Рішення від 26.01.2023 по справі 539/176/23

Справа № 539/176/23

Провадження № 2-о/539/18/2023

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2023 року м.Лубни

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області у складі:

головуючого судді Просіної Я.В.,

за участі секретаря судового засідання Ковтун І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Лубни цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Суми) про встановлення факту народження дитини,

встановив:

Заявники ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, у якій просила суд встановити факт, що має юридичне значення, а саме, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Куп'янськ, Харківської області, Україна, народився ОСОБА_2 , матір'ю якого є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, а батьком ОСОБА_3 , громадянин України.

В обґрунтування своїх заявлених вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 заявниця ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі у пологовому відділенні КНП «Куп'янське територіальне медичне об'єднання» Куп'янської міської ради Харківської області про що їй видали медичне свідоцтво про народження зразка, що використовується на території України та ІНФОРМАЦІЯ_3 заявниця зареєструвала народження дитини ОСОБА_2 у Кіндрашівській сільській раді Куп'янського району Харківської області та отримала свідоцтво про народження дитини серії НОМЕР_1 , яке не відповідає зразкові свідоцтва про народження, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2010 р. №1025, та згідного чинного законодавства України є недійсним. На момент народження дитини та реєстрації народження територія міста Куп'янськ та Куп'янського району Харківської області була територією України, що розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або яка перебуває в тимчасовій окупації, оточена (блокована). Заявниця позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку, у зв'язку з чим звернулася до суду з даною заявою.

Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, надала заяву до суду про розгляд справи без її участі.

Представник заінтересованої особи Лубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Суми) в судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив. Витребувану судом інформацію з Лубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), а саме інформацію щодо наявності в державному реєстрі актів цивільного стану громадян актового запису про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженця міста Куп'янськ, Харківської області не було надано.

Окрім того, представник заінтересованої особи надіслав лист в якому вказано, що на їх усний запит до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції щодо передачі актових записів з відповідної місцевості для внесення до Державного реєстру актів цивільного стану громадян, було повідомлено про те, що актові записи з Куп'янського району Харківської області передано до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Харківській області Управління державної реєстрації Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, проте на даний час вирішується питання чи мали право посадові особи вчиняти дані реєстраційні дії.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, перевіривши фактичні обставини справи письмовими доказами, прийшов до висновку про задоволення заяви, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянкою України, яка народилася у м. Куп'янськ, Харківської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 (а.с.6).

ІНФОРМАЦІЯ_1 у заявниці у м. Куп'янськ, Харківської області, Україна, народився син - ОСОБА_2 , що слідує із свідоцтва про народження від 14 червня 2022 року, виданого Кіндрашівською сільською радою Куп'янського району. Відповідно до свідоцтва про народження батьками дитини вказані ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с. 8).

Відповідно до копії довідки виданої Виконавчим комітетом Кіндрашівської сільської ради Харківської області Куп'янського району від 14.06.2022 року у книзі реєстрації актів про народження Кіндрашівської сільської ради, 14 червня 2022 року зроблено запис №18 про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10).

Відповідно до копії довідки №11 про тимчасову непрацездатність поліцейського, військовослужбовця Національної гвардії України ОСОБА_1 було проведено кесарів розтин 31.05.2022 року, діагноз - післяпологовий період (а.с.11).

Факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , дитини чоловічої статі підтверджується випискою про новонародженого виданої ОСОБА_1 (а.с.15-16).

Відповідно до ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Станом на 14 червня 2022 року Кіндрашівську сільську територіальну громаду Куп'янського району Харківської області та Куп'янську міську територіальну громаду віднесено до Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, зі змінами.

Відповідно до ч.1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

Згідно ч. 2 ст. 317 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження фізичної особи та її походження проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові; походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків. Якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, документи, що підтверджують факт народження.

Відповідно до роз'яснень, даних в п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

За положеннями ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Проте, оцінюючи надані заявником документи про народження, суд виходить з того, що народження дитини є юридичним фактом, що має наслідком зміну та виникнення багатьох правовідносин, а тому має безпосереднє значення для реалізації різними особами своїх прав.

Відповідно до ст. 3, 8, 9 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.

Стосовно окупованих територій у практиці Міжнародного суду ООН сформульовані так звані «намібійські винятки»: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Так, у Консультативному висновку Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначено, що держави - члени ООН зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».

Таким чином, суд вважає можливим застосувати названі загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН та Європейського суду з прав людини, в контексті оцінки документів про народження дитини, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки суд розуміє, що можливості збору доказів народження дитини на окупованій території можуть бути істотно обмеженими, у той час як встановлення цього факту має істотне значення для реалізації цілої низки прав людини, включаючи право на повагу до приватного та сімейного життя тощо. Крім того, чинним законодавством не передбачено іншого порядку його встановлення.

Встановлення факту народження дитини необхідно заявниці для отримання свідоцтва про народження.

У відповідності з ч. ч. 3, 4 ст. 49 ЦК України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть. Реєстрація актів цивільного стану провадиться відповідно до закону. Народження фізичної особи та її походження, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені, смерть підлягають обов'язковому внесенню до Державного реєстру актів цивільного стану громадян в органах юстиції в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди, тому суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини - хлопчика, ІНФОРМАЦІЯ_1 , у м. Куп'янськ Харківської області, Україна, який народився у матері громадянки України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , так як законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявниці свідоцтво про народження її дитини, видане державним органом України.

Окрім того, орган державної реєстрації актів цивільного стану згідно з ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст. 134, 135 СК України, ст. 5,76-81, 223, 247, 259, 263-265, 268, 273, 315-319, 430 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_1 дитини чоловічої статі, у м. Куп'янськ Харківської області, Україна, матір'ю якої є громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України рішення суду про встановлення факту народження дитини підлягає до негайного виконання. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду через Лубенський міськрайонний суд Полтавської області шляхом подання протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми), місцезнаходження: вул. Гагаріна, буд. 20, м. Лубни, Полтавська область.

Суддя Я.В. Просіна