Ухвала від 27.01.2023 по справі 461/449/23

Справа № 461/449/23

Провадження № 1-кс/461/481/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.2023 року слідчий суддя Галицького районного суду м. Львова ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділення відділу поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, -

ВСТАНОВИВ:

слідчий слідчого відділення відділу поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді з клопотанням у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42020140000000092 від 27.08.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.3 ст. 191, ч.2 ст.367 КК України, погодженим прокурором Львівської обласної прокуратури ОСОБА_4 , про надання дозволу на тимчасовий доступ до інформації, що перебуває у володінні оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ЄДРПОУ НОМЕР_1 , за адресою: АДРЕСА_1 , а саме: інформації про тип з'єднання (вхідні/вихідні дзвінки, SMS, MMS, GPRS, переатестація, в тому числі і нульової тривалості), дата , час та тривалість з'єднання з прив'язкою до базових станцій, кут дії антени базової станції, а також адресу базової станції, ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання (абонента А), абонентський, серійний, IMSI номери сім-карти, ІМЕІ; ідентифікаційні ознаки терміналу, з яким відбувався сеанс зв'язку (абонента Б), з'єднання нульової тривалості, SMS-повідомлень з розкриттям їх змісту в друкованому та електронному вигляді, GPRS з'єднань з мережею «Інтернет» із зазначенням азимуту розташування абонента та мобільних телефонів під час даних з'єднань із номером мобільного телефону НОМЕР_2 за період часу з 01.06.2018 по 01.07.2019.

Подане клопотання мотивує тим, що для встановлення осіб, які вчинили вищевказані кримінальні правопорушення, перевірки законності відшкодування витрат на перевезення ТПВ, а також для перевірки на причетність до скоєння кримінальних правопорушень інших осіб, необхідно отримати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів абонентів стільникового мобільного зв'язку, а саме за вказаними вище номерами телефонів та мобільними терміналами.

В клопотанні слідчий просить проводити розгляд без участі слідчого та прокурора.

У зв'язку із реальною загрозою зміни або знищення таких речей та документів, слідчий просить розгляд клопотання, з урахуванням ч.2 ст.163 КПК України, провести без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі, та в його відсутності та прокурора.

Відповідно до ч.4 ст.107 КПК України, у разі неприбуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.

Дослідивши матеріали клопотання та докази, додані до такого, приходжу до наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції у Львівській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020140000000092 від 27.08.2020, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч.3 ст. 191, ч.2 ст.367 КК України.

Як вбачається з матеріалів клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 спільно з працівниками комерційних структур здійснили привласнення бюджетних коштів, в результаті відшкодування витрат пов'язаних з вивезенням твердих побутових відходів та неналежно виконували свої посадові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.

Проведеною ревізією фінансово-господарської діяльності ІНФОРМАЦІЯ_2 за період з 01.07.2018 по 31.05.2020, встановлено фінансові порушення, що призвели до втрат коштів та завдали матеріальної шкоди (збитків) обласному та державному бюджету на загальну суму 143 777,1 тис. гривень.

Так згідно акту ревізії, Департаментом, як головним розпорядником коштів у відповідності до Програми заходів для налагодження системи поводження з твердими побутовими відходами у м.Львові на 2017-2019 рр., затвердженої рішенням ІНФОРМАЦІЯ_3 № 482 від 13.07.2017 (надалі - Програма заходів), за рахунок коштів субвенції міського бюджету обласному бюджету здійснювалось відшкодування додаткових витрат підприємств - виконавців послуг із вивезення твердих побутових відходів на перевезення ТПВ за межі Львівської області.

Загалом на відшкодування додаткових витрат, пов'язаних із вивезенням ТПВ з м. Львова, перевізникам відшкодовано бюджетні коштів в сумі 256 997,4 тис. гривень.

Розпорядженням Голови ІНФОРМАЦІЯ_4 від 02.05.2018 № 385/0/5-18 затверджено «Порядок використання коштів для компенсації додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів з м. Львова на 2017-2019 роки», яким визначено механізм використання коштів для компенсації додаткових витрат на вивезення побутових відходів.

У відповідності до п. 2, 3 Порядку використання коштів визначено, що кошти для витрат на вивезення твердих побутових відходів використовуються для відшкодування додаткових витрат на вивезення тa перевантаження твердих побутових відходів з м. Львова (в тому числі послуги зважування та GPS моніторингу) на підставі угод, укладених ІНФОРМАЦІЯ_4 з перевізниками.

Водночас, відповідно до п. 4. Порядку використання коштів, відшкодування додаткових витрат здійснюється в межах фактичних витрат перевізника на вивезення твердих побутових відходів з м. Львова на полігони захоронення твердих побутових відходів, сміттєспалювальні, переробні підприємства тощо, інші, ніж ІНФОРМАЦІЯ_5 твердих побутових відходів, який обслуговує ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_6 ». При цьому, розрахунковою відстанню приймається фактична відстань до відповідного полігону, а для розрахунків застосовується вартість перевезення, що не перевищує граничної, яка затверджена рішенням ІНФОРМАЦІЯ_7 від 21.06.2016 № 455 «Про відшкодування додаткових витрат на вивезення та захоронення твердих побутових відходів».

Окрім цього встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТПВ ТЗОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » укладено типові договори про відшкодування додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів.

За результатам дослідження розрахунків проведених ІНФОРМАЦІЯ_4 з вищевказаними перевізниками відходів за період з 01.07.2018 по 30.06.2019 встановлено, що такі проведені в порушення п.4 Порядку використання коштів для компенсації додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів з м. Львова на 2017-2019 роки, затвердженого Розпорядженням Голови ІНФОРМАЦІЯ_2 № 385/0/5-18, а також всупереч ч 1, ч. 2 ст. 193 Господарського кодексу України 16.01.2003 436-IV та п. 2.3 Договорів про відшкодування додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів, укладених Департаментом з перевізниками ТПВ, в період з 01.07.2018 по 30.06.2019.

Як наслідок, Департаментом проведено зайве відшкодування додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів, що призвело до незаконних витрат коштів субвенції міського бюджету, що виділялась бюджету налагодження системи поводження з ТПВ у м. Львові, на суму 97055,7 тис. грн.

Також встановлено, що перевізниками (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), здійснювалось вивезення ТПВ залученими транспортними засобами інших юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з метою їх подальшого захоронення у Чернігівську область, смт. Козилець, Київську обл. Васильківський р-н с. Гребінки, Вишгородського р-н с. Синяк, Бориспільський район с. Петропавлівське та м. Бориспіль та Житомирську обл. Коростенський р-н, с. Грозине.

Згідно наданих товарно-транспортних накладних вантажоодержувачами ТПВ у цих пунктах розвантаження виступали ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ПАФ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ПП « ОСОБА_5 », так як із вказаними підприємствами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 », ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » уклали низку договорів на захоронення ТПВ.

В той же час встановлено, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 », ПАФ « ІНФОРМАЦІЯ_17 », ППП « ІНФОРМАЦІЯ_18 » не мають власних виробничих потужностей (полігонів, сортувальних ліній тощо) для надання послуг з утилізації ТПВ за адресами, зазначеними як пункти розвантаження ТПВ, а вищевказані полігони ТПВ належать іншим юридичним особам.

Так, в Житомирській обл. Коростенському р-н, с. Грозино, розташований полігон, що перебуває на балансі ІНФОРМАЦІЯ_19 , аналогічна ситуація із полігоном у смт. Козилець, Чернігівської області, що перебуває на балансі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_20 », с.Гребінки належить Гребінківському комунальному підприємству.

Також встановлено, що на ТТН, оформлених на перевезення ТПВ до цих пунктів розвантаження відсутні відмітки про заїзд транспортних засобів на КПП полігону, натомість наявний відтиск печаток ПАФ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » та ПІІ « ІНФОРМАЦІЯ_18 », « ІНФОРМАЦІЯ_16 » та ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », відповідно, що може свідчити про недостовірність в них відомостей.

3 метою підтвердження фактів перевезення ТПВ до вищевказаних місць розвантаження, Західним офісом Держаудитсдужби балансоутримувачам вищезазначених полігонів надіслано запити щодо надання інформації, однак за результатами отриманих відповідей, власниками полігонів не підтверджено факту прийому ТПВ вивезених із м. Львова. Окрім цього ІНФОРМАЦІЯ_21 , ІНФОРМАЦІЯ_22 надано інформацію про відсутність на їх адміністративних територіях місць захоронення, утилізації та видалення TПB.

3 врахуванням вищевказаної інформації, товарно - транспортні накладні, подані перевізниками ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 », ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » та ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 », не підтверджують факту доставки твердих побутових відходів у вищевказані пункти розвантаження, а також обсяги вивезених ТПВ.

Загалом, внаслідок порушення ч 1, ч. .2 ст. 193 Господарського кодексу України 16.01.2003 № 436-IV, п. 1.1, 2.3 Договорів про відшкодування додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів, укладених між ІНФОРМАЦІЯ_4 та вищевказаними перевізниками, п. 11.1 Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженим Наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997, п 2.5. Наказу ІНФОРМАЦІЯ_23 від 11.12.2010 № 435 «Про затвердження Правил експлуатації полігонів побутових відходів», всупереч п. 4 Порядку використання коштів для компенсації додаткових витрат на вивезення твердих побутових відходів з м. Львова на 2017-2019 роки, затвердженого Розпорядженням Голови ІНФОРМАЦІЯ_24 02.05.2018 № 385/0/5-18 внаслідок не підтвердження фактів вивезення перевізниками ІНФОРМАЦІЯ_25 встановлено незаконне витрачання коштів субвенції міського бюджету, що виділялась обласному бюджету для налагодження системи поводження з ТПВ у м. Львові за період з 01.07.2018 по 30.06.2019 на загальну суму 38 775,3 тис. гри., з яких ТзОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » - 19 695,5 тис. грн, ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_9 » - 11 170, 9 тис. грн Тзов « ІНФОРМАЦІЯ_8 » - 7 908,8 тис. гривень.

В ході досудового розслідування отримано інформацію про осіб, в тому числі номери їх мобільних телефонів, які здійснювали перевезення ТПВ з

м. Львова, а саме:

- ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_26 , м.т. НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , НОМЕР_5 ;

- ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_27 , АДРЕСА_2 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_6 , НОМЕР_7 ;

- ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_28 , АДРЕСА_3 , котрий використовус м.т.: НОМЕР_8 ;

- ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_29 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_9 , НОМЕР_10 :

- ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_30 АДРЕСА_4 котрий використовує м.т.: НОМЕР_11 . НОМЕР_12 ;

- ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_31 АДРЕСА_5 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_13 ;

- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_32 м. Вінниця, котрий використовує м.т.: НОМЕР_14 ;

- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_33 АДРЕСА_6 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_15 , НОМЕР_16 ;

- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_34 , м. Сокаль, котрий використовує M.T.: НОМЕР_17 ;

- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_35 , с. Топорів, котра використовує M.T.: НОМЕР_18 ;

- ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_36 , АДРЕСА_7 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_19

- ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_37 , Львівська обл., с. Гутисько-Турянське, котрий використовує м.т.: НОМЕР_20 ;

- ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_38 , АДРЕСА_8 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_21 , НОМЕР_22 ;

- ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_39 , АДРЕСА_9 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_23 ;

- ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_40 Самбірський р-н, с. Попірці, котрий використовує м.т.: НОМЕР_24 , НОМЕР_25 ;

- ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_41 , АДРЕСА_10 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_26 ;

- ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_42 , Львівська обл., Золочівський р-н, с. Підгородне, котрий використовує м.т.: НОМЕР_27 ;

- ОСОБА_23 , АДРЕСА_11 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_28 , НОМЕР_29 ;

- ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_43 , АДРЕСА_12 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_30 ;

- ОСОБА_25 , АДРЕСА_13 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_31 , НОМЕР_32

- ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_44 , с. Топорів, Буський р-н., котрий використовує м.т.: НОМЕР_33 ;

- ОСОБА_27 ,

АДРЕСА_14 , котрий використовує м.т.: НОМЕР_34 ;

- ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_45 , м.т. НОМЕР_35 , НОМЕР_36 ;

- ОСОБА_29 ІНФОРМАЦІЯ_46 , АДРЕСА_15 , м.т. НОМЕР_37 ;

- ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ІНФОРМАЦІЯ_47 , м.т. НОМЕР_34 , АДРЕСА_14 ;

- ОСОБА_32 ІНФОРМАЦІЯ_48 ,

АДРЕСА_16 , м.т.: НОМЕР_38 ;

- ОСОБА_33 , ІНФОРМАЦІЯ_49 , АДРЕСА_17 :

- ОСОБА_34 , ІНФОРМАЦІЯ_50 область м. Жидачів, с. Дем'янка-Лісна, м.т. НОМЕР_39

- ОСОБА_35 , ІНФОРМАЦІЯ_51 , АДРЕСА_18 ;

- ОСОБА_36 , ІНФОРМАЦІЯ_52 , АДРЕСА_19 ;

- ОСОБА_37 , ІНФОРМАЦІЯ_53 , АДРЕСА_20 , м.т. НОМЕР_40 .

Слідчий зазначає, що з метою отримання доказів щодо фактичних місць вивантаження ТПВ, встановлення осіб причетних до скоєння кримінальних правопорушень, виникла необхідність отримати інформацію про вхідні, вихідні дзвінки, дату, час та тривалість з'єднання номеру телефону НОМЕР_2 , мобільного оператора телекомунікаційних послуг ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , якими користувались водії транспортних засобів, що здійснювали перевезення ТПВ. Таким чином, для встановлення осіб, які вчинили вищевказані кримінальні правопорушення, перевірки законності відшкодування витрат на перевезення ТПВ, а також для перевірки на причетність до скоєння кримінальних правопорушень інших осіб, необхідно отримати дозвіл на тимчасовий доступ до речей та документів абонентів стільникового мобільного зв'язку, а саме за вказаними вище номерами телефонів та мобільними терміналами. Вказана вище інформація про з'єднання абонентських номерів надасть органу досудового розслідування можливість встановити обставини вчинення кримінальних правопорушень, місць фактичного завантаження, перевантаження та вивантаження твердих побутових відходів.

Згідно ст. 2 КПК України основним завданням кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден не винуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Згідно з ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

В порушення зазначеної норми слідчий у своєму клопотанні не довів наявність достатніх підстав вважати, що ця інформація сама по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Положеннями частини 2 статті 160 КПК України закріплено загальні вимоги щодо змісту клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів.

Відповідно до вимог ч. ч.5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Так, слідчий в клопотанні зазначає, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що в мобільного оператора ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є інформація про зв'язок, маршрутизацію, надання телекомунікаційних послуг, їх тривалості, місцезнаходження вищевказаного абоненту, котра може бути використана як доказ у кримінальному провадженні, однак в інший спосіб неможливо отримати її для встановлення обставин вчинення злочину.

Проте слідчий не довела слідчому судді, що неможливо іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою інформації, що міститься у операторів мобільного зв'язку.

Такі обставини можуть доводитись, наприклад, допитом свідків, фото-, відеозаписами, самими поясненнями осіб, аналізом документів, тощо.

Потреби досудового розслідування не виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться у клопотанні прокурора.

Таким чином, в порушення вищезазначених вимог, слідчий не довела можливість використання як доказів інформації, що міститься у операторів мобільного зв'язку, а також не довів неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за їх допомогою, а тому суд приходить до висновку про необґрунтованість клопотання.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 131, 132, 159, 162 - 166 КПК України, слідчий суддя,-

УХВАЛИВ:

у задоволенні клопотання слідчого слідчого відділення відділу поліції №2 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_3 про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів- відмовити.

Ухвала остаточна, оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1