Постанова від 23.01.2023 по справі 743/89/23

Справа № 743/89/23

Провадження №3/743/85/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2023 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючої - судді Павленко О.В., при секретарі Довбенко О.М.,

під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , учениці 10 класу Любецького ліцею, зареєстрованої та фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 557342 від 16.01.2023, неповнолітня ОСОБА_1 01.01.2023, після 22 год., знаходячись у кафе «Престиж» за адресою: вул. Преображенська, 24, смт Любеч Чернігівського району Чернігівської області, розпивала слабоалкогольний напій «Рево» 8,5% об. алкоголю та була з явними ознаками алкогольного сп'яніння (різкий запах з порожнини рота, нескоординовані рухи, почервоніння обличчя).

Дії ОСОБА_1 були кваліфіковані як правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП.

У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася. У матеріалах справи є її заява, в якій вона просила справу розглядати у її відсутність.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.

Положеннями ст. 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Порядок притягнення осіб до адміністративної відповідальності встановлюється Кодексом України про адміністративне правопорушення.

Відповідно до положень вказаного закону, однією з обов'язкових умов притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею конкретних дій, є наявність в цих діях події і складу адміністративного правопорушення, що доводиться шляхом подання доказів.

У відповідності до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

За змістом процесуальних положень КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є документом, що офіційно фіксує подію адміністративного правопорушення і відповідно до ст. 251 КУпАП є одними із джерел доказів, на основі яких ґрунтується повне, всебічне і об'єктивне з'ясування обставин справи та правильне її вирішення.

Згідно з положеннями ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення, крім іншого, повинно бути зазначено нормативний акт, який передбачає відповідальність за вчинене правопорушення, та правову кваліфікацію вчиненого відповідно до положень КУпАП.

Також, протокол про адміністративне правопорушення має містити юридичне формулювання вчиненого адміністративного правопорушення з розкриттям його об'єктивної сторони.

Юридичне формулювання має чітко відповідати положенням КУпАП, а саме відповідній диспозиції статті вказаного закону, за якою особа притягується до адміністративної відповідальності.

Недотримання зазначеного при складанні протоколу про адміністративне правопорушення вказує на неправильність його складення.

Розгляд справи про адміністративне правопорушення відбувається в межах протоколу про адміністративне правопорушення відносно конкретної особи.

Суд не має права у будь-який спосіб конкретизувати або змінювати юридичне формулювання вчиненого особою адміністративного правопорушення, самостійно кваліфікувати дії особи за конкретною статтею КУпАП, що визнаються як адміністративне правопорушення, або змінювати зазначену у протоколі правову кваліфікацію таких дій, оскільки це суперечить загальним засадам судочинства, передбаченим ст. 129 Конституції України, та є порушенням права на захист особи, що притягується до адміністративної відповідальності.

Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 557342 від 16.01.2023, неповнолітня ОСОБА_1 притягається до адміністративної відповідальності за розпивання нею слабоалкогольного напою у кафе та перебування у ньому з явними ознаками алкогольного сп'яніння.

Водночас, за змістом ч. 1 ст. 178 КУпАП, адміністративна відповідальність за вказаною нормою закону настає за розпивання пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв на вулицях, у закритих спортивних спорудах, у скверах, парках, у всіх видах громадського транспорту (включаючи транспорт міжнародного сполучення) та в інших заборонених законом місцях, крім підприємств торгівлі і громадського харчування, в яких продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив дозволена відповідним органом місцевого самоврядування, або поява в громадських місцях у п'яному вигляді, що ображає людську гідність і громадську мораль.

Таким чином, юридичне формулювання вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, викладене у вищезазначеному протоколі, не відповідає диспозиції ч. 1 ст. 178 КУпАП, адже у ньому не зазначено, що кафе « ІНФОРМАЦІЯ_2 », у якому розпивала слабоалкогольний напій ОСОБА_1 , є забороненим законом місцем, а саме закладом громадського харчування, в якому заборонено продаж пива, алкогольних, слабоалкогольних напоїв на розлив.

У свою чергу, протокол про адміністративне правопорушення, який, крім іншого, є документом в межах якого розглядається справа про адміністративне правопорушення, складений без дотримання вимог, встановлених КУпАП, позбавляє суд можливості розглянути справу у відповідності до вимог закону та, водночас, не може прийматися судом як доказ, що фіксує подію адміністративного правопорушення.

При цьому, виходячи із змісту процесуальних норм КУпАП, якими врегульовано порядок розгляду справ про адміністративні правопорушення, суд не наділений обов'язком здобувати у справі докази, однак зобов'язаний дослідити вже здобуті та надати їм належну правову оцінку.

Згідно зі ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.

Так, якщо під час розгляду справи про адміністративне правопорушення вина у його вчиненні не була доведена належними та допустимими доказами, це має прирівнюватись до доведеної невинуватості.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про не доведення належними та допустимими доказами вини ОСОБА_1 у вчиненні нею 16.01.2023 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 178 КУпАП, що є підставою для закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Керуючись ст. 247, 252, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її винесення до Чернігівського апеляційного суду через Ріпкинський районний суд Чернігівської області.

Суддя О.В. Павленко