Рішення від 27.01.2023 по справі 200/5137/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2023 року Справа№200/5137/22

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

УСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1 , через свого представника, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, в якому (з урахуванням уточнених вимог) просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.04.2019 як військовому пенсіонеру відповідно до статей 51,63 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” на підставі довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” від 05.08.2022 №33/25-1866;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька обл., м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , з 01.04.2019 як військовому пенсіонеру відповідно до статей 51,63 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” на підставі довідки ДУ “ТМО МВС України по Донецькій області” від 05.08.2022 №33/25-1866.

Позов мотивовано таким.

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ у Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На думку позивача з дня набрання законної сили судовим рішенням у справі №826/12704/18, відповідно до якого пункт 3 Постанови №103 втратив чинність, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №988, та відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ. Проте, відповідач протиправно відмовив у перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яка направлена Державною установою Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області для проведення перерахунку основного розміру пенсії, що стало підставою звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.01.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Позивачу поновлений строк для звернення до адміністративного суду із даною позовною заявою.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, відповідно до якого заперечував проти позову та просив суд відмовити у його задоволенні, оскільки скасування п. 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018. № 103 не є підставою для перерахунку пенсії у розумінні ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Натомість вказана постанова визначала виключно процедуру перерахунку та виплати пенсії. Отже, у відповідача не має законодавчих підстав для перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки.

Судом установлено такі фактичні обставини у справі.

Позивач, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області, як отримувач пенсії за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2262-ХП).

05.08.2022 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» складено оновлену довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я позивача (№33/25-1866 від 05.08.2022) станом на листопад 2019 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», для проведення з 01.12.2019 перерахунку основного розміру пенсії за прирівняною посадою старший інспектор (стройові підрозділи поліції), в якій вказано наступні складові грошового забезпечення:

посадовий оклад - 2500,00 грн.;

оклад за спеціальним званням - 2000,00 грн.;

надбавка за стаж служби (50 %) - 2250,00 грн.;

надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 44,91 % від грошового забезпечення - 3 031,41 грн.;

премія (відсотків нарахованого грошового забезпечення) 62,58 % - 6 121,22 грн.;

Усього: 15 902,65грн.

05.08.2021 Державною установою «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» довідку №33/25-1866 від 05.08.2022 направлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області.

27.01.2022 року позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про проведення перерахунку на підставі оновленої довідки.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 31.08.2022 року №13226-11641/С-15/8-0500/22 позивача повідомлено про те, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Отже, судом установлено, що позивачу відмовлено у проведенні перерахунку на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 05.08.2022 №33/25-1866, шляхом надання листа з роз'ясненнями про відсутність, визначених законом підстав для проведення перерахунку.

За встановлених обставин, правова позиція суду така.

Закон України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 № 580-ІІІ (далі - Закон № 580)

Стаття 102.

1. Пенсійне забезпечення поліцейських … здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Стаття 43.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Стаття 51.

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Стаття 63.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Стаття 66.

Рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

Відповідно до ч. 4 статті 63 Закону № 2262 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову від 13.02.2008 № 45, якою затвердив «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45, тут у редакції станом на 29.01.2020).

Пункт 1 Порядку № 45. Пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункт 2 Порядку № 45. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони (далі - державні органи).

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Пункт 3 Порядку № 45. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Постановою Правління Пенсійного фонду від 30.01.2007 № 3-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Пункт 23. Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Висновки суду щодо викладених положень законодавства України.

Верховним Судом у постановах від 30.06.2021 справа № 607/10567/16-а, від 04.06.2021 справа № 338/1282/16-а зазначено, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ. При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Наявні у справі письмові докази свідчать, що ГУ ПФУ в Донецькій області отримано заяву позивача про проведення перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Донецькій області» від 05.08.2022 №33/25-1866.

Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданих йому владних управлінських функцій, які ґрунтуються на положеннях законодавства. Вчинення дій вичерпується шляхом їх реалізації у нормативно-правовий спосіб, як правило, шляхом прийняття акта індивідуального характеру.

За змістом ст. 66 Закону № 2262 прямо передбачено, що відмова у перерахунку пенсії має оформлюватись прийняттям відповідного рішення, яке, зокрема, може бути оскаржено до суду.

Наявні у справі матеріали свідчать, що відповідач, отримавши заяву про проведення перерахунку, оновлену довідку, не прийняв жодного рішення по суті розгляду вказаних документів.

При цьому положення ч. 1 ст. 63 Закону № 2262 передбачають, що перерахунок раніше призначених пенсій … особам, які мають право на пенсію за цим Законом … провадиться за документами, що є у пенсійній справі … .

Отже, отримавши від компетентної установи довідку, яка є частиною пенсійної справи позивача, заяву із проханням провести перерахунок пенсії, відповідач мав вчинити відповідні дії шляхом прийняття рішення про проведення перерахунку чи відмову у такому.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду, відсутність належним чином оформленого рішення суб'єкта владних повноважень (в даному випадку - рішення про перерахунок пенсії) свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом. (постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі №815/6699/17, від 30.11.2020 у справі №804/4743/16, 21.10.2021 у справі №353/265/17).

Постанова Верховного Суду від 01.06.2022 справа № 620/5996/21 містить такий правовий висновок: «… уповноваженим органом для призначення (перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів, в тому числі і нових. Суд не може перебирати компетенцію суб'єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб'єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред'являються до рішень суб'єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 КАС України.

Однак, враховуючи порушення відповідачем процедури розгляду заяви позивача про призначення пільгової пенсії та з метою повного захисту прав та інтересів останнього, колегія суддів Верховного Суду, керуючись приписам частини другої статті 9 КАС України, вважає за необхідне визнати протиправними дії щодо розгляду заяви позивача від 12 квітня 2021 року про призначення пенсії на пільгових умовах і зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача та прийняти відповідне рішення у відповідності до пункту 17 Порядку № 3-1.».

Вказане, на думку суду, свідчить про допущену відповідачем протиправну бездіяльність.

Відповідно до п. 2 ч. 2, ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії;

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Відповідно до пп. 5 п. 4 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань: здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11 березня 1980 року, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Звідси, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.

Верховним Судом у постанові від 13.02.2019 у справі № 522/8200/17 визнано правильним правовий висновок суду апеляційної інстанції про те, що оскільки відповідач не прийняв рішення щодо перерахунку грошового утримання позивача, зазначені обставини позбавляють суд можливості надати оцінку правомірності і обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень щодо відмови у вчинені дій чи прийнятті рішень, які віднесені до дискреційних повноважень органу.

Отже суд вважає неможливим втручатись у дискреційні повноваження відповідача шляхом зобов'язання останнього прийняти конкретне рішення, за результатами розгляду відповідної довідки, оскільки на момент звернення до суду правова позиція по суті питання заявника, викладена у рішенні суб'єкта владних повноважень не приймалась.

У вказаній вище постанові Верховного Суду також визнано доречним застосування ч. 2 ст. 9 КАС України (у чинній редакції) щодо права суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

У цьому ж контексті Верховним Судом у постанові від 07.02.2020 справа № 826/11086/18 зазначено таке: «Розгляд судом адміністративної справи здійснюється не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України, та в межах позовних вимог відповідно до пункту 4 частини третьої статті 2, частини другої статті 9 зазначеного Кодексу є складовою диспозитивності як одного із принципів адміністративного судочинства.

Встановлюючи правило, що суд розглядає адміністративну справу в межах позовних вимог, цією нормою встановлено виключення у вигляді можливості у суду вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень. Такі повноваження суду щодо визначення меж розгляду адміністративної справи є субсидіарними, вони не можуть змінювати предмет спору, а лише стосуються обсягу захисту порушеного права.».

На підставі викладеного, застосовуючи ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку щодо наявності ознак протиправної бездіяльності відповідача, яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами отримання довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» від 05.08.2022 №33/25-1866. Належним способом захисту за таких обставин є зобов'язання відповідача прийняти рішення за результатами розгляду останньої.

Оскільки спір виник внаслідок протиправної бездіяльності відповідача, що мало наслідком звернення позивача до суду з цим позовом замість належної реалізації права на пенсійне забезпечення та позовні вимоги підлягають частковому задоволенню внаслідок обрання позивачем неналежного способу захисту порушеного права, суд вважає за необхідне присудити позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 992,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84116, Донецька область, місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яка виразилась у неприйнятті рішення за результатами розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 05.08.2022 №33/25-1866, що видана на ім'я ОСОБА_1 .

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області прийняти відповідне рішення за результатом розгляду довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» від 05.08.2022 №33/25-1866, що видана на ім'я ОСОБА_1 , відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, буд. 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 992,40 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн.40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.

Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.

Повний текст судового рішення складено 27 січня 2023 року.

Суддя І.В. Буряк