Рішення від 31.12.2021 по справі 320/6714/19

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 грудня 2021 року № 320/6714/19

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, у якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, починаючи з 01.10.20019;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до п.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.10.20019 з врахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за віком, має статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, та має загальний страховий стаж 34 років 6 місяців 28 днів. Позивачка звернулася до відповідача з заявою про здійснення їй нарахування та виплати основної пенсій на підставі п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад 15-ти річний стаж. Однак, відповідач листом він відмовив їй у здійсненні перерахунку обґрунтовуючи своє рішення відсутністю підстав. Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивачка звернулася до суду за захистом порушених прав на пенсійне забезпечення.

Ухвалою суду 10.12.2019 було відкрито спрощене позовне провадження без проведення судового засідання.

Відповідач, не погоджуючись з позовними вимогами подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивачка дійсно перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" при досягненні пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та є працюючою особою. На думку відповідача, позивачка просить здійснити перерахунок пенсії на підставі п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який суперечить ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", що є неприпустимим, та утворить протиправність в нарахуванні пенсії по двом суперечливим одна одній статті. На цій підставі, просив у задоволенні позову відмовити.

Не погоджуючись з позицією відповідача, викладеною у відзиві, позивачка надала відповідь на відзив, у якій, зазначила, що твердження відповідача є помилковими. Оскільки для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Так, позивачка є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1 , який виданий Білоцерківським МВ Управління ДМС України в Київській області 29.08.2014 року, зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 .

Позивачка має посвідчення, видане 17.09.2014 р. Київською облдержадміністрацією, згідно якого їй присвоєно статус громадянина, який постійно працював чи працює, або проживав чи проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорія 4), що підтверджується копією цього посвідчення серії НОМЕР_2 .

Перебуває на обліку в Головному управлінні (м. Біла Церква) та одержує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при досягненні пенсійного віку, передбаченого ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та є працюючою особою.

Згідно заяви позивача від 15.05.2018 р. їй призначено пенсію за віком з 21.05.2018р.

Страховий стаж роботи становить 34 роки 6 місяці 28 днів. Коефіцієнт стажу складає - 0,34500. Стаж враховано по 30.04.2018 р.

15.10.2019 р. позивач звернулася до ГУ ПФУ у Київській області із заявою, в якій просила здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та здійснити виплату зі збільшенням на 1% заробітку за кожний рік понад мінімальний стаж 15 років у разі призначення пенсії на пільгових умовах частини 2 статі 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом від 25.10.2019 № 1508/С-01 ГУ ПФУ у Київській області повідомило про те, що пенсія позивача нарахована за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Заробіток для обчислення пенсії визначений за період з 01.07.2000 по 30.12.2008 роки та з урахуванням страхового стажу 34 роки 6 місяці 28 днів. Середню заробітну плату (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески примінено в розмірі - 5377,90 грн. Індивідуальний коефіцієнт по заробітній платі становить - 2,37280. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії склав - 12760,68 грн (5377,90 х 2,37280 = 12760,68). Розмір пенсії за віком становить - 4402,43 грн (12760,68 х 0,34500 = 4402,43), доплата за понаднормовий стаж (за 4 роки) - 58,08 грн (4402,43 + 58,08 = 4460,51).

Не погоджуючись з протиправними діями відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії відповідно до п.2 ст. 56 закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", позивач звернулась з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ від 28.02.1991.

Як слідує з матеріалів справи, позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до ч. 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII.

Згідно зі ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-XII від 15.11.1991 умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-XII від 28.02.1991 або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Тобто, вказаною нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або спеціальним Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

У зв'язку з цим для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п.2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Аналіз викладених положень закону свідчить про те, що чинне законодавство визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.

Водночас, порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі ч. 6 ст. 7 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи.

Таким чином, особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на перерахунок пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постановах від 07.07.2015 №21-727а15, від 20.09.2016 №21-1255а16 та Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 №560/675/17, від 17.04.2018 № 565/1270/17, від 03.07.2018 № 565/798/17 та від 05.09.2018 №708/818/17, від 11.07.2019 №1118/17.

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що на позивача розповсюджуються пільги, передбачені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для осіб, віднесених до 4 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а тому позивачка має право на збільшення пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" стаж роботи понад 15 років, але не вище 75 % заробітку.

Також, слід наголосити, що Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII) внесено зміни до Закону України "Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме: ст. 2 виключено зону посиленого радіологічного контролю. Цим же Законом статті 2 (визначення категорії зон радіоактивних забруднених територій) та 23 (Компенсації та пільги громадянам, віднесеним до категорії 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виключено. З наведеного слідує, що населений пункт, у якому проживала та проживає позивач (м. Біла Церква) з моменту прийняття вказаного закону втратив правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Проте, належність позивачки до особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи 4 категорії підтверджується відповідним посвідченням, серії НОМЕР_2 (категорія 4) від 17.09.2014, яке має безстрокову дію, а тому позивачка має право на користування пільгами, встановленими Законом №796-XII, зокрема й правом призначення пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку.

Щодо зміни у законодавстві, суд зазначає, що зміни у п. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не звузили права пенсіонерів, які раніше не подавали таку заяву, а лише підтвердили вже існуючу умову для перерахунку, а саме бажання пенсіонера про проведення такого перерахунку, про що вже було зазначено у частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Будь-яких обмежень щодо подання такої заяви або позбавлення права пенсіонера на подачу такої заяви, як що вона не була подана до зазначених змін у ст. 56 Закону № України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у вище наведених нормах не встановлено. Тому відмова відповідача є протиправною та такою, що прийнята з формальних підстав, без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Відповідно до ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Частиною 4 статті 45 цього Закону визначено, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено судом, позивач звернулась до відповідача з відповідною заявою щодо врахування при обчисленні розміру пенсії пільги, передбаченої пунктом 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 15 жовтня 2019 року.

Отже, перерахунок пенсії позивачці слід проводити з 01.10.2019, як і просить позивач у позовній заяві.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

При цьому, суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною другою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Водночас, згідно з пунктом 4 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. При цьому, у випадку, коли закон встановлює повноваження суб'єкта публічної влади в імперативній формі, тобто його діяльність чітко визначена законом, то суд зобов'язує відповідача прийняти конкретне рішення чи вчинити певну дію. У випадку, коли ж суб'єкт наділений дискреційними повноваженнями, то суд може лише вказати на виявлені порушення, допущені при прийнятті оскаржуваного рішення (дій), та зазначити норму закону, яку відповідач повинен застосувати при вчиненні дії (прийнятті рішення), з урахуванням встановлених судом обставин.

Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

В даному випадку ефективним способом відновлення порушеного права позивача є покладення обов'язку на відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до частини 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад стаж 15 років, починаючи з 01 жовтня 2019 року.

Отже, системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що адміністративний позов обґрунтованим.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 КАС України. Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії, відповідно до пункту 2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, починаючи з 01.10.20019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсії, відповідно до п.2 статті 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зі збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад 15 років, але не вище 75% заробітку, починаючи з 01.10.20019 з врахуванням проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на користь ОСОБА_1 , сплачений нею судовий збір у розмірі 1536 (одна тисяча п'ятсот тридцять шість) грн 80 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Лиска І.Г.