Ухвала від 25.01.2023 по справі 210/3560/22

ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КРИВОГО РОГУ
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА

іменем України

Справа № 210/3560/22

Провадження № 1-кс/210/154/23

"25" січня 2023 р.

Дзержинський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі:

слідчого судді: ОСОБА_1 ,

за участі секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

прокурора: ОСОБА_3 ,

підозрюваної: ОСОБА_4 ,

захисника підозрюваної, - адвоката: ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_6 , винесене в рамках кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження: м. Дніпропетровськ, громадянки України, маючої вищу освіту, розлученої, маючої на утриманні неповнолітню дитину, - ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , працюючої на посаді генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, -

ВСТАНОВИВ:

23.01.2023 року до Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області звернулася прокурор відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_6 із вищевказаним клопотанням, яке обґрунтовано тим, що у провадженні СВ Відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області перебувають матеріали кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням здійснюється Дніпропетровською обласною прокуратурою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» шляхом зловживання службовим становищем, діючи умисно з метою одержання неправомірної вигоди для юридичних осіб, а саме отримання на користь підприємств коштів з державного бюджету, що передбачені для фінансування наданих медичних послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення, вчиняли несанкціоновані умисні дії з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, шляхом внесення до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що стало підставою для сплати на рахунки вказаних комунальних підприємств від Національної служби здоров'я України (у подальшому НСЗУ) неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки.

Так, між НСЗУ та КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» в особі генерального директора ОСОБА_4 укладено договори «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування послуг за відповідними пакетами:

- №1293-E420-P000/ 02 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 03 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 04 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 05 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №3641-E421-P000/03 про внесення змін до договору №3641-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/01 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/02 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/03 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/04 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4353-E421-P000/02 про внесення змін до договору №4353-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000/01 про внесення змін до договору №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000/02 про внесення змін до договору №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №6360-M121-P000/01 про внесення змін до договору №6360-M121-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000/01 про внесення змін до договору №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000/02 про внесення змін до договору №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Будучи обізнаними з порядком фінансування послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення та функціонуванням електронної системи охорони здоров'я (далі ЕСОЗ) ОСОБА_4 , будучи директором КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР у жовтні 2020 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у м. Дніпро, зловживаючи своїм службовим становищем усупереч інтересам служби та переслідуючи корисливу мету - одержання незаконних прибутків, усвідомлюючи надані їй у зв'язку із займаною посадою службові повноваження та можливість реального впливу на підлеглих їй працівників, з метою вчинення тяжких злочинів, створила та керувала стійким ієрархічним об'єднанням - злочинною організацією, до складу якої, окрім неї, увійшли начальник управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_8 , завідувач відділенням ОСОБА_9 , які зорганізувалися для спільної діяльності з метою вчинення довготривалих, системних та умисних дій, направлених на одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, а саме отримання на користь підприємства коштів з державного бюджету, що передбачені для фінансування наданих медичних послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення.

Спланувавши алгоритм і характер необхідних дій, направлених на реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , володіючи достатнім обсягом повноважень щодо вирішення усіх фінансово-господарських питань, вирішила, що реалізація такого злочинного умислу можлива лише шляхом об'єднання зі сторони кожного з них рівнозначних ресурсів управлінського характеру, а також залучення до вчинення злочинів достатньої кількості інших співучасників, які упродовж тривалого часу і за умови чіткого розподілу ролей, діючи при цьому узгоджено і системно, увійдуть до складу злочинної організації, створеної нею.

Так до створеної ОСОБА_4 злочинної організації за добровільною згодою увійшли лікарі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які за вказівкою ОСОБА_4 , під контролем та за сприяння учасників злочинної організації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 вносили до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдиву інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що стало підставою для подальшої безпідставної сплати на рахунки КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР від НСЗУ коштів, якими учасники злочинної організації, ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , будучи службовими особами підприємства та маючи достатній обсяг повноважень щодо вирішення усіх фінансово-господарських питань розпоряджаються на власний розсуд, сплачуючи довіреним особам з числа працівників лікарні безпідставно нараховані завищені надбавки та премії.

Організатором злочинної організації ОСОБА_4 розроблено єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, з яким кожен учасник ознайомився та схвалив.

Так, ОСОБА_4 , як організатор злочинної організації:

- виконувала необхідну сукупність дій з організації стійкого злочинного об'єднання для заняття злочинною діяльністю: підшукувала і схиляла до вчинення тяжких злочинів співучасників, які на умовах розподілу отриманих у протиправний спосіб грошових коштів у майбутньому вчинять усіх необхідних дій, направлені на досягнення єдиного злочинного результату; об'єднувала їх зусилля та забезпечувала взаємозв'язок між діями всіх учасників;

- розробляла детальний план вчинення злочинів і визначала способи його досягнення, а також організувала заходи щодо його прикриття;

- визначала організаційно-структурну будову злочинної організації на чолі з довіреними їм особами, з диференціацією задач і функцій кожної з цих ланок, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої організації, що, у свою чергу, забезпечувало її ієрархічність у вигляді багаторівневості й структурованості (шляхом поділу посад на вищі та нижчі, їх підлеглість одна одній);

- надавала та контролювала виконання іншими учасниками злочинної організації незаконних вказівок, щодо ведення фіктивної звітності, збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- забезпечувала виготовлення та надання відповідних звітів до НСЗУ, що містять завідомо неправдиві відомості щодо кількості наданих послуг, з метою подальшого перераховування коштів за медичні послуги які в дійсності не надавались;

- забезпечувала фінансування злочинної діяльності у вигляді фінансуванні витрат, пов'язаних із функціонуванням злочинної організації, виплатою коштів її членам за виконання ними відповідних функцій, винагороди виконавцям та іншим співучасникам злочинів, підкуп представників влади тощо;

- координувала та контролювала дії учасників злочинної організації, отримання постійних звітів щодо їх діяльності, у тому числі шляхом використання засобів мобільного зв'язку;

- розподіляла незаконно отримані внаслідок протиправної діяльності злочинної організації кошти між її членами, в залежності від виконуваної ними ролі та функцій, тощо.

На начальника управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб КП «КПД» ДОР» ОСОБА_8 , покладались функції:

- аналіз поточної статистики закладу охорони здоров'я щодо виконання договірних зобов'язань та пошук шляхів викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- залучення інших працівників закладу до викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг без пояснення мети виконання поставлених завдань;

- розподілення обов'язку вигадування відомостей про пацієнтів (прізвища, імені, по-батькові, дати народження, інших відомостей) на невстановлених в ході досудового розслідування осіб з метою формування певного «плану виконання» з метою фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб;

- систематизація, обробка, коригування відомостей, внесених лікарями ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 ;

- підтримання зв'язків між членами злочинної організації з метою ефективного досягнення поставлених організатором завдань та координація дій учасників злочинної організації;

- приховування злочинної діяльності членів злочинної організації;

- контроль за виконанням іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності;

- збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- контроль за діяльністю лікарів, щодо внесенням під їх особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами.

На завідуючу відділенням КП «КПД» ДОР» ОСОБА_9 , покладались функції:

- аналіз поточної статистики закладу охорони здоров'я щодо виконання договірних зобов'язань та пошук шляхів викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- залучення інших працівників закладу до викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг без пояснення мети виконання поставлених завдань;

- розподілення обов'язку вигадування відомостей про пацієнтів (прізвища, імені, по-батькові, дати народження, інших відомостей) на невстановлених в ході досудового розслідування осіб з метою формування певного «плану виконання» з метою фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб;

- систематизація, обробка, коригування відомостей, внесених лікарями ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 ;

- підтримання зв'язків між членами злочинної організації з метою ефективного досягнення поставлених організатором завдань та координація дій учасників злочинної організації;

- приховування злочинної діяльності членів злочинної організації;

- контроль за виконанням іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності;

- збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- контроль за діяльністю лікарів, щодо внесенням під їх особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами.

На лікарів КП «КПД» ДОР» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 та ОСОБА_12 , покладались функції:

- опрацювання списків пацієнтів, відомості про яких мають вноситись до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI»;

- внесення під особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами;

- виконання незаконних вказівок організатора злочинної організації ОСОБА_4 ;

- негласне та безумовне підпорядкування працівникам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та іншим невстановленим особам щодо виконання поставлених завдань безпосередньо організатором та останніми;

- внесення та зміна у попередньо погодженій учасниками змови кількості відомостей про пацієнтів та надані медичні послуги до ЕСОЗ шляхом використання персонального доступу до медичної інформаційної системи «HELSI», пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб.

Учасники злочинної організації на виконання спільного обізнаного усіма плану діяли наступним чином: ОСОБА_4 діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби знаходячись на робочому місці в адміністративній будівлі за адресою: м. Дніпро, вул. Бехтерева, 12, у період часу з жовтня 2020 по серпень 2022 року особисто надавала начальнику управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_8 , завідувачу відділенням ОСОБА_9 незаконні вказівки щодо необхідності штучного збільшення кількості наданих медичних послуг за передбаченими договорами пакетами шляхом несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, особами, які мають доступ до неї.

ОСОБА_8 та ОСОБА_9 діючи у відповідності до відведеної ролі у складі злочинної організації, реалізуючи розроблений єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби підготовлювали фіктивні списки пацієнтів, вирішували питання з підготовлення для таких пацієнтів електронних направлень, які передавались лікарям ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .

У свою чергу вказані лікарі шляхом несанкціонованої зміни інформації (внесення неправдивих відомостей), яка оброблюється в автоматизованих системах, маючи відповідний доступ до неї, у відповідності до відведеної ролі у складі злочинної організації, реалізуючи розроблений єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації під своїм особистим електронним ключем вносили до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдиву інформацію та фіктивні відомості щодо наданих медичних послуг за передбаченими договорами пакетами.

У результаті щомісяця до НСЗУ готувалися звіти за особистим підписом директора КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» ОСОБА_4 , щодо кількості наданих послуг та у подальшому на рахунок комунальних закладів перераховувалися кошти за медичні послуги, які насправді не надавалися.

За результатами опрацювання інформації з ЕСОЗ в електронному вигляді за певними параметрами відомостей про звіти щодо виконання договорів за програмами медичних гарантій між КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР», КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР та Національною службою здоров'я України за період 2020-2022 років та документів, які отримано від ТОВ «ХЕЛСІ ЮА», ЄДРПОУ 40436197 про персональні дані пацієнтів, відомості про яких було внесено через МІС «HELSI» уповноваженими особами КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР, КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» - встановлено 1373 осіб, послуги яким насправді не надавались.

Крім того, за результатами перевірки за обліками Державного реєстру актів цивільного стану вказаних 1373 осіб, підтверджено, що у Державному реєстрі відомості про актові записи щодо них - відсутні.

У ході досудового розслідування встановлено суми неправомірної вигоди, перерахованої на рахунки КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР.

Так, Національною службою здоров'я України на підставі саме сфальсифікованої звітності на користь КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» (ЄДРПОУ 01985185) за надані медичні послуги, які фактично не проводились, за період 2020-2021 років, згідно звітів про обсяг наданих медичних послуги за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №1293-E420-P000 від 01.04.2020 та №3641-E421-P000 від 11.05.2021 року, перераховано неправомірну вигоду у сумі - 95 886 грн. 24 коп.

Національною службою здоров'я України на користь КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» (ЄДРПОУ 01985989) за надані медичні послуги, які фактично не проводились, за період 2021-2022 років, за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4173-E421-P000 від 12.05.2021 року, №5897-M021-P000 від 25.10.2021 року, №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року, перераховано неправомірну вигоду у сумі - 773 190 грн. 00 коп.

Таким чином ОСОБА_4 за період з жовтня 2020 по серпень 2022 року спільно з учасниками злочинної організації за участю ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , що були працевлаштовані у КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР шляхом несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах (внесення недостовірних відомостей) з використанням персонального доступу до Медичної інформаційної системи «Helsi» було внесено фіктивні відомості про 1373 пацієнтів та надані їм медичні послуги, які фактично не проводились, до ЕСОЗ. У подальшому на підставі поданих недостовірних звітностей про обсяги наданих медичних послуг за укладеними договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій були здійснені оплати з боку НСЗУ на користь КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР на загальну суму: 869076 грн. 24 коп., що підтверджується висновком експерта №20/10/2022 від 31.10.2022 року, що є неправомірною вигодою.

Окрім цього, Національною службою здоров'я України на розрахунковий рахунок КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» у березні-червні 2022 року перераховано неправомірну вигоду у сумі 66 816 356грн. 76коп. (Шістдесят шість мільйонів вісімсот шістнадцять тисяч триста п'ятдесят шість грн. 76 коп.) за медичні послуги за лютий - червень 2022 року за договором №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року за реєстрами б/н за лютий-червень 2022 року, оскільки відповідно до п.8 ст.10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 року №2168-VIII та п.22, п.29, п.30 договору №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року - оплата на підставі реєстрів не передбачена.

Наказом №143-ос від 19.07.2021 року по особовому складу КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР, ОСОБА_4 призначено генеральним директором з 20.07.2021 року, строком на 05 років, з посадовим окладом згідно штатного розпису.

02.11.2022 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.255; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.362; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.2 ст.364 КК України, в рамках кримінального провадження №12021040000000615, шляхом вручення її матері, - ОСОБА_14 повідомлення, однак остання в присутності понятих відмовилась від отримання повідомлення.

03.11.2022 року ОСОБА_4 затримано у порядку ст.208 КПК України.

04.11.2022 року ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, підозрюваній ОСОБА_4 , в рамках кримінального провадження №12021040000000615, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, до 31.12.2022 року включно, без визначення розміру застави.

Вина ОСОБА_4 , на переконання слідства повною мірою підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами а саме: протоколом допиту свідка ОСОБА_15 від 14.09.2022 року, який вказав про факти внесення до ЕСОЗ недостовірних відомостей про надання пацієнтам медичних послуг, штучне збільшення кількісних показників, доведення до лікарів списків; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 26.09.2022 року в ТОВ «Хелсі ЮА», відповідно до якого вилучено інформацію з бази даних ОСОБА_16 з інформацією про пацієнтів з відображенням прізвища, ім'я, по-батькові, повної дати народження, реєстраційного номеру картки платника податків та іншої інформації про пацієнтів; рапортом про відпрацювання відомостей з Державного реєстру актів цивільного стану від 20.10.2022 року, щодо відсутності у Реєстрі відомостей про 1373 особи, яким відповідно до звітів було надано медичні послуги та відомості про яких внесено до ЕСОЗ; протоколом обшуку від 31.08.2022 року в НСЗУ, у ході яких вилучено договори, звіти та електронну базу даних ЕСОЗ з зашифрованими відомостями про пацієнтів, яким надавались медичні послуги за передбачені договорами пакети; матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, а саме: протоколами за результатами проведення НСРД - зняття інформації з транспортних телекомунікаційних мереж від 28.01.2022 року з абонентських номерів ОСОБА_4 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_17 , ОСОБА_15 , які підтверджують незаконність дій учасників злочинної організації, організаційно-структурну будову злочинної організації, її ієрархічність у вигляді багаторівневості й структурованості з диференціацією задач і функцій, необхідних для досягнення спільної злочинної мети; висновком судово-економічної експертизи від 20.10.2022 року №20/10/2022, відповідно до якого встановлено суми неправомірної вигоди, перерахованої на рахунки КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР; іншими матеріалами кримінального провадження в їх сукупності.

Враховуючи те, що ОСОБА_4 , підозрюється у вчинені у тому числі корупційного злочину, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, та її перебування на посаді генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР, що у свою чергу надає їй право бути надавачем послуг за договірними зобов'язаннями між НСЗУ та зазначеним закладом охорони здоров'я, сприяло вчиненню вказаних злочинів та її подальше перебування на вказаній посаді, на думку слідства, може негативно вплинути на хід досудового розслідування, а саме: ОСОБА_4 може вплинути на підлеглих їй працівників, яких необхідно допитати в якості свідків в рамках даного кримінального провадження, які можуть підтвердити або спростувати, вчинення ОСОБА_4 зазначених кримінальних правопорушень.

22.11.2022 року ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (провадження №1-кс/210/1718/18), задоволено клопотання про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , а саме від посади генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», строком на 02 місяці, тобто до 20 січня 2023 року включно.

На виконання ухвали Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22.11.2022 року (справа №210/3560/22, провадження №1-кс/210/1718/22), розпорядженням голови Дніпропетровської обласної ради від 01.12.2022 року №35-КП, генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР ОСОБА_4 відсторонено від роботи. Строк дії обраного відсторонення спливає 20 січня 2023 року.

Слідство вважає, що на даний час існують обставини, що слугують підставою для відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади. Крім того, органом досудового розслідування продовжуються допитуватися працівники КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» у якості свідків щодо обставин вчинення виявлених кримінальних правопорушень.

Таким чином, слідство вважає, що в силу своїх посадових прав та обов'язків підозрювана ОСОБА_4 мала доступ до медичних інформаційних систем, якими користується заклад охорони здоров'я, до первинної облікової документації, могла їх знищити або підробити, зокрема документи та відомості, які свідчать про наявність вчинених дій, та відповідно до п.5 ст.65-1 ЗУ «Про запобігання корупції» «Особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом».

Також, до обставин, які дають підстави вважати, що перебування на посаді підозрюваної ОСОБА_4 сприятиме вчиненню нею кримінальних правопорушень, у тому числі передбаченого ч.2 ст.364 КК України, слідство відносить те, що остання, будучи особою, уповноваженою на виконання функцій комунального закладу, тобто службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи всупереч інтересам обов'язків, що виразилося у нехтуванні встановленими чинним законодавством України гарантіями захисту прав і свобод людини, зневажливому відношенні до принципів законності, основних завдань закладів охорони здоров'я, законодавства у сфері запобігання та протидії корупції, скоїла корупційний злочин, тим самим підірвав авторитет та престиж закладу охорони здоров'я серед населення.

Таким чином, у слідства існує необхідність у повторному застосуванні до підозрюваної ОСОБА_4 заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади, оскільки строк відсторонення, визначений попередньою ухвалою слідчого судді скінчився.

Беручи до уваги викладене, прокурор просить клопотання задовольнити.

Будучи присутнім у судовому засіданні прокурор Криворізької південної окружної прокуратури ОСОБА_3 надав пояснення по суті справи, клопотання підтримав у повному обсязі з підстав та мотивів, викладених у ньому, просив слідчого суддю його задовольнити.

Підозрювана ОСОБА_4 та її захисник, адвокат ОСОБА_5 , кожен окремо проти клопотання заперечували, посилаючись на необґрунтованість підозри, неналежність та недопустимість доказів, неналежне проведення досудового розслідування, та не доведення необхідності застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення підозрюваної від займаної посади, про що захисником підозрюваної надано відповідні письмові заперечення. Крім того, захисником підозрюваної надано письмове клопотання про відмову у задоволенні клопотання у зв'язку із невірним вказанням у клопотанні назви правоохоронного органу. Крім того, захисником підозрюваної надано письмове клопотання про визнання матеріалів, які додано до клопотання такими, що не мають юридичної сили у зв'язку із їх неналежним завіренням.

Вислухавши пояснення сторін, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Згідно ст.132 ч.2 КПК України, клопотання подано до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Відповідно до ст.154 ч.ч.1, 2 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Згідно вимог ст.157 ч.ч.1, 2 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.

При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Вимогами ст.155 КПК України встановлено, що особливу увагу необхідно звернути на наявність у визначених законом достатніх підстав для відсторонення особи від посади, при застосуванні до особи саме такого заходу забезпечення кримінального провадження.

Необхідність відсторонення особи від посади спричинено передусім тим, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді, використав своє службове становище для сприяння вчиненню злочину.

Відсторонення від посади може бути викликано й тим, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на посаді та використовуючи своє службове становище, продовжуватиме злочинну діяльність, знищить чи підробить речі і документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, у тому числі і й тих, які перебувають у його підпорядкуванні, або протиправно перешкоджатиме кримінальному провадженню іншим чином.

Зазначені обставини повинні бути встановленні під час досудового розслідування (судового розгляду), підтверджуватись показаннями свідків, документами, іншими матеріалами. Інформація про це має відображатися у тексті клопотання прокурора, слідчого.

Під час розгляду клопотання встановлено, що СВ Відділення поліції №2 Криворізького РУП ГУНП в Дніпропетровській області, проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України.

В рамках вказаного кримінального провадження ОСОБА_4 було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених: ч.3 ст.255 КК України, а саме створення злочинної організації, керівництво такою організацією, вчинене службовою особою з використанням службового становища; ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.3 ст.362 КК України, а саме організація несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, вчинена особами, які мають доступ до неї, повторно, у складі злочинної організації, що заподіяло значну шкоду; ч.3 ст.27, ч.4 ст.28, ч.2 ст.364 КК України, а саме організація зловживання службовим становищем, тобто умисного, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам, вчинене злочинною організацією.

ОСОБА_4 інкриміноване те, що службові особи КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» шляхом зловживання службовим становищем, діючи умисно з метою одержання неправомірної вигоди для юридичних осіб, а саме отримання на користь підприємств коштів з державного бюджету, що передбачені для фінансування наданих медичних послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення, вчиняли несанкціоновані умисні дії з інформацією, яка обробляється в автоматизованих системах, шляхом внесення до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що стало підставою для сплати на рахунки вказаних комунальних підприємств від Національної служби здоров'я України (у подальшому НСЗУ) неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки.

Так, між НСЗУ та КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» в особі генерального директора ОСОБА_4 укладено договори «Про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» на фінансування послуг за відповідними пакетами:

- №1293-E420-P000/ 02 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 03 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 04 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- №1293-E420-P000/ 05 про внесення змін до договору №1293-E420-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №3641-E421-P000/03 про внесення змін до договору №3641-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/01 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/02 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/03 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000/04 про внесення змін до договору №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4173-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №4353-E421-P000/02 про внесення змін до договору №4353-E421-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000/01 про внесення змін до договору №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000/02 про внесення змін до договору №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №5897-M021-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №6360-M121-P000/01 про внесення змін до договору №6360-M121-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000/01 про внесення змін до договору №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000/02 про внесення змін до договору №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій;

- договір №0162-E122-P000 про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Будучи обізнаними з порядком фінансування послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення та функціонуванням електронної системи охорони здоров'я (далі ЕСОЗ) ОСОБА_4 , будучи директором КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР у жовтні 2020 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, перебуваючи у м. Дніпро, зловживаючи своїм службовим становищем усупереч інтересам служби та переслідуючи корисливу мету - одержання незаконних прибутків, усвідомлюючи надані їй у зв'язку із займаною посадою службові повноваження та можливість реального впливу на підлеглих їй працівників, з метою вчинення тяжких злочинів, створила та керувала стійким ієрархічним об'єднанням - злочинною організацією, до складу якої, окрім неї, увійшли начальник управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_8 , завідувач відділенням ОСОБА_9 , які зорганізувалися для спільної діяльності з метою вчинення довготривалих, системних та умисних дій, направлених на одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, а саме отримання на користь підприємства коштів з державного бюджету, що передбачені для фінансування наданих медичних послуг за програмою медичних гарантій обслуговування населення.

Спланувавши алгоритм і характер необхідних дій, направлених на реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_4 , володіючи достатнім обсягом повноважень щодо вирішення усіх фінансово-господарських питань, вирішила, що реалізація такого злочинного умислу можлива лише шляхом об'єднання зі сторони кожного з них рівнозначних ресурсів управлінського характеру, а також залучення до вчинення злочинів достатньої кількості інших співучасників, які упродовж тривалого часу і за умови чіткого розподілу ролей, діючи при цьому узгоджено і системно, увійдуть до складу злочинної організації, створеної нею.

Так до створеної ОСОБА_4 злочинної організації за добровільною згодою увійшли лікарі ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , які за вказівкою ОСОБА_4 , під контролем та за сприяння учасників злочинної організації ОСОБА_8 , ОСОБА_9 вносили до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдиву інформацію щодо фактично наданих послуг пацієнтам, що стало підставою для подальшої безпідставної сплати на рахунки КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР від НСЗУ коштів, якими учасники злочинної організації, ОСОБА_4 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , будучи службовими особами підприємства та маючи достатній обсяг повноважень щодо вирішення усіх фінансово-господарських питань розпоряджаються на власний розсуд, сплачуючи довіреним особам з числа працівників лікарні безпідставно нараховані завищені надбавки та премії.

Організатором злочинної організації ОСОБА_4 розроблено єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, з яким кожен учасник ознайомився та схвалив.

Так, ОСОБА_4 , як організатор злочинної організації:

- виконувала необхідну сукупність дій з організації стійкого злочинного об'єднання для заняття злочинною діяльністю: підшукувала і схиляла до вчинення тяжких злочинів співучасників, які на умовах розподілу отриманих у протиправний спосіб грошових коштів у майбутньому вчинять усіх необхідних дій, направлені на досягнення єдиного злочинного результату; об'єднувала їх зусилля та забезпечувала взаємозв'язок між діями всіх учасників;

- розробляла детальний план вчинення злочинів і визначала способи його досягнення, а також організувала заходи щодо його прикриття;

- визначала організаційно-структурну будову злочинної організації на чолі з довіреними їм особами, з диференціацією задач і функцій кожної з цих ланок, необхідних для досягнення спільної злочинної мети самої організації, що, у свою чергу, забезпечувало її ієрархічність у вигляді багаторівневості й структурованості (шляхом поділу посад на вищі та нижчі, їх підлеглість одна одній);

- надавала та контролювала виконання іншими учасниками злочинної організації незаконних вказівок, щодо ведення фіктивної звітності, збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- забезпечувала виготовлення та надання відповідних звітів до НСЗУ, що містять завідомо неправдиві відомості щодо кількості наданих послуг, з метою подальшого перераховування коштів за медичні послуги які в дійсності не надавались;

- забезпечувала фінансування злочинної діяльності у вигляді фінансуванні витрат, пов'язаних із функціонуванням злочинної організації, виплатою коштів її членам за виконання ними відповідних функцій, винагороди виконавцям та іншим співучасникам злочинів, підкуп представників влади тощо;

- координувала та контролювала дії учасників злочинної організації, отримання постійних звітів щодо їх діяльності, у тому числі шляхом використання засобів мобільного зв'язку;

- розподіляла незаконно отримані внаслідок протиправної діяльності злочинної організації кошти між її членами, в залежності від виконуваної ними ролі та функцій, тощо.

На начальника управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб КП «КПД» ДОР» ОСОБА_8 , покладались функції:

- аналіз поточної статистики закладу охорони здоров'я щодо виконання договірних зобов'язань та пошук шляхів викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- залучення інших працівників закладу до викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг без пояснення мети виконання поставлених завдань;

- розподілення обов'язку вигадування відомостей про пацієнтів (прізвища, імені, по-батькові, дати народження, інших відомостей) на невстановлених в ході досудового розслідування осіб з метою формування певного «плану виконання» з метою фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб;

- систематизація, обробка, коригування відомостей, внесених лікарями ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 ;

- підтримання зв'язків між членами злочинної організації з метою ефективного досягнення поставлених організатором завдань та координація дій учасників злочинної організації;

- приховування злочинної діяльності членів злочинної організації;

- контроль за виконанням іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності;

- збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- контроль за діяльністю лікарів, щодо внесенням під їх особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами.

На завідуючу відділенням КП «КПД» ДОР» ОСОБА_9 , покладались функції:

- аналіз поточної статистики закладу охорони здоров'я щодо виконання договірних зобов'язань та пошук шляхів викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- залучення інших працівників закладу до викривлення статистики в сторону фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг без пояснення мети виконання поставлених завдань;

- розподілення обов'язку вигадування відомостей про пацієнтів (прізвища, імені, по-батькові, дати народження, інших відомостей) на невстановлених в ході досудового розслідування осіб з метою формування певного «плану виконання» з метою фіктивного збільшення кількості наданих медичних послуг;

- пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб;

- систематизація, обробка, коригування відомостей, внесених лікарями ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 , ОСОБА_12 ;

- підтримання зв'язків між членами злочинної організації з метою ефективного досягнення поставлених організатором завдань та координація дій учасників злочинної організації;

- приховування злочинної діяльності членів злочинної організації;

- контроль за виконанням іншими учасниками злочинної групи незаконних вказівок щодо ведення фіктивної звітності;

- збереження та опрацювання завідомо неправдивих відомостей;

- контроль за діяльністю лікарів, щодо внесенням під їх особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами.

На лікарів КП «КПД» ДОР» ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_13 та ОСОБА_12 , покладались функції:

- опрацювання списків пацієнтів, відомості про яких мають вноситись до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI»;

- внесення під особистим електронним ключем до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдивої інформації та фіктивних відомостей щодо переліку пацієнтів та наданих ним послуг за відповідними пакетами;

- виконання незаконних вказівок організатора злочинної організації ОСОБА_4 ;

- негласне та безумовне підпорядкування працівникам ОСОБА_8 та ОСОБА_9 та іншим невстановленим особам щодо виконання поставлених завдань безпосередньо організатором та останніми;

- внесення та зміна у попередньо погодженій учасниками змови кількості відомостей про пацієнтів та надані медичні послуги до ЕСОЗ шляхом використання персонального доступу до медичної інформаційної системи «HELSI», пошук шляхів надання ознак законності здійснюваним злочинним діям зі свого боку та з боку інших залучених невстановлених осіб.

Учасники злочинної організації на виконання спільного обізнаного усіма плану діяли наступним чином: ОСОБА_4 діючи умисно, зловживаючи службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби знаходячись на робочому місці в адміністративній будівлі за адресою: м. Дніпро, вул. Бехтерева, 12, у період часу з жовтня 2020 по серпень 2022 року особисто надавала начальнику управління розвитку та впровадження державної політики з соціально значущих хвороб ОСОБА_8 , завідувачу відділенням ОСОБА_9 незаконні вказівки щодо необхідності штучного збільшення кількості наданих медичних послуг за передбаченими договорами пакетами шляхом несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах, особами, які мають доступ до неї.

ОСОБА_8 та ОСОБА_9 діючи у відповідності до відведеної ролі у складі злочинної організації, реалізуючи розроблений єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби з метою одержання неправомірної вигоди для юридичної особи, використовуючи службове становище всупереч інтересам служби підготовлювали фіктивні списки пацієнтів, вирішували питання з підготовлення для таких пацієнтів електронних направлень, які передавались лікарям ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 .

У свою чергу вказані лікарі шляхом несанкціонованої зміни інформації (внесення неправдивих відомостей), яка оброблюється в автоматизованих системах, маючи відповідний доступ до неї, у відповідності до відведеної ролі у складі злочинної організації, реалізуючи розроблений єдиний план злочинних дій з розподілом функцій кожного учасника злочинної організації під своїм особистим електронним ключем вносили до електронної системи охорони здоров'я через медичну інформаційну систему «HELSI» неправдиву інформацію та фіктивні відомості щодо наданих медичних послуг за передбаченими договорами пакетами.

У результаті щомісяця до НСЗУ готувалися звіти за особистим підписом директора КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» Дніпропетровської обласної ради» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради» ОСОБА_4 , щодо кількості наданих послуг та у подальшому на рахунок комунальних закладів перераховувалися кошти за медичні послуги, які насправді не надавалися.

За результатами опрацювання інформації з ЕСОЗ в електронному вигляді за певними параметрами відомостей про звіти щодо виконання договорів за програмами медичних гарантій між КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР», КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР та Національною службою здоров'я України за період 2020-2022 років та документів, які отримано від ТОВ «ХЕЛСІ ЮА», ЄДРПОУ 40436197 про персональні дані пацієнтів, відомості про яких було внесено через МІС «HELSI» уповноваженими особами КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР, КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» - встановлено 1373 осіб, послуги яким насправді не надавались.

Крім того, за результатами перевірки за обліками Державного реєстру актів цивільного стану вказаних 1373 осіб, підтверджено, що у Державному реєстрі відомості про актові записи щодо них - відсутні.

У ході досудового розслідування встановлено суми неправомірної вигоди, перерахованої на рахунки КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР.

Так, Національною службою здоров'я України на підставі саме сфальсифікованої звітності на користь КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» (ЄДРПОУ 01985185) за надані медичні послуги, які фактично не проводились, за період 2020-2021 років, згідно звітів про обсяг наданих медичних послуги за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №1293-E420-P000 від 01.04.2020 та №3641-E421-P000 від 11.05.2021 року, перераховано неправомірну вигоду у сумі - 95 886 грн. 24 коп.

Національною службою здоров'я України на користь КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» (ЄДРПОУ 01985989) за надані медичні послуги, які фактично не проводились, за період 2021-2022 років, за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 4173-E421-P000 від 12.05.2021 року, №5897-M021-P000 від 25.10.2021 року, №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року, перераховано неправомірну вигоду у сумі - 773 190 грн. 00 коп.

Таким чином ОСОБА_4 за період з жовтня 2020 по серпень 2022 року спільно з учасниками злочинної організації за участю ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , що були працевлаштовані у КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР шляхом несанкціонованої зміни інформації, яка оброблюється в автоматизованих системах (внесення недостовірних відомостей) з використанням персонального доступу до Медичної інформаційної системи «Helsi» було внесено фіктивні відомості про 1373 пацієнтів та надані їм медичні послуги, які фактично не проводились, до ЕСОЗ. У подальшому на підставі поданих недостовірних звітностей про обсяги наданих медичних послуг за укладеними договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій були здійснені оплати з боку НСЗУ на користь КП «Дніпропетровське обласне клінічне лікувально-профілактичне об'єднання «Фтизіатрія» ДОР» та після реорганізації КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР на загальну суму: 869076 грн. 24 коп., що підтверджується висновком експерта №20/10/2022 від 31.10.2022 року, що є неправомірною вигодою.

Окрім цього, Національною службою здоров'я України на розрахунковий рахунок КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР» у березні-червні 2022 року перераховано неправомірну вигоду у сумі 66 816 356грн. 76коп. (Шістдесят шість мільйонів вісімсот шістнадцять тисяч триста п'ятдесят шість грн. 76 коп.) за медичні послуги за лютий - червень 2022 року за договором №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року за реєстрами б/н за лютий-червень 2022 року, оскільки відповідно до п.8 ст.10 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» від 19.10.2017 року №2168-VIII та п.22, п.29, п.30 договору №0162-E122-P000 від 10.02.2022 року - оплата на підставі реєстрів не передбачена.

02.11.2022 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.255; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.3 ст.362; ч.3 ст.27 ч.4 ст.28 ч.2 ст.364 КК України, в рамках кримінального провадження №12021040000000615, шляхом вручення її матері, - ОСОБА_14 повідомлення, однак остання в присутності понятих відмовилась від отримання повідомлення.

22.11.2022 року ухвалою Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області (провадження №1-кс/210/1718/18), задоволено клопотання про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , а саме від посади генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», строком на 02 місяці, тобто до 20 січня 2023 року включно.

На виконання ухвали Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 22.11.2022 року (справа №210/3560/22, провадження №1-кс/210/1718/22), розпорядженням голови Дніпропетровської обласної ради від 01.12.2022 року №35-КП, генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» ДОР ОСОБА_4 відсторонено від роботи. Строк дії обраного відсторонення спливає 20 січня 2023 року.

Ухвалою слідчого судді від 23.12.2022 року, продовжено строк досудового розслідування у кримінальному провадженні №1202104000000615 від 19.08.2021 року, до 06 місяців, тобто до 02.05.2023 року включно.

Ухвалою слідчого судді від 20.01.2023 року, клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Дніпропетровській області капітана поліції ОСОБА_18 , за погодженням з прокурором відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_19 , винесене в рамках кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, про продовження строку відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , - залишено без задоволення у зв'язку із тим, що слідчий не мав права звертатися до суду з даним клопотанням, а тому строк відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади станом на сьогоднішній день сплинув, у зв'язку із чим прокурор звернувся до суду з даним клопотанням.

В наданому клопотанні прокурором повторно поставлено питання про відсторонення підозрюваної строком на два місяці від посади генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», у зв'язку зі закінченням строку, встановленого попередньою ухвалою суду.

Під час проведення досудового слідства у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що підозрювана ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжких та особливо тяжких злочинів.

Не вирішуючи питання про доведеність вини та правильність кваліфікації дій ОСОБА_4 , виходячи з наявних в наданих суду матеріалах клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про наявність обґрунтованої підозри про причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінальних правопорушень, за викладених у клопотанні обставин.

Надані прокурором докази дають підстави вважати, що кримінальні правопорушення, у вчиненні яких підозрюється ОСОБА_4 безпосередньо пов'язані з використанням нею свого службового становища при зайнятті посади генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради».

Сукупність доданих до клопотання прокурора матеріалів є підставою вважати, що ОСОБА_4 , займаючи посаду генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», використовуючи свої службові повноваження та зв'язки з колегами, в тому числі іншими обвинуваченими, котрі є її підлеглими, свідками, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на учасників процесу, вчинити інше кримінальне правопорушення.

Слідчий суддя вважає, що без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у виді відсторонення підозрюваної від посади, у даному кримінальному провадженні неможливо забезпечити швидке, повне та неупереджене досудове розслідування, і вказані потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваної ОСОБА_4 .

Слідчий суддя вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.5 ст.65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.

Доказів негативних наслідків відсторонення ОСОБА_4 від посади стороною захисту у судовому засіданні не надано та судом не встановлено.

Враховуючи вищевикладене, під час розгляду даного клопотання про відсторонення від посади сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що такий захід як відсторонення підозрюваної ОСОБА_4 від посади необхідний, оскільки підозрювана займаючи посаду генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», та у зв'язку із перебуванням на цій посаді підозрюється у скоєнні тяжких та особливо тяжких корупційних злочинів, та перебуваючи на посаді, може впливати на рішення своїх колег та підлеглих, користуючись своїми повноваженнями.

Крім того, 04.11.2022 року ухвалою слідчого судді Дзержинського районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, підозрюваній ОСОБА_4 , в рамках кримінального провадження №12021040000000615, обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 днів, до 31.12.2022 року включно, без визначення розміру застави.

Ухвалою Дніпровського апеляційного суду від 21.11.2022 року ОСОБА_4 змінено запобіжний захід з тримання під вартою, на цілодобовий домашній арешт, а тому остання фізично не має на даний час виконувати свої посадові обов'язки.

Щодо клопотання сторони захисту про некоректне вказання у клопотанні назви правоохоронного органу, слідчий суддя вважає за необхідне наголосити, що помилкова вказівка в даній частині не може слугувати підставою для відмови у клопотанні, оскільки ця неточність може бути усунута судом внаслідок дослідження додатків до клопотання.

Щодо клопотання про визнання матеріалів, які додано до клопотання такими, що не мають юридичної сили у зв'язку із їх неналежним завіренням, то воно також не підлягає задоволенню, оскільки будучи присутнім у судовому засіданні прокурор підтримав клопотання та достовірність наданих до клопотання копій матеріалів кримінального провадження.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.154-157, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора відділу прокуратури Дніпропетровської області ОСОБА_6 , винесене в рамках кримінального провадження №12021040000000615 від 19.08.2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.191 ч.3, ст.255 ч.2, ч.3, ст.362 ч.3, ст.364 ч.2 КК України, про відсторонення від посади підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - задовольнити.

Відсторонити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від посади генерального директора КП «Криворізький протитуберкульозний диспансер» Дніпропетровської обласної ради», строком на 02 (два) місяці, тобто до 25 березня 2023 року включно.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Повний текст ухвали складено 25 січня 2023 року.

Слідчий суддя: ОСОБА_1