що у прохальній частині позивач просить:
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821196/33420026.
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821197/33420026;
-визнати протиправними та скасувати рішення про реєстрацію/відміну в реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 09.01.2022 №7821198/33420026.
Натомість дати складення оскаржуваних рішень відрізняються від дат, які зазначені у прохальній частині позовної заяви.
З огляду на викладене, позивачу слід уточнити зміст заявлених позовних вимог та склад відповідачів за даним адміністративним позовом.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи наведене вище, суддя вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу строк для усунення виявлених недоліків.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
залишити без руху позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю « Пасаж Театральний» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Позивачу встановити десятиденний строк для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії вказаної ухвали.
Роз'яснити позивачу, що в разі не усунення недоліків, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Потабенко В.А.