31 січня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5405/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позиції сторін.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги позивач зазначає про те, що є матір'ю та виховує трьох неповнолітніх дітей, двох доньок від першого шлюбу, зареєстрованого з ОСОБА_2 14.05.2005 року та доньку від другого шлюбу, зареєстрованого 18.05.2021 року з ОСОБА_3 .
У зв'язку з тим, що всі діти проживають разом з матір'ю, а шлюб між нею та першим чоловіком ОСОБА_2 розірвано та на час розірвання шлюбу спір між батьками про місце проживання малолітніх дітей був відсутній, оскільки за взаємною домовленістю було визначено, що вони проживатимуть разом із матір'ю.
11 листопада 2022 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА для видачі посвідчення багатодітної сім'ї надавши пакет документів. Проте, відповідач відмовив у видачі відповідного посвідчення, мотивуючи відмову тим, що до заяви потрібно додати копію рішення суду про визначення місця проживання дитини від попереднього шлюбу з одним із батьків.
23 січня 2023 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення заявлених вимог та вказав, що у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу умовою видачі посвідчень батьків з багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї є підтвердження факту виховання дитини одним із батьків, зокрема копії рішення суду із зазначенням місця проживання дітей з одним з батьків після розірвання шлюбу. Зазначає, що працівником управління соціального захисту населення неодноразово було надано роз'яснення гр. ОСОБА_1 про необхідність звернення до суду із заявою про встановлення факту, що мас юридичне значення щодо встановлення факту проживання дітей.
Обставини встановлені судом.
ОСОБА_1 є матір'ю двох неповнолітніх дітей, двох доньок : ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком яких є ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 19.09.2018 року та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 19.09.2018 року.
Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 06 вересня 2016 року шлюб між подружжям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 розірвано.
ІНФОРМАЦІЯ_3 у ОСОБА_1 народилася третя донька ОСОБА_5 , батьком якої є ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 від 16.11.2020 р.
18 травня 2021 року позивач зареєструвала шлюб із ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_4 від 18.05.2021 р.
11 листопада 2022 року ОСОБА_1 звернулася до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА із заявою для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї.До заяви ОСОБА_1 додала:
фото ОСОБА_1 ( жінки) фото ОСОБА_3 (чоловіка),
- довідку про склад сім'ї, видана Грушівською сільською радою № 1190 від 26.09.2022 року;( д е вказано , що всі троє дітей проживають разом із позивачкою та її чоловіком ОСОБА_3 )
- копію паспорту гр. ОСОБА_1 ;
- копію довідки про реєстрацію місця проживання гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 від 08.02.2021 року № 03.2-13/537;
- копія паспорту гр. ОСОБА_3 ;
- копія свідоцтва про шлюб актовий запис № 150, видане 18 травня 2021 року Тячівським відділом РАЦСу;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повторно видане 19 вересня 2018 року Грушівською сільською радою, актовий запис № 57 від 11.11.2006 року;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , повторно видане 19.09.2018 року Грушівською сільською радою, актовий запис № 76 від 09.12.2008 року;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , видане 16.11.2020 року Грушівською сільською радою, актовий запис №72 від 16.11.2020;
- копії ідентифікаційних кодів усіх членів сім'ї;
- акт обстеження дворогосподарства гр. ОСОБА_1 , мешк. АДРЕСА_1 складений депутатом Тересвянської селищної ради Крулько М. І. від 26.09.2022 року;
- копію договору про визначення місця проживання та участь батьків в утриманні та вихованні дітей за №1953, засвідчений приватним нотаріусом Тячівського районного нотаріального округу Гунда А. М.
Листом від 23.11.2022 року № 4828 Тячівське управління соціального захисту населення Тячівської РДА повідомило позивача про відсутність правових підстав для видачі їй та її чоловіку посвідчень батьків багатодітної сім'ї та посвідчень дитини з багатодітної сім'ї, у зв'язку із тим, що ОСОБА_1 не надала рішення суду про розірвання шлюбу з батьком дітей ОСОБА_4 та ОСОБА_2 , а також відсутнє рішення суду визначення місця проживання дітей після розірвання шлюбу з гр. ОСОБА_2 .
Мотиви та норми права застосовані судом.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
У відповідності до частини 1 статті 1 Закону України "Про охорону дитинства" від 26.04.2001 № 2402-III багатодітна сім'я - сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Наведене визначення багатодітної сім'ї дає підстави суду для висновку, що позивачі є багатодітною сім'єю у розумінні вимог чинного законодавства.
Відповідно до частини 7 статті 13 Закону України "Про охорону дитинства" батькам і дітям з багатодітних сімей видаються відповідні посвідчення. Зразок посвідчення, порядок виготовлення і видачі посвідчень встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України "Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї" від 02.03.2010 №209 затверджено Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, який визначає механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї багатодітної сім'ї (далі - посвідчення) (далі - Порядок №209).
Так, у відповідності до пункту 2 Порядку №209 посвідчення є документами, що підтверджують статус багатодітної сім'ї і дітей з такої сім'ї та їх право на отримання пільг згідно із Законом України "Про охорону дитинства" та іншими актами законодавства.
Згідно з пунктом 3 Порядку №209 посвідчення видаються структурними підрозділами районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчими органами міських (міст обласного значення), районних у містах (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад (далі - структурний підрозділ/виконавчий орган) і центрами надання адміністративних послуг одному з батьків незалежно від місця проживання протягом десяти робочих днів з дати подання заяви.
Пунктом 3.1. Порядку 209 встановлено, що заява для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї подається одним із батьків структурному підрозділу/виконавчому органу, що видає посвідчення, або центру надання адміністративних послуг за формою, затвердженою Мінсоцполітики, одним із таких способів:
1) у паперовій формі - у разі особистого відвідування структурного підрозділу/виконавчого органу, центру надання адміністративних послуг (для посвідчення особи пред'являється паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство або спеціальний статус) або надсилання поштою (реєстрованим поштовим відправленням);
2) в електронній формі - через Єдиний державний веб-портал електронних послуг, у тому числі через інтегровані з ним інформаційні системи державних органів та органів місцевого самоврядування (ідентифікація особи при цьому здійснюється з використанням кваліфікованих електронних довірчих послуг);
3) в усній формі - у разі особистого відвідування структурного підрозділу/виконавчого органу або центру надання адміністративних послуг (для посвідчення особи пред'являється паспорт громадянина України або документ, що посвідчує особу та підтверджує її громадянство або спеціальний статус).
При цьому посадова особа структурного підрозділу/виконавчого органу або адміністратор центру надання адміністративних послуг заповнює електронну форму заяви на підставі усної заяви та роздруковує її паперовий примірник, який повинен бути прочитаний і підписаний заявником.
Посадова особа структурного підрозділу/виконавчого органу або адміністратор центру надання адміністративних послуг надає заявнику вичерпну інформацію та консультацію щодо порядку подання заяви.
За приписами п. 3-2 Порядку 209, У заяві зазначаються відомості про осіб, яким видаватимуться посвідчення:
прізвища, імена та по батькові батьків, місце і дата народження, серія та номер паспорта громадянина України, а також унікальні номери запису особи (за наявності) в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають про це відмітку в паспорті або які не є громадянами України);
прізвища, імена, по батькові, місце і дата народження дітей, їх унікальні номери запису особи в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомості про реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності).
До заяви додаються:
-одна фотокартка (кольорова або чорно-біла) розміром 30 х 40 міліметрів;
-у разі народження дитини або навчання особи віком від 18 до 23 років за денною формою навчання за межами України - копія свідоцтва про народження дитини або довідки із закладу освіти. Такі документи подаються за умови їх легалізації, якщо інше не передбачено законом та міжнародним договором України, та з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально;
-у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - документи, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копія рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копія свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв'язку з усиновленням);
у разі продовження строку дії посвідчення, якщо дитина навчається за денною формою навчання у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, - довідка про підтвердження зарахування до закладу освіти або про переведення на наступний курс навчання в межах відповідної програми підготовки (інформація підтверджується заявником кожного семестру, до закінчення закладу освіти, але не довше ніж до досягнення особою 23 років).
При цьому, приписами п. 3-2 Порядку 209 конкретизовано, що документами, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків є, зокрема, копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу.
Відповідно до п. 3-5 Порядку 209 для підтвердження відомостей про факт виховання дитини одним із батьків використовуються відомості з Єдиного державного реєстру судових рішень, які передаються до Мінсоцполітики шляхом автоматизованого обміну електронними даними між інформаційними ресурсами Державної судової адміністрації та Мінсоцполітики у порядку, визначеному Мінсоцполітики разом із Державною судовою адміністрацією.
(Порядок доповнено пунктом 3-5 згідно з Постановою КМ № 1003 від 28.10.2020)
Згідно п. 3-7 Порядку 209 якщо особа бажає підтвердити відомості, зазначені у заяві, без використання певної інформаційної системи або не надає згоди на обробку її персональних даних, до заяви додаються документи, що підтверджують зазначені відомості.
До заяви, крім документів, визначених пунктом 3-2 цього Порядку, додаються копії:
свідоцтв про народження дітей;
свідоцтва про шлюб (не стосується батьків, які не перебувають у шлюбі);
копії сторінок паспорта громадянина України кожного з батьків із даними про прізвище, ім'я, по батькові (за наявності), дату видачі паспорта;
посвідки на постійне проживання батьків, якщо вони є іноземцями або особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
У разі відсутності необхідної інформації у реєстрах та базах даних заявнику протягом двох робочих днів надсилається повідомлення (у тому числі в електронній формі - за його бажанням) з переліком документів, які необхідно подати у паперовій формі структурному підрозділу/виконавчому органу або центру надання адміністративних послуг для підтвердження відомостей, необхідних для оформлення посвідчень, та зазначенням причини неотримання такої інформації на запит.
Заявник протягом 10 календарних днів повинен подати документи структурному підрозділу/виконавчому органу або центру надання адміністративних послуг для підтвердження відомостей, необхідних для оформлення посвідчень.
Як вбачається з копії заяви ОСОБА_1 11 листопада 2022 року відповідачеві нею не надавалась копія рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу .
При цьому, Рішенням Тячівського районного суду Закарпатської області від 06 вересня 2016 року яким розірвано шлюб між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не визначено місця проживання дітей від цього шлюбу - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Судом встановлено, що позивачка не надала з відповідним пакетом документів рішення суду із зазначенням факту проживання дітей, не скориставшись відомостями з Єдиного державного реєстру судових рішень, та не надала документу про розірвання шлюбу, не скориставшись відомостями з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, а надала документи у паперовій формі документи , які підтверджують зазначені відомості, тобто копії паспортів обох батьків та свідоцтва про народження дітей.
Щодо свідоцтва про розірвання шлюбу, то судом встановлено, що відповідач не перевіряв його наявність в Державному реєстрі актів цивільного стану та не надсилав повідомлення заявниці про необхідність його надання.
Таким чином, позивачем на виконання імперативних вимог Порядку №209 повного пакету документів, передбаченого вказаним Порядком відповідачу не надано.
Однак, жодних повідомлень про необхідність додатково додати рішення суду про розлучення із ОСОБА_2 чи рішення суду про визначення місця проживання дитини Тячівським УСЗН не надсилалось, не було перевірено про наявність такого рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень., як це передбачено Порядком. 209 .
Разом з тим, вимоги Порядку №209 є імперативними щодо обов'язку позивача надання до відповідного державного органу - у разі реєстрації повторного шлюбу та проживання із дітьми від попереднього шлюбу - документів, що підтверджують факт виховання дитини одним із батьків (копії рішення суду із зазначенням місця проживання дитини з одним із батьків після розірвання шлюбу; копії рішення суду про позбавлення батька чи матері батьківських прав, визнання батька чи матері недієздатним (недієздатною), безвісти відсутнім (відсутньою); копії свідоцтва про смерть батька чи матері, копія свідоцтва про народження дитини у разі внесення змін у зв'язку з усиновленням).
В свою чергу, наведені норми Порядку не визначають право відповідача відступати від його вимог та надавати посвідчення батьків багатодітної сім'ї за умови подання неповного пакету документів, перелік яких чітко визначений Порядком №209 та не передбачає множинного трактування щодо необхідних документів органом уповноваженим розглядати заяви про видачу посвідчення багатодітної сімї.
Однак, судовим розглядом встановлено, що відмова відповідача прийнята без повного з'ясування обставин справи та інших документів наданих позивачем.
Як видно з положень Рекомендації Комітету Європи №R(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно із пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2010 р. № 1380/5, дискреційні повноваження - сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності, вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта, він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але й не має права виходити за її межі.
Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають у застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень. У більш звуженому розумінні дискреційні повноваження - це можливість діяти за власним розсудом, в межах закону, можливість застосувати норми закону та вчиняти конкретні дії (або дію) серед інших, кожні з яких окремо є відносно правильними (законними).
Видача посвідчення багатодітної сім'ї та посвідчення дітей з багатодітної сім'ї є дискреційним повноваженням управління соціального захисту населення.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Із врахуванням вищевикладеного суд вважає за необхідне застосувати належний спосіб захисту прав позивача та вийти за межі позовних вимог для повного захисту порушеного права у відповідності до вимог ст. 9 КАС України та зобов'язати Тячівське управління соціального захисту населення Тячівської РДА повторно розглянути заяву позивача від 11 листопада 2022 року для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї" від 02.03.2010 №209 затверджено Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, який визначає механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї багатодітної сім'ї, а саме: здійснити перевірку всієї необхідної інформації в державних реєстрах, а в разі відсутності надіслати відповідне повідомлення позивачці.
За таких обставин суд, за правилами, встановленими ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги частково обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Згідно частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, то судові витрати зі сплати судового збору, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів пропорційно задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 243, 245, 246, 255, 295 КАС України, суд,
1.Адміністративний позов ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) до Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА (код ЄДРПОУ 0319292, 90500, Закарпатська обл. м. Тячів, вул. Незалежності №29 ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Зобов'язати Тячівське управління соціального захисту населення Тячівської РДА (код ЄДРПОУ 0319292, 90500, Закарпатська обл. м. Тячів, вул. Незалежності №29 ) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 листопада 2022 року для оформлення посвідчення батьків багатодітної сім'ї та посвідчення дитини з багатодітної сім'ї, з урахуванням правової оцінки, наданої судом по даній справі та Постанови Кабінету Міністрів України "Деякі питання виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї" від 02.03.2010 №209 затверджено Порядок виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї, який визначає механізм виготовлення і видачі посвідчень батьків багатодітної сім'ї та дитини з багатодітної сім'ї багатодітної сім'ї.
3.Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тячівського управління соціального захисту населення Тячівської РДА (код ЄДРПОУ 0319292, 90500, Закарпатська обл. м. Тячів, вул. Незалежності №29 ) на користь ОСОБА_1 ( РНОКПП НОМЕР_5 , АДРЕСА_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 496,20 грн.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова