справа №380/15845/22
провадження № П/380/15971/22
з питань залишення позову без розгляду
30 січня 2023 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув в порядку письмового провадження клопотання про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник адвокат Єрьоміна В.А., 07.11.2022 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області (далі - ГУ ДСНС у Львівській області) з такими вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку його пенсії;
- зобов'язати Головне управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2022 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2022.
На обґрунтування позовних вимог зазначив, що є пенсіонером, отримує пенсію, призначену на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII). Зазначив, що з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови №704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений законодавцем на відповідний рік у тому числі для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів, тому спірних правовідносин підлягає застосуванню пункт 4 Постанови №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. Позивач звернувся до відповідача із заявою від 10.08.2022 про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 із зазначенням збільшених розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, для перерахунку пенсії з 01.02.2022. Листом від 06.09.2022 №5801-6312/5814 відповідач відмовив у складанні такої довідки. Мотиви відмови зводяться до того, що Кабінет Міністрів України після 21.02.2018 не приймав рішення про зміну розмірів та видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та про перерахунок пенсій. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не видачі такої довідки та звернувся до суду з цим позовом.
Відповідач подав клопотання (а.с. 16-18), просить суд залишити без розгляду позов ОСОБА_1 з підстав пропуску строку звернення до суду, зауваживши, що право на отримання заявленої позивачем довідки у позивача виникло в січні 2022 року, разом з тим з цим позовом він звернувся до суду 27.10.2022. При цьому відповідач також повідомив, що Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №380/8374/22 (головуючий суддя Потабенко В.А.) з аналогічним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, рішенням від 19.10.2022 в задоволенні позову відмовлено.
При вирішенні клопотання ГУ ДСНС у Львівській області про залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до ГУ ДСНС у Львівській області суд керується такими міркуваннями:
1. Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Частиною другою цієї статті визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строків звернення до суду з цим позовом суд враховує правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений 24 грудня 2020 року у постанові у справі №510/1286/16-а (провадження № 11-345апп19) такого змісту: «[…] питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду, що передує вирішенню спору по суті (стаття 99 КАС у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року, стаття 122 КАС), слід розмежовувати з питанням щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії, у разі встановлення судом вини пенсійного органу. […]». Суд враховує, що позивач 10.08.2022 (вх. Ф-180 від 23.08.2022) звернувся до Львівського ОТЦК та СП із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року з урахуванням розмірів посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених шляхом множення розміру мінімального прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня 2022 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України №704. Листом від 06.09.2022 №5801-6312/5814 відповідач повідомив про відсутність правових підстав для видачі такої довідки (відмовив у задоволенні заяви). Суд встановив, що з позовом щодо оскарження дій відповідача щодо відмови виготовити та направити до ГУ ПФУ у Львівській області довідку про розмір її грошового забезпечення позивач звернувся 28.10.2022 (позовні матеріали скеровані до суду поштою, а.с. 11), в межах шестимісячного строку від дати отримання листа відповідача про відмову підготувати та видати таку довідку. З огляду на зміст та підстави позовних вимог позивача вимога про видачу йому довідки про розмір грошового забезпечення з 01.02.2022 для перерахунку його пенсії стосується питання щодо застосування строку (періоду), за який проводиться перерахунок пенсії (вимоги, яку слід вирішити по суті в рішенні суду), а не питання щодо застосування строків звернення до адміністративного суду. Отже, позивач не порушив строків звернення до суду, а тому немає підстав для залишення з цих підстав його позову без розгляду.
2. відповідно до пункту 3 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Відповідно до інформації Комп'ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» 19.10.2022 Львівський окружний адміністративний суд прийняв рішення у справі №380/8374/22, відповідно до якого суд відмовив в задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Суд враховує, що підставою звернення ОСОБА_1 до суду з позовом у справі №380/8374/22 була відмова ГУ ДСНС у Львівській області в задоволенні його заяви від 31.01.2022 про видачу та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 відповідно до положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), для перерахунку основного розміру пенсії з 01.01.2022. Відповідач листом від 14.02.2022 №5801-1609/5814 відмовив позивачу у виготовленні оновленої довідки, оскільки розмір прожиткового мінімуму на відповідний рік не є підставою для зміни розміру окладів за посадою і спеціальним званням осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту та відповідно для перерахунку розміру грошового забезпечення та видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення.
У цій справі №380/15845/22 ОСОБА_1 оскаржує дії ГУ ДСНС у Львівській області щодо відмови у підготовці і наданні до ГУ ПФУ у Львівській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 для перерахунку його пенсії з 01.02.2022 та зобов'язання видати таку довідку. При цьому підставою звернення до суду у справі №380/15845/22 є відмова відповідача (надано листом від 06.09.2022 №5801-6312/5814) у задоволенні його заяви від 10.08.2022 про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 із зазначенням збільшених розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визначеного станом на 01 січня календарного року на відповідний тарифний коефіцієнт, для перерахунку пенсії з 01.02.2022.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що описані позови є різними за підставами та предметом позову, тому відсутні підстави для залишення без розгляду позову ОСОБА_1 до ГУ ДСНС у Львівській області.
Керуючись ст.ст. 240, 248, 256, 293, 294, 295 КАС України, суд -
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про залишення позову ОСОБА_1 до Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується. Заперечення на цю ухвалу може бути включено до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Москаль Р.М.