Рішення від 27.01.2023 по справі 300/5319/22

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2023 р. справа № 300/5319/22

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про

визнання протиправними дій щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 10.11.2022 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019;

зобов'язання відповідача здійснити з 10.11.2022 перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виплатити відповідну суму різниці та в подальшому виплачувати пенсію в оновленому розмірі.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплати її пенсії з 10.11.2022 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 у справі №300/665/22 встановлено, що у позивача виникло право на перерахунок пенсії з врахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення з 05.03.2019, відповідно до статті 51 Закону №2262-ХІІ. Водночас аргументовано, що 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та не чинними пункти 1, 2 вищевказаної постанови Кабінету Міністрів України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 за №45.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який 06.01.2023 надійшов до суду. Відповідно до відзиву представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області свої заперечення аргументував тим, що у листопаді 2022 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.04.2019 по 02.02.2021 відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення позивача із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії на виконання рішення суду від 11.07.2022 у справі №300/665/22, тому вказане рішення суду виконано відповідачем в межах покладених зобов'язань.

13.01.2023 до суду надійшла відповідь позивача на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (надалі - Закон №2262-XII).

Зокрема відповідно до протоколу за пенсійною справою - 0901008536 (Міноборони) від 10.11.2022 позивач з 10.11.2022 отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, з урахуванням посадового окладу в розмірі 2910,00 грн., окладу за військовим званням в розмірі 1020,00 грн., надбавки за вислугу років 45% в розмірі 1768,50 грн. (а.с.66).

До 02.02.2021 позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, з 02.02.2021 по 09.11.2022 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону №2262-XII.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 у справі №300/665/22, яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення з 01.04.2019 по 02.02.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно довідки від 08.12.2021 №9/1/4359, наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.04.2019 по 02.02.2021 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.46-50).

Позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з відповідною заявою від 23.11.2022 про проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 10.11.2022, з урахуванням виплачених сум пенсії, на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, відповідно до якої грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу в розмірі 2910,00 грн., окладу за військовим званням в розмірі 1020,00 грн., надбавки за вислугу років 45% в розмірі 1768,50 грн., надбавки за таємність 50% в розмірі 1455,00 грн., НОПС (ОВЗ+ПО+% вислуга) 65% в розмірі 3704,03 грн., премії 116% в розмірі 3375,60 грн., які встановлені за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019 (а.с.24-28).

За результатом розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 28.11.2022 №4642-4572/С-02/8-0900/22 повідомило, що у Головного управління відсутні законні підстави та відповідні повноваження для врахування оновленої довідки та проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с.29, 30).

На переконання позивача неврахування всіх, визначених на момент призначення пенсії, складових грошового забезпечення та не проведення перерахуну та виплати пенсії позивачу з 10.11.2022 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є протиправним, порушує право позивача на належне пенсійне забезпечення. З урахуванням наведеного, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII. Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Статтею 1 Закону №2262-XII врегульовано види пенсійного забезпечення.

Так, згідно статті 1 Закону №2262-XII особи з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності.

Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 7 Закону №2262-XII військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором. При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, фінансується за рахунок коштів державного бюджету.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1.

Відповідно до пункту 4 Порядку №3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, переведення з одного виду пенсії на інший та відновлення раніше призначеної пенсії або про відмову в призначенні, переведенні з одного виду пенсії на інший та відновленні раніше призначеної пенсії (пункт 17 Порядку №3-1).

Як встановлено, до 02.02.2021 позивач отримувала пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII, з 02.02.2021 по 09.11.2022 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2 відповідно до Закону №2262-XII.

Відповідно до протоколу за пенсійною справою - 0901008536 (Міноборони) від 10.11.2022 позивачу з 10.11.2022 призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII (а.с.66).

Отже, позивачу за її вибором з 10.11.2022 призначено інший вид пенсійного забезпечення відповідно до Закону №2262-XII - пенсію за вислугу років, ніж той, що позивач отримувала до 10.11.2022 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

У відповідності до частини 3 статті 43 Закону №2262-XII пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Однак, відповідач з 10.11.2022 призначив позивачу пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-XII з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років, при цьому, без врахування основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, право на врахування яких встановлене рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 у справі №300/665/22, яке набрало законної сили (а.с.46-50, 66).

Відповідно до частин 1, 2 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України від 23 лютого 2006 року №3477-VI "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Згідно з статтею 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Як встановлено, рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 11.07.2022 у справі №300/665/22, яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо проведення з 01.04.2019 по 02.02.2021 перерахунку пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених згідно довідки від 08.12.2021 №9/1/4359, наданої Івано-Франківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, починаючи з 01.04.2019 по 02.02.2021 з урахуванням раніше виплачених сум (а.с.46-50).

Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

При цьому, судом не встановлено, а відповідачем не доведено наявності обставини щодо зміни нормативно-правового регулювання, яке б вплинуло на обчислення пенсії позивача за вислугу років починаючи з 10.11.2022 щодо врахування основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення позивача, згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359.

За змістом правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) у межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти в цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані.

Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).

У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.

Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.

Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій не може бути звужено.

За таких обставин, пенсія позивача за вислугу років з 10.11.2022 підлягає обчисленню із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення позивача, згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

З огляду на вищевказане, є протиправними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії позивачу з 10.11.2022 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 та слід зобов'язати відповідача здійснити з 10.11.2022 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років позивачу, з врахуванням виплачених сум пенсії, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Щодо вимоги в подальшому виплачувати пенсію в оновленому розмірі суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства, згідно з частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 Кодексу адміністративного України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Конституційний Суд України, вирішуючи питання щодо тлумачення частини 2 статті 55 Конституції України, в Рішенні від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина 2 статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Утвердження правової держави відповідно до приписів статті 1, другого речення частини третьої статті 8, статті 55 Основного Закону України полягає, зокрема, у гарантуванні кожному судового захисту прав і свобод, а також у запровадженні механізму такого захисту. Конституційний Суд України у своїх рішеннях послідовно підкреслював значущість положень статті 55 Конституції України щодо захисту кожним у судовому порядку своїх прав і свобод від будь-яких рішень, дій чи бездіяльності органів влади, посадових і службових осіб, а також стосовно неможливості відмови у правосудді.

Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.

Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд зазначає, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси позивача.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, то відсутні підстави для задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати позивачу пенсію в оновленому розмірі, як передчасної.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати позивачу пенсію в оновленому розмірі слід відмовити.

Відповідно до частин 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 900,00 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 10.11.2022 на підставі довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 10.11.2022 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з врахуванням виплачених сум пенсії, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.12.2021 №9/1/4359 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 900 (дев'ятсот) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.