про заміну сторони у виконавчому листі
30 січня 2023 рокуСправа № 280/3581/21
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву про заміну боржника у виконавчому листі по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ” до Дніпровської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування рішення,
Товариство з обмеженою відповідальністю “ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ” (далі - позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом Дніпровської митниці Держмитслужби (далі - відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним і скасувати рішення про коригування митної вартості товарів №UA110230/2021/000098/1 від 30 квітня 2021 року.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.06. 2021 у справі №280/3581/21 були задоволені позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ”: визнане протиправним та скасоване рішення Дніпровської митниці Держмитслужби про коригування митної вартості товарів №UA110230/2021/000098/1 від 30 квітня 2021 року.
Рішення набрало законної сили 07.07.2022 та 28.12.2022 на його виконання позивачу видано виконавчий лист.
Додатковим рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 25.08. 2021 у справі №280/3581/21 заяву ТОВ “ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ” про ухвалення додаткового судового рішення у справі задоволено частково. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Технохімреагент " витрати на правову допомогу в сумі 3405 грн.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.12.2022 у справі №280/3581/21 апеляційну скаргу Дніпровської митниці Держмитслужби задоволено. Додаткове рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 25.08.2021 скасовано та прийнято нову постанову, де в задоволенні заяви про стягнення витрат на правничу допомогу відмовлено.
До суду надійшла заява ТОВ “ТЕХНОХІМРЕАГЕНТ” у якій заявник просить замінити сторону (боржника) у виконавчому листі. Вказує, що Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 23 червня 2021 року у справі №280/3581/21 заяву TOB «Технохімреагент» стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Дніпровської митниці Держмитслужби на користь TOB «Технохімреагент» 2270,00 грн. За повідомленням ГУ держказначейської служби у Дніпропетровський області за той час, доки справа знаходилась на розгляду в суді, почала діяльність Дніпровська митниця, як відокремлений підрозділ Держмитслужби. Пропонує звернутися до суду для заміни територіального органу Держмитслужби як юридичної особи на територіальний орган Держмитслужби, утворений як окремий підрозділ.
Суд, в силу приписів Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) вирішив провести розгляд поданої заяви в порядку письмового провадження, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Вирішуючи подану заяву, суд зазначає наступне.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року № 1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов'язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов'язки якого переходять його правонаступникам.
Отже, процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб'єкта владних повноважень), прав і обов'язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 № 855 утворено як юридичну особу публічного права Дніпровську митницю Держмитслужби.
Дніпровська митниця Держмитслужби (ЄДРПОУ 43350935) з 02.11.2020 перебуває в стані припинення у зв'язку із реорганізацією.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 № 895 вирішено реорганізувати територіальні органи Державної митної служби шляхом їх приєднання до Державної митної служби, у томі числі Дніпровську митницю Держмитслужби.
Наказом Держмитслужби від 19.10.2020 № 460 утворено територіальні органи як відокремлені підрозділи Державної митної служби України, у тому числі Запорізьку митницю.
Наказом Держмитслужби від 29.10.2020 № 489 затверджено Положення про Запорізьку митницю.
Відповідно до наказу Держмитслужби від 30.06.2021 № 472 з 01.07.2021 розпочато діяльність Запорізької митниці як відокремленого підрозділу Державної митної служби України.
В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань за ЄДРПОУ 43115923 зареєстрована Державна митна служба України, та у її складі Запорізька митниця (ЄДРПОУ ВП 44005647).
Відповідно до підпунктів 56, 57, 58 пункту 4 Положення про Запорізьку митницю, затвердженого наказом ДМС України від 29.10.2020 № 489, Митниця відповідно до покладених на Держмитслужбу завдань здійснює у зоні своєї діяльності окремі делеговані повноваження Держмитслужби, а також повноваження визначені законодавчими та іншими нормативно-правовими актами: забезпечує здійснення митного контролю та митного оформлення товарів; забезпечує правильність заповнення та використання митних декларацій, внесення до них змін та визнання декларацій недійсними; здійснює митний контроль та виконує митні формальності щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перемішуються через митний кордон України.
Підпунктами 21, 22 пункту 5 Положення про Запорізьку митницю визначено, що Митниця з метою виконання повноважень бере участь у судових справах та судових процесах (у порядку самопредставництва Митниці) через начальника Митниці, а також без окремого доручення начальника Митниці через його заступників та посадових осіб самостійних структурних підрозділів Митниці, відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів Митниці в судах без окремого доручення начальника Митниці; представляє свої інтереси та інтереси Держмитслужби в усіх без виключення судах (місцевих (цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних); апеляційних (цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних); Верховному Суді (Великій Палаті Верховного Суду, Касаційному адміністративному суді, Касаційному господарському суді, Касаційному цивільному суді, Касаційному кримінальному суді), з усіма відповідними правами та обов'язками наданими законодавством для учасників судового процесу.
Митниця здійснює свої повноваження (у тому числі й окремі делеговані повноваження Держмитслужби) як безпосередньо, так і через митні пости, які є структурними підрозділами Митниці (пункт 7 Положення про Запорізьку митницю).
Митниця утворюється як територіальний орган Держмитслужби без статусу юридичної особи, має окремий баланс, майно, печатку та бланк із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, інші печатки і штампи, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, та банках (пункт 16 Положення про Запорізьку митницю).
Приписи адміністративного судочинства не пов'язують процесуальне правонаступництво з обов'язковою наявністю факту припинення юридичної особи, а пов'язують заміну сторони з вибуттям особи саме з відносин, щодо яких виник спір. Такі правила КАС України встановлені виходячи із специфіки публічно-правових відносин, а саме, з тією обставиною, що повноваження відповідних державних органів, зокрема і контролюючих, не є статичними, а можуть передаватись від одного органу до іншого у випадку зміни законодавства. При цьому, момент переходу таких повноважень від одного органу до іншого відбувається не після внесення запису в реєстр про припинення певного органу, який втрачає повноваження, а за наслідками видання відповідного розпорядчого акту Кабінетом Міністрів України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 30.12.2020 року у справі №805/4361/17-а.
Отже, боржником у спірних відносинах, а саме: при примусовому виконанні судового рішення, яке набрало законної сили у цій справі, має виступати Запорізька митниця, як правонаступник реорганізованої Дніпровської митниці Держмитслужби.
Відповідно до ч.1 ст.379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Згідно ч.4 ст.379 КАС України положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Враховуючи вищевикладене суд дійшов висновку, що заява про заміну боржника у виконавчому листі є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 241, 248, 379 КАС України, суд,
Заяву ТОВ “ТЕХЕНЕРГОХІМ” (вх. №2947 від 18.01.2023) - задовольнити.
Замінити боржника у виконавчому листі Запорізького окружного адміністративного суду, виданого 28.12.2021, у справі №280/3581/21, а саме: Дніпровську митницю Держмитслужби замінити на правонаступника - Запорізьку митницю (вул. Сергія Синенка, 12, Запоріжжя, Запорізька область, 69041, ЄДРПОУ ВП 44005647).
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя А.В. Сіпака