08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2-о/381/35/23
381/297/23
30 січня 2023 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Соловей Г.В.,
з участю секретаря Гапонюк І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого позовного провадження в м. Фастів Київської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа - Фастівський відділ ДРАЦС у Фастівському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ) про встановлення факту народження дитини, -
26.01.2023 року заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до суду через свого представника ОСОБА_3 із заявою про встановлення факту народження дитини. Вимоги мотивовані тим, що заявники перебувають у шлюбі, який зареєстровано ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Сімферополь АР Крим, від якого народилась дитина жіночої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та дитина жіночої статі - ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується свідоцтвами про народження виданого у м. Сімферополь АР Крим. ОСОБА_2 записаний батьком. Дітям присвоєно прізвище батька - « ОСОБА_6 », по-батькові - « ОСОБА_7 ». Таким чином, як вказує представник, встановлено його батьківство.
Однак, у подальшому виявилось, що свідоцтва про народження дітей не буде законним, не створює правових наслідків на території України. Встановлення факту народження необхідно заявникам для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дітей та реалізації в подальшому дітьми всіх належних їм прав та свобод громадянина України.
Ухвалою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 27.01.2023 року відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду.
В судове засідання заявники та їх представник не з'явилися, одночасно з подачею заяви про встановлення факту, представником подана заява в якій вона заявлені вимоги підтримала, справу просила розглянути без участі заявників та її, як представника.
В судове засідання представник заінтересованої особи не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлялись вчасно та належним чином, причини неявки суду не відомі.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
У відповідності до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника. Справи про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Перевіряючи доводи заявників судом встановлено, що заявники перебувають у фактичних шлюбних відносинах, шлюб, повноважними органами РАЦС України між ними не зареєстрований, але шлюб, між ними зареєстровано 29.09.2017 року у м. Сімферополь АР Крим. 10.09.2014 року ОСОБА_1 змінила прізвище на « ОСОБА_8 » (свідоцтво про зміну імені серії НОМЕР_1 від 10.09.2014 року).
Згідно виписного епікризу з акушерського стаціонару, ОСОБА_9 перебуваючи у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину жіночої статі та в подальшому отримала свідоцтво про народження дитини ОСОБА_4 , серії НОМЕР_2 видане 26.04.2018 року в м. Сімферополь АР Крим.
ОСОБА_2 записаний батьком. Дитині присвоєно прізвище батька - « ОСОБА_6 », по-батькові - « ОСОБА_7 ».
Згідно виписного епікризу з акушерського стаціонару, ОСОБА_9 перебуваючи у м. Сімферополь Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_3 народила дитину жіночої статі та в подальшому отримала свідоцтво про народження дитини ОСОБА_5 , серії НОМЕР_3 видане 22.10.2019 року в м. Сімферополь АР Крим.
ОСОБА_2 записаний батьком. Дитині присвоєно прізвище батька - « ОСОБА_6 », по-батькові - « ОСОБА_7 ».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Статтею ст. 133 СК України, визначено, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Згідно ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно Правил державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5 (далі Правила), для реєстрації факту народження дитини, яке відбулося в медичному закладі до органів реєстрації необхідно подати медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 № 545 (п. 2 гл. 1 розділу 3 Правил). Це свідоцтво подається, якщо дитина народилася на території України. Оскільки м. Сімферополь Автономної Республіки Крим є територією України, ніякий інший документ у випадку народження дитини в медичному закладі не є підставою для отримання свідоцтва про народження.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 п. 2 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасового окупованій території» від 15.04.2014 року № 1207-VІІ, Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року, яка здійснює контроль на цій території і як наслідок, органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження на цій території.
Відповідно до ч.ч.2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Встановлення факту народження дітей необхідно заявникам для отримання свідоцтва про народження дітей встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дітьми всіх належних їх прав та свобод громадянина України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, підлягає задоволенню, оскільки законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати заявникам свідоцтво про народження їх дітей, видане державним органом України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Керуючись ст. 4,7,10,12,76-77,258,265,293,315,317,353,354,430 ЦПК України, на підставі Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», суд
Заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ідент.номер - НОМЕР_4 , прож.: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ідент.номер - НОМЕР_5 , прож.: АДРЕСА_2 , заінтересована особа - Фастівський відділ ДРАЦС у Фастівському районі Київської області ЦМУ МЮ (м. Київ), код ЄДРПОУ 33258077, місцезнах.: Київська область, м. Фастів, вул. Шевченка, 2 про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_6 , місце народження м. Сімферополь АР Крим, батьки: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянка України, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянина України.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_5 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_9 , місце народження м. Сімферополь АР Крим, батьки: мати - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянка України, батько - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , громадянин України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі через суд першої інстанції апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Головуючий суддя Г.В.Соловей