Сторожинецький районний суд Чернівецької області
Справа № 723/11/23
Провадження № 1-кп/723/588/23
31 січня 2023 року м. Сторожинець
Сторожинецький районний суд
Чернівецької області
в складі: головуючого судді ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
обвинуваченого ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Сторожинець кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , раніше не судимого
за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 367 КК України, -
18.10.2017 між Сторожинецькою міською радою Сторожинецького району Чернівецької області (Замовник), в особі міського голови ОСОБА_5 та Державним підприємством Державний інститут проектування міст «Містопроект» (Виконавець), в особі директора ОСОБА_6 , укладено договір № МД/1494-12/127-2017/761 про закупівлюпослуг з розробки містобудівної документації (далі. Договір). Загальна вартість робіт (договірна ціна) складала 990000 гривень, у тому числі ПДВ 20% 165000 гривень.
Відповідно до пункту 1.1. Договору - в порядку та на умовах, визначених цим договором Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується розробити містобудівну документацію ДК 021:2015-71410000-5, а саме «Генеральний план міста Сторожинець Чернівецької області» (надалі «послуги»), а Замовник зобов'язується прийняти результат наданих послуг за умови дотримання Виконавцем умов цього Договору, і сплатити Виконавцю вартість наданих послуг.
Згідно пункту 1.2. Договору, Виконавець надає послуги згідно із вихідними даними та діючими будівельними нормами і правилами України, зокрема з дотриманням вимог:
Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»;
Закону України «Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність»;
Наказу Мінрегіонбуду «Про затвердження Порядку розроблення містобудівної документації» від 16.11.201 1 №290;
ДБН А.2.1-1-2014;
ДБНБ.1.1-15:2012;
Інших нормативно-правових актів, що регулюють виконання послуг у сфері містобудування;
Відповідно до пункту 2.1 Договору, загальна вартість Послуг визначається кошторисною документацією (Додаток №1) та Протоколом погодження договірної ціни (Додаток №2) і становить 990000 гривень, у тому числі ПДВ 20% 165000 гривень.
Згідно п. 4.1 Договору здача-прийняття наданих Послуг здійснюється шляхом підписання Сторонами Акту здачі-приймання наданих послуг, який виконавець надає Замовникові в 2-х примірниках, підписаних зі свого боку та скріплених печаткою підприємства, негайно, після завершення виконання послуг, одночасно з примірником розробленої документації. Пунктом 2 Договору передбачено, що Замовник протягом 5 (п'яти) робочих днів розглядає проектні матеріали, після чого підписує Акт здачі-прийняття наданих послуг, або надає Виконавцеві вмотивовані письмові зауваження щодо їх невідповідності чинним нормативним документам України або Завдання на проектування.
Відповідно до п. 10.1 термін дії Договору встановлено до 31.12.2017 або повного виконання Сторонами взятих на себе зобов'язань.
Пунктом 2.3.2 Договору передбачено, що перерахування грошових коштів здійснюється на підставі актів приймання-передачі наданих Послуг згідно строків виконання зазначених в Календарному плані (Додатку №3 до Договору) на протязі 10 банківських днів з дати підписання усіма Сторонами актів приймання-передачі наданих послуг.
Так, рішенням №6-1/2016 від 29 грудня 2016 року І сесії VII скликання Сторожинецької міської ради Сторожинецького району Чернівецької області ОСОБА_4 було затверджено на посаді заступника Сторожинецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів.
Під час виконання своїх посадових обов'язків на вказаній посаді ОСОБА_4 повинен керуватись Конституцією України та нормативно- правовими актами, які вказані в Посадовій інструкції заступника Сторожинецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, що затверджена Сторожинецьким міським головою -03.01.2017 та з якою ОСОБА_4 ознайомлений особисто під підпис 03.01.2017.
Відповідно до посадової інструкції ОСОБА_4 :
п.1 організовує роботу і здійснює контроль за діяльні(жю житлово- комунального господарства, питань приватизації, комунальної власності, промисловості, транспорту та зв'язку, впровадження енергозберігаючих технологій, охорони навколишнього природного середовища, розвитку середнього та малого бізнесу, побутового та торгового обслуговування, питань регулювання земельних відносин, архітектури, будівництва та перспективного планування:
п.3 готує проекти розпоряджень міського голови, проекти рішень для розгляду на сесіях міської ради, її виконавчого комітету з питань, які передбачені його функціональними обов'язками:
п.4 здійснює контроль за використанням майна, шо належить до комунальної власності громади;
п.5 відає питаннями проведення будівництва, капітального ремонту та реконструкції, розробки та погодження проектно-кошторисних документацій.
Крім того, ОСОБА_4 має право відповідно до своєї посадової інструкції залучати фахівців органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до його компетенції.
Таким чином, обіймаючи зазначену посаду, ОСОБА_4 здійснював організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, тобто відповідно до положень п. І примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Після здійснення платежу в сумі 296 000 гривень відповідно до акту здачі-приймання виконаних робіт №257-12 від 29.11.2017, заступник Сторожинецького міського голови ОСОБА_4 , 18.12.2017 відповідно до накладної №23/17, одержав матеріали від Державного підприємства Державний інститут проектування міст «Містопроект» відповідно до укладеного договору № МД/1494-121127-2017/761, а саме:
- Генплан м. Сторожинець Чернівецької області з розділами:
- Картографічна основа території м. Сторожинець М1:2000;
- Історико-архітектурний опорний план історичної частини м. Сторожинець з визначенням меж історичних ареалів.
Однак, ОСОБА_7 перебуваючи на посаді заступника Сторожинецького міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, володіючи правом підпису в офіційних документах, будучи службовою особою наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, маючи обов'язок погоджувати проектно-кошторисні документації, 21 грудня 2017 перебуваючи в приміщенні Сторожинецької міської ради, за адресою м. Сторожинець, вул. Грушевського, 6, неналежно виконуючи свої службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, діючи зі злочинною недбалістю, в порушення своєї посадової інструкції, не перевірив відповідність розробленого Генерального плану міста Сторожинець діючим державним будівельним нормам і правилам України, повноту виконаних кошторисів на виконання робіт.
Натомість, ОСОБА_4 , достовірно знаючи про свій обов'язок додержуватись вимог чинного законодавства та посадової інструкції, розуміючи, що акт приймання виконаних проектних, вишукувальних та додаткових робіт згідно договору № МД/1494-12/127-2017/761 є офіційним документом, який свідчить про належне виконання робіт виконавцем та є підставою для оплати робіт, не залучив фахівця для перевірки повноти виконаних робіт Державним підприємством Державний інститут проектування міст «Містопроект» та особисто не перевірив відповідність державним будівельним нормам розробленого генерального плану. Водночас, 21.12.2017 підписав акт №272-12 здачі-приймання виконаних проектних робіт згідно договору, засвідчивши що виконані роботи відповідають умовам договору в належному порядку, тим самим засвідчивши відсутність претензій до Виконавця, незважаючи на те, що розроблений Генеральний план виготовлений з грубим порушенням державних будівельних норм, а саме порушено:
п. 5.3.2, п.5.3.5, п.5.2, п.5.4., гі.5.5., п.5.5.1, п. 5.5.2, , п. 5.5.3, п. 5.5.4.п. 5.5.7, п.5.5.8, п.5.5.9 ДБІ1 Б. 1.1-15:2012 «Склад та змістгенерального плану населеного пункту»;
-п. 5.10 (Б) (В); п.5.12 ДБН Б. 1.1-5:2007 «Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження розділ інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) на мирний час у містобудівній документації»;
-п. 5.9 (Б) (В) ДБН Б. 1.1-5:2007 «Система містобудівної документації (СМБД). Перша частина. Склад, зміст, порядок розроблення, погодження та затвердження розділу інженерно-технічних заходів цивільного захисту (цивільної оборони) на особливий період у містобудівній документації;
-п.4.3., п.5.3, п.5.4, п.5.5., п.5.6., п.5.7., п.5.8., п. 5.9. ДБН Б.2.2-3:2012 «Склад та зміст історико-архітектурного опорного плану».
Розроблений генеральний план не відповідає державним будівельним нормам, а саме не виконано кошторис №2 та кошторис №9 у зв'язку з чим сума не виконання робіт по виготовленню генерального плану відповідно до договору № МД/1494-12/127-2017/761 становить 665112,00 грн. (шістсот шістдесят п'ять тисяч сто дванадцять гривень 00 коп.), що підтверджується висновком будівельно-технічної експертизи №3077/18-23 від 12.03.2018.
Отже, внаслідок неналежного виконання ОСОБА_4 у період часу з 17 по 21 грудня 2017 року своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, Сторожинецькою міською радою безпідставно оплачено невиконані роботи згідно договору № МД/1494-12/127-2017/761 у сумі 665112,00 грн., чим спричинено громадським інтересам (Сторожинецькій територіальній громаді) тяжкі наслідки, у вигляді заподіяння матеріальної шкоди на вказану суму коштів, яка у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме - службова недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам.
Обвинувачений ОСОБА_4 в судовому засіданні подав клопотання про закриття кримінальної справи у зв'язку з закінченням строків давності, тому просить кримінальне провадження внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №42018260000000100 від 12.02.2018 р. за ч.2 ст.367 КК України відносно нього закрити та звільнити його від кримінальної відповідальності.
Прокурор у судовому засіданні не заперечує щодо задоволення вказаного клопотання.
Вислухавши думку прокурора, обвинуваченого, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.ст.284 ч.2, 288 ч.3 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку із звільненням особи від кримінальної відповідальності; суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до класифікації злочинів, встановленої ч.4 ст.12 КК України, злочини, передбачені ч.2 ст.367 КК України є нетяжкими злочинами.
Згідно із п.3 ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки: п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні не тяжкого злочину.
Як встановлено матеріалами справи кримінальне правопорушення було у грудні 2017 р., тобто з дня вчинення правопорушення минуло більше пяти років, тобто строк притягнення до відповідальності закінчений.
На підставі ст.49 КК України, керуючись ст.ст.284-286, 288 КПК України, суд, -
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності задовольнити.
Закрити кримінальне провадження №42018260000000100 відносно ОСОБА_4 , який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення за ч.2 ст.367 КК України та звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності в зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Ухвала набирає законної сили через сім днів з моменту її оголошення, якщо не буде оскаржена.
Ухвала може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Сторожинецький районний суд протягом семи днів з дня її оголошення..
Суддя Сторожинецького районного суду
Чернівецької області ОСОБА_1