Справа №752/21517/19 2/760/2754/23
31 січня 2023 року Солом'янський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Усатової І.А.,
за участю секретаря Омелько Г.Т.
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовом Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів,-
Позивач звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з даним позовом, мотивуючи тим, що 25.04.2019 відповідач звернувся до Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві з заявою про надання йому статусу безробітного, в якій зазначив, що через відсутність роботи він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, в тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує. Не є суб'єктом підприємницької діяльності. Не отримує відповідно до законодавства: допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за: дитиною-інвалідом; інвалідом І групи; особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду. А також повідомив, що ознайомлений з правами та обов'язками безробітного, що визначені Законом України «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 наказом Київського міського центру зайнятості №НТ 190425 від 25.04.2019 відповідачу надано статус безробітного.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві № НТ 190502 від 02.05.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 02.05.2019 по 25.04.2020.
Відповідно до п.18 ч.2 ст.22 ЗУ «Про зайнятість населення», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13 лютого 2009 року №60/62 та постановою правління Пенсійного Фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року №232/16248 центрами зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Для проведення зазначених розслідувань центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та. Пенсійним фондом України, шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, ДПА України та ПФУ, як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та визначення розміру матеріального забезпечення.
Вказали, що Київським міським центром зайнятості здійснено обмін інформацією з Пенсійним фондом України, в результаті якого виявлено, що відповідач у період перебування на обліку, як безробітний в Голосіївській районній філії Київського міського центру зайнятості, перебував у відносинах цивільно-правового характеру з ТОВ «Будівельна компаня «Будлайф Компані» в порядку та на умовах, визначених договором надання послуг від 31.05.2019. За виконані роботи відповідачу було нараховано винагороду.
Київським міським центром зайнятості складено Акт №1850 від 29.07.2019 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно ДО Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У результаті проведеного розслідування встановлено, що в період перебування на обліку ОСОБА_1 перебував у відносинах цивільно-правового характеру 3 ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДЛАЙФ КОМПАНІ» в порядку та на умовах визначених Договором надання послуг від 31.05.2019 №21.
За виконані роботи Відповідачу було нараховано винагороду відповідно до умов договору, що підтверджено Актом прийому виконаних робіт до договору надання послуг №21 від 31.05.2019.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року № НТ 190801 прийнято рішення про припинення виплат допомоги по безробіттю.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року №190801 прийнято рішення при припинення реєстрації безробітних.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року № НТ 190812 прийнято рішення про повернення відповідачем виплат по безробіттю в загальній сумі 11128,20 грн.
Згідно бухгалтерської довідки вiд 12.08.2019 N 142 сума допомоги по безробіттю, що підлягає поверненню відповідачем становить 11 128,20 грн. (одинадцять тисяч сто двадцять гривень двадцять копійок) за період з 31.05.2019 по 31.07.2019.
Наказом Голосіївської районної філії Київського міського центру зайнятості № 50/1 від 01.08.2019 було прийнято рішення щодо повернення Відповідачем отриманих під час перебування на обліку коштів в розмірі 11 128,20 грн. (одинадцять тисяч сто двадцять вісім гривень двадцять копійок).
Відповідачу було направлено лист від 13.08.2019 № 21-1020 щодо необхідності повернення коштів. Відповідач лист отримав особисто, однак кошти не повернув.
Враховуючи вищевикладене просять позов задовольнити та стягнути з . ОСОБА_1 на користь Київського міського центру зайнятості кошти в сумі 11 128,20 грн. та судовий збір в розмірі 1 921,00 грн.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 03 лютого 2020 року передано до Солом'янського районного суду м. Києва.
Ухвалою судді Солом'янського районного суду м. Києва від 24 липня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Відповідачем не подано відзив на позовну заяву.
Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи, судове засідання в справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.
25.04.2019 відповідач звернувся до Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві з заявою про надання їй статусу безробітного, в якій зазначив, що через відсутність роботи він не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, в тому числі не забезпечує себе роботою самостійно. Пенсію на пільгових умовах та за вислугу років не отримує. Не є суб'єктом підприємницької діяльності. Не отримує відповідно до законодавства: допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за: дитиною-інвалідом; інвалідом І групи; особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує стороннього догляду або досягла 80-річного віку; грошове забезпечення як батьки-вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки; грошову допомогу по догляду за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду. А також повідомив, що ознайомлений з правами та обов'язками безробітного, що визначені Законом України «Про зайнятість населення» та «;Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття». (а.с. 10)
Згідно витягу із наказів про прийняті рішення по особі ОСОБА_1 наказом Київського міського центру зайнятості №НТ 190425 від 25.04.2019 відповідачу надано статус безробітного. (а.с. 12)
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві № НТ 190502 від 02.05.2019 ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю з 02.05.2019 по 25.04.2020.
Відповідно до п.18 ч.2 ст.22 ЗУ «Про зайнятість населення», Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації від 13 лютого 2009 року №60/62 та постановою правління Пенсійного Фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 березня 2009 року №232/16248 центрами зайнятості проводяться розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення. Для проведення зазначених розслідувань центри зайнятості взаємодіють з Державною податковою адміністрацією України та. Пенсійним фондом України, шляхом обміну інформацією про отримані особами, які перебувають на обліку в державній службі зайнятості як безробітні, доходи від провадження підприємницької діяльності, виконання робіт за трудовим договором, у тому числі за сумісництвом, під час роботи за кордоном, виконання робіт (надання послуг) за цивільно - правовими договорами, ведення особистого селянського господарства, отримання пенсії. Обмін інформацією здійснюється між Державним центром зайнятості, ДПА України та ПФУ, як центральними органами виконавчої влади. Даний обмін інформацією здійснюється з метою перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та визначення розміру матеріального забезпечення.
Встановлено, що Київським міським центром зайнятості здійснено обмін інформацією з Пенсійним фондом України, в результаті якого виявлено, що відповідач у період перебування на обліку, як безробітний в Голосіївській районній філії Київського міського центру зайнятості, перебував у відносинах цивільно-правового характеру з ТОВ «Будівельна компаня «Будлайф Компані» в порядку та на умовах, визначених договором надання послуг від 31.05.2019. За виконані роботи відповідачу було нараховано винагороду.
Київським міським центром зайнятості складено Акт №1850 від 29.07.2019 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно ДО Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
У результаті проведеного розслідування встановлено, що в період перебування на обліку ОСОБА_1 перебував у відносинах цивільно-правового характеру 3 ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДЛАЙФ КОМПАНІ» в порядку та на умовах визначених Договором надання послуг від 31.05.2019 №21.
За виконані роботи Відповідачу було нараховано винагороду відповідно до умов договору, що підтверджено Актом прийому виконаних робіт до договору надання послуг №21 від 31.05.2019.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року № НТ 190801 прийнято рішення про припинення виплат допомоги по безробіттю.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року №190801 прийнято рішення при припинення реєстрації безробітних.
Наказом Київського міського центру зайнятості в особі Голосіївського районного центру зайнятості в місті Києві від 01 серпня 2019 року № НТ 190812 прийнято рішення про повернення відповідачем виплат по безробіттю в загальній сумі 11128,20 грн.
Звертаючись до суду з даним позовом, позивач вказував на те, що уклавши договір від 31.05.2019 № 21 ОСОБА_1 не повідомив центр зайнятості про обставини, що впливають на умови виплати та надання соціальних послуг, а ненадання відповідачем інформації про те, що він надавав послуги на умовах цивільно-правового договору під час перебування на обліку в центрі зайнятості призвело до незаконного отримання ним допомоги по безробіттю за період з 02.05.2019 по 25.04.2000.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Умови виплати допомоги по безробіттю, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та пов'язуються з початком настання безробіття, тобто, наданням особі статусу безробітного.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про зайнятість населення» в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, безробітний - це особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи.
Пунктом 4 частини другої статті 44 вказаного Закону визначено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону (зокрема щодо своєї зайнятості - діяльності, яка пов'язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі).
Відповідно до пунктів 9, 17 частини першої статті 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі встановлення факту виконання безробітним оплачуваної роботи (надання послуг); також з інших підстав, передбачених Порядком реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних.
Згідно пункту 37 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року №198 (який був чинним на час виникнення спірних правовідносин) центр зайнятості припиняє реєстрацію з дня укладення цивільно-правового договору щодо виконання робіт (надання послуг).
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
За приписами частини другої і абзацу першого частини третьої статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, 31.05.2019 року між ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДЛАЙФ КОМПАНІ» та ОСОБА_1 було укладено договір про надання послуг, відповідно до п.1.1 якого виконавець зобов"язаний надавати консультаційні послуги з загально-будівельних робіт по об'єкту « Реконструкція аварійно- рятувальної станції-1 для злітно - посадкової смуги-1 в ДП МА «Бориспіль», де замовник виступає генеральним підрядником, а замовник зобов"язується прийняти та оплатити такі послуги.
З акту прийому-передачі виконаних послуг до договору надання послуг № 21 від 31.05.2019 вбачається, що узгоджена сторонами винагорода виконавця склала 205,71 грн.
Частиною першою статті 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до частини першої статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Факт укладення вказаного договору відповідач, не надавши відзив, не заперечив.
Укладаючи договір від 31 травня 2019 року, відповідач мав усвідомлювати умови та наслідки укладення такого договору, метою якого є отримання грошової винагороди за виконану роботу.
З огляду на викладене, суд вважає, що ненадання відповідачем центру зайнятості інформації про те, що вона надає ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «БУДЛАЙФ КОМПАНІ» послуги з 31 травня 2019 року, за які має намір отримувати кошти та в подальшому неповідомлення про укладення договору від 31 травня 2019 року є невиконання ним обов'язків зареєстрованого безробітного.
Таким чином, в період перебування на обліку в Київському міському центрі зайнятості відповідач в період часу 31.05.2019. надавав послуги за плату, а тому не мав права отримувати передбачені законом соціальні послуги та матеріальне забезпечення на випадок безробіття відповідно до ст.ст.4, 43 Закону України «Про зайнятість населення».
А відтак, суд вважає, що з відповідача необхідно стягнути на користь позивача 11128,20 грн. виплачених на випадок безробіття.
На підставі ст. 141 ЦПК України стягненню з відповідача підлягає судовий збір в розмірі 1921,00 грн. який був сплачений позивачем при зверненні до суду.
На підставі викладеного та керуючись, ст. ст. 10, 12, 13, 76-81, 83, 141, 258, 263-265, 268, 273, 280 - 284 ЦПК України, суд -
Позов Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення грошових коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (ЄДРПОУ: 03491091, адреса: 01033, м.Київ, вул.Жилянська, 47-б, р/р 37175301706268 ГУДКСУ у м. Києві, МФО 820172) кошти в сумі 11 128,20 грн. (одинадцять тисяч сто двадцять вісім гривень двадцять копійок).
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Київського міського центру зайнятості (ЄДРПОУ: 03491091, адреса: 01033, м.Київ, вул.Жилянська, 47-б, р/р 37175301706268 ГУДКСУ у м. Києві, МФО 820172) судовий збір в розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна гривня 00 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.А.Усатова