П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
25 січня 2023 р.м.ОдесаСправа № 420/10508/22
Головуючий в 1 інстанції: Кравченко М.М.
рішення суду першої інстанції прийнято у
м. Одеса, 28 жовтня 2022 року
П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Танасогло Т.М.,
суддів: Бітова А.І., Градовського Ю.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
У серпні 2022 року ОСОБА_1 (позивач) звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просив:
визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо внесення у довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 від 07.09.2021 року № 22/6-5353, станом на 01.12.2019 року, для перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року надбавки за оперативно-розшукову діяльність (ОРД) у розмірі 50 % посадового окладу та надбавки за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю (УБОЗ) у розмірі 50 % посадового окладу;
зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України внести зміни в довідку № 22/6-5353 від 07.09.2021 року, яку виготовлено відповідачем для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01 грудня 2019 року, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», станом на 01.12.2019 року, за прирівняною посадою «начальник відділу Апарату Національної поліції» в якій, окрім посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, премії та надбавки за вислугу років, зазначити додаткові види грошового забезпечення: надбавку за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавку за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу і надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області для проведення перерахунку пенсії з 01 грудня 2019 року без застосування обмеження її максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії та подальшого зберігання у пенсійній справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 22/6-5353 від 07.09.2021 року, видану на виконання рішення у справі №420/6437/21, для перерахунку пенсії позивача з 01.12.2019 року, відповідачем протиправно не внесені відомості про розмір таких видів грошового забезпечення як надбавку за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавку за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу.
Відповідач проти позову заперечував, мотивуючи відсутністю підстав для видачі ще однієї довідки
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивачем ОСОБА_1 подано на вказане судове рішення апеляційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким позов задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги, виклавши більшою мірою аналогічні доводи тим, якими обґрунтовувався позов, наголошує на тому, що відповідач під час надання на виконання рішення суду у справі №420/6437/21 оновленої довідки від 07.09.2021 №22/6-5353 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії, протиправно позбавив позивача права на встановлені під час призначення пенсії надбавки за ОРД у розмірі 50% посадового окладу та надбавки за УБОЗ у розмірі 50% посадового окладу. Посилаючись на правові висновки Великої Палати Верховного Суду України викладені у постанові від 09.06.2022р. у справі № 520/2098/19, скаржник наголошує на тому, що обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-ХІІ, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.
13.12.2022 (вхід.№206953/22) від Міністерства внутрішніх справ України надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому, посилаючись на хибність доводів апелянта просить залишити скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін, мотивуючи зокрема тим, що жодним нормативним актом, яке регулює питання визначення грошового забезпечення діючих поліцейських не передбачено надбавки за оперативно-розшукову діяльність та за службу в спецпідрозділі по боротьбі з організованою злочинністю.
За приписами ч. 1 ст. 308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами у відповідності до ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пенсію ОСОБА_1 призначено з 13.08.2008 року з урахуванням наступного грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 30 %, робота з таємними виробами, носіями, документами 15 %, надбавка за службу в спецпідрозділах по боротьбі з організованою злочинністю, надбавка за особливо важливі завдання 45 %, премія 24 %.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням наступних видів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років 35 % та премія 86,21 %.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі № 420/6437/21, яке набрало законної сили, було зобов'язано Міністерство внутрішніх справ України скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року відповідно до ст.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії.
07.09.2021 року Департаментом персоналу Міністерства внутрішніх справ України на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 22.06.2021 року по справі № 420/6437/21 було складено на ім'я ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-5353, згідно якої розмір грошового забезпечення з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» станом на 19.11.2019 року за прирівняною посадою начальник відділу Апарату Національної поліції становить суму 22398,38 грн., в саме: посадовий оклад - 4000,00 грн., оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби 35 % - 2170,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби 90,14 % - 7544,72 грн., премія (40,74 %) - 6483,66 грн.
Вважаючи, що в оновлену довідку про розмір грошового забезпечення № 22/6-5353 від 07.09.2021 року Міністерство внутрішніх справ України безпідставно не включило надбавку за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавку за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з відсутності у відповідача передбачених законом підстав для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.12.2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року із включенням до неї надбавки за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавки за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу, адже станом на 19.11.2019 року до грошового забезпечення поліцейського за посадою начальник відділу Апарату Національної поліції такі надбавки не включаються.
Колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає правильним та обґрунтованим, виходячи з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч.2 ст.2 КАС України вимогам.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ).
Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, окремими положеннями якої визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В силу приписів ч.ч.2, 3 ст. 9 ЗУ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Отже, цими положеннями визначено виключний перелік видів грошового забезпечення, який враховується при здійснення перерахунку пенсії.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, затверджений Постановою № 45.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 103, пунктом 3 якої зобов'язав перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 « Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281).
Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Відповідно до пункту 7 Постанови № 103, в тому числі й Міністерству внутрішніх справ, після набрання чинності цією постановою приписано забезпечити оформлення та подання до органів ПФУ довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в пункті 1 цієї постанови, відповідно до Порядку № 45.
Також Постановою № 103 було внесено низку змін до Порядку № 45, зокрема: - пункт 5 викладено в новій редакції; - додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Згідно з положеннями пунктів 1-5 Порядку № 45 зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103 (тут і далі - у редакції, чинній на час перерахунку пенсії позивача), пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із цим Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на встановлені судом першої інстанції обставини справи, колегія суддів зауважує, що право позивача на отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 19.11.2019 року відповідно дост.ст.43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008 року та постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення з 01.12.2019 року перерахунку основного розміру пенсії, визнано судовим рішенням, яке набрало законної сили у справі №420/6437/21.
Спірним питанням у цій справі є включення до довідки про розмір грошового забезпечення окремих видів додаткового грошового забезпечення, а саме: надбавку за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавку за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу.
Висновуючись з даного приводу, апеляційний суд зазначає, що в силу приписів п. п.1, 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Затверджено схему посадових окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.
Виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу. Надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох наукових ступенів доплата встановлюється за одним (вищим) науковим ступенем; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу. За наявності двох або більше вчених звань доплата встановлюється за одним (вищим) званням; 7) надбавку за почесне звання « заслужений» - у розмірі 10 відсотків посадового окладу. Надбавка за почесне звання « заслужений» виплачується, коли виконання поліцейськими службових обов'язків згідно з посадами збігається за профілем з почесним званням; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 квітня 2016 року № 260 затверджено Порядок та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання.
Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку № 260).
Згідно з пунктом 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою від 13.02.2008 №45 Кабінету Міністрів України (у редакції, яка діяла до змін, внесених Постановою КМУ №103), для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Водночас, абзац 7 вказаного пункту визначає, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Отже, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у пункті 5 Прядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, для перерахунку пенсії не враховуються.
Наведені вище норми свідчать, що станом на 19.11.2019 року до грошового забезпечення поліцейського за посадою начальник відділу Апарату Національної поліції не включаються такі складові грошового забезпечення як надбавка за ОРД та надбавка за УБОЗ.
Відтак, суд першої інстанції дійшов ґрунтовного висновку про відсутність у відповідача підстав для зазначення розмірів таких складових грошового забезпечення у довідці станом на 19.11.2019 року для проведення з 01.12.2019 року перерахунку пенсії позивачу, як надбавка за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавка за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу.
Встановленими та наведеними вище обставинами справи спростовуються доводи скаржника про те, що відповідач своїми діями звузив у порушення вимог чинного законодавства зміст вже існуючих соціальних прав, не включивши до оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 № 22/6-5353 від 07.09.2021 року, станом на 01.12.2019 року, щомісячний додатковий вид грошового забезпечення, який вже був урахований при призначенні у 2008 році пенсії по інвалідності, а саме надбавку за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавку за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу, адже, як ще раз наголошує апеляційний суд, з 01.12.2019 року позивач має право на перерахунок пенсії на підставі видів грошового забезпечення діючих поліцейських за прирівняною посадою.
При цьому, застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок, тобто станом на 19.11.2019 року, яке своєю чергою не передбачало таких видів складових грошового забезпечення про які просить позивач.
Підсумовуючи усе наведене вище, підстави для складання та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 19.11.2019 року для перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 року із включенням до неї надбавки за ОРД у розмірі 50 % посадового окладу та надбавки за УБОЗ у розмірі 50 % посадового окладу, відсутні, про що дійшов вірного висновку у своєму рішенні суд першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Посилання апелянта на правову позицію Великої палати Верховного Суду України, викладену у постанові від 09.06.2022р. у справі 520/2098/19, у постанові від 13.01.2021р. у справі №440/2722/20 та інш. колегія суддів вважає недоцільними, оскільки у даній справі спірним є питання неврахування у оновленій довідці додаткових видів грошового забезпечення, які станом на час призначення позивачу пенсії входили до довідки для нарахування (перерахунку) його пенсії, однак на даний час не входять до грошового забезпечення що виплачується діючим поліцейським.
Інші доводи апеляційної скарги є несуттєвими, встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Судове рішення відповідає зазначеним вимогам ст. 242 КАС України.
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «RuizTorija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи.
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради Європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів та у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищенаведене, оскільки за встановлених обставин, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, відповідачем доведено правомірність та відповідають вимогам законодавства чинного на момент виникнення права на перерахунок пенсії позивача своїх дій по виготовленню та видачі довідки від 07.09.2021 №22/6-5353 про грошове забезпечення про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача, суд першої інстанції правильно відмовив у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Колегія суддів підтверджує, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає вказану апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 241-243, 308, 311, 315-317, 321, 322, 325, 328 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28 жовтня 2022 року у справі №420/10508/22 - залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий суддя Танасогло Т.М.
Судді Бітов А.І. Градовський Ю.М.