ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62
26 жовтня 2007 р.
Справа № А-20/196-3/233
Позивач: Богородчанська селищна рада.
77701, вул. Шевченка, 68, селище Богородчани, Івано-Франківська область.
Відповідач: Богородчанська районна державна адміністрація.
77701, вул. Шевченка, 66, селище Богородчани, Івано-Франківська область.
Cуддя Фрич Марія Миколаївна
При секретарі Толочко Інна Валеріївна
Представники:
Від позивача: Пучко М. П. - депутат селишної ради, (довіреність № 177 від 09.07.06 р.).
Від позивача: Яворський Р. О. - депутат селишної ради, (довіреність № 176 від 09.07.07 р.).
Від відповідача: не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: заявлено вимогу про заборону Богородчанській районній державній адміністрації при розгляді клопотань юридичних осіб надсилати їх постійно діючій комісії по вибору та обстеженню земельних ділянок для розміщення об"єктів, утвореній відповідною РДА, для подальшого здійснення вибору та обстеження земельних ділянок на землях комунальної власності с.м.т. Богородчани.
Відповідно до ст. 51 КАС України, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду.
Позивачем подана заява (Вх. № 8697 від 01.10.2007 року) про зміну позовних вимог, а саме заборонити Богородчанській районній державній адміністрації при розгляді клопотань юридичних осіб надсилати їх постійно діючій комісії по вибору та обстеженню земельних ділянок для розміщення об"єктів, утвореній відповідною РДА, для подальшого здійснення вибору та обстеження земельних ділянок на землях комунальної власності с.м.т. Богородчани.
Крім цього, 16.10.2007р. Позивачем подана ще одна заява про зміну позовних вимог, в якій він уточнює змінені позовні вимоги.
Розглянувши матеріали справи, з"ясувавши її фактичні обставини, суд -
Богородчанською селищною радою подана до господарського суду позовна заява до Відповідача, Богородчанської районної державної адміністрації, про заборону Богородчанській районній державній адміністрації при розгляді клопотань юридичних осіб надсилати їх постійно діючій комісії по вибору та обстеженню земельних ділянок для розміщення об"єктів, утвореній відповідною РДА, для подальшого нею розгляду та прийняття рішення.
В позовній заяві Позивач зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 151 Земельного Кодексу України, ст. 12 Закону України "Про основи містобудування", Постанови Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.2004 р., Богородчанська селищна рада утворила комісію по вибору та обстеженню земельних ділянок для будівництва об"єктів на землях комунальної власності селища.
Однак, незважаючи на те, аналогічна комісія районної державної адміністрації продовжує вчиняти вибір та обстеження на землях комунальної власності смт.Богородчани, чим обмежує його законні права в цій діяльності. Крім того, породжує конфліктну ситуацію між заявниками на землю та селищною радою, так як остання, не вправі затверджувати акти вибору та обстеження земельних ділянок комісії РДА, без яких дальша процедура отримання землі неможлива. Більше того, в ряді випадків районна комісія всупереч інтересам громади селища відводить землі не в тих місцях, на які дає згоду селищна рада. Все це приводить до конфліктної ситуації між РДА, селищною радою та особами, які бажакють отримати земельні участки для забудови об"єктів.
Статтею 12 Закону України "Про основи містобудування", п.2 ст. 151 Земельного Кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.2004 р. та ст.12, 14 Закону України "Про планування і забудову територій", чітко зазначається, що питання вибору земельних ділянок для забудови об"єктів, належить виключно селищній раді.
В п.4 Постанови Кабінету Міністрів України, записано, що постійнодіючі комісії по вибору та обстеженню земельних ділянок для будівництва об"єктів утворюються сільськими, селищними, міськими радами та Київською чи Севастопольською міськими державними адміністраціями, які і повинні давати свої висновки, тобто обстежувати та відводити земельні ділянки для забудови.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Згідно останньої заяви про зміну позовних вимог від 15.10.2007р. та відповідно до ст.ст. 5 КАС України, Позивачем уточнео позовні вимоги.
Таким чином, Позивач просить суд Заборонити Богородчанській РДА при розгляді клопотань юридичних осіб, щодо вибору, земельних ділянок для потреб будівництва на землях комунальної власності смт. Богородчани, надсилати їх постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, утвореній Богородчанською РДА, для подальшого нею розгляду та прийняття рішення.
Представник Позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав , просить суд позов задоволити.
Однак, Відповідач, Богородчанська РДА позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними і необгрунтованими. Свої доводи в їх заперечення виклав у відзиві на позов.
Відповідач, вважає даний позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення з наступних мотивів:
Відповідно до ст.20 Закону України «Про планування і забудову територій»нормативне регулювання планування, забудови та іншого використання територій полягає у прийнятті нормативно-правових актів, зокрема, державних будівельних норм, відомчих нормативних документів, регіональних і місцевих правил забудови та статті 21 вищезгаданого закону, регіональні правила забудови розробляються в установленому порядку на основі типових регіональних правил забудови, затверджених спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.
Регіональні правила забудови є обов'язковими для суб'єктів містобудування на території відповідного регіону.
