Рішення від 30.01.2023 по справі 910/12420/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2023Справа № 910/12420/22

За позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" м. Києва

до Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" м. Києва

третя особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Торенерджі Груп" м. Києва

про стягнення боргу, ціна позову 13065,59 грн.,

Суддя Паламар П.І.

Без виклику представників сторін (без проведення судового засідання).

СУТЬ СПОРУ :

у липні 2022 року Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулося в суд з указаним позовом.

Позивач зазначав, що всупереч умов укладеного між ним і Товариством з обмеженою відповідальністю "Торенерджі Груп" (далі-третьою особою) договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 1236-01024 від 3 вересня 2019 р. останній частково оплатив передану йому електричну енергію з метою врегулювання небалансів, заборгувавши 13065,59 грн.

Виконання третьою особою зобов'язань за вказаним договором було забезпечене виданою Акціонерним товариством "Банк інвестицій та заощаджень" (далі-відповідачем) банківською гарантією № 22837/19-ГВ (в новій редакції 02) від 25 жовтня 2021 р. на суму 300000 грн.

Таким чином, у зв'язку з настанням гарантійного випадку відповідач відповідно до умов банківської гарантії зобов'язаний був протягом 2-х банківських днів з дня одержання вимоги здійснити на його користь платіж в розмірі 13065,59 грн.

22 вересня 2022 р. він пред'явив відповідачу вимогу № 01/41812 про сплату суми гарантії.

Листом № 05-1/02/2324 від 17 жовтня 2022 р. відповідач відмовив у такій сплаті, посилаючись на неможливість виконання зобов'язання третьої особи (принципала) у передбачені договором строки внаслідок форс-мажорних обставин, які були спричинені введенням воєнного стану в Україні.

Посилаючись на те, що суму гарантії відповідач йому безпідставно не сплатив, позивач просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь 13065,59 грн. боргу, а також понесені ним по справі судові витрати.

Відповідач у відзиві на позовну заяву проти позову заперечив, посилаючись на безпідставність заявлених вимог, оскільки споживачі, з якими третьою особою було укладено договори про постачання електричної енергії знаходяться на тимчасово окупованій території російською федерацією в містах Мелітополь та Бердянськ. Вказував, що товариство третьої особи перебуває в процесі зупинення дії ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу у зв'язку з спричиненням введенням воєнного стану в Україні.

Третя особа письмових поясненнях на позовну заяву не надала.

Розглянувши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що між позивачем і третьою особою укладено договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 1236-01024 від 3 вересня 2019 р.

Відповідно до умов п.п. 1.1., 1.4. договору цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у т.ч. її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні ст. 634 ЦК України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому.

ОСП врегульовує небаланси електричної енергії із СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне врегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 307 від 14 березня 2018 р. (далі-Правила).

Згідно умов п.п. 2.1., 5.1. договору вартість небалансів електричної енергії учасника ринку розраховується ОСП для кожного розрахункового періоду доби залежно від обсягу небалансів електричної енергії цього учасника ринку та цін небалансів електричної енергії, визначених відповідно до Правил ринку.

Виставлення рахунків та здійснення платежів у рамках розрахункових сум здійснюються відповідно до процедур та графіків, затверджених Правилами ринку.

Згідно з п. 1.8.1 гл. 1.8 р. І Правил ринку позивач, зокрема, обчислює обсяги небалансів та наданих послуг на ринку електричної енергії, виставляє рахунки та стягує та оплачує платежі, передбачені цими Правилами, і здійснює всі фінансові розрахунки відповідно до розділу V цих Правил.

Розділом VII Правил ринку врегульовані питання щодо виставлення рахунків та платежів, у тому числі виставлення рахунків за небаланси електричної енергії.

Зокрема, відповідно до п. 7.3.1 гл. 7.3 р. VII Правил ринку АР (адміністратор розрахунків) надсилає платіжний документ кожній СВБ із зазначенням суми, що СВБ зобов'язана сплатити АР, або суми, що АР зобов'язаний сплатити СВБ через її небаланси електричної енергії протягом відповідного періоду.

При цьому, згідно з п. 8 постанови НКРЕКП від 08.04.2020 № 766 виставлення рахунків за небаланси електричної енергії здійснюється щодекадно протягом місяця або відповідно до окремого рішення оператора системи передачі.

Строк, у який третя особа (СВБ) зобов'язане оплачувати виставлені йому рахунки за небаланси, визначений у п. 7.7.3 гл. 7.7 р. VII Правил ринку: оплата платіжного документа з банківського рахунку учасника ринку на банківський рахунок АР здійснюється протягом двох робочих днів з дати направлення платіжного документа.

Це підтверджується наявними у матеріалах справи копіями договору, повідомленням про приєднання до договору про врегулювання небалансів електричної енергії, письмовими поясненнями сторін.

Виконання третьою особою зобов'язань за вказаним договором було забезпечене виданою Акціонерним товариством "Банк інвестицій та заощаджень" банківською гарантією № 22837/19-ГВ (в новій редакції 02) від 25 жовтня 2021 р. на суму 300000 грн. Строк дії гарантії встановлений до 8 листопада 2022 р.

Зі змісту гарантії слідує, що банк зобов'язався безвідклично та безумовно виплатити позивачу суму, що не перевищує 300000 грн., протягом 2-х банківських днів з дня одержання вимоги позивача (за першою ж вимогою) без подання будь-яких інших документів.

Вказані обставини підтверджуються наявною у матеріалах справи копією вищевказаної гарантії.

На виконання умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 1236-01024 від 3 вересня 2019 р. позивач виконав розрахунки обсягу та вартості небалансів за грудень 2021 року і направив сформований рахунок-фактуру у системі управління ринком третій особі.

Доказів належної оплати третьою особою послуг за договором суду не надано.

У відповідності до вимог ст. 560 ЦК України за гарантією банк, інша фінансова установа, страхова організація (гарант) гарантує перед кредитором (бенефіціаром) виконання боржником (принципалом) свого обов'язку. Гарант відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником.

Згідно вимог ч. 1 ст. 563 ЦК України у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого гарантією, гарант зобов'язаний сплатити кредиторові грошову суму відповідно до умов гарантії.

22 вересня 2022 р. позивач пред'явив відповідачу вимогу №01/41812 про сплату суми коштів (гарантії) у розмірі 13065,59 грн.

Листом № 05-1/02/2324 від 17 жовтня 2022 р. відповідач відмовив у такій сплаті, посилаючись на неможливість виконання зобов'язання третьої особи (принципала) у передбачені договором строки внаслідок форс-мажорних обставин, які були спричинені введенням воєнного стану в Україні.

Право гаранта на відмову в задоволенні вимоги кредитора встановлено ст. 565 ЦК України, згідно з частиною першою якої гарант має право відмовитися від задоволення вимоги кредитора, якщо вимога або додані до неї документи не відповідають умовам гарантії або якщо вони подані гарантові після закінчення строку дії гарантії. Гарант повинен негайно повідомити кредитора про відмову від задоволення його вимоги.

Відповідно до п.п. 6.1, 6.2, 6.4 договору про врегулювання небалансів електричної енергії, до якого приєдналася третя особа, якщо внаслідок дії форс-мажорних обставин унеможливлюється виконання будь-якою стороною зобов'язань за цим договором, така сторона повинна повідомити у письмовій формі про це іншу сторону протягом п'яти днів з моменту виникнення таких обставин. Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення однієї зі сторін про неможливість виконання прийнятих за цим договором зобов'язань позбавляє таку сторону права посилатися на будь-яку зазначену в пункті 6.1 цього договору обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання зобов'язань. Наявність форс-мажорних обставин підтверджується відповідним документом, виданим Торгово-промисловою палатою України або її територіальними підрозділами.

Крім того, згідно з п.п. 1.15.4, 1.15.7 гл. 1.15 р. І Правил ринку, учасник ринку, який зазнав впливу форс-мажору, зобов'язаний негайно за допомогою будь-якого засобу зв'язку повідомити ОСП та Регулятора про настання форс-мажору не пізніше ніж через 2 робочі дні з моменту виникнення форс-мажору, а також надати у письмовій формі офіційне підтвердження настання форс-мажорних обставин.

Неповідомлення або несвоєчасне повідомлення про неможливість виконання прийнятих за цими Правилами зобов'язань позбавляє відповідного учасника ринку права посилатися на будь-яку вищевказану обставину як на підставу, що звільняє від відповідальності за невиконання вимог за цими Правилами; наявність обставин форс-мажору підтверджується відповідним документом Торгово-промислової палати України або відповідними територіальними відділеннями.

Згідно з ч. 1 ст. 141 Закону України "Про торгово-промислові палати в Україні" Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності.

Всупереч вимог ст. 74 ГПК України суду не надано доказів повідомлення третьою особою у встановленому порядку позивача про настання для неї форс-мажорних обставин.

Крім того, посилання відповідача на виникнення після 24 лютого 2022 року форс-мажорних обставин, спричинених широкомасштабним вторгненням РФ, введенням воєнного стану в Україні та у зв'язку з цим неможливістю виконання зобов'язання третьою особою у передбачені договором строки, є необґрунтованими, оскільки спірні відносини стосуються невиконання зобов'язання по оплаті послуг, наданих у грудні 2021 року до настання вищевказаних обставин.

Крім того, ні діюче законодавство, ні умови самої гарантії не передбачають можливість звільнення гаранта від обов'язку щодо сплати гарантійного платежу в разі неналежного виконання принципалом своїх зобов'язань, внаслідок дій обставин непереборної сили. Гарантія є безумовною, тобто такою, за якою банк-гарант у разі порушення принципалом свого зобов'язання, забезпеченого гарантією, сплачує кошти бенефіціару за першою його вимогою без подання будь-яких інших документів або виконання будь-яких інших умов.

При цьому, настання обставин непереборної сили, на які посилається відповідач, у відповідності до умов Правил ринку та положень ст. 617 ЦК України, ст. 218 ГК України (підстави господарсько-правової відповідальності), може бути підставою для звільнення третьої особи від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за договором, однак не впливає на гарантійні зобов'язання, оскільки гарантія є видом забезпечення виконання зобов'язань, а не господарсько-правовою санкцією.

Також судом враховано, що Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" виконує функції оператора системи передачі (ОСП) - юридичної особи, відповідальної за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії (п. 55 ч. 1 ст. 1, ст. 33, абз. 2 п. 8 розділу XVII Закону України "Про ринок електричної енергії").

Згідно з п. 2 ч. 4 ст. 9 Закону України "Про критичну інфраструктуру" до життєве важливих функцій та/або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, належить, зокрема, енергозабезпечення.

Послуги з передачі електричної енергії та диспетчерського (оперативно-технологічного) управління об'єктами Об'єднаної енергетичної системи України надаються виключно позивачем.

Позивач також внесений до Зведеного переліку суб'єктів природних монополій, що ведеться Антимонопольним комітетом України та має ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії видану НКРЕКП.

Отже, основним завданням позивача як оператора критичної інфраструктури, є вжиття заходів, які потребують значних фінансових втрат, спрямованих на стабільне функціонування об'єктів критичної інфраструктури, що забезпечують життєдіяльність всієї країни.

Таким чином, несплата коштів третьою особою та іншими учасниками балансуючого ринку перешкоджає виконанню позивачем зобов'язань перед іншими учасниками ринку і ставить під загрозу належне функціонування критичної інфраструктури та енергетичну безпеку держави.

Доказів сплати відповідачем на користь позивача суми гарантії суду не надано.

За таких обставин, враховуючи, що відповідач прострочив виконання зобов'язання по сплаті суми гарантії, з нього на користь позивача відповідно до вимог ст. 563 ЦК України підлягає стягненню 13065,59 грн. боргу за банківською гарантією.

Оскільки позов задоволено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

позов Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" м. Києва задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства "Банк інвестицій та заощаджень" (04119, м. Київ, вул. Юрія Іллєнка, 83-Д, код 33695095) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, код 00100227) 13065,59 грн. боргу, 2481 грн. витрат по оплаті судового збору.

Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.

Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар

Попередній документ
108684920
Наступний документ
108684922
Інформація про рішення:
№ рішення: 108684921
№ справи: 910/12420/22
Дата рішення: 30.01.2023
Дата публікації: 02.02.2023
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд міста Києва
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів; Невиконання або неналежне виконання зобов’язань; банківської діяльності; кредитування; забезпечення виконання зобов’язання
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Призначено склад суду (15.11.2022)
Дата надходження: 15.11.2022
Предмет позову: про стягнення 13065,59 грн.