Справа№592/8903/22
Провадження №2-о/592/11/23
09 січня 2023 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого: судді Бичкова І. Г. ,
за участю секретаря судового засідання: Алфімової І. В. ,
заявника: ОСОБА_1 ,
представника заінтересованої особи: Чхуна С. А. ,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про встановлення факту постійного проживання на території України, -
Заявник звернувся до суду з заявою про встановлення факту постійного проживання на території України, і в обґрунтування заявлених вимог вказав про те, що він народився в смт. Низи ІНФОРМАЦІЯ_1 . З 28.03.1989 року проживав та був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Знятий з реєстрації 11.04.2000 року. Дана адреса була його останнім місцем реєстрації та зазначалась в паспорті радянського зразку, який він втратив. Крім того, заявник зазначив про те, що все своє життя він нікуди не виїжджав за межі України. Оскільки паспорт радянського зразку він втратив та своєчасно не оформив паспорт громадянина України, в нього виникло багато проблем з документами. На даний момент він перебуває на обліку бездомної особи за адресою: АДРЕСА_2 . Заявник звернувся до Управління Державної міграційної служби у Сумській області та йому вказали на необхідність встановлення факту постійного проживання на території України у судовому порядку. Встановлення факту постійного проживання на території України є підставою для оформлення належності до громадянства України. Рішення суду про встановлення факту мого постійного проживання на території України заявнику необхідне для отримання паспорту громадянина України в Управлінні Державної Міграційної служби у Сумській області.
27.12.2022 року до канцелярії суду від представника Управління Державної міграційної служби України в Сумській області за довіреністю Чхуна С.А. надійшли додаткові пояснення, в яких він вказав про те, що в провадженні Ковпаківського районного суду м. Суми знаходиться справа № 592/8903/22 за заявою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , заінтересована особа: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області (надалі - УДМС) про встановлення юридичного факту постійного проживання на території України станом на 24.08.1991 року. Набуття громадянства України врегульоване Законом України «Про громадянство України» від 18.01.2001 № 2235-III (надалі - Закон) та Порядком провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (далі - Порядок-215) . Згідно пункту 1 «Загальної частини» Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 (далі Порядок-302), паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України.
Відповідно до пунктів 1, 2 частини 1 статті 3 Закону, громадянами України є:
1)усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;
2)особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав.
Зазначена норма Закону зумовлена Законом України «Про правонаступництво України» та принципами Європейської конвенції про громадянство (Страсбург, 6 листопада 1997 року), одним з яких є уникнення безгромадянства.
З прийняттям Постанови Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-XII затверджено Положення про паспорт громадянина України, розпочалася паспортна реформа в Україні, пунктом 6 цього Положення передбачено, що у паспорті робляться відмітки про реєстрацію місця проживання громадянина.
Зразок бланка паспорта громадянина України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.1994 року №353.
Положення статті 2 Закону «Про громадянство України» зразка 1991 року та статті 3 Закону - зразка 2001 року стосуються належності до українського громадянства зокрема осіб, які мають паспорти зразка колишнього СРСР. Їх належність до українського громадянства було визначено під час загального обміну паспортів зразка колишнього СРСР на паспорти громадянина України зразка 1994 року у період з травня 1995 року по вересень 2002 року.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 28.10.2004 року №1429 з 1 січня 2005 року паспорти громадян України, що оформлені з використанням бланків паспортів колишнього Союзу РСР вважаються не дійсними.
Відповідно до пункту 8 Порядку-215 для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає:
1)заяву про встановлення належності до громадянства України;
2)копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального підрозділу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт);
3)судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Стаття 1 Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України», а саме: безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів. Розширене тлумачення цього поняття та переліку умов, за яких можливе встановлення факту безперервного проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
УДМС у Сумській області відомо, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 народився у селищі Низи Сумського району Сумської обл., батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 . Це підтверджується копією заяви про видачу паспорта (форма 1), яка зберігається у відцифрованому вигляді у Єдиному державному демографічному реєстрі під №5926U_32_13_00005705 (а.с. 21).
З вказаної вище заяви форми 1 відомо, що станом на 27.09.1988 року (момент отримання паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_1 , виданого Сумським РВВС) - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав у АДРЕСА_3 . Паспорт він отримав у зв'язку зі звільненням з місць позбавлення волі на підставі довідки ф Б серії ДС №010692 ЮА 45/85 від 25.09.1988. З цієї заяви відомо, що до цього у Заявника був паспорт НОМЕР_2 виданий Сумським РВВС 16.01.1979 року.
У службових відмітках значиться, що заявник 17.10.1986 року був засуджений Сумським народним судом до позбавлення волі строком на 2 роки 6 місяців за ч. 2 ст. 206, а до цього у 1980 році був засуджений до 6 років позбавлення волі за ч. 3 ст. 81, ч. 2, ст. 215-3 КК (а.с. 20).
В УДМС у Сумській області відсутня інформація про документування заявника паспортом громадянина України зразка 1994 року.
До заяви поданої до суду заявником додано Витяг з реєстру територіальної громади №14.03-08/225786 від 20.07.2022, згідно якого ОСОБА_1 з 28.03.1989 по 11.04.2000 року був зареєстрований у АДРЕСА_1 . Будинок 133 - це багатоповерхівка, а у витязі відсутній номер приміщення/квартири/кімнати і т.д.
Вважаємо, що до заяви додано не достатню кількість документів, які б підтверджували факт постійного проживання на території України, адже сама реєстрація не позбавляє його можливості виїздити за межі території України. Відсутні інші документи, зокрема про місце роботи станом на заявлену дату, відношення до військової служби, інформація про сімейний стан, соціальні зв'язки та інше.
Для підтвердження заявленого факту, що має юридичне значення, необхідно обов'язково враховувати не тільки письмові докази, а й усні, а саме: покази свідків, яким відомі обставини, що мають значення для справи.
У судовому засіданні заявник підтримав заявлені вимоги і надав суду пояснення, аналогічні викладеним ним в заяві.
У судовому засіданні представник третьої особи - завідувач сектору юридичного забезпечення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області за довіреністю Чхун С.А. заперечував проти заявлених вимог заявника та надав пояснення, аналогічні викладеним ним в додаткових поясненнях.
Вислухавши пояснення заявника, поясненняпредставника заінтересованої особи - завідувача сектору юридичного забезпечення Управління Державної міграційної служби України в Сумській області за довіреністю Чхуна С.А., дослідивши та перевіривши письмові докази справи, встановивши такі юридичні факти та відповідні їм правовідносини, суд дійшов наступного висновку.
З копії заяви про видачу паспорта (форма 1), яка зберігається у відцифрованому вигляді у Єдиному державному демографічному реєстрі під №5926U_32_13_00005705 вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народився у селищі Низи Сумського району Сумської обл., батько - ОСОБА_4 .
З вказаної вище заяви форми 1 відомо, що станом на 27.09.1988 року (момент отримання паспорта громадянина СРСР зразка 1974 року серії НОМЕР_1 , виданого Сумським РВВС) - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживав у АДРЕСА_3 . Паспорт він отримав у зв'язку зі звільненням з місць позбавлення волі на підставі довідки ф Б серії ДС №010692 ЮА 45/85 від 25.09.1988. З цієї заяви відомо, що до цього у заявника був паспорт НОМЕР_2 , виданий Сумським РВВС 16.01.1979 року.
У службових відмітках значиться, що заявник 17.10.1986 року був засуджений Сумським народним судом до позбавлення волі строком на 2 роки 6 місяців за ч. 2 ст. 206, а до цього у 1980 році був засуджений до 6 років позбавлення волі за ч. 3 ст. 81, ч. 2, ст. 215-3 КК.
В УДМС у Сумській області відсутня інформація про документування заявника паспортом громадянина України зразка 1994 року.
З довідки Низівського ліцею Садівської сільської ради Сумського району Сумської області № 415 від 28.12.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно навчався з 1 класу в Низівській середній загальноосвітній трудовій політехнічній школі (наказ від 01.09.1968 № 32) та був відрахований після закінчення 3 класу (наказ від 31.08.1971 № 12) до Сумської школи-інтернату, про що свідчить запис в книзі обліку учнів (запис під номером 3599, де вказано: дата вступу до 1 класу, відмітка про вибуття, домашня адреса - вул. Радгосп, батько - ОСОБА_5 , який працював у радгоспі на посаді робітника) (а.с. 28).
З довідки комунального закладу Сумської обласної ради «Сумський дитячий будинок імені С.П. Супруна» № 338 від 23.12.2022 року вбачається, що ОСОБА_1 дійсно навчався в Сумській восьмирічній загальноосвітній політехнічній школі-інтернат з 06.08.1971 року по 31.08.1976 року та перебував на повному державному утриманні (а.с. 29).
З довідки про реформування та зміну комунального закладу № 339 від 23.12.2022 року вбачається, що Сумська восьмирічна загальноосвітній політехнічна школа-інтернат була реорганізована в комунальний заклад Сумської обласної ради - Сумський дитячий будинок ім. С.П. Супруна. Реорганізація відбулася на підставі рішення Сумської обласної ради п'ятого скликання від 03.09.2010 року «Про внесення змін до статуту комунального закладу Сумської обласної ради Сумської загальноосвітньої школи-інтернат ІІ ступенів для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування ім. С.П. Супруна» (а.с. 30).
З довідки Садівської сільської ради Сумського району Сумської області № 259 від 27.12.2022 року вбачається, що громадянин ОСОБА_1 дійсно був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_4 з 28.03.1979 року по 11.08.1987 року (вибув у місця позбавлення волі) (а.с. 31).
До заяви, поданої до суду заявником, додано Витяг з реєстру територіальної громади №14.03-08/225786 від 20.07.2022, згідно якого ОСОБА_1 з 28.03.1989 по 11.04.2000 року був зареєстрований у АДРЕСА_1 (а.с. 5). Дана адреса була його останнім місцем реєстрації та зазначалась в паспорті радянського зразку, який він втратив.
З посвідчення про взяття на облік бездомної особи, наданого Центром обліку бездомних осіб, вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з 17.01.2022 року перебуває на обліку в Будинку нічного перебування як особа, яка не має постійного місця проживання і місце проживання/місце перебування якої може бути зареєстроване за місцезнаходженням: АДРЕСА_2 , Будинок нічного перебування КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня».
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду пояснила про те, що ОСОБА_1 її знайомий. Зараз вони з ОСОБА_1 перебувають в КУ «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня». З ОСОБА_1 вона була знайома ще до моменту потрапляння до Центру. Їй відомо, що раніше ОСОБА_1 працював на заводі «Центроліт». В 90-х роках ОСОБА_1 проживав з жінкою, яка згодом померла. Час від часу вона бачила ОСОБА_1 на вулицях міста Суми, спілкувались.
Допитана в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду пояснила про те, що ОСОБА_1 є її знайомий. Вона із своїм покійним чоловіком товаришували з ОСОБА_8 в той час, коли він проживав із жінкою на проспекту Курському. Їй також відомо про те, що ОСОБА_8 працював на заводі «Центроліт», а потім неофіційно працював в м. Суми. Часто вона зустрічає ОСОБА_8 на вулицях міста Суми, вони разом харчуються в їдальні церкви, що знаходиться на АДРЕСА_5 .
Належність та набуття громадянства України встановлюється на підставі Закону України «Про громадянство України» і може пов'язуватися із фактом постійного проживання на території України в певний час.
У пункті 44 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215, встановлено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.
Підстави набуття громадянства України визначені Законом України «Про громадянство України». Зокрема, ст. 3 визначено, що громадянами України, є усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України, а також особи, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних чи інших ознак, які на момент набрання чинності Законом України "Про громадянство України" (13 листопада 1991 року) проживали в Україні і не були громадянами інших держав (п. п. 1,2).
Відповідно до пункту 8 Порядку-215 для встановлення належності до громадянства України відповідно до пункту 1 частини першої статті 3 Закону особа, яка за станом на 24 серпня 1991 року постійно проживала на території України і перебувала у громадянстві колишнього СРСР, але не має у паспорті громадянина колишнього СРСР відмітки про прописку, що підтверджує факт її постійного проживання на території України на зазначену дату, подає:
4)заяву про встановлення належності до громадянства України;
5)копію паспорта громадянина колишнього СРСР. У разі відсутності паспорта громадянина колишнього СРСР подається довідка територіального підрозділу Державної міграційної служби України про встановлення особи та про те, що за станом на 24 серпня 1991 року особа перебувала в громадянстві колишнього СРСР (за наявності документів, що підтверджують зазначений факт);
6)судове рішення про встановлення юридичного факту постійного проживання особи на території України за станом на 24 серпня 1991 року.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років є однією з умов прийняття до громадянства України. Стаття 1 цього ж Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах». Безперервне-проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів; проживання на території України на законних підставах - проживання в Україні іноземця чи особи без громадянства, які мають у паспорті громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року відмітку про постійну чи тимчасову прописку на території України, або зареєстрували на території України свій національний паспорт, або мають посвідку на постійне чи тимчасове проживання на території України, або їм надано статус біженця чи притулок в Україні. Розширене тлумачення цих понять та переліку умов, за яких можливе встановлення факту проживання та прийняття до громадянства України, Законом не передбачено.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Таким чином, на підставі з'ясованих обставин справи, суд дійшов висновку про те, що заява ОСОБА_1 про встановлення факту постійного проживання на території України є обґрунтованою та такою що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 265, 268, 293, 315 ЦПК України, Законом України “Про громадянство України” від 18.01.2011 року, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області про встановлення факту постійного проживання на території України, задовольнити.
Встановити факт того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , постійно, безвиїзно проживав на території України станом на 24 серпня 1991 року для встановлення факту належності до громадянства України.
Рішення може бути оскаржене.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Головуючий: І.Г. Бичков