Ухвала від 27.01.2023 по справі 813/7745/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№ 813/7745/14

УХВАЛА

з питань відстрочення і розстрочення виконання,

змін чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення

27 січня 2023 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сакалоша В.М. розглянувши у порядку письмового провадження заяву Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про відстрочення виконання судового рішення у справі №813/7745/14 від 26.01.2015 року за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про стягнення коштів з рахунків у банках, -

УСТАНОВИВ:

19.01.2023 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/7745/14 від 26.01.2015 року за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про стягнення коштів з рахунків у банках.

В обґрунтування заявлених вимог заявник покликається на те, що ДП "Угерський спиртовий завод" не може виконати судове рішення у даній справі у зазначені судом терміни з незалежних від нього обставин. Вказує, що з моменту відновлення господарської діяльності і по даний час підприємство здійснює виробництво лише технічних рідин, а саме: здійснює виробництво розріджувача органічного для лаків, фарб та розчинників «РОЛФ» згідно ТУ У 24.6-00374733.003-20004, засобу проти обмерзання «Зима-У» згідно ТУ У 24.6-00374733.002-20004. Незважаючи на відновлення господарської діяльності підприємство працює з перебоями, зокрема: згідно наказу від 04.01.2022 року № 01 «Про запровадження неповного тижня та змін у режимі робочого часу» з 11.01.2022 року запроваджувався неповний робочий час (неповний робочий тиждень) для працівників підприємства з тривалістю робочого тижня - 1 робочий день, вівторок; згідно наказу від 25.02.2022 року №21 «Про встановлення простою в структурних підрозділах підприємства» у зв'язку із актом збройної агресії Російської федерації проти України, введенням по всій території України воєнного стану та зупинкою заводу через обмеження реалізації продукції встановлено простій з 01.03.2022 року для працівників підприємства. Такі обставини продовжували певний час тривати впродовж 2022 року за наслідками збройної агресії російської Федерації, проте задля збереження трудового колективу підприємством на певний період часу запроваджувався простій для працівників з оплатою 2/3 тарифної ставки (посадового окладу).

Зазначає, що впродовж 2020 р., 2021 р., на початку 2022 року на виробництво та реалізацію продукції суттєво вплинуло запровадження карантинних заходів згідно постанов КМУ. Зазначені обставини суттєво вплинули на економічну ситуацію в країні та на фінансову спроможність постійних покупців продукції Заявника, що також було додатковою підставою встановлення для працівників простоїв.

Також, однією із основних причин, що суттєво вплинуло на фінансовий стан підприємства та в цілому на господарську діяльність підприємства, як у 2021 році та і у 2022 року, є неодноразове підвищення ціни на газ. Як приклад: згідно додаткової угоди № 2021/04/02 від 25.03.2022 року до договору постачання природного газу № 52/2017 від 27.09.2017 року з 01.04.2022 року встановлена ціна на природній газ за 1000,00 куб.м. - 31 713,90 грн., згідно додаткової угоди № 2021/05/02 від 25.04.2022 року до договору постачання природного газу № 52/2017 від 27.09.2017 року з 01.05.2022 року встановлена ціна на природній газ за 1000,00 куб.м,- 31 403,90 грн. та згідно додаткової угоди № 2021/08/01 від 25.07.2022 року до договору постачання природного газу № 52/2017 від 27.09.2017 року з 01.08.2022 року встановлена ціна на природній газ за 1000,00 куб.м,- 40 729,30 грн. Також, у зв'язку із змінами щодо ціни на природній газ згідно додаткової угоди №2021-1 від 20.10.2021 року змінено постачальником строки розрахунку за спожитий природній газ (оплати за спожитий газ відбувається подекадно), що спричинило додаткове фінансове навантаження. Несвоєчасна оплата за природній газ згідно договірних відносин призводить до припинення постачання газу та відповідно автоматично призведе до зупинення господарської діяльності.

Згідно звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 9 місяців 2022 року вбачається, що за результатом діяльності підприємства за цей період фінансовий результат до оподаткування (код рядка 2290) становив 635 тис. грн., свою чергу чистий фінансовий результат (чистий прибуток (код. рядка 2350) становив 521 тис. грн., чим підтверджується, що підприємство вийшло на мінімальний рівень прибутковості, що відповідно надає перспективу у послідовному виконанню повністю поточних обов'язкових зобов'язань та одночасно погашенню існуючих податкових боргів. При цьому, слід врахувати, що Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 року №138 (надалі - Порядку) з 01.01.2020 року встановлено норматив відрахувань частини чистого прибутку до державного бюджету державними унітарними підприємствами та об'єднаннями у розмірі 80 %. Тобто, з розрахунку чистого прибутку (доходу) дивідендів на державну частку, чистий прибуток , що підлягає сплаті державі за 9 місяців 2022 року становить 508 000,00 грн. та з врахуванням сплати сум чистого прибутку за попередні квартали 2022 року, фактично за мінусом цих сум до сплати підлягала сума чистого прибутку в 3 квартал 2022 року у розмірі 283 840,00 грн., яку сплачено підприємством згідно платіжних доручень № 6446 від 31.10.2022 року та № 6530 від 15.11.2022 року. Окрім цього, решта залишку суми від фінансового результату підлягає оподатковуванню та сплаті в бюджет (18% суми (635тис.грн.) - 114,3 тис. грн.

Також зазначає, що за 9 місяців 2022 року підприємство сплачувало грошові кошти для забезпечення першочергових платежів, а саме: на заробітну плату - 17009,67 тис.грн., на ЄСВ - 3 586,66 тис. грн., на військовий збір - 267,54 тис. грн., а також на виконання поточних податкових зобов'язань.

