30 січня 2023 року Справа № 280/6671/22 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного, в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до 1. Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 )
2. Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16)
про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії,
24.11.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до 1. Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 (далі - відповідач 1), 2. Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати постанову (висновок) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 29.10.2022, викладену у Довідці ВЛК від 29.10.2022 №4560 про проведену військово-лікарську експертизу стану здоров'я солдата ОСОБА_1 про придатність до військової служби;
зобов'язати Військово-лікарську комісію при Військовій частині НОМЕР_1 та Центральну військово-лікарську комісію Міністерства оборони України визнати солдата ОСОБА_1 непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 призвано на військову службу під час мобілізації, через введення воєнного стану в Україні. При цьому, під час мобілізації районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки не враховано, що позивач є пенсіонером, у нього наявні захворювання, та взагалі не проведено військово-лікарську експертизу стану здоров'я. На цей час позивач перебуває на військовій службі у Військовій частині НОМЕР_2 , безпосередньо приймав участь у бойових діях. Водночас, під час несення військової служби стан здоров'я позивача погіршився, і за можливості він став проходити дослідження в лікарнях міста. Так, довідками з медичних установ підтверджується наявність у нього захворювань та значних порушень стану здоров'я. Також, відповідно до проведеного 30.05.2022 медичного огляду Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 позивачу встановлено діагнози та визнано його обмежено придатним до військової служби - придатним до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах. В подальшому, 18.08.2022 Військово-лікарської комісією при Військовій частині НОМЕР_3 проведено медичний огляд стану здоров'я позивача, встановлено діагнози та зазначено, що він потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів. Зауважує, що із зазначеним висновком від 18.08.2022 він не згодний, оскільки військово-лікарська комісія не врахувала вищезазначені висновки про стан здоров'я та не визначила стан придатності до військової служби. Також, командуванням Військової частини НОМЕР_2 не надано до військово-лікарської комісії довідку про обставини травми. Позивач звернувся до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України із рапортом про оскарження постанови (висновку) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 18.08.2022, викладеної у довідці від 18.08.2022 №2737. Позивач отримав лист від Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України від 13.10.2022 №598/3706 з відмовою у оскарженні постанови (висновку) лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 18.08.2022 та рекомендацією пройти ще раз військово-лікарську комісію.
29.10.2022 Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 проведено медичний огляд стану здоров'я позивача, встановлено діагнози та визнано його обмежено придатним до військової служби. ОСОБА_2 із постановою (висновком) Військово-лікарської комісії при військовій частині НОМЕР_1 від 29.10.2022, викладеною у довідці від 29.10.2022 №4560 не погоджується, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню. Посилаючись на Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 (далі - Положення №402), просить задовольнити позов.
Ухвалою суду від 29.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі №280/6671/22 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач 2 позов не визнав, подав відзив (вх. від 27.12.2022 №48971), в якому зазначив, що позивач жодним чином не обґрунтував свою незгоду з постановою, яку вважає протиправною. Зауважує, що довідкою ВЛК від 29.10.2022 № 4560 підтверджується, що Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача та встановлено діагноз, при цьому позивач своєї незгоди із встановленим діагнозом не висловив. Згідно пункту 1.2. глави 1 розділу II Положення № 402, постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1 до Положення), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). З огляду на встановлений діагноз, на підставі статей 23-б, 61-б, 64-б, 39-в, 75-в графи II Розкладу хвороб позивач визнаний ВЛК при Військовій частині НОМЕР_1 обмежено придатним до військової служби, про що вказано у Довідці ВЛК від 29.10.2022 № 4560. Зазначає, що відсутні підстави для прийняття постанови ВЛК щодо позивача у формулюванні «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку», враховуючи встановлений йому діагноз та помірне або незначне порушення функцій органів та систем органів. Водночас, постанова ВЛК у формулюванні «непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку» приймається військово-лікарськими комісіями при діагностуванні захворювань (травм) із значним порушенням функцій органів та систем органів у відповідності до Розкладу хвороб. Також звертає увагу, що позивач не надав доказів того, що він звертався до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду постанови (висновку) ВЛК при військовій частині НОМЕР_1 , оформленої довідкою ВЛК від 29.10.2022 № 4560. З урахуванням викладеного просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Відповідач 1 позов також не визнав, подав відзив (вх. від 11.01.2023 №1696), аналогічний за змістом відзиву Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України. У задоволенні позову просить відмовити.
Позивачем пред'явлено вимогу, яка згідно пункту 1 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) належить до справ незначної складності та підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України встановлено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи приписи ч. 5 ст. 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд звертає увагу на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, старший солдат ОСОБА_1 призваний у лютому 2022 року на військову службу під час мобілізації. Військову службу проходить у Військовій частині НОМЕР_2 .
Відповідно до довідки Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 30.05.2022 №1022 позивачу встановлено діагнози: синдром хребтової артерії на тлі дегенеративно-дистрофічних уражень шийного та попереково-крижового відділів хребта, виражений м'язово-тонічний синдром. Радикулопатія С4-С5, С5-С6. Спонділоартроз, радікулопатія L4-S1 праворуч, з помірно вираженим порушенням статики та динаміки. Деформуючий спондильоз грудного та поперекового відділів хребта з більшою вираженістю процесу на рівні D4-D11, L2-S1, з незначним порушенням функції. Деформуючий артроз правого ключично-акроміального з'єднання, з незначним порушенням функції. Гіпертонічна хвороба І стадії. Хронічна сенсоневральна приглухуватість І ступеня праворуч, III ступеня ліворуч. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Згідно пунктів 20,3 та 20,4 глави 20 розділу II Положення на підставі статей 23-б, 64-в, 61-в, 39-в графи II Розкладу хвороб обмежено придатний до військової служби - придатний до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах.
В подальшому, 18.08.2022 Військово-лікарською комісією при Військовій частині НОМЕР_1 проведено медичний огляд позивача, результати якого оформлені довідкою ВЛК від 18.08.2022 №2737. Так, позивачу встановлені діагнози: мінно-вибухова травма (15.08.2022), закрита черепно-мозкова травма, струс головного мозку. Акубаротравма, гостра двобічна нейросенсорна приглухуватість І ст. правого вуха, III ст. лівого вуха. Забійна рана нижньої третини правого плеча, з тимчасовим порушенням функції. Травма, ТАК, пов'язана з проходженням військової служби. Травма легкого ступеня. Довідку про обставини травми не надав. На підставі статті 81 графи II Розкладу хвороб потребує відпустки за станом здоров'я на 30 (тридцять) календарних днів.
Не погодившись із постановою (висновком) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , викладеною у довідці від 18.08.2022 №2737, ОСОБА_1 звернувся із рапортом від 06.10.2022 до Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, в якому, серед іншого, просив про її скасування, а також про проведення повторного медичного огляду та звільнення з військової служби з виключенням з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби у воєнний час за станом здоров'я.
Відповідачем 1 проведено повторний огляд позивача, результатми якого оформлені довідкою ВЛК від 29.10.2022 №4560. З довідки вбачається, що позивачу встановлено діагнози: наслідки перенесеної мінно-вибухової травми (15.08.2022), закритої черепно-мозкової травми, струсу головного мозку у вигляді цефалгічного та вестибуло- атактичнсго синдромів з незначним порушенням функції Наслідки акубаротравми у вигляді двобічної сенсоневральної приглухуватості зі сприйняттям ШМ -3,5 м на праве вухо, 3,0 м на ліве вухо, Травма, ТАК, пов'язана із захистом Батьківщини. Травма легкого ступеня. Довідка про обставини травми від 13.10.2022 № 2128 видана командиром військової частини НОМЕР_2 підполковником ОСОБА_3 . Виписка з журналу бойових дій військової частини НОМЕР_2 , розпочатого 24.02.2022, обліковий АДРЕСА_3 видана тимчасово виконуючим обов'язки начальника штабу-першого заступника командира військової частини НОМЕР_2 майором ОСОБА_4 . Гіпертонічна хвороба 1 ст. СН 0 ст. Поширений остеохондроз хребта, спондильоз спондилоартроз, протрузії міжхребцевих дисків СЗ, С4, С6, L4, L5, Thl, Тh11, нестабільність дисків СЗ-С4, L2-L3, L4-L5, ретролістез L5 І ст. з помірним порушенням функції. Вертеброгенна цервікоторакалгія, люмбалгія праворуч, парез правої стопи з помірним порушенням функції. Деформуючий остеоартроз правого плечового суглобу ІІ ст., правого акроміально-ключичного зчленування II ст. з помірним порушенням функції. Захворювання, ТАК, пов'язані з проходженням військової служби. Довідка ВЛК в/ч НОМЕР_1 від 06,06.2022 № 422. Ангіопатія сітківки обох очей. Гіперметропія ступенем в 0,5D. Гіперметропія ступенем в 1,0D лівого ока. Захворювання, НІ, не пов'язані з проходженням військової служби. На підставі статей 23-б, 61-б, 64-б, 39-в, 75-в графи ІІ Розкладу хвороб обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.
Вважаючи постанову (висновок) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 29.10.2022, викладену у Довідці ВЛК від 29.10.2022 №4560, протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даною позовною заявою.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступними мотивами.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначено Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону №2232-XII захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно з частинами другою, третьою статті 1 Закону №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону №2232-XII).
Відповідно до частини сьомої статті 1 Закону №2232-XII виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно з частиною першою статті 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Отже, військова служба передбачає професійну діяльність саме придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України.
Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800 (далі - Положення № 402).
Згідно із пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд допризовників, призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військово-навчальних закладах та військових навчальних підрозділах вищих навчальних закладів Міністерства оборони України (далі - ВВНЗ), учнів військових ліцеїв; колишніх військовослужбовців; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-Морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.
Згідно з пунктом 2.1 глави 2 розділу І Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.
Пунктом 2.2 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що штатні ВЛК є військово-медичними установами. До штатних ВЛК належать: Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК); ВЛК регіону; ВЛК евакуаційного пункту; ВЛК пересувної госпітальної бази.
ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України (підпункт 2.3.1 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402).
Відповідно до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також, зокрема, контроль за лікувально-оздоровчою роботою серед допризовників, організація медичного огляду призовників, кандидатів на навчання у ВВНЗ, військовослужбовців, громадян, які приймаються на військову службу за контрактом, військовозобов'язаних та резервістів (кандидатів у резервісти); розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи; прийняття та перегляд постанов ВЛК про ступінь придатності колишніх військовослужбовців на період їх фактичного звільнення із Збройних Сил України.
ЦВЛК має право, серед іншого, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК) Збройних Сил України (абзац 15 підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу I Положення №402).
Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку. (пп. 2.3.5 п. 2.3. гл. 2 р. І Подоження №402).
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку. (пп. 2.4.10 п. 2.3. гл. 2 р. І Подоження №402).
До позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, гарнізонні ВЛК (пп. 2.6.1 п. 2.6. глави 2 розділу І Положення №402).
За правилами підпунктів 2.7.2, 2.7.3, 2.7.4 пункту 2.7 розділу І Положення №402 гарнізонна ВЛК створюється при клініках амбулаторно-поліклінічної допомоги, поліклініках військових лікувальних закладів Міністерства оборони України. На воєнний час при армійських тилових запасних військових частинах можуть бути створені гарнізонні ВЛК. На них покладається огляд військовослужбовців, а також огляд поповнення, яке поступає у ці військові частини, і контроль за організацією огляду військовослужбовців у військових частинах і батальйонах (командах) осіб, які одужують.
На госпітальну (гарнізонну) ВЛК покладається:
проведення медичного огляду осіб, указаних у пункті 1.2 розділу I Положення (крім допризовників), з метою визначення ступеня придатності до військової служби та в інших випадках, указаних у пункті 1.4 розділу II Положення;
ведення книги протоколів ВЛК та здавання її в архів;
проведення контролю за повнотою та якістю обстеження під час проведення медичного огляду, терміном проведення обстеження;
проведення разом із провідними медичними спеціалістами ВМКЦ регіонів та начальниками медичної служби військових частин, що знаходяться у зоні відповідальності військового лікувального закладу, детального аналізу визнання військовослужбовців непридатними (обмежено придатними) до військової служби, розробка пропозицій щодо покращення стану здоров'я військовослужбовців та попередження їх дострокового звільнення з військової служби за станом здоров'я. Узагальнення пропозицій та надання їх до штатної ВЛК.
Госпітальна (гарнізонна) ВЛК має право:
приймати постанови відповідно до цього Положення;
перевіряти з метою військово-лікарської експертизи організацію та стан лікувально-діагностичної роботи у військових лікувальних, цивільних лікувально-профілактичних закладах і у військових частинах, дислокованих у гарнізоні;
залучати до роботи на правах членів комісії медичних та військових фахівців за запитом голови ВЛК.
Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.
Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
Згідно пункту 3.8 розділу ІІ Положення №402, після закінчення медичного обстеження під час мобілізації ВЛК виносить щодо військовозобов'язаного одну із таких постанов: "Придатний до військової служби"; "Тимчасово непридатний до військової служби (вказати дату повторного огляду)"; "Непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку".
Відповідно до підпункту б пункту 6.1. глави 6 розділу II Положення №402 направлення на медичний огляд проводиться військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби): прямими начальниками від командира окремої частини, йому рівних та вище, органами управління та підрозділів Військової служби правопорядку Збройних Сил України, прокуратурою, судом, начальниками гарнізонів, штатних ВЛК, військових лікувальних закладів за місцем лікування, військовими комендантами гарнізонів та військовими комісарами.
