Справа № 752/15610/22
Провадження № 2-а/752/121/23
іменем України
27.01.2023 року Голосіївський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Шевченко Т.М.
з участю секретаря Солодовник Я.С.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
у листопаді 2022 позивач ОСОБА_1 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просив: визнати та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті від 18.10.2022 серії АА № 00001410 про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн.
В обґрунтування позову зазначено про те, що Державною службою з безпеки на транспорті 18.10.22 відносно ОСОБА_1 винесено постанову серії АА № 00001410, відповідно до змісту якої ОСОБА_1 допустив рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, а саме: навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 7,4% (0,861 тон) при дозволеному максимальному навантаженні на віст 11,5 тон, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Порушення зафіксовано в автоматичному режимі 07.09.22 о 07 год. 47 хв. на км. 440+527 траси М-30.
Дану постанову вважає незаконною, оскільки адміністративного правопорушення не вчиняв, в оскаржуваній постанові відсутні належні та допустимі докази, які б підтверджували його вину у даному правопорушенні, працівники поліції не в повній мірі встановили необхідні для вирішення справи обставини, висновки, які надали працівники поліції не відповідають обставинам справи, тому постанова підлягає скасуванню.
Позивач зазначає, що згідно фабули оскарженої постанови мова йде про наявність у транспортного засобу причепу. Разом з тим, постанова не містить жодних даних про рух транспортного засобу із причепом (напівпричепом). Фотографія, приєднана до постанови, не дає можливості спростувати доводи позивача про те, що вказаний у постанові вантажний автомобіль рухався із причепом, і встановлена маса складає масу не самого вантажного автомобіля, а автомобіля з причепом.
Ухвалою судді Голосіївського районного суду м. Києва від 04.11.2022 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (а.с. 23).
16.01.2023 до суду надійшов відзив на позов від відповідача, в якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог з огляду на наступне. Відповідно до постанови від 18.10.22 серії АА № 00001410 зафіксовано фактичні параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3980 мм, 2-3: 4920 мм, 3-4: 1330 мм, 4-5: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 7514 кг, 2 - 14 715 кг, 3 - 7157 кг, 4 - 7586 кг, 5 - 7715 кг; загальна маса - 44 687 кг.
Показники правопорушення, що зафіксовані в автоматичному режимі, і втручання сторонніх осіб в яке є неможливим, є доведеними та беззаперечно визначені сертифікованим та введеним в експлуатацію пристроєм.
Доказами вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 132-1 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є: фотографії транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт; інформаційна картка автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформована автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення, вчиненого позивачем.
Дослідивши матеріали справи, суд надходить до наступних висновків.
18.10.22 головним спеціалістом відділу впровадження систем автоматичної фіксації порушень Департаменту реалізації державної політики та нагляду (контролю) за безпекою на наземному транспорті Василенко І.В. Державної служби України з безпеки на транспорті винесено постанову серії АА № 00001410 відносно ОСОБА_1 , відповідно до змісту якої відповідальна особа допустила рух транспортного засобу із перевищенням нормативних параметрів, зазначених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України: навантаження на одинарну вісь транспортного засобу на 7,4% (0,861 тон), при дозволеному максимальному навантаженню на вісь 11,5 тон (а.с. 12).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Правопорушення зафіксовано в автоматичному режимі за допомогою технічного засобу WIM 55, 055*003. Серія, номер свідоцтва про повірку технічного засобу: UA.TR.001 35 545-21. № 546-21, 544-21, дійсне до 28.12.2022.
Відповідно до змісту постанови, фактичні зафіксовані параметри транспортного засобу: кількість вісей - 5; спарені колеса - 2 вісь; відстань між вісями 1-2: 3980 мм, 2-3: 4920 мм, 3-4: 1330 мм, 4-5: 1320 мм; навантаження на вісь 1 - 7514 кг, 2 - 14 715 кг, 3 - 7157 кг, 4 - 7586 кг, 5 - 7715 кг; загальна маса - 44 687 кг.
Статтею 132-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, передбачена адміністративна відповідальність за порушення правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів та правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами.
Механізм фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі визначено Порядком фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2019 № 1174 (далі - Порядок).
Згідно з пунктами 11-12 Порядку, автоматичні пункти, якими фіксуються правопорушення, передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення, забезпечують, зокрема, вимірювання навантажень, що припадають на кожну вісь транспортного засобу та вимірювання загальної маси транспортного засобу.
За змістом пунктів 2,7 Порядку, система фіксації адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі - взаємопов?язана сукупність автоматичних пунктів та інформаційно-телекомунікаційної системи. Фіксація правопорушень в автоматичному режимі здійснюється на автоматичних пунктах, які облаштовані відповідно до вимог, визначених у додатку.
З наведеного випливає, що показники адміністративного правопорушення, що зафіксовані в автоматичному режимі, і втручання сторонніх осіб в яке є неможливим, є доведеними, оскільки визначені сертифікованим та введеним в експлуатацію пристроєм.
Порядок діяльності органів державної влади, їх посадових осіб, уповноважених складати протоколи про адміністративні правопорушення, розглядати справи про такі правопорушення та притягати винних осіб до адміністративної відповідальності за їх вчинення, регулюється Кодексом України про адміністративні правопорушення, статтею 7 якого визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження у справах про адміністративні правопорушення, у тому числі й віднесених до компетенції органів внутрішніх справ, здійснюється на основі додержання принципу законності.
Згідно зістаттею 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 246 Кодексу України про адміністративні правопорушенняпередбачено, що порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим Кодексом та іншими законами України.
Згідно з ч. 1ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушенняадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
За змістом положень ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадоваособа)при розглядісправи проадміністративне правопорушеннязобов'язаний з'ясувати:чи буловчинено адміністративнеправопорушення,чи виннадана особав йоговчиненні,чи підлягаєвона адміністративнійвідповідальності,чи єобставини,що пом'якшуютьі обтяжуютьвідповідальність,чи заподіяномайнову шкоду,чи єпідстави дляпередачі матеріалівпро адміністративнеправопорушення нарозгляд громадськоїорганізації,трудового колективу,а такожз'ясувати іншіобставини,що маютьзначення дляправильного вирішеннясправи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Доказами вчинення інкримінованого позивачу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 132-1 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є: дані постанови від 18.10.22 серії АА № 00001410, зокрема, автоматично внесені показання технічних приладів, технічних засобів, що працюють в автоматичному режимі; фотографії транспортного засобу в момент проїзду через автоматичний пункт; інформаційна картка автоматичного пункту габаритно-вагового контролю, сформована автоматичним пунктом при фіксації адміністративного правопорушення.
Зі змісту оскаржуваної постанови вбачається, що остання відповідає вимогам закону, зокрема, містить інформацію про перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм під час руху великоваговим транспортним засобом автомобільними дорогами, у вигляді зазначеного конкретного вагового параметру транспортного засобу на ділянці автомобільної дороги.
Суд зазначає, що відповідно до ч.2 ст. 77 КАС України обов'язок, щодо доказування правомірності винесення рішення та накладення стягнення покладається саме на відповідача і саме відповідач має долучити до матеріалів справи належні, достатні та допустимі докази, які б підтвердили обставини на її він посилається при прийнятті оскаржуваного рішення.
Відповідачем вказаний обов?язок виконано, надано в розпорядження суду належні та допустимі докази в обґрунтування правомірності винесеної постанови про притягнення позивача до адміністративної відповідальності.
Таким чином, дії відповідача під час складення та винесення постанови про адміністративне правопорушення від 18.10.22 серії АА № 00001410 є такими, що відповідають вимогам статті 19 Конституції України, а винесена постанова - вимогам чинного законодавства, а відтак скасуванню не підлягає.
З огляду на наведене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 121, 256, 261, 268, 276, 288, 289, 293 КУпАП України, статтями 9, 21, 72-78, 90, 121, 123, 139, 205, 241-246, 250, 251, 286 КАС України, суд, -
адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, - залишити без задоволення.
Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя: