Справа № 352/1199/22
Провадження № 3/352/13/23
30 січня 2023 рокум. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Олійник М.Ю., за участю прокурора Івано-Франківської окружної прокуратури Магулій І.І., розглянувши матеріали справи, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Івано-Франківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився в с. Нові Кривотули Тисменицького району, Івано-Франківської області, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, працюючого депутатом Тисменицької міської ради Івано-Франківської області, реєстраційний номер облікової картки платник податків НОМЕР_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, пов'язаних з корупцією, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 вчинив неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у нього реального конфлікту інтересів та вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
Адміністративні правопорушення вчинені за наступних обставин.
Згідно рішення Тисменицької міської ради Івано-Франківської області від 01 грудня 2020 року № 1-1/2020 «Про підсумки виборів депутатів Тисменицької міської ради восьмого демократичного скликання та визнання їх повноважень» ОСОБА_1 визнано депутатом Тисменицької міської ради.
За таких обставин ОСОБА_1 , відповідно до підпункту «б» п.1 ч.І ст. З Закону України «Про запобігання корупції», є суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону - як депутат місцевої ради (Тисменицька міська рада).
Відповідно до рішення Тисменицької міської ради від 23 квітня 2021 року під №154-1/2021 «Про розгляд звернень фізичних і юридичних осіб із земельних питань» та додатку 1 до рішення міської ради від 23 квітня 2021 року під №154-1/2021 «Про розгляд звернень фізичних і юридичних осіб із земельних питань» ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки із цільовим призначенням «01.03 Для ведення особистого селянського господарства», площею 0,2900 га, яка розташована в АДРЕСА_2 .
Згідно витягу із Державного реєстру актів цивільного стану громадян, ОСОБА_1 перебуває у родинних стосунках із набувачем земельної ділянки ОСОБА_2 , який являється його батьком, а отже згідно ч.І ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» являється близькою особою.
Відповідно до «Списку поіменного голосування за взяття за основу та прийняття в цілому питань з 2 по 35 включно порядку денного сьомої сесії Тисменицької міської ради від 23 квітня 2021 року» депутат ОСОБА_1 дійсно був присутній на даній сесії та брав участь у голосуванні за питання під №16 «Про розгляд звернень фізичних і юридичних осіб із земельних питань» на якому його батькові ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із цільовим призначенням «01.03 Для ведення особистого селянського господарства», площею 0,2900 га, яка розташована в АДРЕСА_2 .
Згідно порядку денного протоколу сьомої сесії Тисменицької міської ради восьмого демократичного скликання, вбачається, що ОСОБА_1 не вжив заходів передбачених ст. 28 Закону щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів та не повідомив колегіальний орган - депутатів Тисменицької міської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду питання в інтересах ОСОБА_2 , який являється близькою особою (батьком).
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції., але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції», особи зазначені у пунктах 1, 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника, а у випадку перебування особи на посаді, яка не передбачає наявності у неї безпосереднього керівника, або в колегіальному органі - Національне агентство чи інший визначений законом орган або колегіальний орган, під час виконання повноважень у якому виник конфлікт інтересів, відповідно; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів; вжити заходів щодо врегулювання реального чи потенційного конфлікту інтересів.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», під реальним конфліктом інтересів слід розуміти суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об'єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Потенційний конфлікт інтересів - наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи не вчинення дій підчас виконання зазначених повноважень.
Реальний конфлікт інтересів повинен складатися з трьох об'єктивних компонентів: приватний інтерес; службове повноваження, представницьке повноваження; протиріччя між ними, що впливає на об'єктивність або неупередженість рішення, діяння службової особи.
Приватний інтерес - будь-який майновий чи немайновий інтерес особи, у тому числі зумовлений особистими, сімейними, дружніми чи іншими позаслужбовими стосунками з фізичними чи юридичними особами, у тому числі ті, що виникають у зв'язку з членством або діяльністю в громадських, політичних, релігійних чи інших організаціях.
З наведеного вбачається, що особи, на яких поширюється законодавство щодо конфлікту інтересів, повинні вживати заходів щодо недопущення його виникнення та заходів щодо його врегулювання, якщо він все-таки виник.
Виходячи зі змісту Закону України «Про запобігання корупції», конфлікт інтересів - це ситуація, при якій службова особа виконуючи свої обов'язки має приватний інтерес (особисту заінтересованість), який хоча і не обов'язково призводить до прийняття неправомірного рішення або вчинення неправомірного діяння, але здатний до цього призвести.
Із вище викладеного вбачається, що у депутата Тисменицької міської ради Івано-Франківської області ОСОБА_1 наявний приватний інтерес зумовлений особистою зацікавленістю в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянкиблизькій особі (батькові) ОСОБА_2 .
Таким чином, ОСОБА_1 , являючись депутатом Тисменицької міської ради Івано-Франківської області, будучи відповідно до п. п. «б» п.1 ч.1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги ст. 28 Закону, а саме: не вжив заходів щодо недопущення виникнення реального конфлікту інтересів, не повідомив колегіальний орган - депутатів Тисменицької міської ради про наявність у нього реального конфлікту інтересів під час розгляду на сесії Тисменицької міської ради питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки близькій особі (батькові) ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.
Окрім того, ОСОБА_1 , являючись депутатом Тисменицької міської ради Івано-Франківської області, будучи відповідно до п. п. «б» п.1 ч.1 ст. З Закону суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, порушив вимоги ст. 28 Закону, а саме вчинив дії і прийняв рішення в умовах реального конфлікту інтересів, що виразилось в голосуванні за прийняття рішення на сесії Тисменицької міської ради про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки близькій особі (батькові) ОСОБА_2 , чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення: вчинення дій та прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.
ОСОБА_1 в судові засідання 17 серпня 2022 року, 31 серпня 2022 року, 23 вересня 2022 року, 27 жовтня 2022 року, 16 листопада 2022 року, 06 грудня 2022 року, 21 грудня 2022 року, 30 січня 2023 року не з'явився, про причини своєї неявки суду не повідомив. Привід у його відношенні виконаний не був.
Разом з цим, на думку суду, накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення, суд позбавлений можливості через сплив строків, визначених ст.38 КУпАП.
Так, днем виявлення правопорушення є дата складання вищевказаного протоколу про адміністративне правопорушення, тобто 27 липня 2022 року.
Відповідно до вимог ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Виходячи з наведеного, суд доходить висновку, що на час розгляду справи, строки, визначені у ч.4 ст.38 КУпАП, вже закінчились, оскільки адміністративне правопорушення було виявлено 28 липня 2022 року, відповідно шестимісячний строк сплинув 28 січня 2023 року.
Відповідно до вимог п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Оскільки на час розгляду справи судом, закінчились строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч.4 ст.38 КУпАП, суд приходить до висновку, що провадження в справі підлягає закриттю.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 29, 31, 33-35, 38, 221, 256, 276, 283, 284 КУпАП,
Провадження в справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 , за ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП, закрити на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку із закінченням строків, передбачених ст.38 КУпАП.
Постанова у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Максим ОЛІЙНИК