Рішення від 12.01.2023 по справі 295/9840/22

Справа №295/9840/22

Категорія 35

2/295/36/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.01.2023 року м. Житомир

Богунський районний суд м. Житомира в складі:

головуючого судді Зосименко О.М.,

при секретарі судового засідання Стелюта М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом АТ «Оператор газорозподільних систем «Житомиргаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

установив:

АТ «Оператор газорозподільних систем «Житомиргаз» звернулось із указаним позовом до суду, у якому просить стягнути з ОСОБА_1 вартість необлікованого об'єму природного газу в сумі 83178,90 грн., а також 2418,00 грн. судового збору.

В обґрунтування позовних вимог АТ «Оператор газорозподільних систем «Житомиргаз» зазначає, що відповідач приєднався до умов публічного типового договору розподілу природного газу, враховуючи фактичне споживання природного газу. Позивачем 06.06.2022 року за адресою відповідача проводилась перевірка лічильника газу на предмет можливого втручання у його роботу. У ході такої перевірки лічильника газу Візар G 6 заводський № 0008989, було встановлено пошкодження пломби заводу-виробника. За результатами проведеної експертизи лічильника було встановлено наявність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу Візар G 6 заводський № 0008989, що призводило до викривлення результатів вимірювання. В наслідок чого відповідно до рішення комісії АТ «Житомиргаз» з розгляду актів про порушення, оформленого протоколом № 94 від 20.07.2022 р., відповідачці проведені нарахування не облікованих об'ємів природного газу у розмірі 2345,08 м3 на суму 83 178 грн. за період 05.12.2021 по 05.06.2022 р.

Сторони в судове засідання не з'явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти заочного роішення. Відповідач в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, тому суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до статей 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Судом встановлено, що АТ «Житомиргаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу ГРМ, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494.

Пунктом 2 глави 1 Розділу 6 Кодексу ГРМ передбачено, що доступ споживачів, у тому числі побутових споживачів, до газорозподільної мережі (далі - ГРМ) для споживання (постачання) природного газу надається за умови та на підставі укладеного між споживачем та Оператором ГРМ (до ГРМ якого підключений об'єкт споживача) договору розподілу природного газу, що укладається за формою Типового договору розподілу природного газу, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498.

Як вбачається з наданих матеріалів, відповідач є споживачем послуг з газопостачання в АДРЕСА_1 , за особовим рахунком № НОМЕР_1 .

Згідно Актом про порушення № ZT 001856 від 06.06.2022 року за адресою: АДРЕСА_1 працівниками АТ «Житомиргаз» було виявлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ на лічильнику газу Візар 0-6, заводський № 0008989, пошкоджено пломби заводу-виробника. Акт складено та підписано двома представниками АТ «Житомиргаз», представником споживача - Щербина Н.В. (а.с.12,13).

Відповідно до акта №10906 від 06.06.2022р. про демонтаж засобу вимірювальної техніки за адресою: АДРЕСА_1 працівники АТ «Житомиргаз» виконали роботи з демонтажу засобу вимірювальної техніки споживача ОСОБА_1 Візар G-6, заводський № 0008989 з кінцевими показниками 45822,85 м. куб., які

06.06.2022 року представником АТ «Житомиргаз» складено протокол щодо направлення ЗВТ на повірку, експертизу. (а.с.16) (за підписом представника споживача - Щербина Н.В.)

Так, 09.06.2022 року комісією з проведення експертиз ЗВТ та пломб АТ «Житомиргаз» в присутності споживачки ОСОБА_1 було проведено експертизу побутового лічильника газу Візар G-6, заводський № 0008989. За результатами експертизи комісією було встановлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. При зовнішньому огляді лічильника газу встановлено, пломба на обліковому механізмі не заводу виробника, на дослідженому лічильнику імітація пломби виготовлена з мастичного матеріалу чорного кольору без відтиску тавра, натомість пломба заводу виробника має бути жовтого кольору з відтиском тавра та з твердого не пластичного матеріалу. Свинцева пломба на корпусі лічильника має сліди повторного навішування, а саме суцільні прокольні риски схожі на відтиски пасатижів. При відкриті облікового механізму виявлено, що використано силіконовий герметик та червоні крайні барабани відрізняються за відтінком кольору. Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, що призводило до викривлення результатів вимірювання. Дані обставини зафіксовані у акті проведення експертизи лічильника газу № ЖТ0000280 від 09.06.2022 року та підтверджуються також відео з експертизи ЗВТ відповідачки. (а.с. 17)

Враховуючи вищевикладене, 09.07.2022 року працівниками АТ «Житомиргаз» було складено Акт про порушення № ZT 001394, в якому зазначено про вчинене порушення, втручання в роботу засобу вимірювальної техніки. (споживач від підпису відмовилась) (а.с. 18-19)

Після проведення експертизи лічильник споживача Візар G-6, заводський № 0008989, відповідно до процедури було передано на повірку. За результатами повірки лічильник відповідачки було визнано непридатним у зв'язку із невідповідністю ДСТУ 3336-96 п.5.1.5.Р50-071-98, що підтверджується довідкою № 65553 від 09.06.2022р. ДП «Житомирстандартметрології». (а.с. 20)

У холі повірки побутового лічильника газу споживача Візар G-6, заводський № 0008989 повірником ДП «Житомирстандартметрології» Л.Л. Лаговським було установлено перевищення похибки по параметру Q min (фактично установлено мінус 17,46%, що перевищує граничні допустимі значення, що зафіксовано в довідці про непридатність № 5553 від 09.06.2022р. (а.с. 20)

Згідно витягу з протоколу №94 засідання Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування або зміна режиму нарахування об'ємів природного газу від 20.07.2022 року комісією було задоволено Акти про порушення віл 06.06.2022 № ZT 001856 та Акт про порушення № ZT 001394 від 09.06.2022 р. (а.с. 25).

Відповідно до пп. 1 п. 11 гл. 5 розд. 11 Кодексу ГРМ, при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

АТ «Житомиргаз» було здійснено розрахунок необлікованого об'єму природного газу споживачу за період з 05.12.2021 по 05.06.2022 р., що становить 2345,08 м3 на суму 83 178 грн. 90 коп., який було направлено на адресу споживача.

Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу. Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Згідно з пунктом 4 глави 1 розділу І Кодекс ГРС несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Приховані заходи - це несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які неможливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ.

Експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб - це комплекс заходів, які здійснюються комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом оператора ГРМ, або суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу», з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи(крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, зокрема лічильника газу.

Згідно з пунктом 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Пунктом 1 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС передбаачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

У пункті 4 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) зобов'язаний бути присутнім під час проведення експертизи. За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.

У разі неприбуття споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.

Абзацами 1, 3 пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодекс ГРС встановлено, що у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Враховуючи, що позивачем довів належними і допустимими доказами факт несанкціонованого втручання у роботу газового лічильника за адресою: АДРЕСА_1 , (акт про порушення № ZT 001856 від 06.06.2022 року, акт №10906 від 06.06.2022р. про демонтаж засобу вимірювальної техніки, протокол щодо направлення ЗВТ на повірку, експертизу від 06.06.2022 року, акт проведення експертизи лічильника газу № ЖТ0000280 від 09.06.2022 року, акт про порушення № ZT 001394 від 09.06.2022 р), суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» про стягнення з відповідача вартості донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу в сумі 83 178,90 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягає стягненню 2481,00 грн. витрат по сплаті судового збору

Керуючись ст. 3,4, 141, 263-265, 273-274 ЦПК України,

ухвалив:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільних систем «Житомиргаз» вартість донарахованого (необлікованого) об'єму природного газу в сумі 83 178, 90 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз» 2481,00 грн. витрат по сплаті судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про перегляд.

Відомості сторін:

Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Житомиргаз», ідентифікаційний код 03344071, адреса: п/і 10002, м. Житомир, вул. Фещенка- Чопівського, 35.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 , ІПН НОМЕР_2 .

Суддя О.М. Зосименко