Справа № 132/273/23
Провадження № 1-кс/132/59/23
Ухвала
про тимчасовий доступ до речей та документів
26.01.2023р. місто КАЛИНІВКА
Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області ОСОБА_1 , розглянувши клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_2 , погоджене начальником Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , про тимчасовий доступ до речей і документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42023022330000006 від 12 січня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України,
Старший дізнавач СД відділення поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області капітан поліції ОСОБА_2 , за погодженням з начальником Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 , звернулась 24.01.2023р. до суду із клопотанням про надання тимчасового доступу до документів, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування своїх вимог зазначає, що опрацюванням інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та ІНФОРМАЦІЯ_2 установлено, що внаслідок подання до ІНФОРМАЦІЯ_2 невстановленою особою недостовірних відомостей щодо безоплатної приватизації землі, із земель комунальної власності ІНФОРМАЦІЯ_3 в особі ІНФОРМАЦІЯ_2 незаконно вибула земельна ділянка сільськогосподарського призначення, площею 2,0000 га з кадастровим номером 0521689000:02:001:0232, для ведення особистого селянського господарства. В ході проведення досудового розслідування кримінального провадження було встановлено, що згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що рішенням 4 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_4 № 151 від 21.01.2016 «Про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо складання документів які посвідчують право власності і видачу свідоцтва на нерухоме майно громадянину ОСОБА_4 та громадянці ОСОБА_5 » затверджено технічну документацію із землеустрою, щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) площею 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд та земельної ділянки площею 0,2290 га для ведення особистого селянського господарства за адресою: АДРЕСА_1 . Передано безоплатно у спільну часткову власність громадянину ОСОБА_4 та ОСОБА_5 земельну ділянку площею 0,4790 га в тому числі: 0,2500 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в АДРЕСА_1 кадастровий номер 0521680600:01:010:0034; 0,2290 га для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер 0521680600:01:010:0035. На підставі рішення 4 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_4 №151 від 21.01.2016 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстровано право приватної спільної часткової власності на 1/2 земельної ділянки площею 0,2290 га для ведення особистого селянського господарства із кадастровим номером 0521680600:01:010:0035 за ОСОБА_5 . Положеннями статті 81 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності. Порядок отримання громадянами у власність земельних ділянок регламентовано нормами статей 116, 118, 121 ЗК України. Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної та комунальної власності за рішеннями органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Водночас, законодавством встановлені певні обмеження у правах набуття права власності на земельні ділянки, а саме згідно з ч. 4 ст. 116 ЗК України передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, проводиться один раз по кожному виду використання. Передбачена ст. ст. 116, 121 ЗК України одноразовість отримання земельної ділянки у власність означає, що особа, яка скористалася своїм правом і отримала у власність земельну ділянку меншу від граничної площі, передбаченої ст. 121 ЗК України, не має правових підстав для отримання у власність земельної ділянки цього ж цільового призначення вдруге. Відповідно до ч. 1 ст. 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2 гектарів. Визначений ст. 118 ЗК України порядок передачі земельної ділянки у власність застосовується при умові дотримання вимог ст. ст. 116, 121 ЗК України. Однак, згідно з інформацією Державного реєстру речових прав на нерухоме майно установлено, що рішенням 14 сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_6 № 2759 від 03.11.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, передачу земельної ділянки у власність ОСОБА_5 » затверджено ОСОБА_5 проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2,0000 га (кадастровий номер 0521689000:02:001:0232) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області та передано ОСОБА_5 безоплатно у приватну власність земельну ділянку площею 2,0000 га (кадастровий номер 0521689000:02:001:0232) для ведення особистого селянського господарства, на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області (Калинівська міська територіальна громада Хмільницького району Вінницької області). На підставі рішення 14 сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_6 №2759 від 03.11.2021 державним реєстратором ІНФОРМАЦІЯ_7 22.11.2021 зареєстровано право власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_5 . Зазначене підтверджує, що ОСОБА_5 на час отримання у власність спірної земельної ділянки (рішення 14 сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_2 № 2759 від 03.11.2021) використала своє право на безоплатне отримання у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства в межах норм безоплатної передачі земельних ділянок для даного виду використання (на підставі рішення 4 сесії 7 скликання ІНФОРМАЦІЯ_4 № 151 від 21.01.2016). Таким чином, всупереч вимогам ст. ст. 116, 118, 121 ЗК України, ОСОБА_5 при зверненні у 2021 році до ІНФОРМАЦІЯ_2 із заявою про затвердження проекту землеустрою, та, зазначаючи при цьому, що не скористалася правом безоплатної приватизації земельної ділянки по даному виду використання, надала недостовірну інформацію, оскільки раніше використала право на безоплатну приватизацію земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства. З метою повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження необхідно отримати документи, які знаходяться в ІНФОРМАЦІЯ_8 , а саме: належним чином завірене рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_6 , яким надано дозвіл ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області; оригінал клопотання ОСОБА_5 (з додатками), з яким остання зверталась до міської ради для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області; належним чином завірене рішення 14 сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_6 №2759 від 03.11.2021 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок ОСОБА_5 »; оригінал клопотання ОСОБА_5 (з додатками), який остання подавала до міської ради для затвердження проекту землеустрою, щодо відведення у власність земельної площею 2 га (кадастровий номер 0521689000:02:001:0232) для ведення особистого селянського господарства та на підставі якого ОСОБА_5 затверджено проект землеустрою рішенням сесії ІНФОРМАЦІЯ_6 №2759 від 03.11.2021р. Тимчасовий доступ до вказаної інформації має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, надасть можливість використати як докази відомості, що містяться у них, та надасть можливість встановити обставини, що підлягають доказуванню, тобто час, місце, спосіб вчинення кримінального правопорушення. Враховуючи, що документи, які знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_8 , розташованій за адресою: АДРЕСА_2 , мають суттєве значення у даному кримінальному провадженні та іншим способом дану інформацію отримати неможливо, тому виникає необхідність у здійсненні вказаного заходу забезпечення кримінального провадження, в зв'язку із чим дізнавач звернувся до суду з даним клопотанням.
Дізнавач та прокурор в судове засідання не з'явилися, на адресу суду подали клопотання про розгляд справи у їх відсутність на підставі наданих доказів, без технічної фіксації судового процесу.
Дослідивши додані до клопотання документи, слідчий суддя дійшов до наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що відділенням поліції №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023022330000006 від 12 січня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України, в рамках якого виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до положень статті 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Згідно приписів частини 5 статті 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи вищевикладене, зокрема ту обставину, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
З урахуванням цього, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.160-166, 309 КПК України слідчий суддя,-
Клопотання старшого дізнавача СД ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області капітана поліції ОСОБА_2 , погоджене з начальником Калинівського відділу Хмільницької окружної прокуратури Вінницької області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів по кримінальному провадженню, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42023022330000006 від 12 січня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.190 КК України - задовольнити.
Надати тимчасовий доступ до документів, а саме завіреної належних чином копії рішення сесії ІНФОРМАЦІЯ_2 , яким надано дозвіл ОСОБА_5 на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області; оригіналу клопотання ОСОБА_5 (з додатками), з яким остання зверталася до міської ради для отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства на території Чернятинського старостинського округу Хмільницького району Вінницької області; копії рішення 14 сесії 8 скликання ІНФОРМАЦІЯ_2 №2859 від 03.11.2021р. «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок ОСОБА_5 »; оригіналу клопотання ОСОБА_5 (з додатками), яке остання подавала до міської ради для затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 2га (кадастровий номер 0521689000:02:001:0232) для ведення особистого селянського господарства та на підставі якого ОСОБА_5 затверджено проект землеустрою рішенням сесії ІНФОРМАЦІЯ_6 №2759 від 03.11.2021р., що знаходяться у ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою: АДРЕСА_2 , з можливістю тимчасового вилучення вказаних документів.
Дозволити здійснення тимчасового доступу старшому дізнавачу СД ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області капітану поліції ОСОБА_2 та/або начальникові сектору дізнання ВП №1 Хмільницького РВП ГУНП у Вінницькій області майору поліції ОСОБА_6 .
Визначити строк дії ухвали тривалістю один місяць, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя