Рішення від 31.01.2023 по справі 340/5659/22

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2023 року справа № 340/5659/22

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши у м.Кропивницький у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у порядку письмового провадження) адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БАЛКЕР» (далі - Товариство) до Відділу державного нагляду (контролю) у Кіровоградській області Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - Відділ) про визнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду зі заявою до Відділу про визнання протиправною і скасування постанови від 08 листопада 2022 року щодо застосування адміністративно-господарського штрафу в сумі 17000 грн.

Пояснив, що наявність особистої картки водія до цифрового тахографа необхідна при здійсненні міжнародних перевезень.

Відповідач заперечив щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.23-25).

Пояснив, що водій транспортного засобу, який обладнаний цифровим тахографом, не надав особисту картку.

Зазначає, що за таке порушення встановлена фінансова відповідальність.

13 грудня 2022 року судом відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.13-14).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про відмову у задоволенні позову з таких підстав.

Встановлені судом факти і обставини, що стали підставами звернення.

Так, транспортний засіб «МАН» № НОМЕР_1 і причіп НОМЕР_2 перебуває у користуванні Товариства (а.с.1-6, 31, 35).

30 вересня 2022 року під час перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт у сфері перевезення пасажирів і вантажів інспектори Відділу зупинили автомобіль під керуванням водія ОСОБА_1 на автодорозі Н-14 Олександрівка-Кропивницький-Миколаїв 68 км (а.с.31).

ОСОБА_1 надав посвідчення водія, товарно-транспортну накладну і технічний паспорт на автомобіль (а.с.35).

Перевозився брухт чорних металів вагою 27310 кг (а.с.35).

Пункт навантаження - м.Харків, а розвантаження - м.Рені Одеська область.

Транспортний засіб обладнаний цифровим тахографом (а.с.31).

18 жовтня 2022 року Відділ виготовив повідомлення про виклик на розгляд матеріалів перевірки (а.с.32).

Зазначено, що розгляд відбудеться 08 листопада 2022 року.

Повідомлення відправлено поштовим зв'язком 20 жовтня 2022 року (а.с.33).

24 жовтня 2022 року повідомлення отримано Товариством (а.с.34).

08 листопада 2022 року Відділ прийняв постанову про накладення на Товариство адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн. (а.с.30).

Штраф застосовано за перевезення вантажу за відсутності особистої картки водія до цифрового тахографа на підставі приписів абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон).

Юридична оцінка, встановлених судом, фактів і обставин справи.

Перш за все, постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок).

Приписами пункту 25 Порядку встановлено, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Отже, Відділ розглянув справу у строк, встановлений Порядком.

Приписами пунктів 26 та 27 Порядку передбачено, що про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

У разі неявки уповноваженої особи автомобільного перевізника справа про порушення розглядається без її участі.

Цих вимог також дотримано.

Відповідно до приписів абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевезення пасажирів та вантажів за відсутності на момент проведення перевірки документів, визначених статтями 39 і 48 цього Закону, - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно приписів частин 1 та 2 статті 48 Закону автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством.

Під «іншими документами» треба розуміти документи, наявність яких встановлена на рівні закону і підзаконного акту.

Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 червня 2010 року №340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення).

Приписами пункту 1.3 Положення встановлено, що його вимоги поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами.

Приписами пункту 6.1 Положення передбачено, що автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.

Повна маса автомобіля перевищувала граничну вагу, тому в Товариства виник обов'язок обладнати транспортний засіб тахографом.

Така вимога поширюється на внутрішніх перевізників.

Позивач обладнав автомобіль тахографом.

Порядок використання тахографів визначено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті (далі - Інструкція), що затверджена наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24 червня 2010 року №385.

Приписами пункту 1.4 Інструкції встановлено, що контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, яке є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв.

Картка - картка контрольного пристрою (тахографа) з вбудованою мікросхемою, призначена для використання в цифровому тахографі.

Під час перевірки водій не надав особисту картку - картку контрольного пристрою, тому інспектор Управління не зміг перевірити відомості щодо часу праці.

Приписами пункту 3.5 Інструкції визначено, що перевізники забезпечують водіїв, які відправляються в рейс, необхідною кількістю тахокарт або паперу для роздруківки даних, що відповідають типу тахографа (аналоговий, цифровий).

Підсумовуючи, суд зробив висновок, що відповідно до приписів частини 2 статті 48 Закону у Товариства виник обов'язок забезпечити водія карткою - карткою контрольного пристрою (тахографа), яка повинна бути пред'явлена особам, що уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті і у сфері безпеки дорожнього руху.

Позивач не виконав такий обов'язок.

Отже, постанова про накладення штрафу прийнята правомірно і відповідає вимогам Закону.

Тому у задоволенні позову належить відмовити.

Судові витрати складаються зі сплати судового збору у сумі 2481 грн. (а.с.8).

Суд розподіляє їх відповідно до приписів статті 139 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. Брегей