31 січня 2023 року м. Житомир справа № 240/24928/22
категорія 112010201
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови йому в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області” №33/26/117-229 від 15.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”;
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення з 01.01.2018року розміру (з 80% до 70%) перерахованої пенсії;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з 01.12.2019 року перерахувати та виплачувати йому пенсію на підставі довідки Державної установи “Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області” №33/26/117-229 від 15.06.2021 року, виданої станом на листопад 2019 року у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, та здійснити виплату різниці між максимально нарахованим та фактично виплаченим розміром з 01.12.2019 року по день проведення перерахунку.
В обґрунтування позову Позивач зазначає, що у відповідності до рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі - Постанова № 103), Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області видана оновлена довідка про розмір грошового забезпечення Позивача №33/26/117-229 від 15.06.2021 року.
Разом з тим, Відповідач протиправно не перераховує та не виплачує йому пенсію з урахуванням вказаної довідки.
Крім того, на думку Позивача, Відповідач протиправно при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018року зменшив її розмір з 80% до 70%.
Ухвалою від 21.11.2022 року після усунення недоліків позовної заяви було відкрито провадження в даній справі, яку призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позову, зазначаючи, що перерахунок пенсії та виплата суми підвищення пенсії Позивачу з 01.01.2016 проводиться відповідно до Постанови № 103, яка на час проведення перерахунку пенсії була чинною. Рішенням суду у справі № 826/3858/18 не зобов'язано органи Пенсійного фонду України вчиняти певні дії щодо проведення перерахунку пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб. На даний час Кабінетом Міністрів України не визначено новий порядок врахування грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії та її виплати у зв'язку із втратою чинності окремих пунктів Постанови № 103.
Крім того, на думку Відповідача, зазначена Позивачем довідка видана з порушеннями вимог Постанови КМ України №45, так як видана не у відповідності до встановленої форми.
Відповідач також вважає передчасними позовні вимоги щодо відсоткової ставки пенсії, так як відповідний перерахунок ще не проведено, а позов подано з порушенням строків позовної давності.
У відповіді на відзив Позивач вважає доводи Відповідача безпідставними та просить позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та умов пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі в Збройних силах України, в тому числі щодо порядку перерахунку таких пенсій, регулюються правовими нормами Закону України від 9 квітня 1992 pоку N2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон N 2262-XII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, Позивач перебуває на обліку у Відповідача та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Як зазначено в листі Відповідача від 03.08.2022року, копія якого долучена до позову, з 01.01.2016року, а не з 01.01.2018року, як помилково зазначено в позові, Позивачу проведено перерахунок пенсії на виконання постанови Кабінету Міністрів України №103.
Відповідачем здійснено такий перерахунок пенсійних виплат в розмірі 70% від суми його грошового забезпечення, що підлягає врахуванню для призначення пенсії.
Суть спору між сторонами в даній справі зведена виключно до наявності чи відсутності протиправності в діях Відповідача щодо визначення при проведенні з 01.01.2018року перерахунку пенсії Позивача її максимального розміру в межах 70% від сум грошового забезпечення.
Позивач вважає, що йому була призначена пенсія в розмірі 80% від сум його грошового забезпечення, а тому відповідно до вимог ст.58 Конституції України подальші зміни в законодавстві не можуть призводити до порушення його прав шляхом зменшення максимального розміру уже призначеної пенсії.
Такі доводи Позивача в цій частині позовних вимог узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, за приписами частини третьої статті 51 Закону N 2262-XII перерахунок пенсій зумовлюється зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Вказані правові норми не передбачають при проведенні такого перерахунку обмеження розміру перерахованої пенсії або встановлення її максимального розміру.
Суд визнає, що відповідно до вимог частини другої статті 13 Закону N 2262-XII максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Саме вказаними правовими нормами обґрунтоване рішення Відповідача щодо встановлення при проведенні з 01.01.2016року, а не з 01.01.2018року як помилково вказано в позові, перерахунку пенсії Позивача її максимального розміру в межах 70% від сум грошового забезпечення.
Такі дії Відповідача стали наслідком помилкового застосування у спірних правовідносинах положень статті 13 Закону N 2262-XII.
Відповідач не врахував, що вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII регулюють виключно правовідносини щодо призначення відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років, а не правовідносини щодо проведення перерахунку уже призначеної пенсії.
Правовідносини щодо призначення та перерахунку пенсії мають різну правову природу, так як є різними за змістом і механізмом проведення таких процедур.
Безспірно, при призначенні відповідним категоріям військовослужбовців пенсії за вислугу років підлягають врахуванню вказані правові норми статті 13 Закону N 2262-XII, але такі ці норми не підлягають застосуванню при перерахунку вже призначеної пенсії.
Таким чином, обмеження щодо максимального розміру пенсії за віком, передбачені ст.13 Закону N 2262-XII, не підлягають врахуванню при проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії Позивачу.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача щодо встановлення з 01.01.2016року, а не з 01.01.2018року як помилково зазначено в позові, при перерахунку розміру його раніше призначеної пенсії обмеження її розміру в межах 70%.
Таким чином, порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо обмеження з 01.01.2016року розміру раніше призначеної пенсії в межах 70%. Таке порушене право підлягає відновленню шляхом зобов'язання Відповідача провести перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2016року із врахуванням 80% від розміру грошового забезпечення та її виплату.
Одночасно суд враховує, що Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.0З.2019 у наведеній справі, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Порядок № 45).
Відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18 про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" набрали чинності.
Крім того, рішенням Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019року у справі № N 826/12704/18 визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови N 103, який містив механізм перерахунку пенсій, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського. Вказане судове рішення набрало чинності відповідно до постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р.
Більш того, вказаний пункт 3 постанови N 103 виключено постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 р. N 1088.
Одночасно суд враховує, що постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі N 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано п. 6 постанови N 103, який, окрім іншого, вносилися зміни до Порядку № 45 щодо форми довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
За змістом ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Таким чином, з набранням чинності рішення Окружного адміністративного суду м.Києва від 14.05.2019року у справі № N 826/12704/18 Позивач отримав право на перерахунок пенсії з 19.11.2019року.
З набранням чинності постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 р. у справі N 826/6453/18 форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій Позивачу зазначена в додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008року.
Зазначене свідчить, що в розумінні вимог Порядку № 45 така оновлена довідка Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України по Житомирській області №33/26/117-229 від 15.06.2021 року є підставою для проведення перерахунку розміру пенсії Позивачу з 01.12.2019року.
Така оновлена довідка відповідає вимогам додатку №2 до Порядку №45 в її первинній редакції станом на 13.02.2008року, а підставою для її видачі правомірно зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
У зв'язку з цим, суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві на позов, щодо невідповідності довідки, поданої Позивачем для проведення перерахунку пенсії з 19.11.2019року.
Судом встановлено, що Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області з заявою про перерахунок пенсії, у якій просив провести перерахунок та виплату пенсії з 01 грудня 2019 року.
Відповідач розглянув таке звернення Позивача, але листом від 01.09.2022року відмовив Позивачу в такому перерахунку.
Таке рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту та поновленню шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019року на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України №33/26/117-229 від 15.06.2021 року з врахуванням проведених виплат.
Одночасно суд враховує, що відповідно до положень ч.3 ст.51 Закону N2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
В зв'язку з цим суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені у відзиві на позов, щодо пропуску Позивачем строків позовної давності.
Як вже зазначалося судом та визнається сторонами, що перерахунок пенсії Позивача на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України №33/26/117-229 від 15.06.2021 року не проводився, а тому жодні спірні відносини щодо правомірності визначення розміру такого перерахунку, в тому числі щодо відсоткового розміру, на даний час відсутні.
Відповідно до вимог ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1984,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо:
- встановлення з 01.01.2016року при перерахунку розміру раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 обмеження її розміру в межах 70% грошового забезпечення;
- відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019 з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, зазначених у довідці Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України №33/26/117-229 від 15.06.2021 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) провести:
- з 01.01.2016року перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням виплачених сум;
- з 01.12.2019року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на підставі довідки Державної установи Територіальне медичне об'єднання Міністерства Внутрішніх справ України №33/26/117-229 від 15.06.2021 року з врахуванням проведених виплат.
Судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 1984,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк