Рішення від 31.01.2023 по справі 360/2144/22

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

31 січня 2023 року Справа № 360/2144/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

27 грудня 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі - відповідач) з такими позовними вимогами:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.12.2022 за № 4624/9 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 12.04.2021.

В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що він є колишнім військовослужбовцем Державної прикордонної служби України, службу проходив у Луганському прикордонному загоні імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.

Наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 231 - ОС від 07 квітня 2021 року позивача було звільнено в запас Збройних сил України, наказом начальника загону № 238 - ОС від 09 квітня 2021 року виключено зі списків особового складу загону та всіх видів забезпечення з 11 квітня 2021 року. Станом на дату виключення зі списків особового складу частини має вислугу років у календарному обчисленні 16 років 06 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні 18 років 00 місяців 06 днів, разом 34 роки 06 місяців 12 днів.

10.11.2022 на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року по справі № 360/6323/21, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022, Адміністрація Державної прикордонної служби України оформила та направила до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, необхідні документи щодо призначення позивачу пенсії за вислугу років на умовах пункту «а» статті 12 Закону № 2262.

Розглянувши відповідний пакет документів, щодо призначення пенсії за вислугу років, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області прийняло рішення № 4624/9 від 02 грудня 2022 року, яким відмовило позивачу в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262, у зв'язку з відсутністю на дату виключення зі списків частини календарної вислуги років - 25 календарних років і більше.

Вважає, що прийняте рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України у Кіровоградської області є протиправним та таким, що не відповідає Закону № 2262, нормативно - правовим актам України, якими врегульовані умови (норми) призначення пенсії за вислугу років особам звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 28.12.2022 відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 24.01.2023 відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про залучення до справи у якості другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Через підсистему «Електронний суд» від Головного управління Пенсійного фонду в Кіровоградській області надійшов відзив на позовну заяву від 02.01.2023 № 1100-0902-7/106, у якому відповідач заперечує проти позовних вимог з огляду на наступне.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 по справі № 360/6323/21, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 подано до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2 .

Відповідно до наказу Пенсійного фонду України від 22 березня 2022 року № 42, яким внесено зміни до додатку до наказу Пенсійного фонду України від 01 березня 2022 року № 35 “Про забезпечення нарахування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та підготовки виплатних документів одержувачам, які перебувають на обліку в окремих органах Пенсійного фонду України”, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, для подальшого опрацювання (саме в базі головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області) пакет документів для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2

Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, виконуючи покладені функції, щодо пенсійного забезпечення громадян, головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області за наслідками розгляду документів ОСОБА_2 прийняло рішення про відмову в призначенні пенсії від 02.12.2022 № 4624/9.

Відповідач зазначає, зобов'язання вчинити певні дії головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області тимчасово, на період воєнного стану, відповідно до Наказу № 35 Пенсійного фонду України, здійснює тільки технічний супровід Підсистеми “Призначення та виплата пенсії” в базі “ІКІС ПФУ” головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

Фактично ОСОБА_2 зазначив в позовній заяві адресу АДРЕСА_1 , що є підставою для обліку його справи в базі головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області. Тому відповідач вважає, що позовні вимоги мають бути пред'явлені до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області.

З наданих документів вбачається, що прапорщик ОСОБА_2 наказом начальника НОМЕР_1 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України від 09.04.2021 за № 238-ОС звільнений зі служби з 11 квітня 2021 року.

Відповідно до положень п. “а” ст. 12 Закону пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Відповідач акцентує увагу на тому, що законодавець розмежовує такі поняття як “вислуга років” та “календарна вислуга років”. При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії).

В той же час для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі.

До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Отже, для виникнення права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень п. “а” ст. 12 Закону в період з 1 жовтня 2020 року у ОСОБА_2 на день звільнення (в даному випадку - 11.04.2021) повинно бути 25 календарних років і більше.

Але варто наголосити, що у витягу з наказу від 09.04.2021 про виключення зі списків особового складу ОСОБА_2 зазначена вислуга в календарному обчисленні - 16 років 06 місяці 06 днів, що є меншою, ніж це передбачено положеннями п. “а” ст. 12 Закону, і не дає позивачеві право на призначення такого виду пенсії.

Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності 25 календарних років і більше (у разі звільнення зі служби, зокрема, в період з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати), та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років.

З огляду на все вищевикладене, відповідач вважає, що ОСОБА_2 не має права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до положень п. “а” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, у зв'язку з чим рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.12.2022 за № 4624/9 позивачеві відмовлено в призначенні такого виду пенсії.

Також відповідач вважає, що оскільки позивач звернувся до суду 27.11.2022, то з врахуванням 6-ти місячного строку звернення до адміністративного суду, період позовних вимог з 12.04.2021 по червень 2022 року - підлягає залишенню без розгляду.

На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

03.01.2023 від представника позивача надійшла відповідь на відзив, у якій представник, не погоджуючись із твердженнями відповідача, викладеними у відзиві зазначає, що відповідач, надаючи свої заперечення, викладенні у відзиві, зазначає, що оскільки представник позивача звернувся з позивною заявою до суду 25.12.2022, а заявлена позовна вимога про призначення пенсії позивачу з 12.04.2021, то таким чином, Головне управління ПФУ в Кіровоградській області вважає, що позивачем порушені строки звернення до суду, а саме норми приписів ч.1-2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.

Разом з тим, представник позивача вважає, що такі твердження з боку відповідача є безпідставними та необґрунтованими. Так, відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_2 02.12.2022 № 4624/9. В свою чергу, позивач, отримавши рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вважає його протиправним, і таким чином заявлена позовна вимога - визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.12.2022 за № 4624/9 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб» - є обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню. Стосовно строків звернення до адміністративного суду з позовною заявою представник позивача пояснив суду, що від дати прийнятого відповідачем рішення (02.12.2022) про відмову в призначенні пенсії до дати звернення позивачем до суду (04.12.2022) не пройшло шести місяців, в свою чергу, думка відповідача про те, що саме від дати заявленої позивної вимоги про призначення пенсії з 12.04.2021 суд повинен був застосовувати норму приписів статті 122 КАС України є помилковою.

Відповідно до приписів першого абзацу статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби, відповідно до приписів підпункту «б» статті 50 вищезгаданого Закону - строки призначення пенсії - особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення. Враховуючи той факт, що позивач був виключений зі списків особового складу частини з 11 квітня 2021 року на підставі наказу начальника НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України № 238-ОС від 09.04.2021 року, то таким чином набув право на призначення пенсії з 12.04.2021. Разом з тим, звернувся до відповідного структурного підрозділу Адміністрації Державної прикордонної служби України з заявою для призначення йому пенсії лише 31.08.2021. Таким чином, заявлена позивна вимога позивача про призначення йому пенсії з 12.04.2021 не суперечить нормі пункту «б» статті 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стосовно твердження відповідача про відсутність у позивача відповідної календарної вислуги років для призначення останньому пенсії за вислугу років - на думку представника позивача є неприйнятною, оскільки правову оцінку стосовно вислуги років позивача вже було надано у рішенні Луганського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 в адміністративній справі № 360/6323/21, а саме: «Таким чином, судом встановлено, що вислуга років позивача на дату звільнення, з врахуванням часу служби, який підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років, відтак, суд вважає, що позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі пункту а статті 12 Закону № 2262-ХІІ».

На підставі викладеного, представник позивача вважає, що наявні підстави для задоволення позову.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд дійшов такого.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджено наявними в матеріалах електронної справи копіями паспорту громадянина України, довідкою про реєстрацію місця проживання особи, карткою платника податків.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі № 360/6323/21, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 25.10.2022 позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Адміністрації Державної прикордонної служби України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено повністю:

визнано протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови у підготовці та направленні необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;

зобов'язано Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та направити необхідні документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області для призначення ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12, статті 17-1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та підпунктів «а» та «в» пункту 3 Постанови Кабінету Міністрів № 393 від 17.07.1992 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії вислуги років ОСОБА_2 у пільговому обчисленні.

Адміністрацією Державної прикордонної служби України на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 по справі № 360/6323/21, подано до головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області документи для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2 .

Відповідно до наказу Пенсійного фонду України від 22 березня 2022 року № 42, яким внесено зміни до додатку до наказу Пенсійного фонду України від 01 березня 2022 року № 35 “Про забезпечення нарахування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та підготовки виплатних документів одержувачам, які перебувають на обліку в окремих органах Пенсійного фонду України”, головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області направило на адресу головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, для подальшого опрацювання.

Відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Так в адміністративній справі № 360/6323/21 встановлено, що наказом начальника 3 прикордонного загону імені Героя України полковника Євгенія Пікуса Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України № 238 - ОС від 09 квітня 2021 року позивача, звільненого з військової служби в запас Збройних сил України, виключено зі списків особового складу частини з 11.04.2021. Станом на 11 квітня 2021 року позивач має вислугу років у календарному обчисленні: 16 років 06 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні 18 років 00 місяців 06 днів, разом 34 роки 06 місяців 12 днів.

Рішенням ГУПФУ в Кіровоградській області від 02.12.2022 № 4624/9 «Про відмову у призначенні пенсії» ОСОБА_2 відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років, оскільки згідно подання на призначення пенсії від 10.11.2022 №11/ПВ-11109/СУД та витягу з наказу від 09.04.2021 № 238-ос вислуга років ОСОБА_2 в календарному обчисленні складає 16 років 06 місяців 06 днів, що надає права на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Нормами частин першої, п'ятої статті 14 Закону України від 03 квітня 2003 року № 661-IV «Про Державну прикордонну службу України» (далі - Закон № 661-IV) передбачено, що до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України. Комплектування Державної прикордонної служби України військовослужбовцями і проходження ними військової служби здійснюються на підставі Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Уповноважені посадові особи Державної прикордонної служби України попередньо вивчають склад призовників та здійснюють їх добір у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з положеннями частин першої, другої статті 25 Закону № 661-IV держава забезпечує соціальний захист особового складу Державної прикордонної служби України відповідно до Конституції України, цього Закону та інших актів законодавства. Пенсійне забезпечення військовослужбовців Державної прикордонної служби України здійснюється у порядку та у розмірах, встановлених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з пунктом «в» статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби): особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.

Відповідно до абзаців першого, десятого пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2018 року по 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону (абзац тринадцятий пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ).

Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Відповідно до статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом «б» частини першої статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсії відповідно до цього Закону призначаються особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів «а», «в» статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

Частиною третьою статті 50 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією.

На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України 17 липня 1992 року прийнято постанову № 393, якою затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі Постанова № 393).

Згідно з пунктом 1 Постанови № 393 для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним у пункті «ж» статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту; служба в органах внутрішніх справ України, органах і підрозділах цивільного захисту на посадах начальницького і рядового складу, Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу з дня призначення на відповідну посаду; служба в Національній поліції.

За приписами підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за три місяці - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

За приписами підпункту «в» пункту 3 Порядку № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяці час проходження служби на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Верховний Суд у складі суддів Об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року в справі № 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року в справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року в справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Ця позиція була також підтримана в постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.

Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2006 року № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі Порядок № 3-1).

Так, пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).

Пунктом 12 Порядку № 3-1 регламентовано, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Пунктом 14 Порядку № 3-1 визначено:

орган, що призначає пенсії, розглядає питання про призначення пенсії або про відновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою;

заяви про переведення з одного виду пенсії на інший і поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсії, при поданні заявником всіх необхідних документів;

заяви осіб про призначення, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі обліку заяв про призначення пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 3);

заявнику або посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу органом, що призначає пенсії, видається розписка - повідомлення із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в тримісячний термін з дня прийняття заяви (додаток 4).

Згідно з пунктом 16 Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження. Орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку № 3-1).

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що Закон № 2262-ХІІ, зокрема, пункт «а» статті 12 визначає мінімальний розмір вислуги, необхідної для призначення пенсії за вислугу років за цим Законом та для позивача він складає 24 календарних роки і більше. В свою чергу, положеннями статті 17-1 Закону № 2262-ХІІ, Постановою № 393 передбачено визначення вислуги років у пільговому обчисленні, а посилання відповідача на необхідність врахування виключно календарної вислуги років є необґрунтованими та суперечать зазначеним вище положенням Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393.

