Постанова від 27.01.2023 по справі 280/9380/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2023 року

м. Київ

справа № 280/9380/21

провадження № К/990/25503/22

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О., Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, за касаційною скаргою Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району на постанову Третього апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Добродняк І.Ю., Бишевської Н.А., Семененка Я.В. від 22 липня 2022 року,

УСТАНОВИВ:
ІСТОРІЯ СПРАВИ

Короткий зміст позовних вимог

1. ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, у якому просив:

- визнати протиправним дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району по невиплаті ОСОБА_1 як учаснику бойових дій грошової допомоги до 05 травня 2021 року в передбаченому розмірі;

- зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу за 2021 рік в розмірі передбаченому частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням виплачених коштів за цей період.

Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій

2. Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 було відмовлено.

3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що доказів виплати щорічної допомоги до 5 травня у 2021 році саме відповідачем суду не надано, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій щодо виплати щорічної допомоги до 5 травня у 2021 році у меншому розмірі саме відповідача.

4. Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2022 року рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року скасовано, та прийнято нове судове рішення, яким позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено.

Визнано протиправними дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району по невиплаті ОСОБА_1 як учаснику бойових дій грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району нарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі, передбаченому частиною п'ятою статті 12 Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів за цей період.

5. Задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що саме відповідач, на обліку у якому перебуває позивач, є уповноваженим органом на виплату позивачеві щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Короткий зміст вимог касаційної скарги

6. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2022 року, а справу направити на новий розгляд.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ

7. Судами попередніх інстанцій установлено, що ОСОБА_1 є учасником бойових дій, та має право на отримання щорічної разової грошової допомоги як учасник бойових дій до 5 травня.

8. 28 квітня 2021 року позивачем отримано одноразову щорічну грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325.

9. На звернення позивача з питання нарахування та виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2021 році у встановленому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідач листом від 17 вересня 2021 року № К-284-2 надав відповідь, що у списках учасників бойових дій, які не досягли пенсійного віку, згідно статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», наданих до Управління на отримання допомоги, позивач не перебував. Виплату допомоги управління не здійснювало.

10. Уважаючи дії Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району по невиплаті ОСОБА_1 як учаснику бойових дій грошової допомоги до 05 травня 2021 року в передбаченому розмірі протиправними, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом.

ДОВОДИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ

11. Касаційна скарга обґрунтована тим, що знаходження на обліку пільговика в даному управлінні соціального захисту не пов'язано із обов'язком управління в перерахуванні коштів грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік пільговику, оскільки Департамент патрульної поліції включив позивача до переліку своїх працівників та передав до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат такий перелік для здійснення нарахування та виплати допомоги до 05 травня за 2021 рік за місцем проходження служби, і така допомога була виплачена позивачу в квітні 2021 року в розмірі 1491,00 грн. Тому у скаржника немає повноважень перераховувати розмір такої допомоги, оскільки до переліків, які надавалися Управлінню уповноваженими військовими частинами, установами і організаціями, ОСОБА_1 не було включено.

12. Відзиву на касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району на постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2022 року ОСОБА_1 не подано.

ПОЗИЦІЯ ВЕРХОВНОГО СУДУ

13. В силу приписів частини першої статті 341 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно яких суд касаційної інстанції переглядає судові рішення в межах доводів та вимог касаційної скарги, які стали підставою для відкриття касаційного провадження, Суд переглядає судові рішення в частині того чи є Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району належним відповідачем у справі.

14. Відповідно до частин першої, другої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.

Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

15. Отже, виплата разової грошової допомоги до 5 травня пенсіонерам здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення за місцем отримання пенсії;

особам, які не є пенсіонерами, виплата разової грошової допомоги до 5 травня здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання;

військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.

16. Для правильного вирішення справи слід установити до якої категорії осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня відноситься позивач.

17. Відповідно до частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

18. При цьому, згідно з частиною третьою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

19. Згідно із частиною першою статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

20. Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

21. Аналізуючи вищенаведені норми, кодексом розподілено обов'язки щодо доказування і подання доказів між особами, які беруть участь у справі та передбачає активну роль суду в процесі збору доказів.

22. Вищенаведені статті спрямовані на забезпечення повного з'ясування обставин у справі на основі поєднання принципів змагальності та офіційності.

23. Щоб правильно встановити фактичні обставини справи, суд наділено повноваженням збирати та оцінювати докази, а також сприяти реалізації прав сторін у справі в частині доказування обставин справи, шляхом витребовування необхідних доказів у разі необхідності.

24. Виконання завдань адміністративного судочинства залежить від встановлення адміністративним судом правильного застосування норм матеріального та процесуального права. Для цього стаття 9 Кодексу адміністративного судочинства України покладає на суд обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для правильного з'ясування всіх обставин справи. У тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Дієвість адміністративного судочинства залежить від того, на скільки повно і всебічно будуть підтверджені доказами обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

25. Судами попередніх інстанцій не встановлено чи є позивач пенсіонерам, чи проходить військову службу.

26. Також із рішень судів попередніх інстанцій не вбачається, яким саме органом виплачено разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі 1491,00 грн, що передбачений постановою Кабінету Міністрів України від 08 квітня 2021 року № 325.

27. Відтак, судами першої та апеляційної інстанцій не встановлені всі обставини справи, які мають важливе значення для її правильного вирішення, що є порушення норм процесуального права.

28. До повноважень Верховного Суду, при розгляді справи в касаційному порядку, не входить дослідження доказів, встановлення фактичних обставин справи або їх переоцінка, тобто об'єктом перегляду касаційним судом є виключно питання застосування права.

29. Разом з тим, без дослідження і з'ясування наведених вище обставин ухвалені у справі рішення не можна вважати законними та обґрунтованими.

Висновки за результатами розгляду касаційної скарги

30. Відповідно до частини другої статті 353 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, яке унеможливило встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, якщо, зокрема, суд не дослідив зібрані у справі докази.

31. Зважаючи на те, що судами попередніх інстанцій допущено порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи, колегія суддів дійшла висновку, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій підлягають скасуванню з направленням справи на новий розгляд до суду першої інстанції.

32. Під час нового розгляду справи суду слід взяти до уваги викладене в цій постанові, установити наведені у ній обставини, що входять до предмета доказування у цій справі, дати правильну юридичну оцінку встановленим обставинам та постановити рішення відповідно до вимог статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 341, 345, 349, 353, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району задовольнити частково.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 06 грудня 2021 року та постанову Третього апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2022 року скасувати.

Справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Хортицькому району про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії направити на новий розгляд до суду першої інстанції.

Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та не оскаржується.

Суддя-доповідач Н.В. Коваленко

Судді Я.О. Берназюк

C.М. Чиркін