30 січня 2023 року м. Ужгород№ 260/5434/22
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Плеханова З.Б. розглянувши у письмовому провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород, Закарпатська область,88008) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії.
Позиції сторін.
Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що 14.10.2022 року ОСОБА_1 звернулася до сервісного центру з обслуговувань громадян № 7 Пенсійного фонду України в Закарпатській області для отримання пенсії за віком, до якої долучила необхідні документи. Незважаючи на це, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено у призначенні пенсії за віком, про що винесено рішення №072350007488 від 14.10.2022 року у зв'язку з відсутністю необхідного страховою стажу. При цьому не зараховано до страхового стажу період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 з 04.04.1989 р. по 15.09.1996р. , оскільки запис завірено печаткою із іншою назвою, не читається назва радгоспу, період роботи з 13.08.2002 по 13.08.2003, оскільки запис не завірено печаткою та підписом відповідальної особи.
05 січня 2023 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області на адресу суду надійшов відзив, відповідно до якого, щодо задоволення позову заперечили та вказали, що на підставі повного, всебічного та об'єктивного розгляду заяви позивача № 4520 від 14 жовтня 2022р. та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено у призначенні пенсії за віком, про що винесено рішення №072350007488 від 14.10.2022 року у зв'язку з відсутністю необхідного страховою стажу.
Так, відповідно за доданими документами страховий стаж роботи ОСОБА_1 становить 12 років 08 місяців 22 дні, що є недостатнім для призначення пенсії відповідно до п. 1-3 ст. 26 Закону №1058-1V. Водночас, зазначає, що Головним управлінням за доданими документами до страхового стажу не зараховано : період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 з 04,04.1989 по 15.09.1996, оскільки запис завірено печаткою із іншою назвою, не читається назва радгоспу, період роботи з 13.08.2002 по 13.08.2003, оскільки запис не завірено печаткою та підписом відповідальної особи. Також, зазначає, що заявницю повідомлено, що в разі надання уточнюючих довідок її страховий стаж буде переглянуто. Оскільки існуючі недоліки є суттєвими, то Головне управління не мас законних підстав для зарахування спірного періоду роботи ОСОБА_1 до її страхового стажу на підставі виключно даних трудової книжки позивачки. З огляду на зазначене, відсутні підстави визнавати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 .
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що 14.10.2022 року ОСОБА_1 звернулася до сервісного центру з обслуговувань громадян № 7 Пенсійного фонду України в Закарпатській області для отримання пенсії за віком .
До заяви про призначення пенсії було подано: довідку про наявний страховий стаж від 29.03.2018 р. №59, копію завіреної трудової книжки .
Згідно розписки повідомлення , позивачу було надано строк для подання додаткових документів для призначення пенсії - до 13.01.2023 року.
Судом встановлено, що згідно із відомостями трудової книжки НОМЕР_1 (записи №№1-2) позивач:
- 04.04.1989 р. прийнята на роботу робітницею бригади №4 Радгосп "Іскра" ( Наказ №14 "к" від 04.04.1989 р.
- 15.09.1996 р. - Звільнена з роботи за власним бажанням с.38 КЗПП України ( Наказ №21 "к" від 15.09.1996 р.
Записи звірені печаткою та скріплені підписом директора радгоспу ОСОБА_2 .
Згідно Довідки Тячівського об'єднаного управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 29.03.2018 року №59 про наявний страховий стаж ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 26.03.2018р. :
вік, визначений частиною першою статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", 58 років 6 місяців. Страховий стаж, передбачений нормою зазначеної статті, не менше 25 років стажу. Наявний страховий стаж 19 років 09 місяців 14 днів (за наявності не менш як 15 років страхового стажу). Не працює з 15.05.2013 року. Дата, з якої особа матиме право на пенсійну виплату, у віці 63 роки, а саме з 21.10.2022р., при наявності страхового стажу від 19 років до 29 років.
Крім того, у відповідності до заяв - пояснень свідків, а саме:
- ОСОБА_3 від 01.11.2022 року, повідомлено , що у період з 1989 року по 1991 рік, ОСОБА_1 разом з ним працювала в радгоспі " Іскра" , який був розташований в с. Угля , робітницею бригади №4.
- ОСОБА_4 від 01.11.2022 року, повідомлено , що у період з 1989 року по 1996 року ОСОБА_1 , разом з ним працювала в радгоспі " Іскра" , який був розташований в с. Угля , робітницею бригади №4.
За результатами розгляду заяви № 4520 від 14 жовтня 2022р. та доданих до неї документів Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області відмовлено у призначенні пенсії за віком, про що винесено рішення №072350007488 від 14.10.2022 року у зв'язку з відсутністю необхідного страховою стажу.