Рішенням Івано-Франківської обласної ради від 22.11.2002 року № 86-4 прийняті та погоджені Держбудом України 16.08.2002 року Правила забудови населених пунктів Івано-Франківської області.
Крім цього, пунктами 5.6-5.8. Правил передбачено створення та компетенція постійнодіючих районних комісій з питань вибору земельних ділянок під будівництво, зокрема, передбачено, що очолює таку комісію заступник голови районної державної адміністрації, а до складу комісії входять представники землевпорядних, природоохоронних, санітарних органів, управлінь (відділів) містобудування та архітектури, державного пожежного нагляду, органів місцевого самоврядування.
Відповідно склад комісії і положення про неї затверджуються головою райдержадміністрації.
У відповідності до ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, які є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Так, згідно розпорядження голови Богородчанської райдержадміністрації від 16.08.2005 року № 229 затверджено склад районної узгоджувальної міжвідомчої постійнодіючої комісії по вибору земельних ділянок для будівництва та інших потреб і з питань інженерного забезпечення об'єктів та Положення про неї. Дане розпорядження зареєстроване в районному управлінні юстиції 26.08.2005 року.
Відповідно до даного Положення результати роботи комісії оформляються актом з відповідним висновком про придатність земельної ділянки для будівництва, її розміри, умови відведення та компенсації згідно із законодавством. Даний акт подається на розгля органу місцевого самоврядування для прийняття рішення.
На підставі вищенаведеного та відповідно до ст.ст.20, 21 Закону України «Про планування та забудову територій», рішення Івано-Франківської обласної ради від 22.11.2002 року №86-4, Відповідач просить відмовити в задоволенні позову Богородчанської селищної ради до Богородчанської районної державної адміністрації про заборону вчиняти певні дії.
Заслухавши в судовому засіданні доводи представників Позивача, дослідивши обставини у справі і подані докази, суд вважає за необхідне позов задоволити із слідуючих підстав:
Відповідно до ст. 12 Земельного кодексу України повноваження у сфері земельних відносин на території сіл належить селищним радам, які здійснюють повноваження з розпорядження землями територіальних громад, передачі, надання земельних ділянок фізичним і юридичним особам та їх вилучення із земель комунальної власності.
Відповідно до ст. 32 Закону України "Про власність" суб'єктами права комунальної, державної власності є обласні, районні, міські, селищні, сільські Ради народних депутатів - на землі в межах їх територій, за винятком земель, що перебувають в загальнодержавній власності.
Порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням земельних ділянок, встановлений ст. 151 Земельного кодексу України. Так, ч.І даної статті юридичні особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, зобов'язані до початку проектування погодити із власниками землі і землекористувачами та сільськими, селищними, міськими радами, державними адміністраціями. Радою міністрів Автономної Республіки Крим, Кабінетом Міністрів України і Верховною Радою України місце розташування об'єкта, розмір земельної ділянки та умови її вилучення (викупу) з урахуванням комплексного розвитку території, якай би забезпечував нормальне функціонування на цій ділянці і прилеглих територіях усіх об'єктів, умови проживання населення і охорону довкілля.
Погодження місць розташування об'єктів, розмірів передбачуваних для вилучення (викупу) земельних ділянок та умов їх відведення провадиться відповідними селишними радами.
Частиною 5 ст.151 цього Кодексу встановлено, що юридичні Особи, зацікавлені у вилученні (викупі) земельних ділянок, звертаються з клопотанням про погодження місць розташування об'єктів до відповідної сільської, селищної, міської ради, місцевої державної адміністрації.
Крім того, у відповідності до ст.12 Закону України «Про основи містобудування", ст.151 Земельного кодексу України та Постанови Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.04р., питання вибору земельної ділянки належить виключно селищній раді, оскільки це землі комунальної власності.
Враховуючи наведені норми Закону та викладеними вище обставинами, що підтверджуються матеріалами справи, на думку суду, позов підлягає задоволенню.
Судові витрати покласти на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись ст. 19, 124 Конституції України, ст.ст. 12, 151 Земельного кодексу України, .ст. 12, 14, 20, 21 Закону України «Про планування та забудову територій», ст. 32 Закону України "Про власність", Постанови Кабінету Міністрів України № 427 від 31.03.04р., ст.ст. 51, 94, 158, 160, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
Позов задоволити.
Заборонити Богородчанській РДА при розгляді клопотань юридичних осіб, щодо вибору земельних ділянок для потреб будівництва на землях комунальної власності смт. Богородчани, надсилати їх постійно діючій комісії з питань вибору земельних ділянок для розміщення об'єктів, утвореній Богородчанською РДА, для подальшого нею розгляду та прийняття рішення.
Стягнути з Богородчанської Районної державної адміністрації (смт.Богородчани вул.Шевченка, 66) на користь Богородчанської селищної ради (вул. Шевченка, 68, селище Богородчани, Івано-Франківська область) - 3,40грн. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення; апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Відповідно до п.1 ст. 258 КАС України, за кожним судовим рішенням, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, за заявою осіб, на користь яких воно ухвалено, видається один виконавчий лист.
Суддя Фрич Марія Миколаївна рішення підписане 01.11.07
Виготовлено в АС "Діловодство суду"
________________ Мисак Руслан Зіновійович