У спірному випадку позивач пройшов медичний огляд лікарями-спеціалістами Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , за результатами якого винесено постанову, оформлену довідкою ВЛК від 29.10.2022 №4560. Зі змісту довідки встановлено, що згідно статей 23-б, 61-б, 64-б, 39-в, 75-в графи ІІ Розкладу хвороб позивач обмежено придатний до військової служби. Протипоказана служба у десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах.
Обґрунтовуючи протиправність такого висновку ВЛК, позивач наполягає на наявності у нього захворювань, підтверджених медичними дослідженнями у медичних закладах м. Запоріжжя, що виключають його придатність до військової служби.
Разом з тим, суд зазначає, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичного обстеження є дискреційними повноваженнями військово-лікарської комісії, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.
Таким чином, надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступень придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18.
Слід зазначити також, що у межах адміністративного процесу суд не вправі надавати оцінку професійним діям конкретних лікарів-членів ВЛК при застосуванні ними відповідних методів огляду позивача, дослідження медичної документації, визначенні діагнозів та відповідності їх конкретній статті Розкладу хвороб, оскільки це потребує спеціальних знань у медичній галузі.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №806/526/16.
За правилами частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Крім того, згідно з усталеною судовою практикою, при розгляді по суті спору у справах, у яких оспорюються рішення ВЛК, суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певної постанови, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності постанови ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Отже, суди вправі перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури її прийняття.
В той же час, у позовній заяві позивач не зазначає про порушення процедури прийняття оскаржуваної постанови, оформленої довідкою від 29.10.2022 №4560. Судом таких порушень з матеріалів справи також не встановлено.
Посилання позивача на те, що військово-лікарська комісія не врахувала висновки про стан його здоров'я та не визначила стан придатності до військової служби, а також те, що командуванням Військової частини НОМЕР_2 не надано до військово-лікарської комісії довідку про обставини травми, стосуються постанови ВЛК, оформленої довідкою від 18.08.2022 №2737. Разом із тим, позивач зазначену постанову не оскаржує. Слід зазначити, що суд в межах розгляду даної справи не досліджує питання, які не входять до предмету доказування.
Стосовно доводів позивача про те, що він є пенсіонером, слід зазначити, що позивач на момент виникнення спірних правовідносин не досяг 60-річного віку. При цьому, згідно п. 7 ч. 1 ст. 22 Закону №2232-XII граничний вік перебування на військовій службі встановлюється: для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб, зокрема, рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу - до 60 років.
Суд враховує, що позивач в разі наявності сумніву щодо правильності висновку Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 про його обмежену придатність до військової служби, оформленого довідкою від 29.10.2022 №4560, мав право звернутися до ВЛК вищого рівня для його перегляду, як це передбачено вимогами глави 2 розділу І Положення №402.
Разом з тим, доказів оскарження постанови Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 , оформленої довідкою від 29.10.2022 №4560, та/або звернення для призначення повторного огляду позивачем не надано, таким чином ним не використано право на проведення повторного медичного огляду щодо придатності до військової служби, а лише вказано на кількість набутих хвороб та погіршення стану здоров'я, яким суд в межах розгляду справи не вправі надавати власну оцінку на предмет наявності підстав для визнання позивача таким, що не придатний до військової служби.
Також, суд вважає за необхідне звернути увагу і на ту обставину, що Положенням №402 передбачено оскарження у судовому порядку постанов ВЛК регіону та ЦВЛК, натомість пунктів щодо оскарження у судовому порядку постанов гарнізонної ВЛК Положення №402 не містить.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Відтак, враховуючи вищенаведене у сукупності, а також те, що в ході розгляду даної справи судом не встановлено допущених з боку відповідача 1 порушень вимог чинного законодавства, які б стосувались саме процедури проведення медичного огляду та оформлення його результатів, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною та скасування постанови (висновку) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 29.10.2022, викладеної у Довідці ВЛК від 29.10.2022 №4560 про проведену військово-лікарську експертизу стану здоров'я солдата ОСОБА_1 про придатність до військової служби.
Відповідно, не підлягають задоволенню і решта позовних вимог, які є похідними від вимоги про визнання протиправною та скасування постанови (висновку) Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 від 29.10.2022, викладеної у Довідці ВЛК від 29.10.2022 №4560.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_4 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Військово-лікарської комісії при Військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ), Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16; код ЄДРПОУ 08356179) про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення в повному обсязі складено та підписано 30.01.2023.
Суддя Ю.П. Бойченко