Так, як вбачається з такого рішення органу Пенсійного фонду наявний у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страховий стаж роботи - 12 років 08 місяців 22 дні.
Головним управлінням за доданими документами до страхового стажу не зараховано :
- період роботи згідно трудової книжки НОМЕР_1 з 04.04.1989 по 15.09.1996, оскільки запис завірено печаткою із іншою назвою, не читається назва радгоспу:
- період роботи з 13.08.2002 по 13.08.2003, оскільки запис не завірено печаткою та підписом відповідальної особи.
Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, листом від 25.10.2022 року №0700-0201-8/40581 повідомило позивача, що йому відмовлено у призначенні пенсії за віком згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області №072350007488 від 14.10.2022 року.
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 частини першої Європейської соціальної хартії випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Ст. 46 Конституції України також передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 1.1 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846 (зі змінами; далі - Порядок №22-1), передбачено, що заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії- додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії- додаток 2);заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3);заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі - сервісний центр).
Згідно із підпунктом 2 пункту 2.1 розділу ІІ Порядку №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу).
За приписами пункту 4.2 розділу IV Порядку №22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до пункту 4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Пунктом 4.2 вказаного Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Разом з тим, суд звертає увагу, що оскаржуване Рішення про відмову у призначенні пенсії є передчасне, оскільки, позивачу було надано строк для надання додаткових документів до 13.01.2023 року , а рішення про відмову №072350007488 винесено - 14.10.2022 року .
Пунктом 4.3 розділу IV Порядку №22-1 передбачено, що рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов'язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.
Системний аналіз наведених положень Порядку №22-1 дає підстави дійти висновку, що призначення пенсії за віком здійснюється за заявою особи (додаток №1 до Порядку №22-1), до якої додаються, зокрема, документи про стаж. Документи про призначення пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок №637).
Відповідно до пунктів 1, 2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Згідно з пунктом 3 Порядку №637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Відповідно до пунктів 17, 18 Порядку №637 за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями стаж роботи, який дає право на пенсію, встановлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі.
За відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
У тих випадках, коли періоди роботи зараховуються до трудового стажу на підставі показань свідків, один із яких свідчить про роботу заявника за більший період, ніж інші, встановленим вважається період, який підтверджений двома або більше свідками (пункт 25 Порядку №637).
Отже, за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок відсутності архівних даних з інших причин, окрім неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, трудовий стаж позивача може бути установлено на підставі показань не менше двох свідків, які б знали його по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, позивач надала до суду заяви - пояснення свідків , які працювали разом з нею в в радгоспі " Іскра" , який був розташований в с. Угля , однак матеріали відмовної пенсійної справи не містять докази їх опитування пенсійним органом, як це передбачено Порядком підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.
Аналіз положень Порядку №637 дає підстави дійти висновку про те, що підтвердження стажу на підставі показань свідків (а саме, не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації, в тому числі колгоспі, або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника) здійснюється органами Пенсійного фонду (комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії) лише за відсутності документів про наявний стаж роботи та неможливості їх одержання у зв'язку з воєнними діями, стихійним лихом, аваріями, катастрофами або іншими надзвичайними ситуаціями, або внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 Порядку №637.
Суд не може підміняти повноваження пенсійного органу, витребовуючи документи для призначення пенсії, опитуючи свідків.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З огляду на вказані вимоги, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо розгляду заяви позивача про призначення пенсії не відповідають вимогам вказаних вище положень Порядку №637 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1.
Рішення та дії відповідача також не відповідають критеріям, за якими суд надає їм правової оцінки у відповідності до ч. 2 ст. 2 КАСУ , а саме:
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно;6) розсудливо;7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В даній справі суд застосовує відповідно до наданих йому п.10 ч.2 ст.245 КАСУ інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів та стягує половину судового збору на користь позивача у звязку з частковим задоволенням позовних вимог.
Керуючись ст. 242-246 КАСУ суд,
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, м. Ужгород, пл. Народна,4 ) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
1. Визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ПФУ в Закарпатській області №072350007488 від 14.10.2022 року
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, м. Ужгород, пл. Народна,4 ) повторно розглянути заяву від 14 жовтня 2022 року ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) про призначення пенсії згідно Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 та Порядку підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637з врахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні.
3. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (код ЄДРПОУ 20453063, м. Ужгород, пл. Народна,4 ) судові витрати у розмірі 496,20 грн. (чотириста дев'яносто шість грн. 20 коп.) сплаченого судового збору.
В іншій частині позовних вимог- відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адмінсуду.
СуддяЗ.Б.Плеханова