27 грудня 2022 року № 320/17175/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бориспільської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Бориспільської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Бориспільської міської ради Київської області щодо порушення строків розгляду по суті клопотання ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р стосовно отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради;
- зобов'язати Бориспільську міську раду Київської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р стосовно отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що позивач в порядку ст. 118 Земельного кодексу України звернувся до відповідача з клопотанням від 21.10.2021 про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 24.12.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Бориспільська міська рада проти позовних вимог заперечила, у відзиві на позовну заяву вказала, що бездіяльність жодним чином не було допущено. Бориспільська міська рада делегувала повноваження щодо розгляду клопотання позивача постійній комісії міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування, яка в свою чергу направила його до управління містобудування та архітектури. Так, управління містобудування та архітектури за результатом розгляду звернення позивача повідомило, що розглянувши графічний матеріал, доданий до клопотання Р-10342 від 22.10.2021 ( ОСОБА_1 ), щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, управління містобудування та архітектури міської ради інформує наступне: відповідно до Генерального плану міста Борисполя, затвердженого рішенням міської ради від 11.05.2007 №1339-17-У зазначена земельна ділянка не передбачена для ведення індивідуального садівництва. У подальшому клопотання позивача повторно винесено на розгляд чергової сесії міської ради та в подальшому рішенням від 18.01.2022 №1670-17-VІІІ «Про відмову у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для індивідуального садівництва (згідно наданого графічного матеріалу) у м. Бориспіль». З урахуванням наведеного відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.
Так, ОСОБА_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , виданим Броварським РВГУ МВС України в Київській області від 04.07.2002.
Також позивач має посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_2 від 08.05.2015.
З матеріалів справи вбачається, що представник позивача звернувся до Бориспільської міської ради із клопотанням від 21.10.2021, в якому просив надати дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради.
До заяви позивачем додані: копія паспорту та коду; графічний матеріал із зазначенням бажаного місця розташування ділянки; копія посвідчення учасника бойових дій. У зв'язку з вище вказаним, позивачу надавалась відповідь від 05.11.2021 №Р-10342 у якій повідомлялося: «Ваше клопотання надане для розгляду постійній комісії міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування. За результатами розгляду Ви будете повідомлені додатково».
18.11.2021 постійна комісія міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування розглянувши клопотання ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р вирішила звернення направити на розгляд до управління містобудування та архітектури.
В подальшому управління містобудування та архітектури розглянувши клопотання ОСОБА_1 повідомляє: «що розглянувши графічний матеріал, доданий до клопотання Р-10342 від 22.10.2021 ( ОСОБА_1 ), щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою на відведення земельної ділянки для ведення індивідуального садівництва, управління містобудування та архітектури міської ради інформує наступне: відповідно до Генерального плану міста Борисполя, затвердженого рішенням міської ради від 11.05.2007 №1339-17-У зазначена земельна ділянка не передбачена для ведення індивідуального садівництва».
У зв'язку з вищевказаним, від 15.12.2021 на адресу представника позивача направлено лист, яким повідомлялося, що клопотання та пакет документів надані для розгляду постійній комісії міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування. За результатами розгляду питання буде винесено на сесію міської ради або надано відповідь.
13.01.2022 року постійна комісія міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування розглянувши клопотання та доданий пакет документів ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р вирішила: «винести питання на розгляд сесії міської ради».
Розглянувши клопотання громадян та документи до них, враховуючи листи управління містобудування та архітектури міської ради, пропозиції постійної комісії міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування, відповідно до статей 12,118 Земельного кодексу України та пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Бориспільська міська рада прийняла рішення від 18.01.2022 №1670- 17-VIII «Про відмову у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для індивідуального садівництва (згідно наданого графічного матеріалу) у м. Бориспіль». У пункті 1 вищевказаного рішення зазначено: «Відмовити в наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам (згідно з додатком) у власність для індивідуального садівництва (згідно наданого графічного матеріалу) у м.Бориспіль, у зв'язку з невідповідністю місця розташування земельних ділянок містобудівній документації».
Не погоджуючись з такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Основним нормативним актом, який регулює земельні відносини, є Земельний кодекс України від 25.10.2001 №2768-ІІІ (з наступними змінами і доповненнями, в чинній на момент виникнення спірних відносин редакції, далі по тексту - Земельний кодекс).
Відповідно до частини першої статті 3 Земельного кодексу, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно статті 116 Земельного кодексу, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону (абзац перший частини першої). Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга). Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом (частина третя). Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання (частина четверта).
Статтею 118 Земельного кодексу встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею (частина шоста). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (абзац перший частини сьомої). Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін (абзац другий частини сьомої). У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки (абзац третій частини сьомої). Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу (частина восьма). Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев'ята). Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (частина десята). У разі відмови органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення заяви без розгляду питання вирішується в судовому порядку (частина одинадцята).
Відповідно до частини першої статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як зазначив Верховний Суд у рішенні від 11 квітня 2018 року у справі №806/2208/17, для порівняння, у ч. 9 статті 118 ЗК України зазначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та її надання.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Бориспільської міської ради з клопотанням від 21.10.2021 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в його власність для ведення індивідуального садівництва орієнтовною площею 0,1 га за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради, із долученням до клопотання передбачених статтею 118 Земельного кодексу додатків у вигляді графічних матеріалів з бажаним місцем розташування земельної ділянки.
В силу положень статті 118 Земельного кодексу, відповідач був зобов'язаний розглянути зазначене клопотання у місячний строк і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні з підстав невідповідності місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
При цьому чинним законодавством не передбачено права суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі №545/808/17.
Втім, як було встановлено судом Бориспільська міська рада делегувала повноваження щодо розгляду клопотання позивача постійній комісії міської ради з питань індивідуального будівництва та землекористування, яка в свою чергу направила його до управління містобудування та архітектури. Так, управління містобудування та архітектури за результатом розгляду звернення позивача листом від 02.12.2021 №04-05/2547 повідомило відділ землеустрою та кадастру виконавчого комітету Бориспільської міської ради, що відповідно до Генерального плану м. Бориспіль затвердженого міської ради від 11.05.2007 №1339-17-V зазначена земельна ділянка не передбачена для ведення індивідуального садівництва.
Положеннями п. 31 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що питання регулювання земельних відносин відповідно до Закону вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
За приписами ч. 5 ст. 60 вказаного Закону органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду.
Стаття 59 цього Закону визначає, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
З огляду на вищезазначені норми, питання безоплатної передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян є виключною компетенцією органу місцевого самоврядування, яким в даному випадку є Бориспільська міська рада.
Станом на момент звернення позивача до суду, рішення Бориспільської міської ради за результатами розгляду клопотання позивача не прийнято.
Разом з тим, в подальшому відповідачем прийнято рішення від 18.01.2022 №1670-17-VIII «Про відмову у наданні дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність для індивідуального садівництва (згідно наданого графічного матеріалу) у м. Бориспіль».
Проте, відповідачем прийнято рішення не в місячний строк визначений Земельним кодексом України.
З огляду на зазначене, суд вважає обґрунтованими доводи позивача про допущення відповідачем протиправної бездіяльності, яка полягала в порушенні строків розгляду по суті клопотання позивача №1018/10/21-Р від 21.10.2021.
Позовна вимога позивача про зобов'язання Бориспільську міську раду Київської області на найближчому пленарному засіданні сесії розглянути по суті клопотання ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р стосовно отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради, не підлягає задоволенню оскільки, відповідачем розглянуто клопотання №1018/10/21-Р позивача про сутті, не залежно від того, що не в місячний строк.
Згідно з ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, доказів, які б спростовували доводи позивача, не надав.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України. Позивач звільнений від сплати судового збору.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9,14,73-78,90,143,242- 246,250,255 КАС України, суд
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Бориспільської міської ради Київської області щодо порушення строків розгляду по суті клопотання ОСОБА_1 від 21.10.2021 №1018/10/21-Р стосовно отримання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у його власність для ведення індивідуального садівництва, орієнтовною площею 0,1 га, за рахунок земель комунальної форми власності на території Бориспільської міської ради.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Лиска І.Г.