З вищеописаних матеріалів справи судом встановлено, що вислуга років позивача на день звільнення у календарному обчисленні складала: 16 років 06 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні: 18 років 00 місяців 06 днів.

Отже, позивач має право на призначення йому пенсії за вислугу років згідно з пунктом «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ, оскільки його вислуга на день звільнення у пільговому обчисленні становить 34 роки 06 місяців 12 днів (16 років 06 місяців 06 днів календарна вислуга, 18 років 00 місяців 06 днів пільгова вислуга без урахування календарної вислуги).

Відповідно ГУПФУ в Кіровоградській області мало прийняти рішення про призначення ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ.

Натомість відповідачем прийнято рішення від 02 грудня 2022 року № 4624/9 про відмову позивачу в призначенні такої пенсії.

За встановлених судом обставин суд дійшов висновку, що рішення ГУПФУ в Кіровоградській області від 02 грудня 2022 року № 4624/9 про відмову в призначенні пенсії не відповідає критеріям правомірного рішення суб'єкта владних повноважень, визначеним частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, тому воно є протиправним та підлягає скасуванню.

Як наслідок задоволення основної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення про відмову позивачу в призначенні пенсії, підлягає задоволенню й похідна вимога щодо зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Стосовно дати, з якої позивачу має бути призначено пенсію, суд зазначає таке.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд зазначає, що відповідно до статті 50 Закону № 2262-ХІІ пенсія за минулий час при несвоєчасному зверненні призначається з дня виникнення права на пенсію, але не більш як за 12 місяців перед зверненням за пенсією. Позивачем оскаржувались дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо визначення пільгової вислуги років, яка впливає на вид призначеної пенсії (за пунктом «а» чи «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

Належною та достатньою підставою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у межах спірних правовідносин є заява позивача від 31.08.2021.

Тобто пенсія має бути призначена з 12.04.2021 у відповідності до вимог статті 50 Закону № 2262-ХІІ - дати набуття права на пенсію.

Щодо строків звернення до суду, суд зазначає, що строки перерахунку призначених пенсій визначаються статтею 51 Закону № 2262-ХІІ.

Так, частинами першою та другою статті 51 Закону № 2262-ХІІ визначено, що при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Строки виплати пенсії визначено частиною третьою статті 52 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою виплата пенсій провадиться за поточний місяць загальною сумою у встановлений строк, але не пізніше останнього числа місяця, за який виплачується пенсія.

За приписами частини другої статті 55 Закону № 2262-ХІІ нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Таким чином, законодавець розмежував наступні поняття «строки перерахунку пенсії», «строки виплати пенсії» та «порядок перерахунку пенсії».

Однак відповідач стверджуючи про пропуск позивачем строку звернення до суду з цим позовом поняття «строк звернення до суду» підміняє «строком перерахунку пенсії».

Що стосується дотримання позивачем строку звернення до суду, то позивач звернувся до суду із дотриманням шестимісячного строку звернення до суду, визначеного частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, з дня отримання листа ГУПФУ в Кіровоградській області про відмову у перерахунку пенсії на виконання рішення суду.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.

При зверненні до суду із вказаним позовом, позивачем сплачено судовий збір у сумі 992,40 грн.

Однак відповідно до частини третьої статті 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Позовна заява подана через підсистему "Електронний суд", тому ставка судового збору становить 793,92 грн

Отже за подання позовної заяви до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, позивач мав сплатити судовий збір у сумі 793,92 грн.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, суд присуджує позивачу понесені ним судові витрати у сумі 793,92 грн зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Також суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що відповідно до пункту першого частини першої статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

У випадках, установлених пунктом 1 частини першої цієї статті, судовий збір повертається в розмірі переплаченої суми (частина друга статті 7 Закону України «Про судовий збір»).

Керуючись статтями 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (місцезнаходження: вул. Соборна., буд 7А, м. Кропивницький ,Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області від 02.12.2022 за № 4624/9 про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_2 за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених зі служби, та деяких інших осіб».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області призначити ОСОБА_2 пенсію за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 12.04.2021.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 793,92 грн (сімсот дев'яносто три гривні 92 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська