Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 січня 2023 року Справа№200/5304/22
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії,
24 грудня 2022 року з використанням підсистеми «Електронний суд» позивач, ОСОБА_1 , подав до суду адміністративний позов до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача граничним розміром у 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати відповідача здійснити з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 30.06.2021 №33/25-1376 про розмір грошового забезпечення на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01.12.2021 по справі №200/12900/21, з урахуванням виплачених сум виходячи із розміру 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача, отримує пенсію за вислугою років, яка призначена на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У жовтні 2022 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі №200/12900/21 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії згідно з оновленою довідкою про розмір грошового забезпечення, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області». Під час перерахунку пенсію обчислено в розмірі 70% замість 90% грошового забезпечення Позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують його право на належний рівень пенсійного забезпечення.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 01 грудня 2021 року по справі №200/12900/21 відповідачем було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки. Проте зазначеним рішенням не було визначено умов, порядку та розмірів, за якими має проводитись перерахунок пенсії. Тому відповідач вважає, що в нього відсутні правові підстави для перерахунку пенсії, відповідно до певного відсоткового розміру.
29 грудня 2022 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
29 грудня 2022 року від відповідача витребувані докази.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заяві по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01 січня 2007 року у розмірі 90% грошового забезпечення.
У березні 2018 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016 в розмірі 70% грошового забезпечення.
09 жовтня 2018 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі №0540/7034/18-а визнано протиправними дії відповідача щодо обмеження розміру пенсії позивача та зобов'язано здійснити перерахунок, виходячи з 90% від відповідних сум грошового забезпечення.
30 червня 2021 року Державною установою «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» виготовлено довідку №33/25-1376 про розмір грошового забезпечення з урахування додаткових видів грошового забезпечення.
01 грудня 2022 року рішенням Донецького окружного адміністративного суду по справі 200/12900/21 задоволено позов позивача до відповідача про проведення перерахунку пенсії за оновленою довідкою Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області».
У жовтні 2022 року відповідачем на виконання рішення суду здійснено перерахунок пенсії позивача виходячи із 70% сум грошового забезпечення.
02 листопада 2022 року позивач звернувся із скаргою до відповідача, в якій просив перерахувати пенсію виходячи із 90% відповідних сум грошового забезпечення.
30 листопада 2022 року листом №173020-15525/Г-02/8-0500/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повідомило позивача про відмову у перерахунку пенсії виходячи із 90% сум грошового забезпечення.
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України) .
Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 24 Конституції України визначено, що громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), в редакції до 01 жовтня 2011 року, пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:
особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Законом України від 8 липня 2011 року №3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" внесені міни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Згодом Законом України від 27 березня 2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесені зміни у частину другій статті 13 Закону №2262-XII, згідно з якими цифри 80 замінено цифрами 70.
Згідно з статтею 51, частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, здійснюючи перерахунок пенсії з 01.04.2019 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду на підставі оновленої довідки, відповідачем було визначено розмір пенсії позивача у розмірі 70% грошового забезпечення.
Разом з тим, призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років спочатку у розмірі 80 відсотків, а потім 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі №240/5401/18 викладений правовий висновок, що при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» немає підстав для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини 2 статті 13 вказаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії, тому під час перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення. Натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної вислуги років, є незмінним.
Отже, при перерахунку пенсії відповідним особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-XII, застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (в даному випадку 90%).
Тому суд вважає необхідним позовні вимоги задовольнити та визнати протиправними дії відповідача щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років позивача з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 30.06.2021 №33/25-1376 та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019, на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 30.06.2021 №33/25-1376, з урахуванням раніше проведених виплат.
Зважаючи на те, що рішення ухвалено на користь позивача, судовий збір сплачений ним, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача (статті 139 КАС України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, б. 3, код ЄРДПОУ 13486010, e-mail: gu@dn.pfu.gov.ua) про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 30.06.2021 №33/25-1376.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, виходячи з основного розміру пенсії 90% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 30.06.2021 №33/25-1376, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) гривні 40 копійок.
Повний текст рішення складений 30 січня 2023 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко