Ухвала від 30.01.2023 по справі 133/193/23

КОЗЯТИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.23 справа № 133/193/23

провадження № 2-о/133/15/23

Суддя Козятинського міськрайонного суду Вінницької області Пєтухова Н.О., розглянувши питання про відкриття провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Козятинська міська рада; ОСОБА_2 , про встановлення юридичного факту, що має значення (зміна адреси житлового будинку),-

ВСТАНОВИВ:

До Козятинського міськрайонного суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 , в якій він просить змінити адресу об'єкта нерухомого майна - домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_1 на праві власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами з реєстраційним номером об'єкта нерухомого майна 1712988405214, яке має такі складові об'єкту нерухомого майна: житловий будинок - літ. «А»; прибудова - літ. «а»; ганок з козирком; сарай - літ «Б»; літня кухня, сарай - літ. «В»; погріб з шийкою - літ «Г»; сарай - літ «Д»; ворота з хвірткою - №1; огорожа - №2; ворота - №3 у зв'язку з його дублюванням, присвоївши житловому будинку з господарськими будівлями та спорудами адресу: АДРЕСА_1 .

Вирішуючи питання про відкриття провадження судом встановлено наступне.

Звернувшись в суд із даною заявою заявником заявлено вимогу про зміну адреси нерухомого майна.

За змістом статей 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Способами захисту особистих немайнових або майнових прав та інтересів, з якими особа має право звернутися до суду, є, зокрема, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди, відшкодування моральної (немайнової) шкоди.

У справі, що надійшла до суду, спірні правовідносини виникли між позивачем та відповідачем з приводу зміни адреси нерухомого майна.

Статтею 124 Конституції України закріплено, що правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.

Згідно із частиною першою статті 19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами частини першої статті 4 КАС України, адміністративна справа це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір в якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг

Згідно із пунктом 7 частини першої статті 4 КАС України, суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Частиною першою статті 5 КАС передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом.

Пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження.

Так, Велика Палата Верховного Суду неодноразово висловлювала правові позиції щодо правил віднесення спорів до адміністративної юрисдикції, які полягають в наступному:

- до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб'єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.

- публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для класифікації спору як публічно-правового. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати такий спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

- під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Отж,е в контексті статей 2, 4, 5, 19 КАС України, визначальними ознаками справи адміністративної юрисдикції є не лише суть (зміст, характер) спору, але й підстави його виникнення та суб'єктний склад учасників правовідносин.

Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Водночас приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єкта владних повноважень.

Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, що спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією особою майнових прав або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень суб'єкта владних повноважень є способом захисту цивільних прав цієї особи».

Як вбачається зі змісту заявлених вимог, заявник звернувся до Козятинської міської ради з заявою про зміну поштової адреси № НОМЕР_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 . Однак відповідно до листа відділу містобудування та архітектури Козятинської міської ради Вінницької області, на який заявник посилає ться у заяві та додає до неї, йому було відмовлено у вимозі про зміну адреси будівлі з посиланням на постанову Кабінету Міністрів України від 07 липня 2021 року №690, якою затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам будівництва, об'єктам нерухомого майна.

Таким чином вимоги даної заяви насамперед обумовлені незаконністю відмови Козятинської міської ради Вінницької області щодо зміни адреси на об'єкт нерухомого майна.

Отже, оцінюючи вид цього правового спору, слід враховувати наступні критерії адміністративної юрисдикції:

- присутність у спірних публічно-правових відносинах суб'єкта владних повноважень - у спорі суб'єктом владних повноважень є Козятинська міська рада Вінницької області;

- спірні відносини мають саме адміністративно-правову природу - у цій справі існують відносини з приводу присвоєння поштової адреси об'єкту нерухомості, які є адміністративно-правовими відносинами;

- суб'єкт владних повноважень у спірних публічно-правових відносинах, здійснює адміністративні повноваження - Козятинською міською радою було відмовлено позивачу в зміні адреси об'єкта нерухомого майна, у зв'язку з чим надіслано відповідний лист;

- спірні публічно-правові відносини регулюються нормами адміністративного права, зокрема, - Законом України від 17.02.2011 №3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності».

Отже, усі ознаки справи адміністративної юрисдикції притаманні цьому спору.

З огляду на наведене, враховуючи характер спірних правовідносин та їх суб'єктний склад, суд дійшов висновку про відмову у відкритті провадження, оскільки вказаний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства у Вінницькому окружному адміністративному суді.

Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 4, 13, 19, 186, 353-355 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження по справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Козятинська міська рада; ОСОБА_2 , про встановлення юридичного факту, що має значення (зміна адреси житлового будинку).

Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення, а особами, які не були присутні під час проголошення в той же строк з дня отримання її копії.

Суддя Наталя ПЄТУХОВА

Дата документу 30.01.23