Рішення від 12.01.2023 по справі 915/1531/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2023 року Справа № 915/1531/20

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,

при секретарі судового засідання Табачної О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Миколаївського міського центру зайнятості (54001, м. Миколаїв, вул.Нікольська, 68, ідентифікаційний код 42559710, адреса ел. пошти: nmczn@ocz-mk.gov.ua)

до відповідача: Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 , адреса ел. пошти: ІНФОРМАЦІЯ_1 )

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , адреса ел. пошти: ІНФОРМАЦІЯ_2 , представник: адвокат Бурлаков М.О., 54055, м.Миколаїв, вул. Чкалова, 60/83, адреса ел. пошти: ІНФОРМАЦІЯ_3 )

про: стягнення 75 524, 19 грн майнової шкоди

УСТАНОВИВ:

16.12.2020 Миколаївський міський центр зайнятості (далі - Миколаївський МЦЗ) звернувся до Господарського суду Миколаївської області з позовною заявою, сформованою в системі "Електронний суд" 15.12.2020 (вх. № 16056/20 від 16.12.2020), до відповідача-1 - Військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 ) та відповідача-2 - ІНФОРМАЦІЯ_4 про стягнення в солідарному порядку з відповідачів 75524,19 грн. майнової шкоди, а також судового збору в сумі 2102,00 грн.

Ухвалою суду від 12.01.2021 прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Розгляд справи по суті призначено на 11 лютого 2021 року о 15:30. Залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - ОСОБА_1 . Встановлено учасникам справи строки для надання до суду заяв по суті справи.

04.02.2021 від ІНФОРМАЦІЯ_4 до суду надійшов відзив № 6/911 від 29.01.2021 (вх. №1681/21), в якому територіальний центр не визнає позовні вимоги, просить відмовити в задоволенні позовних вимог до відповідача-2 та зазначає, що командування в/ч НОМЕР_1 при виключенні зі списків особового складу частини прапорщика ОСОБА_1 не надало належних документів для подальшого призначення пенсії, саме тому відбулася затримка при оформленні документів з 07.05.2019 по 14.11.2019, а відповідачем-2 було вчинено всі дії для збору належних документів щодо призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугу років по лінії Міністерства оборони України, які були відсутні з вини командування в/ч НОМЕР_1 .

10.02.2021 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив, сформована в системі "Електронний суд" 10.02.2021 (вх. № 2055/21), в якій Миколаївський МЦЗ зазначає, що оскільки відповідач-2 не вказує коли саме до нього надійшла від відповідача-1 особова справа ОСОБА_1 без розрахунку вислуги років, то тривалість бездіяльності відповідача-2 визначити неможливо. Крім того, позивач зазначає, що відповідач-2 надіслав на адресу позивача лише відзив на позовну заяву без доданих до нього документів, у зв'язку з чим просить зобов'язати відповідача-2 надіслати додатки до відзиву на адресу позивача.

Ухвалою суду від 11.02.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено судове засідання у справі на 15 березня 2021 року о 14:00.

15.03.2021 від третьої особи надійшла заява б/н від 15.03.2021 про відкладення розгляду справи на іншу дату у зв'язку з тимчасової непрацездатністю його представника (адвоката), виключно з яким він бажає брати участь в судовому засіданні при розгляді даної справи.

15.03.2021 від третьої особи надійшло клопотання б/н від 15.03.2021 (вх. №3832/21), в якому представник учасника справи, посилаючись на ст. 6 Конвенції з прав людини і основоположних свобод, ст. 55, 59, 129 Конституції України, ст. 250 ГПК України, просить розглядати справу за правилами загального позовного провадження, оскільки вважає справу не малозначною, а швидке вирішення даної справи без участі ОСОБА_1 буде порушенням права на ефективний судовий захист.

Ухвалою суду від 15.03.2021 задоволено клопотання ОСОБА_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження; здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження; розпочато розгляд справи зі стадії відкриття провадження у справі (підготовчого провадження); замінено судове засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням; підготовче засідання відкладено на 14 квітня 2021 року об 11:00; зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_5 надіслати учасникам справи копії документів доданих до відзиву на позовну заяву; витребувано у Міністерства оборони України відомості (довідку, виписку, письмову інформацію тощо) про реєстрацію в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах та про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою суду від 14.04.2021, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 18.05.2021 об 11:00.

30.04.2021 від позивача до суду надійшло клопотання про заміну первісного відповідача належним відповідачем, сформоване в системі "Електронний суд" б/н від 30.04.2021 (вх. №6651/21), в якому позивач просить замінити первісного відповідача-2: ІНФОРМАЦІЯ_5 , належним відповідачем-2: ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ).

05.05.2021 від відповідача-1 надійшов до суду відзив на позовну заяву № 934 від 28.04.2021 (вх. № 6723/21), в якому в/ч НОМЕР_1 не визнає позовні вимоги, оскільки вважає, що діяла в межах чинного законодавства та наявних даних, а через неналежне виконання посадовими особами позивача та ІНФОРМАЦІЯ_4 виникла переплата розміру допомоги по безробіттю на суму 75524,19 грн. Також в/ч НОМЕР_1 зазначає, що на момент звільнення ОСОБА_1 , у в/ч НОМЕР_1 не було відомостей про страховий стаж та трудову діяльність між періодами військової служби ОСОБА_1 , тому в наказі про звільнення було враховано лише зазначені в особовій справі ОСОБА_1 відомості про проходження ним військової служби, сформовано особову справу та відправлено її до ІНФОРМАЦІЯ_13. Крім того, в/ч НОМЕР_1 вважає на ймовірне приховування ОСОБА_1 інформації про його трудову діяльність, у зв'язку з чим просить залучити останнього як відповідача у даній справі.

11.05.2021 від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, сформована в системі "Електронний суд" б/н від 07.05.2021 (вх. № 6954/21), в якій позивач зазначає, що відсутні підстави для залучення ОСОБА_1 в якості співвідповідача, оскільки позовні заяви про стягнення з фізичних осіб незаконно отриманої допомоги по безробіттю розглядаються в порядку цивільного судочинства.

18.05.2021 від третьої особи до суду надійшли пояснення б/н від 18.05.2021 (вх. №7441/21), в яких зазначено, що відповідач (в/ч НОМЕР_1 ) порушив вимоги пунктів 3.3, 3.4, 3.13, 3.15 розділу 3, п. 1.8 розділу ІV Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України 26.05.2014 № 333 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) в частині ведення особових справ, не здійснив своїх обов'язків щодо уточнення інформації та приведення у відповідність персональної документації по особистій справі ОСОБА_1 , внаслідок чого останній був звільнений без права на пенсійне забезпечення. Отже ОСОБА_1 вважає, що він правомірно звернувся до позивача з заявою про надання статусу безробітного, а після отримання відповіді у грудні 2019 року про підтвердження права на пенсію за вислугою років, звернувся до позивача з заявою про перегляд виплат допомоги. Також у своїх поясненнях ОСОБА_1 зазначає, що він не оскаржував дії в/ч НОМЕР_1 , у зв'язку з відсутністю юридичної освіти, тривалим проходженням лікування та запровадженням на території України карантинних заходів з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

18.05.2021 судове засідання не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді.

02.06.2021 від відповідача-1 надійшли до суду заперечення на відповідь на відзив №1118 від 26.05.2021 (вх. № 8424/21), в яких в/ч НОМЕР_1 просить витребувати у ІНФОРМАЦІЯ_6 завірені належним чином копії послужного списку ОСОБА_1 та інших документів, які б могли підтвердити наявність у останнього трудового стажу або проходження служби в правоохоронних органах.

Ухвалою суду від 20.08.2021 призначено підготовче засідання на 07.09.2021 о 10:30.

07.09.2021 судове засідання не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді.

Ухвалою суду від 23.09.2021 призначено підготовче засідання на 05.10.2021 о 13:30.

05.10.2021 судове засідання не відбулося у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю головуючого у справі судді.

Ухвалою суду від 29.12.2021 призначено підготовче засідання на 19.01.2022 о 13:30.

Ухвалою суду від 19.01.2022, зокрема, відмовлено в задоволенні клопотань в/ч НОМЕР_1 про витребування доказів та про залучення ОСОБА_1 в якості відповідача; задоволено клопотання Миколаївського МЦЗ про заміну первісного відповідача належним відповідачем, замінено первісного відповідача-2 - ІНФОРМАЦІЯ_5 (АДРЕСА_4, ідентифікаційний код НОМЕР_7) належним відповідачем-2 - ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ); підготовче засідання відкладено на 09 лютого 2022 року о 10:30, встановлено відповідачу-2 строк у 15 днів з дня вручення даної ухвали для подання суду відзиву на позовну заяву і всіх наявних доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи, вдруге, витребувано у Міністерства оборони України відомості (довідку, виписку, письмову інформацію тощо) про реєстрацію Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах та про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, витребувано у Міністерства оборони України відомості (довідку, виписку, письмову інформацію тощо) про реєстрацію ІНФОРМАЦІЯ_6 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) як суб'єкта господарської діяльності у Збройних Силах та про включення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

04.02.2022 від відповідача-2 на адресу суду, на виконання вимог ухвали суду від 19.01.2022, надійшли: довідка № 162/21 з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно ІНФОРМАЦІЯ_6 та відзив на позовну заяву № 7/296 від 04.02.2022 (вх. № 1758/22 від 04.02.2022), в якому не визнає позовні вимоги, оскільки затримка при оформленні документів відбулась у зв'язку з ненаданням відповідачем-1 належних документів для подальшого оформлення пенсії прапорщику ОСОБА_1

09.02.2022 від представника третьої особи адвоката Бурлакова М.О. на електронну адресу суду надійшла заява б/н від 09.02.2022 (вх. № 2019/22 від 09.02.2022) про відкладення розгляду справи, призначеної на 09.02.2022 у зв'язку з його хворобою.

Ухвалою суду від 09.02.2022, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 23.02.2022 об 11:30.

10.02.2022 від позивача до суду надійшла заява № 193/2-22м від 10.02.2022 (вх. №2124/22 від 10.02.2022) про відмову від частини позовних вимог, в якій Миколаївський МЦЗ просить прийняти відмову від позову в частині позовних вимог до відповідача-2, а позовні вимоги щодо стягнення з відповідача-1 75524,19 грн. майнової шкоди підтримує у повному обсязі.

11.02.2022 на адресу суду від Головного управління майна та ресурсів Міністерства оборони України, на виконання вимог ухвали суду від 19.01.2022, надійшов лист № 503/1320 від 08.02.2022 (вх. № 2154/22 від 11.02.2022), до якого додано витяги з відомчого обліку Міністерства оборони України в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відносно відповідачів у справі.

Ухвалою суду від 09.02.2022, занесеною до протоколу судового засідання, відкладено підготовче засідання на 23.02.2022 об 11:30, про що повідомлено учасників справи ухвалою суду від 11.02.2022.

Ухвалою суду від 23.02.2022 задоволено заяву Миколаївського міського центру зайнятості про відмову в частині позовних вимог; прийнято відмову позивача Миколаївського міського центру зайнятості від позову у справі № 915/1531/20 в частині позовних вимог до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_7 , оформлену заявою № 193/2-22м від 10.02.2022 (вх. № 2124/22); закрито провадження у справі в частині позовних вимог до відповідача ІНФОРМАЦІЯ_6 про стягнення 75524,19 грн. майнової шкоди.

Ухвалою суду від 23.02.2022, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.03.2022 о 15:00.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

17.03.2022 судове засідання не відбулося у зв'язку з обставинами, які зумовили загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів суду в умовах військової агресії Російської Федерації проти України.

Указом Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" воєнний стан в Україні продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб. Указом Президента України від 17 травня 2022 року №341/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 12 серпня 2022 року № 573/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб. Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.

Відповідно до ст. 12-2 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України.

Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.

У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів.

Створення надзвичайних та особливих судів не допускається.

Відповідно до положень частини 7 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", враховуючи, зокрема, неможливість Господарським судом Миколаївської області здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Голова Верховного Суду розпорядженням від 22.03.2022 № 12/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ на Господарський суд Одеської області.

Розпорядженням Голови Верховного Суду від 25.07.2022 № 41 з 26 липня 2022 року відновлено територіальну підсудність судових справ Господарського суду Миколаївської області. Господарському суду Одеської області вказано забезпечити розгляд справ (проваджень), які до 25 липня 2022 року включно надійшли на розгляд цього суду відповідно до розпорядження Голови Верховного Суду від 22 березня 2022 року № 12/0/9-22.

Разом з тим, суд зазначає наступне.

Згідно з приписами ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.

Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.

Ухвалою суду від 09.12.2022 розгляд справи призначено на 12.01.2023 об 11:00.

Ухвалами суду від 10.01.2023 та 11.01.2023 задоволені клопотання представників позивача та третьої особи про участь їх у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.

Від представника третьої особи на електронну адресу суду надійшло клопотання № б/н від 12.01.2023, в якому він просить провести судове засідання за відсутності третьої особи - ОСОБА_1 та його представника і прийняти рішення за наявними в матеріалах справи доказами.

В судове засідання 12.01.2023 повноважні представники учасників справи не з'явилися, про день, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Враховуючи наведене, клопотання представника третьої особи про проведення судового засідання за відсутності третьої особи та його представника, та те, що явка учасників справи не визнавалася судом обов'язковою, а участь у засіданні суду є правом, а не обов'язком сторони, суд, керуючись засадами рівності учасників судового процесу перед законом і судом, розумності строків розгляду справи, вважає відсутніми підстави для подальшого відкладення розгляду цієї справи та доходить висновку про можливість розгляду справи по суті в судовому засіданні 12.01.2023 за відсутності представників учасників справи.

Відповідно до змісту статей 233, 240 ГПК України, 12.01.2023 за результатами розгляду даної справи, судом підписано вступну та резолютивну частини рішення без його проголошення.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступне.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття".

Так, згідно вказаного закону загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття є система прав, обов'язків та гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття;

страховик - Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд);

страховий випадок - подія, через яку застраховані особи втратили заробітну плату (грошове забезпечення) або інші передбачені законодавством України доходи, внаслідок втрати роботи з незалежних від них обставин та зареєстровані в установленому порядку як безробітні, готові та здатні приступити до підходящої роботи і дійсно шукають роботу;

втрата роботи з незалежних від застрахованих осіб обставин - припинення трудового договору відповідно до статті 36 (пункти 1, 2, 3), статті 38 (у разі неможливості продовження роботи, а також невиконання роботодавцем законодавства про працю, умов колективного чи трудового договору), статті 39, статті 40 (пункти 1, 2, 5, 6) Кодексу законів про працю України, а також з аналогічних підстав, визначених іншими законами, а для військовослужбовців - звільнення зі служби з поважних причин без права на пенсію (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, за станом здоров'я, у зв'язку із закінченням строку контракту, систематичним невиконанням умов контракту командуванням, через сімейні обставини або з інших поважних причин відповідно до законодавства про військовий обов'язок і військову службу).

Терміни "застрахована особа", "страхувальники" та "роботодавці" вживаються в Законі у значенні, наведеному у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").

Так, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок;

роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами (ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Згідно ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" безробіття - соціально-економічне явище, за якого частина осіб не має змоги реалізувати своє право на працю та отримання заробітної плати (винагороди) як джерела існування;

безробітний - особа віком від 15 до 70 років, яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів як джерела існування, готова та здатна приступити до роботи;

зареєстрований безробітний - особа працездатного віку, яка зареєстрована в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, як безробітна і готова та здатна приступити до роботи;

соціальний захист у разі настання безробіття - комплекс заходів, що передбачений загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням на випадок безробіття та законодавством про зайнятість населення.

Кожен має право на соціальний захист у разі настання безробіття, що реалізується шляхом: участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття; надання безоплатних соціальних послуг, зокрема, інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних, професійної підготовки, перепідготовки, підвищення кваліфікації з урахуванням попиту на ринку праці, сприяння у працевлаштуванні, зокрема, шляхом фінансової підтримки самозайнятості та реалізації підприємницької ініціативи відповідно до законодавства; надання особливих гарантій працівникам, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці; надання додаткової гарантії зайнятості окремим категоріям населення, які не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці (ст. 9 Закону України "Про зайнятість населення").

Статусу безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи. Статус безробітного надається у разі відсутності підходящої роботи з першого дня реєстрації у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, незалежно від зареєстрованого місця проживання чи місця перебування. Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

Зареєстровані безробітні мають право на безоплатне одержання від територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції: послуг з пошуку підходящої роботи та сприяння у працевлаштуванні, в тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру; консультаційних, інформаційних та профорієнтаційних послуг з метою обрання або зміни виду діяльності (професії); інформації про свої права та обов'язки як безробітного; відомостей про себе, які містяться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі; матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та цього Закону; збереження права на виплату допомоги по безробіттю на період участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру (тривалістю до 180 днів, зокрема у разі заміщення тимчасово відсутнього працівника) у розмірах, встановлених до укладення ними строкового трудового договору на участь у таких роботах; оскарження, у тому числі до суду, дій або бездіяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, їх посадових осіб, що призвели до порушення прав щодо зайнятості особи.

Одним з видів матеріального забезпечення за цим Законом є, зокрема, допомога по безробіттю (ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття").

Наказом командира в/ч НОМЕР_1 № 180 від 11.09.2018 прапорщика ОСОБА_1 звільнено з військової служби на підставі п.п. "й" п. 2 ч. 5 ст. 25 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", а саме - звільнення військовослужбовця під час дії особливого періоду, який уклав контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, якщо вони не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

12.09.2018 року прапорщик ОСОБА_1 став на військовий облік та облік учасників бойових дій в ІНФОРМАЦІЯ_8 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

03.10.2018 до Центрального районного центру зайнятості м. Миколаєва (правонаступником якого є Миколаївський міський центр зайнятості) з метою реалізації права на соціальний захист звернувся з заявою громадянин ОСОБА_1 про надання статусу безробітного (т. І, а.с. 7), в якій причинами звернення вказав відсутність роботи та заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі, не забезпечення себе роботою самостійно. У даній заяві був ознайомлений з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів.

Зазначеній особі з 03.10.2018 надано статус безробітного, призначено допомогу по безробіттю та розпочато виплату такої допомоги, про що, зокрема свідчать наявні в матеріалах справи копії персональної картки № 140518100200018 від 02.10.2018 (т. І, а.с. 6).

Відповідно до вказаної персональної картки, останнім видом зайнятості ОСОБА_1 зазначено в/ч НОМЕР_1 , датою припинення останнього виду зайнятості вказано 11.09.2018.

12.12.2018 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_13 надійшла особова справа ОСОБА_1 , яка була оформлена з порушенням вимог пункту 234 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008; пункту 12.6 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454, пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007; пункту 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей", затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530; пункту 3.15 Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 26.05.2014 № 333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2014 за № 611/25388.

Так, відповідно до п. 234 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10.12.2008 № 1153/2008 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), зокрема, перед звільненням військовослужбовців уточнюються дані про проходження ними військової служби, документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахуванню до вислуги в календарному та пільговому обчисленні, проводиться розрахунок вислуги років військової служби.

Вислуга років військової служби військовослужбовців розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення.

Інформація про розраховану вислугу років військової служби доводиться військовослужбовцю під підпис перед оформленням документів для його звільнення з військової служби. У разі незгоди з розрахунком вислуги років військової служби військовослужбовець повинен письмово обґрунтувати свої заперечення на аркуші з розрахунком вислуги років і засвідчити їх своїм підписом.

Порядок проведення розрахунку вислуги років визначається Міністерством оборони України.

Пунктом 12.6 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої Наказом оборони України від 10.04.2009 № 170, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.05.2009 за № 438/16454 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що посадова особа, у підпорядкуванні якої є військовослужбовці, які виявили бажання звільнитись чи підлягають звільненню з військової служби, не пізніше ніж за чотири місяці до досягнення ними граничного віку перебування на військовій службі чи закінчення строку контракту, зобов'язана здійснити заходи щодо: розрахунку вислуги років військової служби військовослужбовців; обстеження військово-лікарською комісією військовослужбовців.

В особовій справі ОСОБА_1 були відсутні: розрахунок вислуги років, грошовий атестат, довідки про додаткові види грошового забезпечення, за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби, накази по стройовій частині та по особовому складу в/ч НОМЕР_1 , не був оформлений належним чином послужний список.

Так, відповідно до вимог п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 та п. 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 для оформлення документів щодо призначення пенсії за вислугу років або по інвалідності подаються: заява; грошовий атестат (розрахункова книжка) і довідка про додаткові види грошового забезпечення; військово-медичні документи про стан здоров'я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарської комісії); документи про страховий стаж (при призначенні пенсії згідно з пунктом "б" частини другої статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"; довідка МСЕК про визнання особи інвалідом; копія документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копія сторінки паспорта з такою відміткою); довідка публічного акціонерного товариства "Державний Ощадний банк України" (далі - AT "Ощадбанк") або інший документ, що підтверджує відкриття рахунку, найменування та номер відділення AT "Ощадбанк"; копії сторінок паспорта (1, 2, 10, 11 та сторінки з відміткою про останнє місце реєстрації);копії посвідчень, які дають право на пільги (ветерана війни та військової служби, особи, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС, донора тощо).

Судом встановлено, що громадянин ОСОБА_1 мав право на пенсію, але за відсутності повного комплекту документів, визначених п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та п. 3.3 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, неможливо було сформувати пенсійну справу для направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області для призначення громадянину ОСОБА_1 пенсії.

17.12.2018 ІНФОРМАЦІЯ_13 було повернено особову справу прапорщика ОСОБА_1 за вих. № 139 ДСК до в/ч НОМЕР_1 для оформлення належним чином послужного списку та долучення необхідних витягів із наказів по стройовій частині та по особовому складу в/ч НОМЕР_1 , витягів із наказів (по стройовій частині) Першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації (2018 рік), - витягів із наказів (по стройовій частині) про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції розрахунку вислуги років, грошового атестату, довідки про додаткові види грошового забезпечення, за останні 24 місяці підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Пунктом 6 розділу 4 Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 командир військової частини щорічно станом на 01 січня оголошує наказом вислугу років військовослужбовців. Наказ видається на підставі особових справ військовослужбовців та інших документів (за їх наявності), що підтверджують проходження військової служби. Календарна та пільгова вислуга років зазначаються окремо.

Таким чином, відповідач повинен був знати про наявне у громадянина ОСОБА_1 право на пенсію.

Пунктами 2.9, 2.10, 2.12, 2.13, 2.14, 2.15, 2.19, 2.20 Розділу 2 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 встановлено, що обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється за послужним списком з особової справи військовослужбовця.

Перед представленням військовослужбовців до звільнення з військової служби управління (відділ) персоналу уточнює дані про проходження ними служби, а в необхідних випадках і дані про навчання в цивільних вищих (або колишніх середніх) навчальних закладах до прийняття (призову) на військову службу, підтверджує в послужних списках з їх особових справ періоди служби та іншої діяльності, що підлягає зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, і окремо - на умовах, передбачених пунктом 2.2 цього розділу, або на пільгових умовах.

Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням страхового стажу, управління (відділ) персоналу поряд з військовою службою уточнює і підтверджує також загальний страховий стаж (включаючи час навчання).

Обчислення вислуги років чи загального страхового стажу для призначення пенсій здійснюється:

Департаментом фінансів Міністерства оборони України за поданням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України, Кадрового центру Збройних Сил України, Головного управління персоналу Генерального штабу Збройних Сил України, управлінь персоналу командувань видів Збройних Сил України, управлінь персоналу оперативних командувань та штатних підрозділів персоналу органів військового управління, підпорядкованих Генеральному штабу Збройних Сил України, а також структурних підрозділів, які відповідають за роботу з персоналом у структурних підрозділах апарату Міністерства оборони України, - генералам, адміралам, офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу, які проходять військову службу в апараті Міністерства оборони України, у Генеральному штабі Збройних Сил України, командуваннях видів Збройних Сил України та військових частинах безпосереднього підпорядкування;

фінансово-економічними управліннями командувань видів Збройних Сил України за поданням відповідних управлінь (відділів) персоналу - офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу управлінь (відділів) оперативних (повітряних) командувань, з'єднань і військових частин, що належать до їх складу, а також офіцерам, військовослужбовцям військової служби за контрактом рядового складу, сержантського та старшинського складу військових частин, підпорядкованих Міністерству оборони України, що займають посади, призначення на які здійснюються наказами командувачів військ оперативних командувань, командирів повітряних командувань (по особовому складу), їм відповідних і нижче;

фінансово-економічним управлінням військової частини НОМЕР_4 разом з кадровим органом цієї військової частини - офіцерам, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям, які прийняті на військову службу за контрактом до цієї військової частини та до підпорядкованих їй військових частин.

В окремих випадках з метою забезпечення збереження особових справ і своєчасного обчислення вислуги років спільним рішенням Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України і Департаменту фінансів Міністерства оборони України на фінансово-економічні управління та управління персоналу видів Збройних Сил України може бути покладене обчислення вислуги років військовослужбовцям деяких з'єднань і об'єднань з урахуванням їх дислокації.

При обчисленні вислуги років на пенсію військовослужбовцям, які підлягають звільненню з військової служби, складається розрахунок вислуги років військовослужбовця на пенсію. У розрахунку зазначаються всі календарні періоди військової служби і окремо періоди, що зараховуються до вислуги років на пільгових умовах, а також загальна вислуга років на пенсію.

Якщо військовослужбовець, який підлягає звільненню з військової служби, має право на пенсію, що призначається відповідно до підпункту "б" частини першої статті 12 Закону, то в розрахунку загального страхового стажу (в календарному обчисленні) на пенсію за вислугу років зазначаються всі календарні періоди військової служби та окремо календарні періоди роботи як працівника, а також навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, училищах, школах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі.

Попередній розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію складається відповідним управлінням (відділом) персоналу військової частини та передається разом з особовою справою до фінансового органу (пункт 2.12 цього розділу), який складає основний розрахунок вислуги років (страхового стажу) на пенсію і повертає його в управління (відділ) персоналу військової частини для долучення до особової справи військовослужбовця.

Вислуга років розраховується не пізніше ніж за два місяці до дати, на яку планується звільнення військовослужбовця.

Вислуга років на пенсію, обчислена органами, зазначеними в пункті 2.12 цього розділу, доводиться під підпис військовослужбовцю, який представляється до звільнення з військової служби, на звороті відповідного розрахунку. Заперечення військовослужбовця щодо складеного розрахунку повинні бути розглянуті до його звільнення з військової служби.

Обчислена в установленому порядку вислуга років (календарна та окремо на пільгових умовах) зазначається в наказах про звільнення військовослужбовців з військової служби і є підставою для призначення їм пенсії за вислугу років. Щодо військовослужбовців, пенсія яким призначається з урахуванням загального страхового стажу, то в наказах про їх звільнення зазначаються загальний страховий стаж і окремо вислуга років на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ у календарному обчисленні.

Пунктом 3.15 Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, затвердженої Наказом Міністра оборони України від 26.05.2014 № 333, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.06.2014 за № 611/25388 передбачено, що перші примірники особових справ офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу перед звільненням із військової служби направляються до кадрових органів за підпорядкованістю для підготовки їх до проведення розрахунку вислуги років військової служби.

Перед відправленням особових справ до фінансових органів усі періоди військової служби у рядках 8, 9 послужного списку повинні бути ретельно перевірені та звірені з відомостями автобіографій, атестаційних та додаткових документів, підтверджені наказами або відповідними документами.

Усі оригінали документів та їх копії обов'язково підшиваються до особової справи.

У рядку 9, у відомостях про службу на посадах, які входять до складу льотного екіпажу, вказується про виконання встановлених норм нальоту годин.

Після уточнення та підтвердження відомостей про проходження військової служби записи в рядках 8 та 9 послужного списку засвідчуються підписом начальника кадрового органу та гербовою печаткою.

Після складення фінансовим органом розрахунку вислуги років військовослужбовця на пенсію особові справи з розрахунком повертаються до військових частин за місцем служби.

Перед звільненням із військової служби військовослужбовець повинен бути ознайомлений із записами в послужному списку та з розрахунком вислуги років військовослужбовця на пенсію.

Після видання наказу по особовому складу про звільнення військовослужбовця в рядок 8 записуються формулювання наказу про звільнення, у тому числі за якою статтею Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", вислугу років у календарному та пільговому обчисленнях, номер і дата наказу по стройовій частині про виключення зі списків особового складу частини. До перших примірників особових справ військовослужбовців, звільнених із правом на пенсійне забезпечення, залучаються: розрахунок вислуги років (страховий стаж) військовослужбовця на пенсію, свідоцтва про хворобу, витяги з наказів по особовому складу про звільнення та виключення зі списків військової частини та всіх видів забезпечення.

Пунктом 1.8 вказаної Інструкції, встановлено, зокрема, що при звільненні офіцерів, осіб рядового, сержантського і старшинського складу з військової служби їхні особові справи пересилаються:

перші примірники:

при звільненні в запас чи відставку з правом на пенсійне забезпечення - до обласних і прирівняних до них військових комісаріатів за вибраним місцем проживання. У ці особові справи повинні бути внесені відмітки фінансових органів про проведений розрахунок вислуги років. У розділ особових справ "Додаткові матеріали" обов'язково повинні бути підшиті свідоцтво про хворобу, витяги з наказів про звільнення і виключення зі списків особового складу військової частини, усіх видів забезпечення і розрахунки вислуги років для пенсії.

У зв'язку з неналежним оформленням в/ч НОМЕР_1 особової справи прапорщика ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_13 проводилася робота по збиранню документів необхідних для призначення пенсії.

24.12.2018 ІНФОРМАЦІЯ_13 було направлено запит за вих. № 4244 до в/ч НОМЕР_1 для отримання витягів із наказів (по стройовій частині) Першого заступника керівника Антитерористичного центру (командира сектору) про прибуття для виконання завдань антитерористичної операції та вибуття до місця постійної дислокації (2018 рік), - витягів із наказів (по стройовій частині) про убуття (прибуття) до військової частини після виконання завдань антитерористичної операції, зазначені накази є підставою для визначення пільгової вислуги років.

28.12.2018 ІНФОРМАЦІЯ_13 було направлено запит за вих. № 4283 до військової частини НОМЕР_5 про надання витягів із наказів (по стройовій частині) про зарахування до списків в/ч, призначення на посаду та звільнення з військової служби.

18.01.2018 було отримано відповідь військової частини НОМЕР_5 , що за отриманням документів необхідно звернутися до військової частини НОМЕР_6 .

06.02.2019 особова справа прапорщика ОСОБА_1 була повернена в/ч НОМЕР_1 до ІНФОРМАЦІЯ_13 без розрахунку вислуги років.

11.02.2019 ІНФОРМАЦІЯ_13 було направлено запит за вих. № 281 до військової частини НОМЕР_6 про надання витягів із наказів (по стройовій частині) про зарахування до списків військової частини, призначення на посаду та звільнення з військової служби.

Після доповнення документами особова справа прапорщика ОСОБА_1 07.05.2019 була направлена ІНФОРМАЦІЯ_13 за вих. № 1058 відповідно до вимог п. 2.2. Інструкції з організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України", затвердженої Наказом Міністра оборони України від 31.12.2014 № 937, зареєстрованого в Міністерств юстиції України 22.01.2015 за № 73/26518 до ІНФОРМАЦІЯ_4 для призначення органом ПФУ пенсії відповідно до п. "б" ст. 12 розділу ІІ Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (т. І, а.с. 55).

Також судом встановлено, що у зв'язку з відсутністю розрахунку вислуги років в особовій справі прапорщика ОСОБА_1 , який не підготувала військова частина, 16.05.2019 за вих. № 12/309 дск ІНФОРМАЦІЯ_10 було направлено особову справу до Командування Військово-Морських Сил Збройних Сил України для підготовки розрахунку вислуги років (т. І, а.с. 56), про що 21.05.2019 за вих. № 12/3225 було повідомлено гр. ОСОБА_1 (т. І, а.с. 57).

11.11.2019 року на адресу ІНФОРМАЦІЯ_4 листом Начальника Кадрового центру Військово-Морських Сил Збройних Сил України від 25.10.2019 року за вих. № 154/113/2/705дск справу прапорщика ОСОБА_1 було повернуто для обліку та зберігання, з підрахунком вислуги років (т. І, а.с. 58).

14.11.2019 документи для призначення гр. ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з урахуванням страхового стажу були направлені за вих. № уч-40772/2103 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (Відділу з питань призначення та перерахунків пенсій військовослужбовців та деяких інших категорій громадян) (т. І, а.с. 59).

З листа Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області № 1400-0317-5/3554 від 11.02.2020 вбачається, що ОСОБА_1 з 15.11.2018, згідно протоколу про призначення пенсії від 18.11.2019 призначено пенсію за вислугу років відповідно пункту "б" статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а саме за вислугу років особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України (т. І, а.с. 10).

09.12.2019 ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського міського центру зайнятості із заявою, в якій повідомив про те що йому було "заднім числом" призначено пенсію з листопада 2018 року (т. І, а.с. 8).

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення чи отримання права на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, пенсії за вислугу років або досягнення особою встановленого законом пенсійного віку.

Отже чинне законодавство виключає отримання особою одночасно і пенсії, і допомоги по безробіттю.

Через відсутність розрахунку вислуги років ОСОБА_1 , замість того щоб отримувати належну йому при звільненні пенсію, вимушений був стати на облік до центру зайнятості, отримавши в результаті і пенсію, і допомогу по безробіттю, що спричинило шкоду Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України, оскільки ОСОБА_1 мав право на призначення пенсії, і не мав права на отримання допомоги по безробіттю.

Таким чином, командування в/ч НОМЕР_1 при виключенні зі списків особового складу частини прапорщика ОСОБА_1 не надало належних документів для подальшого призначення пенсії, саме тому відбулася затримка при оформленні документів з 12.12.2018 по 14.11.2019.

Разом з тим, як ІНФОРМАЦІЯ_5 , так і ІНФОРМАЦІЯ_11 , встановивши, що особова справа ОСОБА_1 не містить розрахунку вислуги років, вживали заходів для усунення цього недоліку та подальшого призначення пенсії.

Відповідно до розрахункової довідки щодо виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 , останньому за період з 10.10.2018 по 04.10.2019 виплачено 75524,19 грн допомоги по безробіттю (т. І, а.с. 22).

З метою досудового врегулювання спору, військовій частині (відповідачу) було направлено претензію від 20.10.2020 № 2028/2-20м з проханням в місячний строк з дати її отримання перерахувати суму шкоди завданої Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у розмірі 75524,19 грн.

Листом від 01.12.2020 № 1780 відповідач повідомив, що вважає претензію безпідставною та такою, яка не підлягає задоволенню, і зазначає що з його боку відсутні протиправні дії чи бездіяльність.

Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.

Предметом спору у даній справі є вимога про відшкодування майнової шкоди, завданої внаслідок неправомірних дій (бездіяльності).

Правове обґрунтування позовних вимог полягає в тому, що відповідно до ст. 11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Статтею 1173 Цивільного кодексу України встановлено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Отже, суб'єктами відповідальності, відповідно до ст. 1173 Цивільного кодексу України, є органи державної влади або місцевого самоврядування, а відповідальність за шкоду, завдану органом державної влади, органом влади Автономної республіки Крим або органом місцевого самоврядування, настає незалежно від вини цих органів.

На відміну від загальної норми ст. 1166 Цивільного кодексу України, яка вимагає встановлення усіх чотирьох елементів цивільного правопорушення (протиправної поведінки, наявності шкоди, причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою, вини заподіювача шкоди), спеціальна норма ст. 1173 Цивільного кодексу України, на підставі якої заявлені позовні вимоги у даній справі, передбачає відшкодування шкоди незалежно від вини державного органу та його посадової або службової особи.

Необхідною підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди є наявність трьох елементів цивільного правопорушення: неправомірні дії цього органу, наявність шкоди та причинний зв'язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою; довести наявність цих елементів має позивач, який звернувся з позовом про стягнення шкоди на підставі ст. 1173 Цивільного кодексу України.

Суб'єктами відповідальності, відповідно до ст. 1173 Цивільного кодексу України, є органи державної влади або місцевого самоврядування.

За приписами ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову.

У відповідності до вимог ст. 3 Закону України "Про Збройні Сили України", ст. 10 Закону України "Про оборону України", Міністерство оборони України є центральним органом виконавчої влади і військового управління, у підпорядкуванні якого перебувають Збройні Сили України.

У структурі Збройних сил України є, зокрема, військові частини.

Отже відповідач у справі - в/ч НОМЕР_1 є суб'єктом відповідальності в розумінні ст. 1173 Цивільного кодексу України.

Таким чином, протиправна поведінка відповідача полягає у направленні до ІНФОРМАЦІЯ_13 (попередня назва ІНФОРМАЦІЯ_12 ) особової справи прапорщика ОСОБА_1 без належних документів, у тому числі розрахунку вислуги років на пенсію.

Майнова шкода, завдана позивачу протиправною поведінкою в/ч НОМЕР_1 полягає у витратах Миколаївського міського центру зайнятості на виплату ОСОБА_1 допомоги по безробіттю у сумі 75524,19 грн за період, коли особа не мала такого права.

Причинний зв'язок між завданою позивачу майновою шкодою і протиправною поведінкою в/ч НОМЕР_1 полягає у тому, що саме направлення відповідачем особової справи прапорщика ОСОБА_1 без розрахунку вислуги років на пенсію призвела до безпідставної виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 у сумі 75524,19 грн.

За приписами ст. 13, 74 ГПК України обов'язок доказування і подання доказів віднесено на сторони. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 78 ГПК України визначено, що достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Заперечення відповідача спростовані вищевикладеними обставинами та наявними документами.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, у разі задоволення позову, судовий збір у розмірі 2102,00 грн, підлягає покладенню на відповідача.

Керуючись ст. 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ) на користь Миколаївського міського центру зайнятості (54001, м. Миколаїв, вул. Нікольська, 68, ідентифікаційний код 42559710, р/р UA728201720355409142700706115 Держказначейська служба України, м. Київ) 75524,19 грн майнової шкоди, а також 2102,00 грн судового збору.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дати складення повного судового рішення.

Рішення може бути оскаржене в порядку та у строки, визначені статтями 253, 254, 256-259 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст рішення суду складено та підписано 23.01.2023.

Суддя В.С. Адаховська