Рішення від 27.01.2023 по справі 280/4567/22

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 січня 2023 року Справа № 280/4567/22 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

03.08.2022 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:

1) визнати протиправною бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яка полягає у не зарахуванні певних періодів роботи ОСОБА_1 до страхового стажу для призначення пенсії;

2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 , періоди роботи:

з 12.06.2003 по 09.12.2003 - період отримання допомоги по безробіттю;

з 20.01.2004 по 30.01.2004 - період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя;

з 14.02.2004 по 28.02.2004 - період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя;

з 06.05.2004 по 28.05.2004 - період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя;

з 31.10.2004 по 01.12.2004- період роботи в територіальній виборчій комісії на виборах Президента України;

з 26.03.2006 по 25.04.2006 (30 днів)- період роботи в територіальній виборчій комісії на виборах до Верховної Ради України.

Ухвалою суду від 08.08.2022 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та встановлено відповідачу термін для усунення недоліків. Позивачем через канцелярію суду надані документи на виконання ухвали суду, якими були усунуті недоліки позовної заяви.

Ухвалою суду від 01.12.2022 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Позивач разом з позовною заявою подавав клопотання про витребування з Центрального Об'єднаного районного військового комісаріату м. Запоріжжя відомості про нараховану та виплачену позивачу заробітну плату за роботу в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя в січні, лютому та травні 2004 року.

Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5) за вказаний період, у зв'язку із чим зазначене клопотання не підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач з 25.02.2007 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058 (далі-Закон №1058).

Позивач зазначає, що при призначенні пенсії відповідачем до загального страхового стажу позивача не зараховано періоди з 12.06.2003 по 09.12.2003- період отримання допомоги по безробіттю; з 20.01.2004 по 30.01.2004- період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя (громадські роботи); з 14.02.2004 по 28.02.2004 - період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя (громадські роботи); з 06.05.2004 по 28.05.2004 - період роботи в Жовтневому районному військовому комісаріаті м. Запоріжжя (громадські роботи); з 31.10.2004 по 01.12.2004 - період роботи в територіальній виборчій комісії на виборах Президента України; з 26.03.2006 по 25.04.2006 (30 днів)- період роботи в територіальній виборчій комісії на виборах до Верховної Ради України.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою щодо перерахунку пенсії згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 05.07.2022 відповідач повідомив позивача, що оскільки згідно з довідкою Запорізького міського центра зайнятості № 1 від 04.04.2019 року № 1742/1 за період з 13.06.2003 року по 09.12.2003 року позивач отримував матеріальну допомогу по безробіттю без зазначення у який період (професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації), цей період не можливо зарахувати до страхового стажу. Крім того, зазначено, що відповідно до даних, зазначених в Індивідуальних відомостях про застраховану особу, в 2003 році наявна сплата страхових внесків за січень (за 1 календарний день) підприємством Запорізькі міські електричні мережі. Відповідно до ч. 2 розділу IV Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року № 8-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 квітня 2018 року за № 476/31928, в Реєстрі застрахованих осіб містяться персоніфіковані відомості про застрахованих осіб та інформація про нарахування страхових внесків, про страховий стаж, кількість календарних днів перебування у трудових та цивільно-правових відносинах, що подаються страхувальниками у складі звітності. Довідка ОК-5 - це сформована індивідуальна відомість про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб. Довідка ОК-5 формується починаючи з 2000 року та містить відомості про суми заробітку для нарахування соціальних виплат (у тому числі доплата до мінімальної заробітної плати) і страховий стаж. Дані про розміри нарахованого доходу (заробітної плати), які враховуються для обчислення пенсії, наявні у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб). Трудовий стаж до 01.01.2004 року обчислюється відповідно записів в трудовій книжні, на підставі Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637, за період роботи починаючи з 01.01.2004 року, за даними, що містяться в Реєстрі застрахованих осіб. Враховуючи вищезазначене, розрахунок пенсійної виплати здійснений на підставі наданих позивачем документів та сплачених страхових внесків. Розмір пенсії розраховано вірно та в подальшому буде переглядатися відповідно до змін законодавства.

Позивач не погодившись такими діями відповідача, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо зарахування періоду одержання допомоги по безробіттю, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 статті 60 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин) право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно до ч. 7 статті 23 цього Закону порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, за погодженням з правлінням Фонду.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 № 307, чинного на час виникнення спірних правовідносин, затверджено Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.

Цим порядком, серед іншого, передбачено строки, на які призначається допомога по безробіттю та підстави для припинення її виплати, серед яких, зокрема, є закінчення строку на який її було призначено.

Відповідно до частини першої статті 43 Закону України «Про зайнятість населення»(в редакції, станом на час виникнення спірних правовідносин) статус безробітного може набути, зокрема, особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.

Відповідно до частини 2 цієї статті порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних у територіальних органах центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначеної норми постановою КМ України від 20.03.2013 № 198, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин, затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу.

Цим Порядком, серед іншого, визначено процедуру реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, центром зайнятості державної служби зайнятості.

За змістом наведених актів законодавства виплата допомоги по безробіттю та перебування на обліку безробітних є самостійними процедурами з окремими строками та підставами для їх початку та припинення. При цьому, період перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітного і строк виплати допомоги не співпадають.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058) страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

При цьому, періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004) зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Законом України “Про пенсійне забезпечення” ст. 56 передбачено, що до стажу роботи зараховується також період одержання допомоги по безробіттю. Зарахування до стажу періоду отримання матеріальної допомоги не передбачено.

Статтею 24 Закону № 1058 передбачено, що період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.

Частиною 1 ст. 31 Закону України “Про зайнятість населення”, що діяла на час призначення особі матеріальної допомоги, було передбачено виплату матеріальної допомоги по безробіттю за умови, що середньомісячний сукупний дохід на члена сім'ї не перевищує встановленого законодавством неоподаткованого мінімуму доходів громадян. Таку матеріальну допомогу виплачували після закінчення строку виплати допомоги по безробіттю.

Суд зазначає, що позивачем надано довідку Запорізького обласного центру зайнятості № 3675/01-25 від 17.12.2020, в якій зазначено, що у період з 13.06.2003 по 09.12.2003 ОСОБА_1 отримувала одноразову матеріальну допомогу на двох осіб, що перебували на її утриманні відповідно до п. 2 ст. 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”.

Зазначена допомога надавалась безробітним, у яких закінчився строк виплати допомоги по безробіттю та за умови, що середньомісячний сукупний дохід на члена сім'ї не перевищує прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Таким чином, на підставі наведеного, суд приходить до висновку, що нормами Закону України “Про пенсійне забезпечення” та нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” не передбачено підстав для зарахування до страхового стажу періоду отримання матеріальної допомоги, у зв'язку з чим, у відповідача відсутні правові підстави для зарахування до страхового стажу періоду з 13.06.2003 по 09.12.2003.

Вищевказане узгоджується з висновками Верховного Суду викладеними у постанові № 638/7217/16-а від 20.04.2022, в якій колегія суддів зазначає, що законом передбачено можливість зарахування до страхового стажу лише період, протягом якого особа отримувала допомогу по безробіттю.

Щодо зарахування до страхового стажу періоду роботи у військовому комісаріаті м. Запоріжжя, періоду роботи в територіальній виборчій комісії на виборах Президента України та на виборах до Верховної Ради України, суд зазначає наступне.

За змістом ч. 1 статті 1 Закону №1058застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 ст. 24 Закону № 1058 передбачено, що страховий стаж обчислюється в місяцях.

Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону № 1058 платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону і застраховані особи, зазначені в ч. 1 ст. 12 вказаного Закону.

Порядок обчислення та сплати страхових внесків встановлено у ч. 1 ст. 20 Закону № 1058, якою передбачено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Також зазначаємо, що за змістом ст. 18 Закону № 1058-IV, страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом, вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство, а іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Відповідно до ч. 12 ст. 20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Отже, системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку, що до страхового стажу зараховується період (строк) протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Відповідно до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування Індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) щодо ОСОБА_1 відомості щодо сум нарахованої заробітної плати та інформація про сплату страхових внесків за період роботи з 20.01.2004 по 30.01.2004, з 14.02.2004 по 28.02.2004, з 06.05.2004 по 28.05.2004, з 31.10.2004 по 01.12.2004 та з 26.03.2006 по 25.04.2006 у Реєстрі застрахованих осіб відсутня.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що до страхового стажу зараховується лише той період протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески.

Оскільки у Реєстрі застрахованих осіб на ОСОБА_1 відсутні відомості стосовно сум заробітної плати та відомості щодо сплати страхових внесків, що унеможливлює здійснити зарахування вищевказаних періодів роботи до страхового стажу позивача, у зв'язку із чим позовна заява не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 143, 243-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, буд. 158-б, м. Запоріжжя, 69057, код ЄДРПОУ 20490012)-відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 27.01.2023.

Суддя О.В. Конишева