У зв'язку з наведеним, заявник просить відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 року у справі №813/7745/14 строком на один рік з дати прийняття судом ухвали про відстрочення судового рішення.

Розглянувши подану заяву, дослідивши письмові докази, що подані на підтвердження вимог заяви, суд дійшов висновку, що заява підлягає до задоволення повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного суду від 26.06.2015 року у справі №813/7745/14 за позовом Стрийської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області до державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках - позов задоволено, вирішено стягнути з рахунків Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" у банках, обслуговуючих такого платника податків до бюджету кошти у сумі 14 664 694 (чотирнадцять мільйонів шістсот шістдесят чотири тисячі шістсот дев'яносто чотири) грн. 70 коп. для погашення податкового боргу.

Ухвалами Львівського окружного адміністративного суду від 06.02.2018 року, від 04.02.2019 року та від 31.01.2020 та від 29.01.2021 та від 25.01.2022 суд задовольняв заяви ДП "Угерський спиртовий завод" про відстрочення виконання судового рішення від 26.01.2015 року в адміністративній справі №813/7745/14, відстрочуючи тричі виконання вказаної постанови строком на 12 місяців з дати набрання ухвалами законної сили.

Проте, ДП "Угерський спиртовий завод" знову звернулося з заявою про відстрочення вказаної постанови, покликаючись на неможливість її виконання у зазначений судом строк.

Питання відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення визначає ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Як вбачається із заяви про відстрочення, ДП "Угерський спиртовий завод" перебуває у важкому фінансовому становищі, а відтак відсутня достатня кількість обігових коштів для погашення боргу.

ДП "Угерський спиртовий завод" являється комерційним державним підприємством. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського віддання. Для здійснення господарської діяльності щодо виробництва готової продукції підприємству необхідно отримати у відповідних державних органах, ліцензії, дозволи, а також необхідно розробити та затвердити технологічну документацію.

Однією із вагомих обставин, що ускладнює виконання судового рішення є те, що 2020 році підприємство працювало з перебоями і це не надало можливості для отримання необхідних коштів.

Згідно звіту про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) за 9 місяців 2022 року вбачається, що за результатом діяльності підприємства за цей період фінансовий результат до оподаткування (код рядка 2290) становив 635 тис. грн., свою чергу чистий фінансовий результат (чистий прибуток (код. рядка 2350) становив 521 тис. грн., чим підтверджується, що підприємство вийшло на мінімальний рівень прибутковості, що відповідно надає перспективу у послідовному виконанню повністю поточних обов'язкових зобов'язань та одночасно погашенню існуючих податкових боргів. При цьому, слід врахувати, що Порядком відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2011 року №138 (надалі - Порядку) з 01.01.2020 року встановлено норматив відрахувань частини чистого прибутку до державного бюджету державними унітарними підприємствами та об'єднаннями у розмірі 80 %. Тобто, з розрахунку чистого прибутку (доходу) дивідендів на державну частку, чистий прибуток , що підлягає сплаті державі за 9 місяців 2022 року становить 508 000,00 грн. та з врахуванням сплати сум чистого прибутку за попередні квартали 2022 року, фактично за мінусом цих сум до сплати підлягала сума чистого прибутку в 3 квартал 2022 року у розмірі 283 840,00 грн., яку сплачено підприємством згідно платіжних доручень № 6446 від 31.10.2022 року та № 6530 від 15.11.2022 року. Окрім цього, решта залишку суми від фінансового результату підлягає оподатковуванню та сплаті в бюджет (18% суми (635тис.грн.) - 114,3 тис. грн.

Звідси видно, що підприємство за звітний період не вийшло на певний рівень прибутковості для можливості погашення податкового боргу у вищевказаному розмірі за минулі періоди, що свідчить про складний фінансовий стан підприємства, що унеможливлюється одним платежем (чи декільками платіжками) виконати дане судове рішення за період попередньої відстрочки виконання судового рішення.

Як вбачається із звіту про фінансові результати за 9 місяців 2022 року основними елементами операційних витрат (тобто які безпосередньо пов'язані з операційною діяльністю підприємства) були матеріальні витрати (сировина, матеріали, тощо) (код. 2500), які необхідні для реалізації та підтримки виробничого процесу, витрати на оплату праці (код 2505), відрахування на соціальні заходи (код. 2510) а інші оперативні витрати (світло, паливо, вода та ін.) (код.2520).

З вищенаведених бухгалтерських звітів вбачається, що підприємство на даний час спроможне виконувати лише поточні зобов'язань (які є першочергові) для підтримання господарської діяльності підприємства та недопущення накопичення нових боргів, а не зобов'язання, які виникли за минулі роки діяльності з вини попередніх посадових осіб підприємства.

Таким чином, за наявності обставин, що ускладнюють виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 року у справі №813/7745/14, та враховуючи те, що відсутні підстави ставити під сумнів намір відповідача виконувати судове рішення в майбутньому, суд дійшов висновку задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення повністю.

Керуючись статтями 248, 256, 295, 297, 378 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Заяву Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про відстрочення виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 року у справі №813/7745/14 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області до Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про стягнення коштів з рахунків у банках - задовольнити повністю.

Відстрочити виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 26.01.2015 року у справі №813/7745/14 за позовом Головного управління ДПС у Львівській області Львівській області до Державного підприємства "Угерський спиртовий завод" про стягнення коштів з рахунків у банках строком на один рік з дати набрання законної сили даної ухвали.

Ухвала набрала законної сили у відповідності до вимог ст. 256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статями 294, 295, 297 КАС України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" цього Кодексу.

Суддя В.М. Сакалош