30 січня 2023 рокуСправа № 280/3066/20
м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника Комунального некомерційного підприємства "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради - адвоката Бєлікова О.С. про відстрочення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Комунального некомерційного підприємства «Запорізький регіональний фтизіопульмологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» Запорізької обласної ради (69106, м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 2, код ЄДРПОУ 02006707), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 02012869) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, -
В провадженні Запорізького окружного адміністративного суду перебувала зазначена справа.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі № 280/3066/20 адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області до Комунального некомерційного підприємства «Запорізький регіональний фтизіопульмологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» Запорізької обласної ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації задоволено, застосовано заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель, споруд та приміщень Комунального некомерційного підприємства "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради, розташованих за адресою: 69106, м. Запоріжжя, вул. Перспективна, будинок 2, шляхом зобов'язання Комунального некомерційного підприємства "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради повністю зупинити експлуатацію будівель та приміщень за вказаною адресою, окрім робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки №353 від 20.02.2020.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 24.10.2022 апеляційну скаргу Запорізької обласної ради на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі № 280/3066/20 залишено без задоволення, а рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі №280/3066/20 залишено без змін.
23 січня 2023 року на адресу Запорізького окружного адміністративного суду надійшла заява представника Комунального некомерційного підприємства "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради - адвоката Бєлікова О.С. про відстрочення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі № 280/3066/20. Згідно змісту заяви про відстрочення виконання рішення заявник просить суд відстрочити виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі № 280/3066/20 строком на один рік у зв'язку із необхідністю забезпечення безперебійного функціонування закладу охорони здоров'я міста, надання своєчасної медичної допомоги в умовах воєнного стану, у тому числі військовослужбовцям, волонтерам, вимушеним переселенцям, в умовах відсутності фінансування спрямованих на усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Ухвалою судді від 23.01.2023 призначено заяву про відстрочення виконання судового рішення, до розгляду у судовому засіданні на 30 січня 2023 року.
30 січня 2023 року представником позивача подано пояснення щодо відстрочення виконання рішення, відповідно до яких представник заперечує проти задоволення заяви.
Представником відповідача 30.01.2023 подано заяву про розгляд заяви про відстрочення виконання судового рішення без його участі.
Відповідно до ч.2 ст.378 КАС України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх учасників справи, на підставі приписів ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Розглянувши заяву про відстрочення виконання судового рішення, суд вважає її такою, що підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Згідно ч. 1, 2 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (ч. 3 ст. 378 КАС України).
Згідно з ч. 4 ст. 378 КАС України, вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
1) ступінь вини відповідача у виникненні спору;
2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище;
3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови (ч. 5 ст. 378 КАС України).
Отже, підставами для відстрочення виконання судового рішення можуть бути виняткові обставини, які ускладнюють його виконання. Факт наявності таких обставин має підтверджуватись певними доказами, як це встановлено положеннями ст.ст. 72 - 77 КАС України. При цьому, обов'язок доказування покладається на сторони, а тому кожна сторона повинна довести наявність тих обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Суд звертає увагу, що як вже зазначалось вище, інститут відстрочення виконання рішення суду спрямований на забезпечення виконання судового рішення протягом певних визначених проміжків часу у разі наявності "виняткових" обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Верховний Суд в постанові від 06.12.2019 по справі № 2а/0570/6531/2011 зазначив, що відстрочення в розумінні зазначеної норми закону є відкладенням чи перенесенням дати виконання рішення на новий строк, який визначається адміністративним судом, та допускається у виняткових випадках, залежно від обставин справи. Підставою для відстрочення можуть бути конкретні існуючі, об'єктивні, виключні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
Суд приймає до уваги пояснення заявника, що відстрочення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 в справі № 280/3066/20 необхідне для забезпечення безперебійного функціонування закладу охорони здоров'я міста, надання своєчасної медичної допомоги в умовах воєнного стану, у тому числі військовослужбовцям, волонтерам, вимушеним переселенцям, в умовах відсутності фінансування спрямованих на усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Водночас, заявником не доведено наявність виняткових підстав, які б зумовлювали необхідність відстрочення виконання рішення суду. Заявником у заяві не доведено наявність об'єктивних, виключних обставини, що ускладнюють виконання судового рішення у встановлений строк або фактично унеможливлюють таке.
За таких підстав, з урахуванням приписів ч. 4 ст. 378 КАС України, суд дійшов висновку про відсутність підстав для відстрочення виконання судового рішення від 10.05.2022 у справі № 280/3066/20.
Керуючись ст. ст. 205, 243, 248, 378 КАС України, суд, -
У задоволенні заяви представника Комунального некомерційного підприємства "Запорізький регіональний фтизіопульмонологічний клінічний лікувально-діагностичний центр" Запорізької обласної ради - адвоката Бєлікова О.С. про відстрочення виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 10.05.2022 у справі за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 65, код ЄДРПОУ 38625593) до Комунального некомерційного підприємства «Запорізький регіональний фтизіопульмологічний клінічний лікувально-діагностичний центр» Запорізької обласної ради (69106, м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 2, код ЄДРПОУ 02006707), третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Департамент охорони здоров'я Запорізької обласної державної адміністрації (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 164, код ЄДРПОУ 02012869) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації, - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Ухвала суду може бути оскаржена до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня складання ухвали у відповідності до вимог ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарги надсилається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.О. Артоуз